Linux E X P R E S

Facebook

Veřejná správa 03/2020: boj proti koronaviru, open source AI v Estonsku, migrace v Dortmundu

Veřejná správa

Česká iniciativa Covid19CZ bojuje proti novému koronaviru, v Německu se pořádal velký hackathon „my proti viru“. Estonsko sází na otevřenou umělou inteligenci ve veřejné správě. V Dortmundu pokračuje migrace na open source. 


Technologické firmy a nadšenci společně bojují proti koronaviru

Řada českých technologických firem a mnoho dobrovolníků spojilo své síly v boji proti koronaviru COVID-19. Výsledkem je škála projektů spojená pod hlavičkou Covid19CZ. Zapojily se například firmy Seznam.cz, O2, Keebola, Liftago nebo Invia.cz.

Mezi realizované projekty patří kupříkladu mobilní infokarta (mobilní aplikace s průběžně aktualizovanými informacemi), speciální telefonní linka 1212, několik způsobů sledování kontaktů nebo plicní ventilátor (jehož vývoj zastřešuje FBMI ČVUT a bude k dispozici jako open source).

K dispozici jsou také datové zdroje, kde jsou jak surová data, tak i vizualizace a statistiky. Iniciativa Covid19CZ má repozitář na GitHubu, kde najdete zdrojové kódy některých projektů. Zapojit do iniciativy se může každý, kdo má zájem.

Mapa rozšíření koronaviru COVID-19 (zdroj: CleverMaps, Covid19CZ) Mapa rozšíření koronaviru COVID-19 (zdroj: CleverMaps, Covid19CZ)

Velký německý hackathon proti COVID-19

Německo ve dnech 20. až 22. března zorganizovalo velký hackathon WirVsVirus (my proti viru), zaměřený na boj proti koronaviru COVID-19. Na 810 projektech pracovalo 42968 účastníků, zapojilo se 1924 inovátorů a 2922 mentorů, koordinovalo je čtrnáct zástupců sedmi organizací (Code for Germany, Initiative D21, Impact Hub Berlin a další).

Projekty se věnovaly 49 tématickým oblastem, například trasování nakažených a vyléčených osob, sousedské pomoci, distribuci potravin a pracovníků nebo podpoře místních firem a jejich ochraně před bankrotem.

Inspirací byl podobný hackathon, který proběhl v Estonsku. Tento německý vznikl iniciativou občanské společnosti, nicméně ho finančně podpořila i německá vláda a záštitu nad ním převzal Helge Braun, ředitel úřadu spolkové kancléřky a zároveň lékař.

Prezentace všech projektů z hackathonu najdete na YouTube.

Open source je klíčem k estonské vizi umělé inteligence

Estonsko považuje za prioritu, aby měly (nejen) systémy pro umělou inteligenci otevřené zdrojové kódy, pokud je to možné. „Cokoliv děláme, včetně umělé inteligence, by mělo být open source, pokud není důvod k opaku,“ říká Ott Velsberg, jenž v estonské státní správě za tuto oblast zodpovídá.

Estonský stát v blízké době zveřejní na svém gitlabovém portálu tři řešení umělé inteligence. „Je naším strategickým cílem vytvářet open-source nástroje, které budou moci užívat všichni, kdo budou mít zájem.“ V čerstvě zveřejněném dokumentu tři klíčoví státní úředníci předpokládají, že budou občané brzy komunikovat s veřejnou správou prostřednictvím virtuálních hlasových asistentů.

V letošním roce Estonsko vybere pilotní projekt, který bude splňovat základní technologické a funkční požadavky. Následovat bude proof of concept a posléze plán na rozšiřování umělé inteligence do veřejné správy. Plánuje se spolupráce s Finskem, které už v roce 2017 spustilo svůj program AuroraAI, založený na podobných konceptech.

Dortmund pokračuje v migraci na open source

Německé město Dortmund uzavře první pětiletku své migrace na otevřený software. První fáze probíhající v roce 2016 byla především ve jménu otevřeného dokumentového formátu OpenDocument. Migraci odstartoval postoj deseti z celkových dvanácti městských částí; radní z městských čtvrtí si tehdy stěžovali, že magistrát města podporuje jen proprietární formáty.

V roce 2017 město začalo ve větší míře využívat operační systém Linux. Klíčové rozhodnutí padlo v dubnu 2018, kdy bylo rozhodnuto přejít na otevřený software a otevřené standardy. „V příštích dvou letech prověří město Dortmund potenciál svobodného softwaru otevřených standardů pro veřejnou správu,“ stálo tehdy v tiskové zprávě.

V prosinci 2019 vydala tamní skupina pro open source zprávu o zkoumání potenciálu svobodného softwaru a otevřených standardů. Upřesňuje požadavky a zmiňuje akce, které je potřeba provést – mezi ně patří například vytvoření katalogu aktuálně používaného otevřeného softwaru, zveřejnění analýzy dobré praxe a procesů nebo revize licenčních modelů pro software vyvíjený ve veřejné správě.

Nová strategie, vydaná v lednu 2020, obsahuje další plánované kroky, například pořádání různých akcí pro odborníky z oblasti open source i pro veřejnost, rozšíření kompetencí ředitele pro informatiku nebo uspořádání konference v roce 2022.

Ve stručnosti

  • Sedm evropských měst využívá otevřené nástroje při zpracování a recyklaci stavebního a organického odpadu. Města jako portugalské Porto, španělská Sevilla nebo norské Bodø těží z projektu CityLoops, v jehož rámci vznikl například nástroj OMAT pro analýzu toku materiálů.

  • Výzkumná organizace CERN nasazuje otevřené komunikační řešení Mattermost, které nahradí dosavadní proprietární platformu Facebook Workplace. Mattermost má aktivní komunitu a podporuje integraci s širokou škálou různých systémů a nástrojů.

  • Portugalský obchodní rejstřík se připojil k unijnímu propojovacímu systému BRIS prostřednictvím řešení CEF eDelivery.

  • Ve valónské soutěži GeoChallenge se zřejmě upřednostní otevřená řešení, přestože nebudou jedinou možnou volbou. V dubnu by měla porota vybrat projekty z oblasti geografických systémů a řešení, které získají finanční podporu vždy 10 tisíc eur. Vítězové by měli být vyhlášeni koncem února, jejich projekty by se (po další práci) nasazovaly do provozu mezi červnem a říjnem.

  • Španělská provincie Biskajsko umožňuje formou služby využívat svou blockchainovou platformu Blockchain4all. Služba je postavena na otevřeném řešení Hyperledger a využívá komponenty jako Kubernetes, Openshift nebo Apache Kafka.

  • Evropská komise využívá otevřené komunikační řešení Signal. To umožňuje komunikaci formou hlasových hovorů i videohovorů, textových zpráv, přenosu souborů apod., vše s podporou end-to-end šifrování.



Diskuze (0) Nahoru