Linux E X P R E S

Facebook

Veřejná správa 04/2020: francouzský otevřený rozhlas a komunikační řešení, nizozemská platforma pro výměnu dat

Veřejná správa

Francouzský rozhlas sdílí s otevřenými zdrojovými kódy své aplikace a přispívá do dalších projektů. Nizozemskou otevírá svou decentralizovanou platformu pro výměnu dat. Francie nasadila a rozvíjí komunikační řešení založené na protokolu Matrix. 


Francouzský rozhlas poskytuje svůj software jako open source

Francouzská veřejnoprávní rozhlasová společnost Radio France aktivně přispívá do sektoru svobodného a otevřeného softwaru v oblasti internetového vysílání. Zdrojové kódy zhruba třiceti svých řešení sdílí na serverech GitHub a GitLab. Podílí se také na dalších projektech, například M3U8 nebo SRT.

Všichni v našich týmech zaměřených na síť, webové stránky nebo naše aplikace pro chytré telefony pracujeme s open source každý den a můžeme přispívat svým kódem do upstreamových projektů kdykoli chceme,“ říká Maxime Bugeia, jeden z vedoucích vývojářů.

Architektura transkodéru založeného na Liquidsoap a SRT (zdroj: prezentace Radio France) Architektura transkodéru založeného na Liquidsoap a SRT (zdroj: prezentace Radio France)

Takto se vývojáři Radio France podílejí například na jazyce Liquidsoap, který slouží pro skriptování práce s audiozdroji. „Testujeme a ladíme Liquidsoap a najímáme jejich vývojáře, aby nám pomohli s projekty. Kód, který vzniká jako výsledek těchto projektů, je k dispozici pro nás a je veřejně sdílen se všemi ostatními.“

Pro streamování zvuku Radio France využívá platformu založenou na kontejnerovém řešení Kubernetes, konfiguračním nástroji Terraform, monitorovacím systému Prometheus, vizualizačním nástroji Grafana a webovém serveru nginx.

Nizozemsko otevírá svou decentralizovanou platformu pro výměnu dat

Nizozemsko otevírá zdrojové kódy své decentralizované platformy Nuts pro výměnu dat. Hlavní oblastí použití platformy je zdravotnictví – aktuálně se testuje jak v nemocnicích, tak i v ambulancích praktických lékařů a ve firmách zapojených do zdravotní péče. První ostrá verze by měla být k dispozici letos v létě.

Cílem platformy je omezit papírování a telefonickou komunikaci a odstranit stále přetrvávající komunikaci faxovou a posílání datových médií taxislužbou. Komunikace v rámci platformy Nuts je založena na metadatových odkazů, pro její využití nejsou nutné žádné zásadní změny v existujících IT systémech.

Naším cílem je vytvořit národní a mezinárodní síť uzlů – hladkou výměnu dat ve zdravotnictví, kterou má pod kontrolou pacient,“ vysvětluje Steven van der Vegt, jeden z hlavních vývojářů a člen projektové rady. „Dobrou výměnu zdravotnických dat je obtížné dělat správně. Zahrnuje řadu IT systémů a pevné vnitřní procesy, které výměnu dat komplikují.

Francie rozvíjí vlastní otevřené komunikační řešení

Jak jsme informovali v říjnu 2019, francouzská státní správa se vydala cestou vlastního otevřeného komunikačního řešení Tchap založeného na protokolu Matrix. V tuto chvíli je řešení nasazeno pro použití centrálních orgánů státní správy, zdrojové kódy jsou ale veřejně k dispozici pod licencí Apache. K dispozici je webový klient i aplikace pro Android a iOS.

Komentář autora: Web projektu Tchap bohužel nepůsobí příliš důvěryhodně pro „bezpečné řešení“, jeho HTTPS verze je totiž zabezpečena jen samopodepsaným, navíc už i expirovaným certifikátem. Doufejme, že u samotného komunikačního řešení je bezpečnost brána vážněji.

Vývoj řešení začal už v roce 2017 a byl pro něj zvolen agilní přístup. První testovací verze byla k dispozici v létě 2018, v dubnu 2019 byl systém zpřístupněn celé francouzské státní správě. Od října 2019 do něj mohou vstupovat i jiné subjekty, ale výhradně na základě pozvání z veřejné správy. V únoru 2020 začal testovací provoz pro místní samosprávy; potenciální okruh uživatelů se tak rozšířil na 4 miliony.

V tu dobu používalo Tchap už zhruba 80 tisíc uživatelů, denně přibývalo 50 až 80 nových. Přibližně 50 – 60 % uživatelů používá Tchap soustavně; tato míra je podobná obdobným komerčním službám. Pro blízkou budoucnost se plánuje propojení s dalšími systémy, jako je Slack nebo e-mail. Studuje se také případné nasazení chatbotů.

Ve stručnosti

  • Ve Francii byl spuštěn chatbot, který umožňuje zjednodušenou diagnostiku nemoci Covid-19. Zatím je jen ve francouzštině. Zdrojové kódy jsou pod licencí MIT.

  • Článek na serveru Joinup popisuje, jak lze využít software GNU Health v boji proti Covid-19. Jeho oblast působnosti sahá od demografické a infrastrukturní analýzy, přes screening, léčbu až po podporu pro laboratorní a zobrazovací metody. Umožňuje i vystavování úmrtních listů.

  • Ve dnech 24. až 26. dubna se konal celounijní hackathon #EUvsVirus. Účastnili se ho vývojáři a další účastníci jak ze všech členských států EU, tak i z dalších zemí, například USA, Izraele, Indie nebo Turecka. Kromě samotného „hackování“ byly součástí i specializované webináře. Hackathon proti nemoci Covid-19 podpořilo mnoho firem z celého světa.

  • Různé státy vydávají své aplikace jakožto součást „chytré karantény“, a to často s otevřenými zdrojovými kódy. Kromě české aplikace e-Rouška lze zmínit například severomakedonskou aplikaci StopKorona! nebo celoevropský projekt PEPP-PT.



Diskuze (0) Nahoru