Linux E X P R E S

Facebook

Veřejná správa 03/2021: Linux na Marsu, elementary OS ve školách, open source v Maďarsku

Veřejná správa

Vrtulník Ingenuity s Linuxem a frameworkem F‘ je na Marsu. Francouzské město Fontaine nasadilo na školní počítače elementary OS. V Maďarsku je open source klíčovou součástí digitalizace veřejné správy.


Linux slaví úspěch na Marsu

Autonomní vrtulník Ingenuity, jenž 18. února úspěšně přistál na Marsu, je ukázkou úspěchu otevřených technologií a zejména operačního systému Linux. Přistání je součástí širší mise NASA nazvané Mars 2020. Vrtulník má za cíl především vyhledávat místa vhodná ke zkoumání vozítkem Perseverance, které v sobě vrtulník neslo během cesty na planetu.

Tim Canham, šéf vrtulníkových operací na Marsu, o důležitosti otevřených technologií pro tuto misi řekl, že „je vítězstvím open source, protože létáme s open-source operačním systémem, s open-source leteckým frameworkem a létajícími komerčními částmi.“ Zmíněným frameworkem je F‘, jenž má licenci Apache a byl vyvinut přímo v NASA Jet Propulsion Laboratory, která stojí za celým projektem Mars 2020.

Ingenuity je prvním vrtulníkem na jiné planetě, než je Země. Je zkonstruován tak, aby byl schopen létat i ve velmi řídké atmosféře, která na Marsu je (cca 100× řidší než ta zemská). Má dva protiběžné rotory o délce 1,2 metru vyrobené z uhlíkových vláken, provozní otáčky 2 400 min-1 a výkon elektromotoru 350 W. První let by měl proběhnout v dubnu 2021.

Funkční testy Ingenuity (NASA, public domain) Funkční testy Ingenuity (zdroj: NASA, public domain)

V rámci cesty na Mars bylo možné tam poslat i své jméno (Send Your Name to Mars). Celkem tam takto putovalo 10 932 295 jmen; poslal je tam i magazín LinuxEXPRES a jeho portál OpenOffice.cz.

Podrobněji o celé misi informoval Petr Valach v samostatném článku, který vyšel těsně před přistáním na Marsu. Dnes už víme, že přistání bylo úspěšné.

Elementary OS na školních počítačích ve Fontaine

Město Fontaine na jihovýchodě Francie používá na školních počítačích linuxovou distribuci elementary OS. Tato distribuce je založena na Ubuntu a má grafické prostředí Pantheon, které připomíná macOS na počítačích Apple.

Cílem je, aby žáci získali dovednosti potřebné pro práci s moderními informačními technologiemi, zároveň aby nemuseli otevřít své soukromí některé z firem, které jinak běžně poskytují do školství svůj proprietární software a další služby.

Komentář autora: Obchodní politika řady největších poskytovatelů softwaru je taková, že do školství poskytují své produkty buď zcela zdarma nebo s velmi výraznými slevami. Daří se jim také navazovat spolupráce s vládami, které jim ještě více otevírají dveře do škol. Výsledkem je, že se žáci a studenti naučí práci přímo s jejich produkty a zvyknou si na ně, takže je používají a vyžadují i po skončení studia; tehdy je to ale už za výrazně více peněz. Mnohé produkty jsou také problematické z hlediska ochrany soukromí, některé už byly v provedených analýzách označeny za nekompatibilní s nařízením GDPR.

Za oblast ICT je ve Fontaine zodpovědný Nicolas Vivant, který se migraci na open source ve veřejném sektoru věnuje už 10 let. Ve městě se s migrací začalo přímo na radnici, kde byly proprietární aplikace (webový prohlížeč a poštovní klient) nahrazeny svobodnými programy (Mozilla Firefox a Thunderbird).

Nasazování open source je výsledkem politického rozhodnutí, které určuje snažit se jak o transparenci a otevřenost, tak i snižovat náklady. V oblasti školství to vychází i ze strategie EU, která nařizuje chránit děti ve školách před zanecháváním digitální stopy u velkých soukromých firem.

Ve stručnosti

  • Německá otevřená mobilní aplikace Integreat nabízí aktuální informace v rámci měst a obcí. Zapojilo se jich už 60.

  • Maďarský Program digitálního úspěchu (Digitális Jólét Program, DJP), plánovaný pro období do roku 2030, využívá open source jako svou klíčovou součást. Mezi další významné složky patří dočasné snížení DPH z internetových služeb na 5 %.

  • Obavy o soukromí posílily komunikační službu Signal o 40 milionů uživatelů. Před rokem tuto síť, založenou na otevřeném protokolu, doporučila k používání i Evropská komise, která ji sama začala používat.

  • Evropská komise vyzvala k příspěvkům pro budování celoevropského inventáře otevřeného softwaru, který se používá v orgánech veřejné správy.

Snímek z prezentace k výzvě (zdroj: Building  an Inventory  for Open Source Software used by European Public Services) Snímek z prezentace k výzvě (zdroj: Building an Inventory for Open Source Software used by European Public Services)

  • Otevřená platforma X-Road, úspěšně využívaná v „domovském“ Estonsku, ve Finsku nebo v Německu, nachází využití také v Mexiku. Projekt Xacbé bude základem digitalizace veřejné správy v mexickém státě Quintana Roo.

  • Evropská komise vyzývá k veřejným konzultacím k interoperabilitě. Zúčastnit se lze do 26. dubna 2021.

  • Ve Finsku vznikl projekt Mehackit, který má za cíl poskytovat otevřené technologie pro distanční výuku. Zaujal už i učitele v dalších státech, například Ázerbájdžánu, Mongolsku nebo Jihoafrické republice.

  • Otevřený knihovnický systém Koha vznikl na Novém Zélandu a nachází oblibu v dalších zemích světa. Velmi ho oceňují například ve Švédsku.



Diskuze (0) Nahoru