Linux E X P R E S

Facebook

Veřejná správa 05/2020: italská portálová aplikace IO App, migrace na open source v Turecku, datový portál Covid-19

Veřejná správa

Itálie vytvořila portálovou aplikaci IO App pro přístup k veřejné správě. Istanbulská městská část Eyüp migrovala na open source. Evropská komise spustila datový portál Covid-19.


Itálie vytvořila IO App, aplikaci veřejné správy zaměřenou na uživatele

Italská státní správa vytvořila a poskytla s otevřenými zdrojovými kódy (pod licencí EUPL) aplikaci IO App, která má maximálně usnadnit přístup ke službám veřejné správy. Na jednom místě tak uživatel najde širokou škálu služeb, od registrace vozidel, přes poplatky za odpady, katastr nemovitostí a zdravotnickou dokumentaci, až například po obědy ve školních jídelnách.

Aplikace vznikla v návaznosti na nařízení EU o jednotném digitálním rozhraní. Zatím je k dispozici betaverze pro Android a iOS, zapojena je jen omezená škála orgánů veřejné správy. Aplikace komunikuje s různými systémy prostřednictvím nových API.

Kontaktní údaje v aplikaci si mohou občané nastavovat sami (a vybírat si, jakou cestou mají být kontaktováni), veřejné správě pro oslovování občanů stačí daňový identifikátor. Aplikace zajišťuje odesílání, příjem a archivaci dokumentů, různé druhy plateb, připomínky důležitých událostí atd.

IO App (zdroj: io.italia.it) IO App (zdroj: io.italia.it)

V tureckém Eyüp přešli na open source

V roce 2015 zahájila istanbulská městská část Eyüp migraci svých pracovních stanic na otevřený software. Municipalita s přibližně 400 tisíci obyvateli měla v plánu během dvou let přejít s desktopy na speciální linuxovou distribuci Pardus, která vznikla přímo pro účely turecké veřejné sféry (původně jako fork Gentoo, nyní je založena na Debianu).

Vše začalo seznámením uživatelů s GNU/Linuxem a s kancelářským balíkem LibreOffice. Každý uživatel byl otestován a pokud testem úspěšně prošel, byl jeho počítač přemigrován. Udělat toto před migrací napomáhá hladkému přechodu, vysvětlil Hüseyin Güç, vedoucí týmu pro distribuci Pardus. Ostatní uživatelé absolvovali další školení, aby neměli potíže s používáním pro ně do té doby neznámého softwaru.

Uživatelům jsou i nadále k dispozici další školení. „Pravidelný trénink je druhým hlavním důvodem pro úspěch naší migrace. Velmi se staráme o školení a vždy ověřujeme, zda naše kurzy vedou k dobrým výsledkům.“

Kromě linuxových desktopů byl v Eyüp nasazen i další otevřený software – například poštovní software Zimbra, monitoring Zabbix nebo centrální správa Lider/Ahenk. Nyní probíhá migrace databází na systém PostgreSQL.

Ve stručnosti

  • Itálie otevírá pod licencí MPL svou aplikaci pro trasování kontaktů pacientů s nemocí Covid-19. Je to výsledek veřejných protestů proti uzavřenosti a nejistotě ohledně ochrany soukromí.

  • Pětačtyřicet poslanců Evropského parlamentu vyzvalo Radu ke zodpovězení šesti otázek týkajících se trasovacích aplikací pro boj s Covid-19. Týkají se například dobrovolnosti používání takových aplikací, decentralizovaného charakteru nebo otevřenosti zdrojových kódů.

  • Španělská a francouzská statní správa nasadily otevřenou videokonferenční platformu Jitsi Meet. Platformu původně vyvinula Štrasburská univerzita, nyní jsou součástí kolekce Jitsi i další programy, například Jigasi (pro připojení protokolem SIP) nebo Jitsi Desktop (desktopová komunikační aplikace).

  • Město Rianxo ve španělském autonomním společenství Galicie přešlo téměř kompletně na otevřený software. Na pracovních stanicích je nasazena linuxová distribuce Ubuntu, pro spolupráci se používá groupware Kolab, pro komunikaci Jitsi Meet, webové stránky běží na platformě Liferay.

  • Ohrožený projekt FUSS, který měl přivést do škol v italském Jižním Tyrolsku svobodný software, se stane součástí Italské koalice digitálních kompetencí, jejímiž členy jsou například města Řím, Milán nebo Benátky a různé univerzity nebo IT firmy. Projekt měl zahrnovat 4500 počítačů v 80 školách, politici ho ale chtěli ukončit s odůvodněním, že se ho učitelé obávají.

  • Na portálu mHealth Hub je k dispozici repozitář řešení problémů souvisejících s nemocí Covid-19. Portál je financován z programu Horizon 2020 a provozuje ho agentura spadající pod ministerstvo zdravotnictví španělského autonomního společenství Andalusie.

  • Evropská komise spustila datový portál Covid-19. Jsou na něm zveřejňovány různé datové sady s cílem usnadnit a urychlit výzkum nemoci, její léčby a prevence.

  • Nizozemské ministerstvo vnitra vydalo příručku pro digitální participaci v praxi. Kniha Digital democracy ukazuje příklady dobré praxe jak z Nizozemska, tak i z dalších států.

  • Rumunská nezisková organizace Code for Romania využívá prvky z počítačových her, aby přizpůsobila výukové programy potřebám nevidomých a neslyšících žáků a studentů. Zdrojové kódy budou otevřené a vše bude připraveno pro lokalizaci do jiných národních prostředí.



Diskuze (0) Nahoru