Linux E X P R E S

Facebook

Veřejná správa 09/2021: open source ve Valonsku, protokol Matrix v německém zdravotnictví

Veřejná správa

Drtivá většina měst v belgickém Valonsku se podílí na otevřených softwarových řešeních. Německé zdravotnictví nasazuje komunikaci založenou na otevřeném protokolu Matrix.


Valonská města a obce vyvíjejí open source

Valonsko je jeden ze tří regionů Belgického království, převažujícím jazykem je francouzština a žije zde zhruba 32 % belgického obyvatelstva. V roce 2012 se pět měst tohoto regionu sdružených do dvou svazků dohodlo na založení společné organizace iMio (Intercommunale de Mutualisation Informatique et Organisationnelle, česky zhruba mezikomunální spolek pro informatiku a organizaci). Nyní je členy již 350 měst a obcí, představujících 90 % municipalit v regionu.

Organizace pracuje společně s jednotlivými municipalitami na otevřených řešeních pro veřejnou správu. Nyní je k dispozici již deset řešení, například iA.Bibliotheca (virtuální knihovna), iA.Docs (dokumenty a pošta) nebo iA.Urban (územní plánování a životní prostředí). Organizace zaměstnává padesát lidí, z toho čtyřicet techniků.

V březnu 2017 organizace získala od Evropské komise ocenění v rámci Sharing & Reuse Awards.

Všechna řešení jsou samozřejmě plně kompatibilní s evropskou a belgickou legislativou; kontrola této právní kompatibility je integrální součástí procesu vývoje. Organizace iMio se kromě vývoje věnuje i správě existujících řešení, otevřených i proprietárních. Aktuálně jich spravuje více než tisíc, přičemž ročně vyřídí zhruba deset tisíc požadavků s těmito systémy souvisejících.

Německé zdravotnictví nasazuje komunikační protokol Matrix

Německá firma Gematik, dodávající digitální řešení do zdravotnictví, vybrala pro novou komunikační platformu otevřený protokol Matrix. Platformu bude nasazovat více než 150 tisíc subjektů působících ve zdravotnictví, od soukromých ambulancí až po velké nemocnice a zdravotní pojišťovny.

Protokol Matrix si vybrala také například německá armáda nebo francouzská státní správa. Protokol má federovanou architekturu (umožňuje propojovat samostatné komunikační servery). Specifikuje komunikační rozhraní REST API a lze ho integrovat s webovými službami pomocí WebRTC. Existuje pro něj řada serverových i klientských aplikací a také přemostění do jiných komunikačních služeb.

K 1. říjnu 2021 má být vyjasněno, jak spolu budou uživatelé v praxi komunikovat. V dubnu 2022 by měla být služba připravena k použití a v říjnu 2023 by měli být uživatelé schopni komunikovat s více dalšími uživateli zároveň.

Většinovým vlastníkem firmy Gematik je spolkové ministerstvo zdravotnictví. Připravila například řešení pro elektronické recepty. Vyvíjená řešení mají otevřené zdrojové kódy.

Ve stručnosti

  • Národní knihovna Lucemburska vyvinula nástroj na rozpoznávání znaků (OCR) a poskytuje ho s otevřenými zdrojovými kódy. Nástroj Nautilus-OCR využívá řadu otevřených knihoven, jako jsou Kraken, TensorFlow nebo openCV. K dispozici je pro něj i trénovací sada s 33 tisíci řádky textu.

  • Nizozemské hlavní město Amsterdam prezentuje na svém webu různá otevřená řešení, metody, dobrou praxi. Zajímavým řešením je například Open Panorama, které umožňuje zpracovávat a prezentovat panoramatické snímky (jak je známe třeba ze služby Google StreetView).

  • Švédská Národní genomická infrastruktura (NGI) vyvinula otevřený nástroj pro analýzu a sekvenování genomu. NGI je součástí národní výzkumné organizace SciLifeLab, která má striktní politiku otevřenosti.

  • Evropské covidové certifikáty se již rutinně využívají ve všech členských státech Evropské unie, ale i v dalších zemích, například Švýcarsku, Norsku nebo Islandu. Brána k propojení národních systémů, která zajišťuje distribuci kořenových certifikátů k ověřování elektronických podpisů, běží v datovém centru Evropské komise v Lucembursku.

  • Severoatlantická aliance (NATO) pracuje na projektu umělé inteligence AI FELIX. Účelem projektu je, aby se správné informace rychle dostávaly ke správným lidem, kteří dělají rozhodnutí. Řešení AI FELIX aktuálně dokáže vyhodnotit dokument v průměru za 27 sekund, zatímco člověku to trvá 5 až 10 minut.

  • Asociace 98 dánských měst začala pracovat na příručce pro použití open source ve veřejném sektoru. První verze by měla být hotova na konci letošního roku.

  • Zákonný požadavek upřednostňování otevřených řešení a sdílení kódu při zadávání veřejných zakázek měl v Itálii sám o sobě jen malý efekt. Proto vláda v roce 2019 schválila pravidla, která mají naplňování požadavku pomoci. Podle šéfa projektů open source na ministerstvu pro digitální transformaci se „pomalu ale jistě jde správným směrem.“



Diskuze (0) Nahoru