Linux E X P R E S

Facebook

Veřejná správa 10/2021: červená problematickým projektům, analýza síťové komunikace, Akademie data.europa

Veřejná správa

Projekt Red Flags ukazuje červenou problematickým řešením ve slovenské veřejné správě. Dshell pro forenzní analýzu síťové komunikace je aktivním projektem. Byl spuštěn výukový portál Akademie data.europa.


Red Flags ukazuje červenou problematickým projektům

Projekt Red Flags je jednou z iniciativ slovenského sdružení Slovensko.Digital. Jeho cílem je „ukázat červenou“ problematickým řešením informatiky ve veřejné správě. Jednotlivá řešení se hodnotí v řadě kritérií (dohromady více než 50) rozdělených podle fází realizace.

Za velmi negativní hodnocení daného kritéria v něm projekt získává červenou vlajku, která upozorňuje na to, že je něco špatně. Například aktuálně nejhůř hodnocený projekt Zvýšenie kapacity vládneho cloudu v Datacentre Kopčianska má čtyři červené vlajky, tedy neuspěl hned ve čtyřech kritériích. Hodnocení vzniká průběžně a může se do něj zapojit i odborná veřejnost, podobně jako do vylepšování metodiky.

Dshell pro analýzu síťové komunikace je aktivním projektem

Projekt Dshell armádní výzkumné laboratoře ARL organizace DEVCOM patřící pod americké ministerstvo obrany je po sedmi letech stále velmi aktivní a má na GitHubu víc než 5300 hvězdiček a přes 1200 forků. Patří mezi 24 projektů, které organizace otevřela a jejich zdrojové kódy umístila na zmíněný portál.

Dshell je snadno rozšiřitelný framework pro forenzní analýzu síťové komunikace. Umožňuje rychlý vývoj pluginů pro zpracování zachycených síťových paketů. Je napsán v jazyce Python, využívá otevřené knihovny a je distribuován pod permisivní licencí MIT.

Otevření projektu má za cíl snazší odhalování chyb a získávání návrhů na vylepšení. „Pokud máme projekty, které se posouvají kupředu, je to velký úspěch,“ řekl Cem Karan, inženýr z ARL. „A co je ještě důležitější na otevírání kódu, že nám pomáhá vylepšovat vědu.“

Ve stručnosti

  • Evropská komise zveřejnila zprávu ze studie o dopadech používání otevřeného softwaru a hardwaru. Zpráva zmiňuje například odhad, že open source přispívá k unijnímu HDP přibližně 65 až 96 miliony eur a slibuje významný nárůst příležitostí pro digitální ekonomiku.

  • Případové studie se věnují digitální odpovědi tří evropských států (Chorvatska, Rakouska a Španělska) na onemocnění covid-19. Zmiňují například chorvatský ePass, rakouské e-learningové systémy (Eduvidual, Virtuelle-ph a další) nebo španělský portál Acelera PYME. Unijní portál Joinup eviduje již více než 500 řešení z této oblasti.

  • Italské město Milán vyvinulo model digitální udržitelnosti. Model hodnotí jak úsporu peněz, tak času a emisí skleníkových plynů. Například zavedení možnosti získávat výpisy z registru digitálně ušetřilo v průměru osm minut čistého času na každou žádost (nemluvě o cestování) a dohromady 450 tisíc listů papíru.

  • Úřad pro publikace Evropské unie spustil portál pro Akademii data.europa. Najdete tam již 26 kurzů z různých oblastí, například vizualizace dat, otevřených datových formátů nebo čištění otevřených dat.

  • Evropská unie financuje vzdělávací program Umělá inteligence pro veřejné služby (AI4Gov), za nímž stojí čtyři univerzity ze čtyř zemí. Program je součástí širší iniciativy univerzit zaměřené na vzdělávání v oblasti umělé inteligence.

  • Systém SAFIRE, který je jednou z aplikací založených na platformě Sahana Eden, umožňuje efektivně reagovat na přírodní katastrofy. SAFIRE, stejně jako celou platformu, vyvíjí americká nezisková organizace Sahana Software Foundation. Původním impulzem k vývoji bylo podmořské zemětřesení v Indickém oceánu v roce 2004, které mělo za následek stovky tisíc zemřelých a miliony zasažených lidí.

  • Evropská komise čeká na odezvu ohledně přístupnosti webů veřejného sektoru. Vyjádřit se může každý, tedy jak občané (zejména starší nebo z nějakým hendikepem), tak organizace a odborníci. Průzkum bude ukončen k 25. říjnu 2021.



Diskuze (0) Nahoru