Linux E X P R E S

Facebook

Veřejná správa 12/2017: otevřené kódy registrů v Grónsku, podpora sdílení v Paříži, otevřený dopis Evropské komisi

Veřejná správa

Grónsko otevírá zdrojové kódy svých základních registrů, které si nechali vyvinou za zlomek ceny řešení z Dánska. Město Paříž podporuje otevírání a sdílení technologií. Osmdesát organizací napsalo Evropské komisi otevřený dopis upozorňující na nebezpečí v návrhu směrnice o autorském právu. 


Grónsko otevírá zdrojové kódy svých základních registrů

Grónsko je formálně součástí Dánského království, má však značnou míru autonomie. V letech 2014‒15 plánovalo pro své základní registry využít systém vyvíjený pro Dánsko, jehož vývoj začal v roce 2012. Po problémech dánského systému, který se zpožďoval a prodražoval, se ovšem v Grónsku rozhodli jít jinou cestou – vyvinout si systém vlastní.

Naše smlouva s grónskou vládou stanoví, že cena vývoje je 3 miliony dánských korun (cca 10,2 mil. Kč; pozn. aut.) a provoz v letech 2018–2022 bude stát 2,5 milionu korun (cca 8,5 mil. Kč). Celkově tedy 5,5 milionu korun (18,7 mil. Kč),“ říká Morten Kjærsgaard, ředitel společnosti Magenta, která systém implementovala a zajišťuje jeho provoz.

Zdrojové kódy by měly být začátkem roku 2018 zveřejněny, pravděpodobně na GitHubu. Dánské řešení bude včetně provozu do roku 2022 stát 86,5 milionu dánských korun (cca 295 mil. Kč) a jeho zdrojové kódy se otevírat nebudou. Dánská vládní agentura DIGST se brání srovnávání nákladů obou řešení: „Protože neznáme technické specifikace a rozsah grónského řešení, je nemůžeme obě [řešení] porovnávat.“

Paříž: Sdílení kódu je sdílením znalostí

Francouzské hlavní město Paříž podporuje používání svobodného a open-source softwaru ve veřejné správě. Přičemž podle představitelů města nejde jen o snížení nákladů, ale také o zachování kontroly nad službami a o přizpůsobení ICT konkrétním potřebám.

Open source je z hlediska trvalé udržitelnosti lepší, než když dodavatel mění svoji strategii a zvyšuje ceny,“ tvrdí Pierre Levy, softwarový architekt pracující pro město. „Open source vám dává svobodu volby a to za to stojí.“ Díky otevřenému softwaru lze sdílet a opakovaně využívat hotová řešení i znalosti.

Všechna města mají stejné potřeby a pro tyto služby stačí zaplatit veřejné peníze jen jednou,“ vysvětluje Levy, jenž se podílel mimo jiné na vývoji systému Lutece, který pařížské radnici slouží jako portál pro občany. Systém byl představen na konferenci Paris Open Source Summit, která se konala 6. prosince.

Portál Lutece je velmi komplexním systémem. Běží na linuxových serverech, je složen z javových aplikací běžících na aplikačních serverech (z 98 % Apache Tomcat, zbytek JBoss), jako databáze slouží MySQL/MariaDB a PostgreSQL. Lutece zajišťuje provoz 210 různých aplikací.

Systém Lutece už je nyní nasazen i na dalších místech, například ve městech Marseille a Lyon či v meteorologické službě. Tyto orgány také pomáhají s jeho dalším vývojem. Lutece lze ale využít i mimo Francii – kód je vyvíjen jako mezinárodní, brzy by měla být také vydána aktualizovaná dokumentace v angličtině.

Ve stručnosti

  • Budapešťská univerzita techniky a ekonomiky (BME) a Národní informační a komunikační služby (NISZ) společně pořádají soutěž pro vývojáře mobilních aplikací pro oblast chytrých měst. Vítěz získá 500 tisíc forintů (cca 38 tisíc Kč), oceněni budou i druhý a třetí vývojář v pořadí.

  • Ministerstvo vnitra ČR zahájilo modernizaci a rozšíření Portálu veřejné správy. Konkrétní plány představil Ondřej Felix, hlavní státní architekt eGovernmentu, na konferenci v listopadu 2017.

Portál veřejné správy a jeho vztah k okolí Portál veřejné správy a jeho vztah k okolí

  • Open-source komunita zaslala otevřený dopis Evropské komisi ohledně návrhu směrnice o autorských právech. Více než 80 organizací společně upozorňuje na nebezpečnost článku 13, jak to už dříve učinily FSFE a OFE.

  • Barcelona otevřela zdrojové kódy webové aplikace BIMA pro správu obrázků.

  • Bulharské a Chorvatsko diskutují o spolupráci v oblasti eGovernmentu. Jejich organizace SEGA a APIS se sešly 3. listopadu v Záhřebu, věnují se kromě jiného sdílení a opakovaného užití prostředků ICT.

  • Nové informační registry v Dánsku budou mít roční zpoždění. Náklady navíc stoupnou o 11 mil. dánských korun (cca 2 % plánovaného rozpočtu).

  • Britský parlament doporučuje orgánům veřejné správy, aby používaly distribuované účtování s využitím blockchainových technologií. Sněmovna lordů už na toto téma v červenci uspořádala konferenci.

  • Nástroj OAW Tracker pro kontrolu přístupnosti webů byl otevřen pod licencí EUPL. Vznikl původně pro účely španělské státní správy.

  • Švédská vláda vyzývá orgány veřejné správy, aby přešly na jednotnou elektronickou identitu v souladu s nařízením eIDAS. Pro mnoho obcí to bude znamenat migraci z jejich dosavadních řešení identity.

  • Britská vládní agentura Government Digital Service (GDS) aktualizovala pravidla pro digitální technologie, která jsou pro státní správu závazná. Nově musejí orgány zvažovat využití open-source řešení a také otevření zdrojových kódů.

  • Bulharsko zavedlo systém ověřených zpráv (podobný českému Informačnímu systému datových schránek; pozn. aut.), umožňující zaručenou komunikaci s veřejnou správou. Komunikovat lze jak prostřednictvím webového rozhraní, tak i formou napojení vlastních systémů.

  • Podle studie Evropské komise dávají členské státy EU značnou prioritu otevřeným datům. Informace z veřejného sektoru by mohly pomoci vytvořit do roku 2020 trh o objemu 325 mld. eur a 30 tisíc nových pracovních míst.

  • Polsko spustilo pilotní provoz portálu s materiály pro vzdělávání. Poskytuje elektronické knihy a audioknihy jak k přímému prohlížení, tak je stahování.

  • Evropská komise vydala leták (skládačku) o licenci EUPL, v němž shrnuje čtyři důvody, proč tuto licenci používat. Leták je k dispozici ve 23 jazycích.

  • Kanada a Nizozemsko spojují své vývojářské úsilí. V první fázi se to bude týkat hlavně portálů GCconnex/GCcollab a Pleio.

Diskuze (0) Nahoru