Linux E X P R E S

Facebook

Listopad 08 na LinuxEXPRESu

Tentokráte to bylo téměř více o čertech než o Linuxu.


Co je u nás nového?

V listopadu nám zmizel šéfredaktor a celé tři týdny se toulal po světě. Web nesledoval ani z lodi, kde byl prý drahý internet, ani z kaváren či z letadla. Je tedy pravda, že si to všechno odpracoval před odjezdem a redakční systém napěchoval poctivě dopředu. Vše se povedlo a vsadím se, že jste si toho ani nevšimli. (Bylo to super, ale jsem rád, že jsem zpět! -šéfred.)

V listopadu jsme se také přestěhovali na nový server. Web nyní běží svižněji a hlavně má méně výpadků.

V listopadu také padlo rozhodnutí, že zrušíme kalendář akcí. Původně jsme očekávali, že organizátoři různých linuxových akcí budou kalendář využívat k propagaci. Bohužel se tak téměř nestalo. Chybí vám kalendář, nebo byl opravdu zbytečný?

Co vás zaujalo?

1. Recenze: Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex Jiří Eischmann
2. Čertove obrázky v kancelárii Július Pastierik
3. Rapidshare download? Žádný problém. Milan Kozák
4. Průvodce Linuxem 2 - Je operační systém Linux právě pro mě? Alois Hýbl
5. Dva týdny s Linuxem: Ubuntu 8.10, Seznam.cz testuje Jabber Jiří Eischmann
6. Průvodce Linuxem 3 - Je můj hardware OK pro Linux? Alois Hýbl
7. Průvodce Linuxem 1 - Co je Linux? Alois Hýbl
8. Drupal - práce s obsahem Vojtěch Zeisek
9. Podrobná recenze: ASUS Eee PC 901 linuxovýma očima Lubomír Čevela
10. Dva týdny s Linuxem - Flash Player pro 64 bitů, další ministerstvo na Linuxu Jiří Eischmann

Recenze nové verze Ubuntu 8.10 na prvním místě asi nikoho nepřekvapí, tak pojďme hned na ty čerty. Článek Čertove obrázky v kancelárii pamatuje ještě tištěný časopis a obvykle nepatří mezi nejnavštěvovanější. Pokud se podíváte na starší souhrny (11,12), pak si můžete všimnout, že přesně před rokem na tom byl podobně. Proč? No mně to trvalo rok, než mi to došlo. A pokud ještě netušíte, tak nahlédněte do kalendáře a najděte si 6. prosinec.

V listopadu jsme začali vydávat nový seriál Průvodce Linuxem, který pro vás píše Alois Hýbl, a vaše odezva byla velmi pozitivní. Tři díly seriálu jsou v první desítce. Trvale oblíbený je také seriál Dva týdny s Linuxem od Jirky Eischmanna, který má oba listopadové díly v první desítce. A ještě jeden seriál vás zaujal - Drupal od Vojtěcha Zeiseka.

První Eee vlna pomalu končí, zájem o toto téma pomalu opadá, hranici 1% v listopadu Eee nepřekonalo.

V čem nás čtete?

1 Firefox 3.0 46,7%
2 Opera 9.6
13,6%
3 IE7 10,6%
4
Firefox 2.0 8,0%
5
IE6 6,4%
6
Opera 9.5
3,7%

Tak tady je vidět nějaký vztah mezi čerty a Internet Explorerem. Čím více píšeme o čertech, tím více čtenářů používá IE. A teď mi nevěříte, ale je to tak. Zmíněný článek k nám na web přivedl jiné čtenáře, které Linux vůbec nezajímal a prostě jen hledali obrázek čerta.

S Internet Explorerem u nás ale bylo veselo. Po vydání beta verze 2 IE8 se v něm několik našich webů nezobrazovalo. Nevěnovali jsme tomu moc pozornosti, protože se jedná o beta verzi a kdo ji používá, musí očekávat různé překvapení. A taky se mi zdálo, že pouze opravdu nepovedený prohlížeč nezobrazí ani stránku a ani chybovou hlášku. Když jsem ale později začal pátrat po příčině problému, tak byla opravdu nečekaná. Ve stránce jsou vloženy dva odkazy pro přechod na obsah a na menu. Užitečná věc pro čtečky a mobilní zařízení. Odkazy jsou skryty pomocí CSS a IE8 beta2 nám díky nim odpozicoval celou stránku mimo okno. Vychytaný prohlížeč.

Operační systémy (distribuce)

Po dlouhé době máme kompletní výsledky Ubuntu. Výsledky nejsou žádným překvapením, Ubuntu vládne linuxovému desktopu.

1 Windows XP 49,4%
2 Ubuntu
14,9%
3 Linux (nelze určit distribuci) 12,8%
4 Windows Vista 10,2%
5 Mandriva 2,4%
6 SUSE 2,0%
7 Debian 1,6%
8 Win2000
1,4%
9 Fedora 1,2%
10 Windows 2003

0,6%

11 MacOSX
0,6%
12 Mint
0,5%
13 Gentoo 0,4%
14 Windows 98
0,3%
15 PCLinuxOS 0,3%

Pokud se u distribucí podíváme na meziroční srovnání, pak je zajímavé, že růst je pouze u Ubuntu a Windows Vista. Ubuntu posílilo o 3,5% na úkor všech distribucí, Vista o 6,5% na úkor Windows XP a Windows 2000.

Děkujeme za vaši čtenářskou přízeň a čtěte nás v čemkoliv.

Diskuze (0) Nahoru