Recenze softwaru pro Linux. Pokud nevíte, jaký program použít pro konkrétní činnost, hledejte právě na tomto místě.
Naučte sa využívať rekurzívne funkcie, vďaka ktorým môžete ušetriť nemálo času a kódu pri vývoji a získať benefity ako napr. zjednodušenie či spriehľadnenie programu.
30. July 2018 | Eduard Boldižár
Na rozdiel od sci-fi Ansible síce neudržiava kontinuálne spojenie medzi hviezdnymi kolóniami, ale „iba“ medzi strojmi po celej Zemi. Ani to však nebolo v čase vzniku tohto pojmu samozrejmé. Dnes sa už za štandard považuje automatizácia a orchestrácia tisícov serverov jediným tímom. Prečo teda nie pomocou Ansible?
17. July 2018 | Marian Ščerbák
Nástrojov na backup je v linuxe veľa, ich výber závisí iba od potrieb a znalostí používateľa. Dnes nebudem uvažovať o známych (Clonezilla), enterprise (Bacula), či systémových (rsync a pod.) riešeniach. Priznám sa, upútal ma program fwbackups.
27. June 2018 | Marian Ščerbák
Software si lze pořídit několika různými způsoby, od vlastního vývoje přes nasazení open source řešení až po koupi čistě komerčního produktu. Výběr nejlepší varianty přitom není jednoduchý a vždy záleží na konkrétních okolnostech a požadavcích – nicméně stále více roste obliba svobodného software doplněného o profesionální podporu.
25. June 2018 | Redakce
Debian From Scratch je projekt, ktorý dopĺňa Linux From Scratch o package manager z Debianu a chce uživateľom pomôcť v tvorbe ich vlastného systému založeného na Linuxe.
12. June 2018 | Ivan Kmeťo
Naučte sa pracovať s návratovou hodnotou funkcii. Uvidíte aj implementáciu faktoriálu s využitím funkcie.
11. May 2018 | Eduard Boldižár
V předchozím díle seriálu o Elasticsearch jsme vytvořili jednoduché fulltextové vyhledávání v češtině, kdy jsme hledali produkt v e-shopu podle jeho názvu. V této kapitole vyhledávání rozšíříme tak, aby vyhovovalo běžným nárokům na vyhledávání - budeme vyhledávat i v popisku produktu a budeme pracovat s pořadím výsledků vyhledávání.
3. May 2018 | Luděk Veselý
Při práci na větších projektech člověk často používá všemožné nástroje, aby si usnadnil práci s dílčími úkoly. Už ne tak často se ale stává, aby pomocný nástroj přežil samotný projekt a svým dopadem ho dokonale zastínil. Právě takové to bylo v našem případě. V rámci budování nového výpočetního clusteru jsme potřebovali efektivně sdílet velké dokumenty, a to jak uvnitř firmy, tak i s externími dodavateli. Běžná řešení typu Dropbox kvůli vysokému stupni důvěrnosti nepřicházela v úvahu. Rozhodli jsme se proto pro otevřenou platformu ownCloud, která nabízí podobnou funkčnost s jedním významným rozdílem - data jsou uložena na našem vlastním hardware.
2. May 2018 | Redakce
Diskuze (0) Nahoru