Linux E X P R E S

Facebook

Nudné Ubuntu 14.10

ubuntu.png

Dnes vychází nová verze distribuce Ubuntu. Novinek je poskrovnu a většinou jde jen o aktualizace komponentů „pod kapotou“. Vyplatí se upgradovat, nebo raději setrvat s odladěnou verzí s dlouhodobou podporou? A co novinky v derivátech?


Výchozí verze Ubuntu – ta s prostředím Unity – téměř žádné novinky neobsahuje. Došlo samozřejmě k aktualizaci všech možných podpůrných knihoven, ovladačů, jádra atd., o tom ale až později. Jenže kromě toho prakticky vše zůstává při starém. Vývojáři mají za sebou skvělé vydání s dlouhodobou podporou: 14.04, pracují na novinkách, které ale přijdou až v pozdějších verzích a změny se tak v podstatě týkají jen derivátů Ubuntu.

Rozdíly oproti 6 měsíců staré verzi budete hledat marně Rozdíly oproti 6 měsíců staré verzi budete hledat marně

Zbrusu nová variace s příchutí maté

Konzervativní uživatelé jistě ocení, že počínaje vydáním 14.10 je oficiálně podporovaným prostředím MATE. Tento fork GNOME 2 se poslední dobou těší čím dál tím větší oblibě, a proto padlo rozhodnutí, že vznikne další derivát, který zacílí především na uživatele tohoto prostředí.

Osobně jej hodnotím velice pozitivně a je téměř k nerozeznání od starších Ubuntu s GNOME 2 před nasazením Unity. Běhá poměrně svižně i na starších sestavách a nepotřebuje funkční 3D akceleraci; v případě, že je dostupná, ji ale dokáže využít. V případě instalace Ubuntu MATE vývojáři upozorňují na možné problémy se šifrováním celého disku a je tedy bezpečnější šifrovat jen oddíl /home, popř. šifrování nepoužívat vůbec.

Konzervativní rozhraní a nové komponenty pod kapotou Konzervativní rozhraní a nové komponenty pod kapotou

Pomalé přípravy na Plasmu 5

Uživatelé prostředí KDE ve svém Kubuntu novinek také moc nenajdou. Jde hlavně o novou verzi KDE 4.14 a opravné vydání Plasmy. Už během vývoje Kubuntu 14.10 však došlo k pokoření poměrně významného milníku. Současně s klasickým denním sestavením totiž vycházela i sestavení založená na nové řadě prostředí KDE 5, resp. Plasmy 2.



Ta sice není úplně bez vad, ale je zde cítit snaha poskytnout uživatelům možnost novou řadu otestovat a díky zpětné vazbě tak mohou vývojáři opravit velké množství chyb. Je dost dobře možné, že už za šest měsíců bude výchozí verzí ta obsahující KDE 5 a proto je potřeba zapojit do testování co možná největší množství uživatelů a různých kombinací hardwaru. Recenze nové Plasmy vyšla v srpnu.

Pomalu se chystá přechod na novou řadu KDE Pomalu se chystá přechod na novou řadu KDE

Shell zase neaktuální

Ubuntu GNOME bohužel obsahuje vždy starou řadu prostředí GNOME Shell. V Ubuntu GNOME 14.10 na vás tedy čeká Shell ve verzi 3.12, což je obrovská škoda. Nová verze 3.14, jejíž recenze vyšla minulý měsíc, přinesla spoustu menších, ale zato pozitivně přijatých novinek. Nehledě na to, že obsahuje spoustu oprav chyb a optimalizací.

Zkušenější uživatelé naštěstí mohou přidáním repozitářů povýšit na poslední stabilní řadu GNOME Shellu, ale říkám si, proč už ty repozitáře nemohou být povolené ve výchozím stavu? Jedinou další změnou oproti Ubuntu Gnome 14.04 je přidání nástrojů GNOME Weather a GNOME Software do výchozí sady aplikací.

Bojíte se Fedory a preferujete GNOME Shell? Ideální volba! Bojíte se Fedory a preferujete GNOME Shell? Ideální volba!

Velké změny teprve přijdou

Při pohledu na to, co je plánováno pro příští rok, je vidět spousta změn, které nás čekají. Když začnu u výchozího prostředí Unity, tak v případě, že vše půjde podle plánů, bude už od vydání 15.04 k dispozici funkční prostředí Unity 8. To už je nějakou dobu ve vývoji a prozatím se usadilo v telefonech a tabletech. Kromě toho, že je celé přepsáno do frameworku Qt, přinese nový zobrazovací server Mir.

Pochybuji, že do vydání 15.04 budou uzavřené grafické ovladače připraveny, ale do 15.10, případně 16.04 už tady slušná šance je. Zejména v kontextu s oznámením prací na podpoře Waylandu a Miru u firmy NVIDIA a práci na nové generaci uzavřeného ovladače AMD, jehož podstatná část bude otevřená a přímo součástí jádra. Kubuntu pak čeká v blízké době přechod na novou řadu KDE a Lubuntu už pokukuje po prostředí LXQt, o kterém jsme psali recenzi.

Tak, vyplatí se upgradovat?

Nové verze linuxového jádra, grafických ovladačů atd. ocení zejména uživatelé novějšího hardwaru, který na předchozím vydání 14.04 nemusí být plně podporován. Na druhou stranu, už za pár měsíců se tyto komponenty dostanou i do stabilního vydání prostřednictvím tzv. LTS Enablement Stacks a osobně bych tedy na nové vydání běžným uživatelům nedoporučoval přecházet.

Na druhou stranu, pokud se těšíte na novinky v dalších verzích a nechcete během upgradu přeskočit toto vydání, tak povýšit můžete. Vzhledem k tomu, že novinek je opravdu málo, tak by nemělo dojít k rozbití systému během aktualizace. Každopádně bych určitě doporučil udělat zálohu.

Jestliže instalujete systém „načisto“, tak bych také raději volil LTS verzi, zejména kvůli krátké podpoře – ta je u běžných vydání Ubuntu jen devítiměsíční a času na upgrade na další vydání tedy není mnoho. Škoda, že derivát s MATE nepřišel už s minulou verzí – uživatelé tak spíše zvolí Linux Mint MATE, který se zakládá na Ubuntu 14.04, a nabízí tedy delší dobu podpory.

Diskuze (32) Nahoru