1. February 2016 | Jindřich Michal
Darktable: Korekce objektivu a odstranění skvrn
Seriál návodů pro fotoeditor darktable po dvou letech pokračuje. Podíváme se na korekci zkreslení objektivu a odstranění skvrn ve snímku.
V této sekci publikujeme praktické návody, rady a postupy určené pro reálné situace doma nebo v zaměstnání. S našimi postupy budete vědět, jak co udělat nebo čeho se vyvarovat.
1. February 2016 | Jindřich Michal
Seriál návodů pro fotoeditor darktable po dvou letech pokračuje. Podíváme se na korekci zkreslení objektivu a odstranění skvrn ve snímku.
13. March 2015 | Lukáš Jelínek
S příchodem nového tisíciletí se dramaticky změnily požadavky na možnosti ukládání dat. Zatímco dříve byly souborové systémy omezeny na jednotlivé kusy úložných médií, počítalo se v gigabajtech a data byla využívána pouze klientskými aplikacemi, dnes je situace jiná. Úložné systémy sestávají z mnoha různých heterogenních zařízení, objem dat se počítá na petabajty a více a souborové systémy slouží nejen aplikacím, ale také virtuálním strojům. Tyto změny si vyžádaly zásadní přehodnocení přístupu k designu souborových systémů.
26. January 2015 | Robert Krátký
V druhém dílu seriálu budeme pokračovat v úpravách linuxové distribuce Xubuntu, které budou obsahovat návod k instalaci dalších programů a úpravu některých nastavení. Úplně na začátku se ale podíváme na uživatele.
17. September 2014 | Lubomír Čevela
Pepa je můj soused. Ukončení podpory Windows XP pro něj znamenalo nutnost upgrade operačního systému. Přesvědčil jsem ho, aby namísto přechodu na Windows 8 vyzkoušel linuxovou distribuci Xubuntu 14.04 LTS. Při tom bylo nezbytné upravit distribuci tak, aby vyhověla požadavkům uživatelů, kteří nikdy nepoužívali nic jiného než Windows. Z toho vznikla jakási skupina vyřešených úloh, kterou vám nyní předkládám.
26. August 2014 | Lubomír Čevela
Internetový věstník ExoSpace.cz má jako svůj primární úkol vzdělávat děti a mládež v otázce přípravy článků a správy redakčního systému, přesto si ale dokáže udržet krok s dobou a přináší celkem aktuální zprávy ze světa astronomie, kosmonautiky a svobodného softwaru. Jedním z jeho hlavních nosných pilířů je dokázat, že lze většinu prací souvisejících s provozováním webové stránky vyřídit pomocí svobodného softwaru.
28. April 2014 | Petr Valach
Článek o manipulacích s UEFI a Secure Boot pokračuje. Podíváme se na vytvoření certifikátu, podepisování souborů a aktualizaci databází certifikátů.
19. February 2014 | Vladislav Konopík
Již nějaký čas nás startem počítačů doprovází Unified Extensible Firmware Interface (UEFI), který je nástupcem Basic Input-Output System (BIOS). S UEFI se objevily funkce umožňující rychlejší a bezpečnější start operačních systémů (Windows). Právě bezpečnostní funkce Secure Boot se z počátku stala strašákem linuxové komunity. Ukáži vám, že začátkem roku 2014 není Secure Boot pro Linux nepřekonatelný problém.
7. February 2014 | Vladislav Konopík
Uměle vytvořený vysoký kontrast na portrétních fotografiích patří do velice oblíbených disciplín fotografů. Pojďte se proto podívat, jak jednoduché je jeho vytvoření pomocí pár kroků v GIMPu. Obecně známým faktem je, že ostrost a kontrast sedí více mužským portrétům, a naopak měkké podání portrétu sluší více ženám.
27. January 2014 | Petr Němec
Minule jsme si řekli něco o páskách a fungování páskových knihoven. Pokračovali jsme popisem pevných disků a optických médií. Dnes se představíme flash paměti, možnost ukládání dat do cloudu a výčet médií zakončíme těmi analogovými (uvidíte sami, že i v dnešní době mají stále své místo). V závěru uděláme krátkou rekapitulaci a podíváme se na opačný požadavek, tedy že chceme data, případně i paměťové médium uvést do stavu, aby je nemohl už nikdo přečíst.
6. December 2013 | Michal Strnad
Jaké místo je nejvhodnější pro vaše cenná data? Páska, disk (RAID), optické médium (CD, DVD, Blu-ray), flash paměť, cloud, nebo obyčejný papír? Nemůžete se rozhodnout nebo jsou vám některé termíny cizí? V tomto dílu si řekneme o páskách, discích a optických mediích a uvedeme jejich výhody a nevýhody. Na zbylé se podíváme příště.
18. November 2013 | Michal Strnad