Linux E X P R E S

Facebook
Archiv

V této sekci naleznete všechny publikované články řazené podle data, kdy byly publikovány.

1970    1971    1972    1973    1974    1975    1976    1977    1978    1979    1980    1981    1982    1983    1984    1985    1986    1987    1988    1989    1990    1991    1992    1993    1994    1995    1996    1997    1998    1999    2000    2001    2002    2003    2004    2005    2006    2007    2008    2009    2010    2011    2012    2013    2014    2015    2016    2017    2018    2019    2020    2021    2022    2023    2024   

<<   January February March April May June July August September October November December   >>


Publikovaných článků: 41


Flowblade: málo známý videoeditor pro Linux

Video

V nedávném článku Vladislava Konopíka jste si mohli přečíst o některých známějších editorech videa pro Linux. Ovšem jsou i editory méně známé, například Flowblade.



jQuery (28) – nabídky (menu) v jQuery UI

jquery.png

Nabídky jsou tradiční součástí běžných aplikací i webů. Práci s nimi si lze podstatně usnadnit pomocí widgetu Menu v jQuery UI, protože v samotném HTML toho moc nenajdeme.



Za čtvrtstoletím rozvoje Linuxu stojí síla komunitní spolupráce

Tim_Burke100.jpg

Před několika dny jsme oslavili 25. narozeniny Linuxu, což je ideální příležitost pro ohlédnutí, jakým způsobem se vlastně Linux za uplynulé čtvrtstoletí vyvinul do současné podoby. Oproti původnímu stavu totiž dnes samozřejmě linuxové jádro vypadá naprosto jinak – muselo projít vývojem směrem k podpoře nejnovějších technologií při současném udržení dostatečné míry standardizace.



Ze služby Opera Sync unikla citlivá data

Opera

Služba Opera Sync umožňuje synchronizovat hesla a další údaje mezi různými instalacemi prohlížeče Opera. K datům ve službě nyní získali přístup útočníci.



Programovanie v jazyku C++: Desatinné čísla a aritmetické operácie

cplusplus.png

Predstavili sme si v minulých dielach celočíselné typy premenných. Môžme ale pomyslieť v jazyku C++ na desatinné čísla? Aj o tom bude tento článok. Taktiež si na konci osviežime pravidla matematiky.



Návrh reformy autorského práva: vyhledávače budou platit

EU

Podle pracovní verze návrhu reformy unijního autorského práva by internetové vyhledávače měly platit vydavatelům za úryvky z nalezených webů.



Prezidentská kandidátka Hillary Clinton smazala své e-maily aplikací BleachBit

BleachBit

Svobodná aplikace BleachBit se „stala slavnou“, lidé z týmu americké prezidentské kandidátky Hillary Clinton ji použili k vymazání e-mailů, kvůli kterým bylo vedeno vyšetřování.



Cenzura Internetu jde k ústavnímu soudu

Cenzura

Návrh k ústavnímu soudu na zrušení té části zákona o hazardních hrách, která zavádí cenzuru Internetu, podpořilo 21 senátorů.



Slavíme čtvrtstoletí Linuxu

Linux

Linux (jádro operačního systému) je s námi už 25 let. Jeho „otec“ Linus Torvalds na konferenci LinuxCon tato léta zrekapituloval a například firma SUSE připravila narozeninový dort.



Inteligentní domácnost s Raspberry Pi 3

raspberrypi.png

V tomto článku si ukážeme, jak s pomocí mobilního telefonu, relé modulu a Raspberry Pi 3 ovládat různá zařízení v domácnosti. Podíváme se i na několik tipů pro chytrou domácnost.



Za týden končí CfP pro LinuxDays 2016

LinuxDays

Už jen týden zbývá na posílání návrhů na přednášky na konferenci LinuxDays 2016. Máte-li co nabídnout, neváhejte!



Tapety se všemi maskoty Ubuntu

Ubuntu

Sylvia Ritter namalovala tapety s maskoty všech verzí Ubuntu (od 4.10 Warty Warthog až po chystanou verzi 16.10 Yakkety Yak). Tapety se hodí hlavně pro telefony a tablety.



Školení Java a Linux: co se dnes hodí umět

skoleni_ict_ictpro_logo100.png

Počet volných míst v oboru informačních technologií neustále narůstá a s tím roste i poptávka po zkušených programátorech, graficích a dalších specialistech. Jestliže tedy nechcete ponechat nic náhodě a zvýšit vaše šance na pracovní uplatnění, potom nepodceňte další vzdělávání. Existuje mnoho možností, jak dále prohlubovat znalosti práce s nejrůznějšími operačními systémy a programy. Ne všechny metody jsou však stejně efektivní. Jaké výhody a nevýhody jednotlivé způsoby přináší?



Veřejná správa 07/2016: francouzský eID portál, miliardy pro broadband v Itálii, Tablexia jde do světa

opensource_verejna_sprava02_100.png

Francie spustila nový portál pro jednotný přístup ke službám veřejné správy. Itálie dostane čtyři miliardy eur na zrychlení internetového připojení. Výuková aplikace Tablexia je nově k dispozici v němčině, chystá se slovinština.



Android 7.0 Nougat: větší personalizace, aplikace v oknech, Vulkan, bezpečnostní funkce

Android

Google vydává Android 7.0 Nougat s řadou nových funkcí. Novější zařízení Nexus získají aktualizaci systému, z nových telefonů bude mít tuto verzi LG V20.



Linuxový trojan se schopnostmi „univerzálního vojáka“

Hrozba

Nový linuxový trojan Rex disponuje překvapivou škálou škodlivých účinků. Tvoří P2P botnet, útočí na servery, těží bitcoiny a rozesílá spam.



Do systemd přibyl nástroj na připojování disků

Disk

Novou součástí systemd se stal nástroj na připojování disků. Příkaz systemd-mount bude fungovat jako klasický mount, připojení ale neproběhne hned – zařadí se do fronty a může si přidat také další úlohy, například kontrolu disku.



Fedora 25 bude mít Wayland jako výchozí

Fedora

Definitivně rozhodnuto: Fedora 25 bude mít Wayland jako výchozí grafický systém. X Window System ustoupí do pozadí.



Oracle: Google lhal, soud tomu nečinně přihlížel

Soud

Spor mezi firmami Oracle a Google o aplikační rozhraní Javy má pokračování v právnické přestřelce. Oracle tvrdí, že soud ignoroval důkazy svědčící o nepravdivosti tvrzení Googlu.



Programovanie v jazyku C++: Typ premennej bool a kvalifikátor const

cplusplus.png

V tomto článku by som chcel ukázať ďalší typ premennej bool a kvalifikátor const. Pre nováčikov je to určite niečo nové a zároveň prizvukujem, i dôležité. Tak poďme na to!



Pět nejlepších chromebooků (nejen) do školy

Chromebook

Článek v magazínu ZDNet ukazuje pět nejlepších chromebooků, které můžete nosit do školy, ale i jinam.



Chyba v Linuxu ohrožuje většinu zařízení s Androidem

Hrozba

Bezpečnostní chyba v linuxovém jádře ohrožuje zhruba 80 % aktivních zařízení se systémem Android.



Synology DS716+ podruhé: cluster pro vysokou dostupnost, šifrování, komprese

SynologyDS716.png

Jednou z klíčových funkcí tohoto NAS je schopnost fungovat v clusteru pro vysokou dostupnost. Jak to funguje v praxi?



Evropská komise plánuje omezit šifrování komunikace

EU

Podle interního dokumentu Evropské komise je v plánu rozšířit některé regulace, které se vztahují na telefonní operátory, i na internetové komunikační služby. Znamenalo by to především omezení šifrování.



Microsoft: Starý Skype pro Linux jsme neodřízli

Skype

Firma Microsoft popřela, že by problémy se starým programem Skype pro Linux byly způsobeny úmyslným odpojením. Jde údajně o chybu, která bude brzy opravena.



FSF vydala první výroční zprávu

FSF

Free Software Foundation sice existuje už tři desítky let, ale teprve nyní vydala svou první výroční zprávu.



Tor nezabuduje backdoor

Tor

Představitelé projektu Tor přislíbili „společenskou smlouvou“, že do svého softwaru nikdy nezabudují žádná zadní vrátka.



Francie: Proti šifrované komunikaci se musí bojovat celosvětově

Francie

Francie vyzývá k celosvětovému iniciativě proti šifrované komunikaci, považuje to za středobod boje proti terorismu. Žádá v tomto o pomoc Německo.



Programovanie v jazyku C++: Celočíselný špeciálny typ premennej char

cplusplus.png

Doteraz sme sa stretli s týmito celočíselnými typmi: int, short a long. Existuje ale špeciálny celočíselný typ premennej a tento typ nazývame char. Práve typ char bude hlavnou témou tohto článku.



Blíží se LibreOffice Conference 2016 v Brně

LibreOffice Conference

Již za čtyři týdny začne v Brně letošní ročník LibreOffice Conference. Máte tedy jedinečnou příležitost mnoho se dozvědět o kancelářském balíku LibreOffice a pohovořit s jeho vývojáři i lidmi z praxe.



Multimédia a Linux IV – video editory

player-icon_100_1.png

V posledním díle o multimédiích se zaměříme na několik video editorů. Většina zde vzpomenutých editorů je určena běžným smrtelníkům, kteří potřebují občas nějaké video rozstříhat nebo pospojovat. I na linuxové platformě je však možno nalézt profesionální video editor.



Linux vs. Windows s OpenGL na kartách Intel

Graf

Vývojová Mesa 12.1 s Linuxem 4.7 přináší významné zlepšení, přesto je OpenGL na kartách Intel v Linuxu stále pomalejší než ve Windows.



Botnety z domácích zařízení zaznamenávají rozmach

Hrozba

Pro botnety pro útoky typu DDoS se čím dál častěji využívají chytrá domácí zařízení (zapojená do Internetu věcí). Proto se také předvládajícím „útočícím systémem“ stal Linux.



Výkon Linuxu 4.7 na různých souborových systémech

Úložiště

Magazín Phoronix zjišťoval výkon linuxového jádra 4.7 na souborových systémech Btrfs, EXT4, F2FS, XFS, ale také NTFS.



Desky pro routery Turris Omnia dorazily

Turris Omnia

Desky tištěných spojů pro routery Turris Omnia jsou hotovy, začne montáž prvních routerů.



Vychází kniha Výkonnost open source aplikací

Výkonnost open source aplikací

V Edici CZ.NIC vychází kniha Výkonnost open source aplikací kanadského autora Tavishe Armstronga. Knihu si můžete zdarma stáhnout (pod licencí CC BY-ND) nebo si ji objednat v tištěné formě.



jQuery (27) – kontextová nápověda a číselníky v jQuery UI

jquery.png

Tentokrát se podíváme na dvojici widgetů v jQuery. Bude to „bublinová“ nápověda a tzv. číselníky, tedy prvky umožňující snadno nastavovat číselné hodnoty.



Uživatelé: Aktualizace Windows 10 odstraňuje diskové oddíly s Linuxem

Linux + Windows

Server OMG! Ubuntu! informuje o twitterových příspěvcích uživatelů, jimž po výroční aktualizaci Windows 10 zmizely diskové oddíly s Linuxem.



Firefox 48: více procesů, prověřené doplňky, stabilní WebExtensions

Firefox

Nová verze prohlížeče Mozilla Firefox je ve znamení některých zásadních změn. Především lze používat jen prověřené doplňky, významných novinek je však více.



Servery Debianu jsou dostupné i v „temném webu“

Debian

Řadu serverů projektu Debian najdete také přímo v „temném webu“ přístupném pouze přes Tor (doména .onion). Většina z nich využívá OnionBalance pro vyvažování zátěže. 



Multimédia a Linux III – audio editory

player-icon_100_1.png

Tento díl se zabývá aplikacemi pro úpravu a tvorbu zvukových souborů. Linux není ve zpracování zvuku až tak opomíjený, jak by se mohlo na první pohled zdát, neboť i zde lze využívat plnohodnotné aplikace.