Linux E X P R E S

Facebook
Archiv

V této sekci naleznete všechny publikované články řazené podle data, kdy byly publikovány.

1970    1971    1972    1973    1974    1975    1976    1977    1978    1979    1980    1981    1982    1983    1984    1985    1986    1987    1988    1989    1990    1991    1992    1993    1994    1995    1996    1997    1998    1999    2000    2001    2002    2003    2004    2005    2006    2007    2008    2009    2010    2011    2012    2013    2014    2015    2016    2017    2018    2019    2020    2021    2022    2023    2024   

<<   January February March April May June July August September October November December   >>


Publikovaných článků: 43


LinuxDays 2017 již za týden!

LinuxDays

Již za týden, tedy ve dnech 7. a 8. října, se na FIT ČVUT v Praze koná letošní ročník konference LinuxDays. Jako už tradičně budeme u toho.



Firefox 56: screenshoty, HW akcelerace AES-GCM, vylepšené nastavení

Firefox

Nová verze 56 webového prohlížeče Mozilla Firefox přinesla funkci Firefox Screenshots, hardwarovou akceleraci šifrování AES-GCM, různá vylepšení uživatelských nastavení a další novinky. V mobilním Firefoxu končí podpora Flashe a zařízení s Androidem 4.0.



Programovanie v jazyku C++: Knižníca string – funkcie assign a copy

C++

V minulom diele sme hovorili o funkcii append, ktorá pridáva znaky na koniec plného reťazca. V tomto diele si posvietíme na funkciu assign, ktorá prezmenu zaplňuje znaky od nultej pozície a tým sa líši od funkcie append. V záverečnej častí článku sa pozrieme na funkciu copy, ktorá nám umožní z reťazca získavať sekvencie znakov, ktoré uložíme do klasických C reťazcov. 



Pracuje se na prvním blockchainovém telefonu a počítači

Sirin Labs

Firma Sirin Labs vyvíjí blockchainový mobilní telefon a osobní počítač. Cílovou skupinou je kryptokomunita.



Ceph na poštovním serveru (SUSECON 2017)

Ceph

Je tady první článek z konference SUSECON 2017 v Praze a je věnován případové studii nasazení technologie Ceph na poštovním serveru ve společnosti Deutsche Telekom.



Ubuntu končí s 32bitovými instalačními obrazy desktopu

Ubuntu

Počínaje verzí 17.10 už Ubuntu nebude mít 32bitové instalační obrazy pro desktop. U derivátů bude záležet na rozhodnutí jejich tvůrců.



Čína zablokovala WhatsApp

Odpojení

V Číně byla kompletně zablokována komunikační síť WhatsApp. Už v předchozích měsících nešlo posílat fotografie a videa, nově je blokována i textová komunikace.



GNOME 3.26: vzhůru k vysokému rozlišení

GNOME

Pokud bychom měli vybrat jednu nejzásadnější novinku ve vydání GNOME 3.26 s kódovým označením Manchester, je to pravděpodobně výrazně vylepšená podpora obrazovek s vysokým rozlišením. Jak už to ale u vydání GNOME bývá, novinek je celá řada. 



Dnes začala konference SUSECON 2017

SUSECON 17

Dnes v Praze začala pětidenní konference SUSECON 2017, věnovaná technologiím okolo Linuxu, OpenStacku a dalších technologií spjatých se společností SUSE.



X.Org Foundation se stala adoptérem Khronos Group, komunitní ovladače mohou získat certifikaci

X.Org

Organizace X.Org Foundation se stala adoptérem Khronos Group, která stojí za řadou standardů pro oblast počítačové grafiky. Umožní to, aby komunitní grafické ovladače snadno získaly certifikaci pro dané standardy.



IBM otevírá svůj aplikační server WebSphere Liberty

Open Liberty

Firma IBM otevírá svůj javový aplikační server WebSphere Liberty, ponese název Open Liberty.



Java SE 9 a Java EE 8

Java

Firma Oracle ohlásila všeobecnou dostupnost nových verzí javových platforem: Java Standard Edition 9 a Java Enterprise Edition 8.



Programovanie v jazyku C++: Knižnica string – funkcie append a capacity

C++

V článku sa pozrieme na funkciu append, s ktorou môžeme konštruovať reťazce ako chceme a funkciu capacity, ktorá nám ukáže aktuálne alokovanú veľkosť pamäte pre reťazec. 



Kdo získal volné vstupenky na SUSECON 2017 a jaká byla správná odpověď na soutěžní otázku?

SUSECON 2017

Známe výherce soutěže o volné vstupenky na konferenci SUSECON 2017, zde jsou. Přečtěte si také, jaká byla správná odpověď na soutěžní otázku.



EFF odchází z W3C kvůli standardizaci DRM

DRM

Electronic Frontier Foundation poslala otevřený dopis organizaci World Wide Web Consortium. Vysvětluje svůj postoj k událostem okolo standardizace Encrypted Media Extensions a oznamuje svoji rezignaci na členství ve W3C.



Co nás čeká v Ubuntu 17.10 „Artful Aardvark“?

Ubuntu

Vydání Ubuntu 17.10 se blíží. S touto verzí se do Ubuntu vrací prostředí GNOME (a to v čerstvé verzi 3.26) a Wayland je opět o hodně použitelnější. Podívejme se na ni blíže. 



Registrace na OpenAlt 2017 jsou otevřeny

OpenAlt

Organizátoři konference OpenAlt spustili registrace na letošní ročník, který se koná 4. a 5. listopadu na FIT VUT v Brně.



Čím zpracovávat vektorovou grafiku v Linuxu

Vektorová grafika

Pokračujeme s přehledem aplikací různého odvětví, které lze v Linuxu využít. Po rastrových editorech a programech pro střih videa tak přicházejí ke slovu editory vektorové grafiky. V tomto článku se podíváme na tři, které můžete využít ve své praxi. 



První hackathon veřejné správy ukázal využitelnost otevřených dat

Veřejná správa

První hackathon české veřejné správy, který se konal minulý týden v Praze, ukázal využitelnost otevřených dat. Vznikly například aplikace pro zjišťování souvislostí ve smlouvách, načítání dopravních informací nebo vizualizaci různých dat ČSÚ.



IBM otevřela svůj virtuální stroj pro Javu, jmenuje se Eclipse OpenJ9

IBM

Firma IBM otevřela zdrojové kódy svého J9, virtuálního stroje pro Javu. Otevřená implementace nese název Eclipse OpenJ9 a můžete ji používat s upravenou verzí OpenJDK.



Navržen standard souboru security.txt

Bezpečnost

Ed Foudil vytvořil návrh standardu pro soubor security.txt a poslal ho do IETF. Soubor má být obdobou robots.txt a má specifikovat bezpečnostní politiku webu.



Programovanie v jazyku C++: Knižnica string – konštruktor

C++

Ukážeme si, ako rôzne môžete vytvoriť reťazec. Použíjeme pri tom konštruktor, znám y v objektovo-orientovanom programovaní. 



LinuxDays 2017: program a registrace

LinuxDays

Organizátoři konference LinuxDays zveřejnili program letošního ročníku. Zároveň spustili také registrace.



Je tady GNOME 3.26

GNOME

Byla vydána nová verze 3.26 desktopového prostředí GNOME. Chystáme článek, který se jí bude věnovat podrobněji.



Čím zpracovávat video v Linuxu

Video

Pro stříhání videa a další nelineární úpravy lze v Linuxu použít řadu aplikací. Liší se škálou funkcí, licencemi i dalšími možnostmi. 



Zajímavosti o Linuxu a užitečné tipy

skoleni_linux100.png

Operační systém GNU/Linux (známý pod zkráceným názvem Linux) rozhodně není žádnou horkou novinkou, neboť jeho kořeny sahají až do roku 1984. Tento operační systém, jehož maskotem je tučňák, umožňuje svobodné použití bez nepříjemných pořizovacích nákladů. Linux není vlastnictvím žádné firmy, nicméně mnoho známých společností však jeho vývoj podporuje, jako například Google, Hewlett-Packard, IBM a další. S tím souvisí také dobrá dostupnost zdrojových kódů, takže každý uživatel může tento operační systém detailněji zkoumat, vylepšovat jej a přizpůsobovat k obrazu svému. Jaké výhody Linux uživatelům přináší a jak jej lze získat?



Windows Subsystem for Linux umožňuje maskovat malware

Microsoft

Windows Subsystem for Linux v systému Windows 10 umožňuje pomocí techniky nazvané „bashware“ skrývat malware před bezpečnostními programy.



SUSECON 2017 poprvé v Praze: již za dva týdny! Vyhrajte lístky na globální konferenci

SUSECON 2017

Světová konference o open source zaměřená na Linux, OpenStack, CEPH, Cloud Foundry, kontejnerová řešení Docker a NFV se koná 25. až 29. září 2017 v hotelu Hilton.



Zorin OS 12.2: Linux s tváří Windows 10

Zorin OS

Linuxová distribuce Zorin OS není nic nového. Ovšem její dvanáctá verze (jejíž aktualizace 12.2 byla vydána před pár dny) může někoho upoutat tím, že vypadá podobně jako operační systém Microsoft Windows 10. 



Linux 4.14 bude umět kompresi Zstandard

Linux

Pro verzi 4.14 se do linuxového jádra chystá implementace kompresního algoritmu Zstandard. Bude se využívat v souborových systémech Btrfs a SquashFS.



Chrome 63 bude detekovat man-in-the-middle útoky

Chrome

Chystaná verze 63 webového prohlížeče Google Chrome (a otevřené varianty Chromium) bude schopna detekovat man-in-the-middle útoky, které se typicky projevují nahromaděním velkého množství TLS chyb do krátkého časového úseku.



Kodi bojuje se známkoprávními trolly

Kodi

XBMC Foundation bojuje o značku Kodi, používanou pro multimediální centrum, se známkoprávními trolly. Ti si snaží značku v různých zemích registrovat jako ochrannou známku a vydělávat na tom.



Chybná konfigurace CouchDB zpřístupnila 400 GB citlivých dat

Hrozba

Následkem chybné konfigurace databáze CouchDB bylo veřejně zpřístupněno více než 400 GB dat z mexické služby MoneyBack, která nabízí vracení daně zahraničním turistům.



Programovanie v jazyku C++: Knižníca string – operátory + a +=

C++

Pokračujeme pri predstavovaní možností práce s reťazcami a v tomto článku sa pozrieme na operátory + a +=, ktoré nám umožňujú rôzne kombinovať reťazce 



Android 8 neumožní spuštění downgradovaného systému

Android

Funkce Rollback Protection, která je součástí řešení Verified Boot v novém Androidu 8, neumožní spustit systém v ponížené (downgradované) verzi.



Patenty, užitné a průmyslové vzory (4): užitné vzory a zlepšovací návrhy

Paragraf

Ne všechno, co někdo vynalezne, je tak významné, aby na to šel udělit patent. Proto existují i „nižší úrovně“, konkrétně užitné vzory a zlepšovací návrhy. 



Konec CfP pro OpenAlt 2017 posunut o týden

OpenAlt

Máte-li co nabídnout pro letošní ročník konference OpenAlt, můžete si přihlásit přednášku nebo workshop do neděle 17. září.



Red Hat a Microsoft budou spolupracovat na kontejnerech

OpenShift

Společnosti Red Hat a Microsoft ohlásily rozšíření spolupráce. Chtějí s využitím jednodušších kontejnerů pomoci firmám urychlit přechod k hybridnímu cloudu.



Linux 4.13: statx(), nové subsystémy, Intel Cannonlake

Linux

Nová verze 4.13 linuxového jádra přináší podporu volání statx() v dalších souborových systémech, nové subsystémy (MUX, mapování DMA, UUID...), počáteční podporu pro Intel Cannonlake nebo synchronizační objekt pro DRM.



Veřejná správa 08/2017: svobodný SW ve školách v Itálii, Portugalsko by mělo používat open source

Veřejná správa

Italská provincie Trento posílí svobodný software ve školách, dohodla se s LibreItalia. Asociace ESOP tvrdí, že Portugalsko deklaruje používání open source, ale realita je jiná. Estonsko zvažuje zavedení vlastní kryptoměny na platformě Ethereum. 



Reddit uzavírá své zdrojové kódy

Reddit

Sociální platforma Reddit uzavírá své hlavní zdrojové kódy. Některé nástroje ale zůstanou otevřené.



Hlasujte o přednáškách na LinuxDays 2017

LinuxDays

Pojďte rozhodnout o tom, které přednášky a workshopy se objeví na letošním ročníku konference LinuxDays. Na výběr je jich více než 100, uzávěrka je v pátek 8. září.



Linux na desktopech překročil 3 %, v Česku dokonce 5 %

Linux

Podle serveru NetMarketShare v srpnu překročil Linux na desktopových počítačích hranici 3 %. V Česku je podle statistik TOPlist situace ještě lepší, Linux je nad 5 %.