Linux E X P R E S

Facebook

Co se děje ve světě Linuxu a open source

dvatydny.gif

Je tu nový Linux Mint 16 „Petra“. Linux Journal zveřejnil výsledky své každoroční čtenářské ankety. Nová německá vláda bude podporovat otevřený software. Na Jamajce se léčí se svobodným softwarem. A francouzský departement Isère je také pro open source.


Vyšel Linux Mint 16 „Petra“

Po šesti měsících vývoje vyšla nejnovější verze oblíbené distribuce Linux Mint. Správnější by bylo asi říci, že vyšly nejnovější verze, protože Linux Mint 16 s označením „Petra“ přináší hned dvě různé verze – jednu s grafickým prostředím Cinnamon a druhou s MATE.

Nejdůležitější novinkou u verze s Cinnamonem je samotné prostředí, které dosáhlo verze 2.0 a již není pouhým forkem GNOME Shellu, ale plnohodnotným samostatným pracovním prostředím.

„Linux Mint Petra s prostředím Cinnanon Linux Mint Petra s prostředím Cinnanon


Ke společným novinkám patří nový nástroj pro formátování USB flash disků, který si ale poradí i s vytvořením instalačního USB disku, nebo vylepšený správce aplikací. Nový Mint by také měl přinést vylepšení kolem výkonu a rychlosti systému. Jak Cinnamon, tak MATE slibují vylepšení vzhledu a sjednocení vzhledu pro GTK3 a starší GTK2 aplikace.

Na Mint s dalšími prostředími si budete muset ještě chvíli počkat. Verze s KDE je již ve fázi kandidáta na vydání (RC), ale stejně jako u Mintu s Xfce se finální verze objeví pravděpodobně až po novém roce.

Anketa čtenářů magazínu Linux Journal

Magazín LinuxJournal zveřejnil výsledky letošní čtenářské ankety Reader's Choice Awards 2013. Anketa letos obsahuje celkem 30 kategorií točících se kolem Linuxu, distribucí i svobodného softwaru obecně. Z hlasování si dovolíme vybrat několik zajímavých výsledků.

  • Nejlepší distribucí je podle čtenářů stále Ubuntu. V „obecném“ hlasování jej vybralo 16 % čtenářů, jako distribuci pro desktop jej za nejlepší považuje 27 % hlasujících.
  • Z grafických prostředí překvapivě vede KDE, GNOME 3 je druhé a třetí místo patří Unity, jemuž na paty šlape stále populárnější Xfce.
  • Z webových CMS systémů je nejoblíbenější WordPress (35 %), Drupal (20 %) a Joomla! (14 %).
  • Společnost System76 vyrábějící počítače a notebooky s Ubuntu u nás není příliš známá, ale v anketě se čtvrtinou hlasů vyhrála v kategorii výrobců přenosných počítačů.
  • Mozilla Foundation se může radovat hned dvakrát – nejpopulárnější je jak webový prohlížeč Firefox (52 %), tak pošťák Thunderbird (41 %).
  • Kancelářským balíkům drtivě vévodí LibreOffice, s necelými 72 % hlasů nechává konkurenci daleko za sebou. Apache OpenOffice patří až třetí místo se slabými 6,7 %.
  • Dvě vítězství si může připsat i Python, který vyhrál jako nejlepší programovací i skriptovací jazyk.
  • Nejlepší je možné být i v tom nejhorším. Zde si prvenství odnáší GNOME 3 (20 %) a vytváření nových distribucí (19,5 %). Ubuntu se může pochlubit hned dvěma umístěními – třetím místem za Mir (18 %) a čtvrtým za nespolupráci s upstreamem (16 %).

Open data & gov

Nová německá vláda bude podporovat otevřený software

Nová německá vláda vzniká ještě složitěji než ta naše, ale již nyní je jasné, že koalice CDU/CSU a SPD si jako jeden z programových cílů stanoví podporu otevřeného softwaru jako alternativy k „uzavřeným digitálním ekosystémům“.

Jedním z kritérií pro posuzování nabídek na software by měla být také cenová efektivita a potenciál pro další rozšiřování a inovace. Jako výhodu otevřeného softwaru vládní program zmiňuje také možnost volného šíření a použití dalšími uživateli.

Uvidíme, jak se pochlapí naše vláda ve svém programovém prohlášení. Ale pochybuji, že se tam něco o IT, nebo dokonce o otevřeném softwaru vůbec objeví.

Jamajské nemocnice přejdou na otevřený software

Jamajské veřejné zdravotnictví kompletně přejde na otevřený software GNU Health. GNU Health je komplexní informační systém pro zdravotnická zařízení sloužící například pro elektronické vedení záznamů o pacientech, informační systém jak pro zdravotnický personál, tak pacienty a obsahuje i moduly pro přidruženou agendu, jako sledování zásob léčiv a materiálu nebo účetnictví.

„GNU Health, informační systém ve zdravotnictví (Zdroj: health.gnu.org, CC-BY-SA) GNU Health, informační systém ve zdravotnictví (Zdroj: health.gnu.org, CC-BY-SA)


Od té doby, co se GNU Health před dvěma lety dostal pod správu hnutí GNU, prudce se rozrůstá a nasazují ho nemocnice a zdravotnická zařízení na celém světě, ale Jamajka je první zemí, která si jej zvolila jako jediný systém pro celé své zdravotnictví.

Departenment Isère doporučuje otevřený software

Francie se v příkladech prosazování otevřeného softwaru ve státní správě ukazuje celkem často. Nově se k „propagátorům“ tohoto řešení připojil departenment Isère (region Rhône-Alpes). Jeho prefekt upozornil všechny místní veřejné instituce a úřady, aby ve výběrových řízeních nepoužívaly diskriminační požadavky a vyzdvihl také svobodný software jako vhodné a bezpečné řešení. Zmiňuje také, že právě svobodný software ve Francii vytvořil až 30 000 pracovních míst s obratem až 2,5 miliardy eur, z nichž má prospěch především místní ekonomika.

Jednou větou

  • Chtěli jste na letošní LinuxAlt a nemohli jste? Nyní si to můžete vynahradit, protože záznamy všech přednášek jsou již dostupné ke zhlédnutí online.
  • Globální nabídka v Ubuntu (funkce, kdy se nabídka všech oken „schovává“ v horním panelu prostředí Unity), která je mnohým uživatelům trnem v oku, opět půjde vypnout alespoň pro vybrané aplikace.
  • Italové jsou dalším národem, který si může vyzkoušet telefon s Firefox OS. Za 79 eur tamní operátor Telecom Italia nabízí telefon Alcatel OneTouch Fire s tímto operačním systémem.
  • Vydání nové Fedory 20 se o týden odkládá. Pokud tedy vše půjde, jak má, vyjde „Heisenbug“ 17. prosince.
  • 640 kB operační paměti už dávno nikomu nestačí. Kolik „stačí“ nejpoužívanějším grafickým prostředím, změřil bloger GdH.
  • Česká komunita Ubuntu již delší dobu ve spolupráci s firmou Asus.as recenzuje notebooky, které u nich lze nakoupit bez operačního systému. Nyní přišel na řadu skutečně „high-endový“ Asus N56JR.

Diskuze (5) Nahoru