Publikovaných článků: 24
29. September 2007 | Jirka Vrba
V čem spočívá raketový nárůst popularity distribuce PCLinuxOS? Obsahuje něco převratně nového nebo je to módní vlna?
27. September 2007 | Svatopluk Vít
Jsem veliký nostalgik. V šuplíku mám GameBoye a několik cartridgí s hrami . Zároveň jsem tvor líný a do šuplíku je někdy daleko. I tak nejsem o svou porci zábavy ochuzen a na notebooku můžu hrát úplně stejné hry. Jak je to možné? Díky zázraku zvanému emulace.
25. September 2007 | Tomáš Hanusek
Šablona je určena pro OpenOffice.org Calc. Umožní vám monitorovat příjmy a výdaje v každém měsíci.
25. September 2007 | Martin Šín
Xfce je nenáročné desktopové prostředí určené pro různé *NIXové systémy. Bylo vytvořeno především pro zvýšení produktivity, což prakticky znamená, že se s ním pracuje rychle a přitom šetří systémové prostředky. Na konci ledna byla po dvou letech usilovné práce uvolněna nová verze s číslem 4.4.0. Co nám přináší nového a jak se s ní pracuje, na to se podíval Martin Šín.
24. September 2007 | Tomáš Hanusek
Vyšla nová verze kancelářského balíku OpenOffice.org 2.3, která obsahuje vylepšení všech součástí balíku a také opravy bezpečnostních chyb.
24. September 2007 | Vlastimil Ott
Jistě máte své KDE nastavené tak, aby vám vyhovovalo. Vše je na svém místě, ikony seřazené, klávesové zkratky vás poslouchají. Ale po čase zjistíte, že tomu něco chybí. Něco vám říká, že přišel čas na oživení.
21. September 2007 | Juraj Šípoš
Určite nie sme najšťastnejší práve v takých chvíľach, keď si buď omylom alebo nedopatrením vymažeme dáta a cítime neľútostnú potrebu ich získať späť. Dáta však nie sú vymazané... Na disku ostali, hoci systém ich nezobrazuje. Ste prekvapení? Až v prípade, že treba niečo zapísať, systém tieto dáta prepíše.
19. September 2007 | Jirka Vrba
Jak správně pojmenovat věci kolem nás? Je lepší spoléhat na odborníky, kteří to udělají za nás a nebo je lepší nechat komunitu dávat věcem svá jména?
19. September 2007 | Lukáš Faltýnek
Plánujete dovolenou, sháníte informace o místě pobytu, počasí, památkách? Kupujete nové auto, rádi byste našli prodejce s nejnižší cenou? Uvažujete o koupi foťáku a rádi byste si před koupí přečetli uživatelskou příručku? Hledáte cokoliv jiného, jen nevíte kde? Odpověď je: „na internetu“. Že v tom množství informací nevíte jak? Kniha „Google - Vyhledávání, Gmail, Google Talk a další služby“ vás to naučí.
18. September 2007 | Július Pastierik
Mnohých asi prekvapí, čo robí databázový nástroj v kancelárskom balíku. V dnešnom článku sa preto pokúsime tento nástroj trochu podrobnejšie predstaviť. Július Pastierik . Pozn. redakce: Upozorňujeme, že článek obsahuje 38 obrázků o celkové velikosti 800 kB.
17. September 2007 | Vlastimil Ott
Pod tímto pojmem se skrývá program, aplikace, která je tak úžasná, že kvůli ní lidé mění své návyky a třeba i operační systémy.
17. September 2007 | Michal Vyskočil
O linuxové komunitě se traduje, že je k nováčkům nepřátelská, že je arogantní a nafoukaná. V mnoha případech je to způsobeno tím, že nováček dostane na spoustu dotazů odpověď „Přečti si manuál“ nebo „Máš to v dokumentaci“ a hned si pomyslí něco o arogantních a namyšlených lidech. Ovšem ten největší rozdíl mezi člověkem nezkušeným a zkušeným je skutečnost, že ten druhý tu dokumentaci skutečně četl/čte. Kdo se naučí používat dokumentaci, stane se samostatnějším a svoje potíže bude řešit rychleji (navíc bude časem dokonce schopen radit dalším začátečníkům). To je cílem a účelem těchto odpovědí. Stát se nezávislým na pomoci ostatních.
14. September 2007 | J. Jaroš
Jedna z velmi užitečných funkcí na linuxových stanicích jsou virtuální plochy. Slouží k vytvoření dvou a více ploch, mezi kterými se můžete přepínat. pokud se je naučíte používat, můžete si velmi zefektivnit svou práci s počítačem. Jan Jaroš.
12. September 2007 | Michal Grňa
O modulech jádra a práci s nimi naleznete nejen v tištěné podobě přehršel informací. Přesto však je toto téma pro mnoho začínajících uživatelů obestřeno rouškou tajemna. Pojďme se tedy společně pokusit tuto roušku o kousek poodhrnout.
11. September 2007 | Milan Kozák
V dnešním díle seriálu začneme instalovat svůj první server. Předtím si však budeme muset říct, proč je tak těžké si vybrat tu správnou linuxovou distribuci. Dozvíme se také, odkud distribuci koupit nebo stáhnout a na jakém hardwaru ji budeme provozovat.
7. September 2007 | Tomáš Hanusek
Potřebujete si v Linuxu zálohovat své video DVD a nativní K9copy nesplňuje vaše požadavky, nebo se prostě po přechodu z Windows nechcete učit jiný software? Pak vyzkoušejte kombinaci Wine & DVD Shrink.
5. September 2007 | Martina Kudláčková
Každý z nás si chce jistě chránit svá důležitá hesla a přístupové kódy. Ukážeme vám tedy, jak je možné důležité kódy a hesla uchovávat v bezpečí pro případ, že si k vašemu počítači sedne někdo zvědavý.
4. September 2007 | Tomáš Hanusek
Český normalizační institut (ČNI) vyjádřil v pátek 31. srpna podmíněný souhlas pro přijetí Office Open XML (DIS 29500) jako mezinárodního standardu ISO/IEC.
4. September 2007 | Michal Vyskočil
Občas si někdo posteskne nad tím, jak jsou jisté věci v unixech složité. Ovšem nemluvíme zde o lidech, kteří pouze chtějí, aby se choval stejně jako jejich operační systém. Ne, zde mluvíme o lidech, kteří vědí, co je to ioctl(2), fcntl(2) nebo socket. Občas se lidé snaží nahlédnout do budoucnosti a představují si ji jako dokonalejší přítomnost.
1. September 2008 | Vlastimil Ott
Začal nový školní rok a my vám přinášíme jednoduchou, ale funkční šablonu pro vás nebo vaše potomky. Aktualizováno 1.9.2008.
3. September 2007 | Lubomír Čevela
Mnoha uživatelům Linuxu se přes veškerou upřímnou snahu nedaří zbavit se Windows. Viníkem bývají programy, které dosud není možné nahradit jejich linuxovými ekvivalenty, a nebo proprietární formáty souborů, které pod Linuxem bez uvedených programů nezpracujete. Wine nebo některý z jeho klonů nemusí vždycky pomoci, nezbývá, než se postarat o možnost běhu Windows a Linuxu na jednom počítači.
2. September 2007 | Tomáš Hanusek
Po "bitvě" proti přijetí softvérových patentů v Evropě tu máme další klání zástupců proprietálních technologií a stoupenců open source. Tentokráte pod hlavičkou OOXML.