Publikovaných článků: 24
1. June 2007 | Lukáš Faltýnek
PHP je relativně mladý skriptovací programovací jazyk, původně navržený pro vytváření dynamických webových stránek. Za jeho vznikem stojí programátor dánsko-kanadského původu Rasmus Lerdorf, který v roce 1994 řešil pro potřeby svých domovských stránek úlohu, jak vhodně získávat záznamy o přístupu čtenářů na svůj online životopis.
31. May 2007 | Július Pastierik
Nebudeme si nahovárať, že medzi najobľúbenejšie kancelárske aplikácie nepatria vo všetkých operačných systémoch kartové hry typu solitér. Július Pastierik.
30. May 2007 | Martin Šín
Snadná instalace, používání, nízké nároky na počítač, podpora všech běžných formátů dokumentů a operačních systémů. Takto by se daly stručně charakterizovat hlavní přednosti programu pro zpracování textu se jménem AbiWord. V tomto článku se na něj podíváme podrobněji.
29. May 2007 | Lubomír Čevela
Linux dospěl, o tom není sporu. V oblasti serverů je nepochybně velice úspěšný. Jenom na desktopy uživatelů jako by se mu nechtělo...
28. May 2007 | Bohdan Milar
V tomto předposledním díle seriálu o nejpoužívanějším textovém příkazovém interpretru – Bash – se budeme věnovat jeho konfiguračním souborům. Nejsou totiž ničím jiným než bashovými skripty.
25. May 2007 | Petr Motejlek
Ubuntu je distribuce založená na systému Debian; ten má již mnohaletou tradici a já sám jsem na něm začínal a beru jej jako velmi kvalitní „kousek“ softwaru. Ubuntu je systém z Debianu vycházející – zvýrazňuje jeho přednosti a přidává další.
24. May 2007 | Svatopluk Vít
Stojíte-li před nelehkým rozhodnutím, který redakční systém nasadit na své stránky, zastavte se u tohoto článku. Popíše vám redakční systém nazvaný Joomla!, který by se vám mohl líbit. Pokud máte na svém hostingu k dispozici skriptovací jazyk PHP a databázový server MySQL, nechte se provést vlastnostmi, jimiž Joomla! oplývá.
23. May 2007 | Lubomír Čevela
Na trhu je sice už další verze, nicméně se ohlédněme za zhruba půl roku starší Mandrivou 2007. Vzbuzuje oprávněnou zvědavost. Posune možnosti nabízené linuxovými distribucemi blíže k naplnění požadavků běžných uživatelů? Obstojí v roce 2007 v silné konkurenci jiných desktopově orientovaných linuxových distribucí a především nových Windows Vista? Jaká vlastně je? To vše jsou otázky, na něž není snadné odpovědět.
22. May 2007 | Lukáš Jelínek
Minule jsme poznávali objektový model jádra. Pro svou potřebu máme v jádře k dispozici různé hotové objekty, které využijeme pro uložení a export informací o našem modulu. Podíváme se také na to, jak informovat uživatelské programy o událostech v ovladači.
21. May 2007 | Lukáš Faltýnek
Ač tomu ještě před několika lety málokdo věřil, tvrzení Kdo není na internetu, jako by v mnoha ohledech nebyl, se pomalu začíná stávat skutečností. Internet dneška již není pouze statickým médiem, kterým jednotlivec či firma prezentuje svá sdělení většině, jež tyto informace pasivně konzumuje stejným způsobem jako by četla noviny, knihu, nabídkový katalog nebo informační nástěnku. Dnes internet aktivně zasahuje do života lidí a rozšiřuje jejich dimenzi bytí o nový virtuální rozměr.
18. May 2007 | Svatopluk Vít
Moderní doba velí: „Musíš mít svou www adresu, protože kdo ji nemá, jakoby nebyl.“ Pokud jste například drobný podnikatel a nechce se vám dávat velké peníze za profesionální internetovou prezentaci, pokusíte si ji vytvořit sami. Projdete nástrahami výběru domény a vhodného hostingu (tedy prostoru, kam svou prezentaci umístíte) a skončíte u toho, jak tu prezentaci vytvořit, lépe řečeno – jaký nástroj k tomu použít.
17. May 2007 | Martin Šín
DeVeDe je program určený pro snadnou konverzi vytvořeného videa do vámi zvoleného formátu. K dispozici jsou všechny běžné formáty - Video DVD, VideoCD, Super VideoCD a CVD.
15. May 2007 | Redakce
Aktuální zpráva pro příznivce distribuce Mandriva Linux. Česká verze stále oblíbenější distribuce Mandriva Linux 2007.1 CZ je již dostupná skladem .
16. May 2007 | Ondřej Jakubčík
Výměna informací v počítačových sítích a mezi počítači obecně bylo vždy velice živé téma mezi odborníky i laiky. K dnešnímu dni existuje nepřeberné množství protokolů, které umožňují poměrně dosti efektivní výměnu dat. Některé jsou historicky velmi dobře zavedené (HTTP/1.1, FTP), jiné mají velmi zajímavou architekturu (Coda, OpenAFS).
15. May 2007 | Lubomír Čevela
Retušování fotografií je tak staré jako fotografie sama. Sada jemných štětců spolu s několika lahvičkami retušovacích barev patřila donedávna do výbavy téměř každého náročnějšího fotografa. Do příchodu použitelné výpočetní techniky šlo o jediný způsob, jak zbavit negativ nebo hotové fotografie nejen "nepohodlných" osob, ale především kazů a chyb. Ne, že bych měl něco proti retušovacím štětcům. Ale doba pokročila a GIMP je dokáže skvěle nahradit.
11. May 2007 | Jiří Eischmann
Je tomu již nějaký pátek, kdy Skype začal popularizovat IP telefonii. Nebyl prvním, kdo tuto službu nabízel, byl ale prvním, který tuto službu poskytl s jednoduchou instalací a bezproblémovým chodem. Časem si získal takovou popularitu, že mnozí ztotožňují Skype s IP telefonií. Z prachu však povstávají konkurenti, kteří se pasují do rolí Skype killerů a mají ambice nabourat jeho nadvládu. Mají šanci? Co navíc můžou nabídnout stávajícím uživatelům Skypu? Dnes si představíme dva z nejnadějnějších.
10. May 2007 | Lukáš Faltýnek
Python je elegantní, dynamický, objektově orientovaný, interpretovaný a interaktivní programovací jazyk. Vznik jazyka je datován počátkem roku 1990, kdy ho v národním výzkumném institutu pro matematiku a informatiku (CWI) v Amsterdamu vytvořil Guido van Rossum.
9. May 2007 | Jiří Němec
Jistě jste už někdy potřebovali spojit několik obrázků do jednoho a vytvořit tak panoráma. Na jednodušší situace stačí použít libovolný grafický editor, ale pokud je obrázků hodně a navíc mají různé vady, pak vám hodně práce ulehčí Hugin. A je mu jedno, jestli se rozhodnete spojit dvě, nebo sto fotek.
7. May 2007 | Lukáš Jelínek
Relativně novou věcí v linuxovém jádře je objektový model pro uložení dat a komunikaci s vnějším prostředím. Kdo zvládne trochu obtížnější způsob práce s daty, je pak odměněn tím, že jsou data organizována velice přirozeně a přístup k nim je (díky exportu přes sysfs) tak jednoduchý, jak jen může být.
4. May 2007 | Bohdan Milar
Již po třiadvacáté se setkáváme na stránkách LinuxEXPRESu nad tématem Bash - nejrozšířenější textový příkazový interpretr v Linuxu. Probrali jsme všechna důležitá témata a dnes si představíme poslední - tvorbu vlastních funkcí.
3. May 2007 | Milan Kozák
V následujícím článku bych rád představil jednu z mých oblíbených distribucí - Slackware. Předem musím upozornit, že níže uveřejněný text není žádnou agitací, ale pouhým výčtem jednotlivých vlastností. Cílem je obecně vás s touto distribucí seznámit a vyjmenovat největší klady, ale i zápory, které na vás při instalaci a provozu tohoto systému čekají.
2. May 2007 | Marek Stopka
Amarok vám, jak říká jeho splashscreen, pomůže "znovu objevit vaši hudbu". Je to přehrávač hudby všech formátů, který je postaven nad knihovnami pro KDE. Amarok by se dal s malým množstvím nadsázky označit za komplexní prostředí pro přehrávání hudby a práci s ní.
2. May 2007 | Ivan Bíbr
Sloupek s aktualitami ohledně Mandriva Linuxu, který vyšel v časopise.