Publikovaných článků: 22
31. January 2007 | Jaroslav Luger
Projekt Stellarium umožňuje změnit váš domácí počítač ve virtuální planetárium. Dokáže vypočítat polohu Slunce, Měsíce, planet, hvězd a vykreslit hvězdnou oblohu pro určitý časový okamžik a zvolené místo na zeměkouli. Dokonce dokáže i simulovat astronomické fenomény, jako jsou meteorické roje, zatmění Slunce a Měsíce. Katalog obsahuje 120417 hvězd, 73 mlhovin a mnoho dalších informací.
30. January 2007 | Svatopluk Vít
V každém z nás je trochu kluka a tak se vám po přečtení nadpisu určitě vybaví Karel May a jeho dobrodružné romány. Já si ovšem myslím, že je to docela vhodný nadpis pro odborný počítačový článek. Chci tímto nadpisem označit souborové správce - commandery (v překladu je to velitel) napsané v jazyce Java.
28. January 2007 | David Kovář
Distribuce, která se stala skokanem roku 2005 a stále ji nedochází dech. Co se za ní skrývá a z čeho se narodila?
25. January 2007 | Lukáš Faltýnek
Neprocedurální standardizovaný jazyk SQL (Structured Query Language, česky strukturovaný dotazovací jazyk) je určen pro práci s daty v relačních databázích. Jeho vznik se datuje do roku 1974, kdy světlo světa spatřil jazyk Sequel (Structured English Query Language, česky Anglický strukturovaný dotazovací jazyk), který byl použit v Systému R společnosti IBM.
24. January 2007 | Jiří Eischmann
20. června 2006 uvolnila norská společnost Opera ASA netrpělivě očekávanou devátou verzi svého desktopového prohlížeče. Pojďme se tedy podívat na to, čím může svým rivalům zatopit. Samotné uvolnění finální verze bylo velmi překvapivé, přestože ji uživatelé netrpělivě očekávali. Jiří Eischmann.
22. January 2007 | Milan Kozák
Není to tak dávno, kdy mě kamarádka požádala o fotky a videa ze společné prázdninové dovolené. Protože vím, že nedisponuje nejrychlejším internetovým připojením, rozhodl jsem se pro osobní návštěvu s USB diskem. Při samotné návštěvě moji prázdninovou náladu málem pokazil fakt, že její operační systém nerozpoznal žádný linuxový oddíl, na které jsem data přenášel. Po několika minutách pátrání mě vyhledávač navedl na ext2driver, pomocí kterého byla data nakonec šťastně přenesena.
22. January 2007 | Jiří Eischmann
Rozhovor se špičkami Opera Software ASA zprostředkoval dlouholetý uživatel a propagátor Opery Jiří Eischmann.
18. January 2007 | Tomáš Hanusek
K naší radosti se množí uživatelé, kteří mají zájem alespoň o vyzkoušení něčeho jiného, než je jim trhem diktováno, ačkoli to může znamenat jisté komplikace či dokonce nutnost použití šedé kůry mozkové. Sám jsem se na tuto cestu kdysi vydal a dnes rozhodně nelituji, že jsem se tehdy nechal zlákat.
16. January 2007 | Michal Vyskočil
Kommander je velice zajímavý skriptovací jazyk. Kombinuje v sobě jednoduchost skriptů, jak je známe z shellu, s grafickým uživatelským rozhraním, které vyžadují naši uživatelé. Přes omezení tohoto jazyka vzniklo mnoho zajímavých aplikací, které jsou v něm napsány.
15. January 2007 | Bohdan Milar
Máme za sebou opakování a před sebou posledních několik dílů. Základy dávno dobře ovládáme a také skripty již umíme psát. Zbývá několik specialitek jako třeba speciální parametry a vnitřní proměnné Bashe.
15. January 2007 | Lubomír Čevela
Program Studio pro zpracování videa od společnosti Pinnacle nemusím sáhodlouze představovat. Považuji za zajímavé podívat se na vlastnosti Studia očima příležitostného uživatele a z této perspektivy porovnat jeho některé vlastnosti s programy Cinelerra a MainActor, které jsou k dispozici na Linuxu.
11. January 2007 | Michal Vyskočil
Jedna z nejčastějších výtek odpůrců KDE je obrovská náročnost a pomalost celého prostředí. Jistě, doba startu je argument stejně jako procento zabrané paměti ihned po startu. Po vznesení námitek o komplexnosti celého prostředí, o sdílení kódu v rámci kdelibs a tak podobně, přetrvává ve spoustě myslích přece jenom kacířská myšlenka. Nemají oni nakonec pravdu? Nedá se KDE nějakým způsobem zrychlit?
11. January 2007 | Lukáš Zapletal
Jak už jsem zmínil, administrační modul není pro vaši aplikaci povinný, ale například u mého projektu NanoComment je výhodný. Nechtělo se mi vytvářet kód pro editaci nebo mazání příspěvků, pokud by ovšem někdo poslal nějaký nevhodný text, můžu záznam přes panel snadno smazat a nemusím se ani hlásit na server a provádět SQL dotazy.
9. January 2007 | Marek Hulán
Když jsem poměrně nedávno nainstaloval operační systém Linux, trvalo mi nějakou dobu, než jsem našel vhodné ekvivalenty pro své oblíbené programy. Nicméně nakonec jsem uspěl ve všech oblastech kromě jedné. Nedokázal jsem najít žádný program, ze kterého by se daly odesílat smsky na české operátory. Marek Hulán.
8. January 2007 |
Open-source software je vábničkou pro mnoho firem, organizací, společností a dalších subjektů. Předkládám vám praktický doklad toho, jak přechod probíhá ve firmě RAMET C.H.M. A.S. Aleš Mišurec.
8. January 2007 |
Brouzdáte často se svým notebookem po různých místech a připojujete se do mnoha sítí? Sice většina prostředí obsahuje nějaký program pro nastavení sítě, ale neustále ručně přepisovat IP adresy je otročina. Svěřme ji proto strojům!
5. January 2007 | Lukáš Zapletal
Rádi byste chtěli něco podobného, jako mají uživatelé MacOS nebo Visty, tedy rychlé prohledávání metadat? V Linuxu sice existují nástroje, například Beagle, jenže to je žrout prostředků napsaný v jazyce C#. A projekt Kat je mrtvý. Co teď?
5. January 2007 | Lukáš Faltýnek
Programovací jazyk Pascal byl navržen v roce 1969 profesorem Niklausem Wirthem ze Švýcarského vysokého učení technického v Curychu (ETH Zürich). Za výchozí jazyk pro návrh Pascalu byl vzat jazyk ALGOL 60. Cílem návrhu bylo vytvořit jazyk vhodný k výuce programování.
4. January 2007 | Peter Gašparovič
Skúsili ste niekedy inštalovať linuxovú distribúciu? Máte obavy z toho, ako to dopadne? Práve sa zoznamujete s Linuxom? Zachraňujete poškodený disk? Potom ste na správnom mieste. V nasledujúcom teste vám predstavíme niekoľko linuxových live distribúcií, ktoré môžete vyskúšať bez toho, že by ste čokoľvek inštalovali na pevný disk vášho počítača. Časť prvá - záchranné distribúcie. Peter Gašparovič.
2. January 2007 | Lukáš Jelínek
Minule jsme se věnovali základům práce s pamětí. Protože se jedná o velice rozsáhlou oblast, přichází nyní pokračování. Stále jsme totiž nepřekopírovali ani jediný bajt paměti, což je potřeba velice rychle napravit. Přijdou na řadu též oblasti virtuální paměti a také namapování paměti v obsluhovaném zařízení.