Publikovaných článků: 32
29. June 2007 |
Uživatelé notebooků jistě znají všechna ta polohovací zařízení, ze kterých až běhá mráz po zádech – trackball, touchpoint, touchpad... a až se to nedá vydržet, tak si koupí malou myš i k notebooku. Počítačová myš má však k dokonalosti velmi daleko.
28. June 2007 | Lukáš Faltýnek
Procedurální, imperativní programovací jazyk C vytvořil v roce 1972 Dennis Ritchie v Bellových laboratořích AT&T. Jeho záměrem bylo napsat systémový jazyk pro systémové programátory. Konkrétně pro operační systém UNIX.
28. June 2007 | J. Jaroš
Špičkový přehrávač (nejen) filmů ve svém systému už jistě máte. Používáte jej na plný výkon? Jan Jaroš.
27. June 2007 | Jan Outrata
Jako obvykle novinky z jaderné oblasti.
26. June 2007 | Michal Janda
S redakčním a publikačním systémem se setkal v podstatě každý, kdo někdy navštívil nějaký web. Osobní blogy, internetové magazíny, firemní stránky, to všechno je většinou poháněno nějakým publikačním systémem. Publikační systém ActionApps není žádným nováčkem, pracovat se na něm začalo v roce 1999, v červnu 2000 byla zveřejněna verze 1.0.
25. June 2007 | Svatopluk Vít
Nebojte se, etiketu probírat nebudeme. V článku bych chtěl nastínit problematiku tzv. souborových formátů. Podobně jako na nóbl večeři ve vyšší společnosti, kdy má každý příbor své přesné určení („Ó, míchat kávu dezertní lžičkou, jak nevkusné!“), tak i počítačová data mají dáno, jak s nimi nakládat. Leckdo by nad vámi mohl podobně ohrnovat nos, pokud budete používat nesprávné nebo nepříliš rozšířené formáty. V průběhu několika minut proniknete do tajů souborových formátů a budete vědět, který a kdy použít.
22. June 2007 | Lukáš Jelínek
Když se hovoří o PIM programech (tedy správcích osobních informací) pro Linux, většinu lidí asi napadne Evolution a Kontact. Ale máme tu také jedno řešení méně známé, pocházející z dílen Mozilla Foundation. Programy Sunbird a Lightning jsou stvořeny k tomu, aby známý mozillovský software (SeaMonkey a Thunderbird) doplnily o funkce správy času.
21. June 2007 | Milan Kozák
Naposledy jsme si ukázali, jak mezi sebou poměrně rychle a levně propojit dva počítače. Stejným způsobem by se samozřejmě dalo propojit i několik dalších stanic. To by ovšem nebylo příliš ekonomické, a proto si dnes musíme říct něco o kouzelné krabičce jménem switch.
20. June 2007 | Jirka Vrba
Když se ve Windows řekne elektronický diář (PIM), spousta lidí si vzpomene na Microsoft Outlook. Když ale toto vyslovíte v Linuxu a zvláště v GNOME, nejspíš uslyšíte odpověď „Evolution“. Přesvědčte se, že jsou tyto hlasy opodstatněné.
19. June 2007 | Lukáš Jelínek
Minule jsem sliboval praktické ukázky. Nyní na ně přichází řada, většina dílu bude zaměřena právě na to, jak použít to, o čem jste se mohli dočíst v předchozích číslech časopisu. Objekty linuxového jádra ukáží svoji sílu.
15. June 2007 | Lubomír Čevela
Úspěšné řízení času neboli time management vnáší pořádek do chaosu. Jde o to, jak zvládnout své úkoly v zadaných termínech, a přitom na žádný z nich nezapomenout (nebo zapomenout, ale podle plánu).
14. June 2007 | Lukáš Zapletal
Profesionální vývojové prostředí pro Javu ME, SE i EE od firmy JetBrains opět udává trend.
12. June 2007 | David Kovář
Pokud se vaše potřeby dostávají dále než jen k redakčním systémům, spíše až k enterprise CMS, a systémy jako RedDot jsou příliš nákladné, nezoufejte, je tu Jahia, která by váš bolestivý problém mohla vyřešit.
8. June 2007 | Martin Šín
O tom, že se na internetu nachází nepřeberné množství rádií, netřeba povídat. Pokud ale hledáte program, který tato rádia roztřídí podle jednotlivých kategorií (za využití hlavních adresářových služeb), který vám umožní přidávat nová rádia a vytvářet záložky těch oblíbených, pak je Streamtuner určen právě pro vás.
8. June 2007 | Milan Kozák
Z minulého dílu víme, co znamená pojem aktivní prvek. Umíme určit výhody a nevýhody jednotlivých komunikačních médií, dokážeme rozeznat jednotlivé zařízení v síťi a vyrobit k nim patřičný kabel s konektorem. Dnes si tedy ukážeme nejjednodušší možnost, jak mezi sebou propojit dva počítače a otestovat funkčnost síťového propojení.
7. June 2007 | Martin Šín
Beamer znamená anglické snovadlo a zároveň to je modul do systému LaTeX, který vám umožní vytvářet prezentace. Prezentace, které si nepustíte v PowerPointu, Impressu, ale v Adobe Readeru, Xpdf, Evince a dalších prohlížečích dokumentů s koncovkou PDF. V době poletujících pomocníků, animovaných efektů a blikajících blikátek všeho druhu může představa čistě statického textu působit příliš jednoduše...
7. June 2007 | Lukáš Faltýnek
Úderem sedmé hodiny večerní začalo v úterý dne 15. května 2007 v Pivovarském klubu v Praze oficiální vyhlášení ankety Czech Open Source 2007, která od 15. února probíhala na serveru Root.cz. Smyslem ankety bylo zvolit to nejlepší z českého open-source. Ve čtyřech kategoriích Nejlepší projekt, Software, Osobnost a Akce hlasovala nezávislá odborná porota i široká veřejnost.
6. June 2007 | Jiří Pech
Důvodů, proč instalovat Linux na starý počítač, může být víc. Je vám líto počítače, na kterém jste dříve pařili hry, a teď jste jej objevili při malování, aktivní příbuzný vám přinese počítač, který byl vyřazen po osmileté službě v bance nebo jste se třeba vsadili, že začnete používat ten počítač, který u vás v práci nikdo nechce. Anebo jste šťouralové jako já a rádi zkoušíte něco zajímavého.
5. June 2007 | Vlastimil Ott
Jan Pinkas uzavřel rozhovor krédem „Jabber – instant messaging pro mamky, děti a důchodce.“ My jsme toto krédo zvolili do podnadpisu – Jabber je totiž opravdu vhodný pro všechny věkové kategorie.
4. June 2007 | Jiří Němec
„Sabayon“ je italský dezert, nás ale více zajímá stejně pojmenované live DVD distribuce Linuxu obsahující poslední desktopové novinky. Pokud si nechcete ničit vlastní systém nestabilními balíčky, jen abyste konečně vyzkoušeli ten úžasný 3D desktop nebo novou verzi svého oblíbeného programu, pak je tu pro vás právě Sabayon.