Linux E X P R E S

Facebook
Archiv

V této sekci naleznete všechny publikované články řazené podle data, kdy byly publikovány.

1970    1971    1972    1973    1974    1975    1976    1977    1978    1979    1980    1981    1982    1983    1984    1985    1986    1987    1988    1989    1990    1991    1992    1993    1994    1995    1996    1997    1998    1999    2000    2001    2002    2003    2004    2005    2006    2007    2008    2009    2010    2011    2012    2013    2014    2015    2016    2017    2018    2019    2020    2021    2022    2023    2024   

<<   January February March April May June July August September October November December   >>


Publikovaných článků: 46


Redakční systém TYPO3

TYPO3 patří mezi nejrozsáhlejší a nejkomplexnější systémy pro správu obsahu postavené na oblíbené kombinaci PHP + MySQL a šířené jako svobodný software. Zatím o něm bohužel nebylo mnoho napsáno a následující řádky mají tedy za úkol to změnit. Kdo by rád věděl, zda se pro něj systém TYPO3 hodí a jak ho zprovoznit, nechť ráčí číst dál.



Marek Stopka

stopka.jpg

Marek Stopka je v současnosti student Střední průmyslové školy elektrotechniky a informatiky, který se chystá jít studovat na Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy. Mimo počítače se zajímá o elektroniku a matematiku. Mimo tyhle záliby má také ty klasické pubertální koníčky, jako je chodit na billiard, do hospod a podobně.



M-Audio Oxygen8 V2 a Linux

Tématem dnešního zápisku je MIDI kontrolér M-Audio Oxygen V2 a jeho zprovoznění v Linuxu. Jedná se o 25 klávesovou klaviaturu s dynamikou kláves, osmi otočnými ovladači, pitch bend & modulation kolečkem a několika dalšími funkcemi včetně transportu.



Programovací jazyky

Lukáš Faltýnek zmapoval historii, vývoj a současnost několika programovacích jazyků. Dozvíte se, jak vznikl nejen jazyk, ale také jeho název, k čemu byl původně určen a jestli se ještě používá nebo vyvíjí.



Tomáš Hanusek

hanusek.jpg

Tomáš pracuje v současné době jako analytik v softwarové firmě. Linuxu se věnuje od roku 2001. Vystudoval gymnázium v Orlové a poté VŠE v Praze, obor hospodářská politika, vedlejší specializace peněžní ekonomie a bankovnictví. V Linuxu se zajímá hlavně o oblast multimediálních aplikací, tj. střih a zpracování videa a manipulace s TV, DVD, CD. Je fanouškem seriálů jako Červený trpaslík, Black Books, skupiny Monty Python atd.



Michal Grňa

grna.jpg

K Linuxu jsem se dostal vlastně omylem. Zhruba před 12 lety jsem se po nedobrovolném opuštění vysokoškolských studií sebevědomě ucházel o místo administrátora u jedné firmy, kde byla mezi mnoha jinými požadavky i znalost práce se systémem UNIX.



Dva týdny s Linuxem 4

dvatydny.gif

Výsledky linuxových společností. Newyorská burza dává přednost Linuxu. KDE4 spotřebuje méně paměti. BBC bude podporovat i Linux. FlightGear 1.0. Vyšel Simply Mepis 7. Kubuntu 8.04 nebude mít delší podporu.



Jiří Eischmann

eischmann.jpg

Jirka Eischmann studuje VŠE v Praze. O počítače se zajímá od roku 1995, kdy dostal první počítač. K Linuxu se dostal poprvé v roce 1998 a od roku 2005 ho používá výhradně. Kromě zájmu o Linux a dění ve světě open source se zajímá také o prohlížeč Opera. Je členem týmu kolem největšího českého portálu o Opeře. Sezení u počítače vyrovnává sportem, a to ragby a silovým trojbojem, kde je dvojnásobným juniorským mistrem republiky. Mezi jeho další velké záliby patří cestování a fotografování.



Martin Šín

sin.jpg

Narodil se v roce 1980 v Pardubicích a po gymnáziu vystudoval Pedagogickou fakultu v Hradci Králové obor Matematika a Informatika. Po škole nastoupil jako učitel a dodnes učí na VOŠZ a SZŠ Hradec Králové, kde působí i jako správce sítě. Ve volném čase se zabývá překlady programů s otevřeným zdrojovým kódem a vylepšováním distribuce Debian, kterou také používá.



Lubomír Čevela

cevela.jpg

Lubomír Čevela (*1968) je programátorem na volné noze. Kromě používání Linuxu patří mezi jeho zájmy především fotografování a práce s videem. Této tématice se věnuje již několik let prostřednictvím článků, které píše pro různá média.



Michal Vyskočil

vyskocil.jpg

V minulosti studoval na FIT VUT v Brně, kde se také seznámil s unixy/Linuxem, které se staly jeho koníčkem a později i zaměstnáním, protože v současné době pracuje ve společnosti SUSE Linux v Praze, kam se přestěhoval ze svého rodného Blanska. Tam se věnuje tvorbě balíčků, zejména pro software napsaný v Javě. Z IT koníčků ho vyjma Linuxu obecně, zajímá programování (zejména Python, ale i chabé pokusy se Scheme) a počítačová grafika. Občas je dokopán k tomu, aby napsal nějaký zajímavý článek s touto tématikou.



Proč používá Linux

proc.jpg

Zajímá vás, proč se o Linuxu říká, že je tak dobrý? Přemýšlíte, proč jej všichni ti lidé používají a co na něm vidí? Přečtěte si následující příběhy - zeptali jsme se uživatelů Linuxu, čím je Linux oslovil.



Zemřela legenda... Netscape

Jeden z vývojářů prohlížeče Netscape Navigator dnes na blogu oznámil, že ukončili vývoj jejich prohlížeče.



DC++ download? Žádný problém II.

Pří psaní blogpostu o stahování ze serveru Rapidshare jsem netušil, jak velká bude odezva ze strany čtenářů. V mail boxu mě tak čekalo kromě standardních nabídek na viagru, cialis či prodloužení penisu také několik proseb o návod, jakým programem rozjet pod Linuxem stahování z protokolu Direct Connect. Rozhodl jsem se tedy, že vám "naježím" kratičký příspěvek týkající se tohoto tématu.



Martin Šín


TorrentFlux

Snadné stahování z prostředí vašeho prohlížeče.



Pár tipů pro vaše KDE

kde.png

Možná ani zcela jasně nevíte, co všechno KDE umí. Možná budete příjemně překvapení, že je to velmi propracované prostředí. A pokud se jeho uživatel aspoň trochu snaží, může ho využívat na 100 %. Zde jsou mé tipy a postřehy - vylaďte si KDE!



iTALC - zajímavý SW pro školy

Znáte taky ten pocit, kdy se na něco těšíte jako malé dítě? :-)



Je internetový obchod pohodlnější?

Večer si po internetu objednám knihu, zaplatím pomocí internetu a za tři dny mi ji doručí až domů? Je tomu skutečně tak?



Akcelerovaný desktop - historie a současnost

Akcelerovaný desktop. 3D desktop. Rotující kostka. To jsou pojmy, které zajímají mnoho uživatelů Linuxu. Je to logické, konkurenční OS X nebo Windows Vista s Aero grafické efekty nabízejí také. A běžného uživatele věci jako plánovač nebo podpora mnoha souborových systémů těžko přesvědčí tak jako „úžasné“ grafické efekty. Tento článek je zaměřen na historii a současný stav těchto technologií dostupných na Linuxu.



Objevil jsem drag and drop!

Uchopíte objekt myší a přetáhnete. Snadné a efektivní.



Firefox zleva i zprava

mozilla.png

Kdo by neznal populární webový prohlížeč Firefox. O něm, o jeho vzniku, o jeho schopnostech a myšlenkách bude následující článek. Na jiných stránkách našeho webu najdete články o rozšířeních nebo další praktické informace.



Sejměte WEB!

Ne, není to výzva k položení tohodle webu (i když, Milane...? :-)), nýbrž jak snadno získat screenshoty webových stránek, co se nevejdou na obrazovku.



Počítáme v programu Calc - základy práce

ooo.png

Základní dovedností potřebnou pro práci s tabulkovým procesorem je zvládnutí zápisu matematických vzorců a funkcí. Dnes si přiblížíme práci se vzorci. Nejprve se naučíte, jak zapsat a provést jednoduché výpočty, takže Calc vám nahradí kalkulačku. Potom se naučíte pracovat s proměnnými a dokážete tak vytvořit a zapsat obecný vzorec.



Miro: televize zítřka

miro_button.png

Svobodná a otevřená internetová televizní platforma. Takto honosně a odvážně svůj program popisují sami autoři. Změní Miro způsob, jakým přistupujeme k televizi?



Audio-Video

vinyl_nota.png

Linux je moderní operační systém, který obsahuje aplikace pro mnoho odvětví lidské činnosti - hudbu a video nevyjímaje. Zajímají vás ty nejlepší programy pro poslech hudby, rádia, sledování filmů nebo televize?



Teplice

teplice.png

V lázeňském městě Teplice v Čechách se již více než dva roky setkávají fanoušci a uživatelé Linuxu zhruba každé tři měsíce.



Ústí nad Labem

Ústečáci, podnikáte nějaké linuxové akce?



Olomouc

olomouc.png

V Olomouci sídlí Univerzita Palackého, jejímiž absolventy jsou mnozí lidé, kteří spolupracují s LinuxEXPRESem nebo se podílejí na linuxovém dění na Hané a vůbec severní Moravě.



Ostrava

ostrava.png

Ostrava je tradičním průmyslovým centrem severní Moravy a vlastně i Slezska. Sídlí zde Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava s mnoha fakultami. Rozvíjející se průmysl se nezaměřuje jen na dříve protežovanou těžbu uhlí a strojírenství, ale v regionu existují také technologické firmy, které poptávají patřičně kvalifikované odborníky.



Brno

brno.png

Brno je univerzitní město, kde existují dvě fakulty informatiky, město, kde má open source hlubokou tradici, město, kde buduje svou pobočku Red Hat, Brno je město veletrhů a každoročního Invexu.



Praha

praha.png

Praha - hlavní město naší země. Ovšem nemusí nutně platit,  že je hlavním městem českého linuxového dění. Pochopitelně se zde koná mnoho akcí.



Komunita

cosedeje.jpg

Na různých místech České republiky a Slovenské republiky existují skupiny příznivců open source a Linuxu, které pořádají různé akce a setkání. Rádi je podpoříme.



Bezpečnost v počítačové komunikaci

Mnozí z vás si jistě vzpomenou na válečné filmy, kde se zásadní informace sdělovaly jako tajná hesla, papíry s nesmyslně vyhlížejícím textem a zprávy maskované všemožnými jinými způsoby, jen aby nepropadly nepříteli. Od dob Enigmy se toho však mnoho změnilo a v současnosti, zejména kvůli veřejným sítím, jako je internet, jsou informace cenným majetkem pro každého z nás – nebo tomu tak není? Daniel Závodský.



VirtualBox a Bridge na Debianu/Ubuntu

Před několika dny jsem na svém blogu objevil prosbu o radu , týkající se nastavení bridge v emulátoru VirtualBox . Tento problém řeším poměrně často v práci, s kamarády i na různých fórech a tak jsem se rozhodl, že přesný postup nastavení pro jednou sepíšu alespoň do několika bodů, podle kterých bude možné zvládnout nastavení bridge za pár okamžiků.



Zenwalk - Slackware v dárkovém balení

Narazil jsem nedávno na zmínku, že vyšla nová verze distribuce, kterou jsem dosud neokusil - Zenwalk. Mám dobré připojení do internetu, takže stahuji mnoho různých distribucí, abych je otestoval, pokud mám čas. Na Zenwalk jsem čas měl, stáhl jsem live CD a otestoval jsem ho. Byl jsem velmi potěšen tím, co jsem viděl, proto jsem ho chtěl nainstalovat na pevný disk.



Dva týdny s Linuxem 3

dvatydny.gif

DELL již prodal 40 tisíc počítačů s Ubuntu. Red Hat a Novell jsou ve při. Konkurent pro Asus EEE. Nová Google Picasa. Mandriva Flash 2008 a další informace ze světa Linuxu.



Rozhovor: Vývojář Krusaderu

krusader1.png

Jste začínající vývojář? Chcete vědět, co předcházelo slavným projektům z linuxového světa? Víte, kdo za nimi stojí? Ve světě svobodného softwaru má své stálé místo i pan Shie Erlich. Vím, neznáte. A Krusader?



Domácí počítačová síť - 7

sit.png

Dnes se pozvolna pustíme do konfigurace jednotlivých služeb. Začneme nejdříve nastavením sítě, dále si upravíme doménové jméno, nainstalujeme DNS server BIND, pošťáka Postfixe a také si seřídíme čas pomocí programu ntpdate.



Je, nebo není v distribuci?

Častým měřítkem pro přívětivost distribuce je množství softwaru.



Začíname s Blenderom

blender.png

Vítam vás pri prvom dieli nového seriálu, venovanému tvorbe trojdimenzionálnej grafiky v modelovacom a animačnom nástroji so slobodnou licenciou – Blenderi. Mojím neskromným prianím je, aby vám boli moje riadky dobrým odrazovým mostíkom pri začiatkoch „čarovania“ s týmto silným a zo začiatku trochu zložitým nástrojom. V dnešnej, úvodnej, časti si naservírujeme trochu povinnej teórie z oblasti 3D mágie a zoznámime sa s používateľským rozhraním Blenderu.



Blender: Tvorba 3D grafiky

blender.png

Seriál je venovaný tvorbe trojdimenzionálnej grafiky v modelovacom a animačnom nástroji so slobodnou licenciou – Blenderi. Mojím neskromným prianím je, aby vám boli moje riadky dobrým odrazovým mostíkom pri začiatkoch „čarovania“ s týmto silným a zo začiatku trochu zložitým nástrojom.



Vývoj jádra XV. - síťová zařízení

Ovladače síťových zařízení jsou svým způsobem specifické. Kromě jiného se liší i tím, že k nim uživatelské programy nepřistupují přímo, nýbrž přes síťovou vrstvu jádra. Tento díl seriálu se zabývá odlišnostmi síťových zařízení od ostatních kategorií a postupem při tvorbě ovladače.



Tichý a úsporný počítač s Linuxem

"Musí počítač opravdu vydávat takový rámus?" Tuhle otázku jsem během posledních let řešil několikrát a vždy jsem to z finančních důvodů vzdal. Nakonec jsem ale jedno řešení našel a o to se nyní s vámi podělím.



Listopad 07 na LinuxEXPRESu

Měsíční souhrn dění na serveru linuxexpres.cz.



Linux Mint - s Ubuntu za zády

linux_mint.png

Dnes bych vám chtěl představit mladou distribuci založenou na Ubuntu - Linux Mint. Jelikož vychází z Ubuntu, naskýtá se otázka, co oproti němu nabízí navíc. Jako uživatele Ubuntu to zajímalo i mě.