Publikovaných článků: 46
31. December 2007 | Lukáš Jelínek
TYPO3 patří mezi nejrozsáhlejší a nejkomplexnější systémy pro správu obsahu postavené na oblíbené kombinaci PHP + MySQL a šířené jako svobodný software. Zatím o něm bohužel nebylo mnoho napsáno a následující řádky mají tedy za úkol to změnit. Kdo by rád věděl, zda se pro něj systém TYPO3 hodí a jak ho zprovoznit, nechť ráčí číst dál.
30. December 2007 | Redakce
Marek Stopka je v současnosti student Střední průmyslové školy elektrotechniky a informatiky, který se chystá jít studovat na Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy. Mimo počítače se zajímá o elektroniku a matematiku. Mimo tyhle záliby má také ty klasické pubertální koníčky, jako je chodit na billiard, do hospod a podobně.
30. December 2007 | Lukáš Zapletal
Tématem dnešního zápisku je MIDI kontrolér M-Audio Oxygen V2 a jeho zprovoznění v Linuxu. Jedná se o 25 klávesovou klaviaturu s dynamikou kláves, osmi otočnými ovladači, pitch bend & modulation kolečkem a několika dalšími funkcemi včetně transportu.
30. June 2007 | Lukáš Faltýnek
Lukáš Faltýnek zmapoval historii, vývoj a současnost několika programovacích jazyků. Dozvíte se, jak vznikl nejen jazyk, ale také jeho název, k čemu byl původně určen a jestli se ještě používá nebo vyvíjí.
30. December 2007 | Redakce
Tomáš pracuje v současné době jako analytik v softwarové firmě. Linuxu se věnuje od roku 2001. Vystudoval gymnázium v Orlové a poté VŠE v Praze, obor hospodářská politika, vedlejší specializace peněžní ekonomie a bankovnictví. V Linuxu se zajímá hlavně o oblast multimediálních aplikací, tj. střih a zpracování videa a manipulace s TV, DVD, CD. Je fanouškem seriálů jako Červený trpaslík, Black Books, skupiny Monty Python atd.
30. December 2007 | Redakce
K Linuxu jsem se dostal vlastně omylem. Zhruba před 12 lety jsem se po nedobrovolném opuštění vysokoškolských studií sebevědomě ucházel o místo administrátora u jedné firmy, kde byla mezi mnoha jinými požadavky i znalost práce se systémem UNIX.
30. December 2007 | Jiří Eischmann
Výsledky linuxových společností. Newyorská burza dává přednost Linuxu. KDE4 spotřebuje méně paměti. BBC bude podporovat i Linux. FlightGear 1.0. Vyšel Simply Mepis 7. Kubuntu 8.04 nebude mít delší podporu.
29. December 2007 | Redakce
Jirka Eischmann studuje VŠE v Praze. O počítače se zajímá od roku 1995, kdy dostal první počítač. K Linuxu se dostal poprvé v roce 1998 a od roku 2005 ho používá výhradně. Kromě zájmu o Linux a dění ve světě open source se zajímá také o prohlížeč Opera. Je členem týmu kolem největšího českého portálu o Opeře. Sezení u počítače vyrovnává sportem, a to ragby a silovým trojbojem, kde je dvojnásobným juniorským mistrem republiky. Mezi jeho další velké záliby patří cestování a fotografování.
29. December 2007 | Redakce
Narodil se v roce 1980 v Pardubicích a po gymnáziu vystudoval Pedagogickou fakultu v Hradci Králové obor Matematika a Informatika. Po škole nastoupil jako učitel a dodnes učí na VOŠZ a SZŠ Hradec Králové, kde působí i jako správce sítě. Ve volném čase se zabývá překlady programů s otevřeným zdrojovým kódem a vylepšováním distribuce Debian, kterou také používá.
29. December 2007 | Redakce
Lubomír Čevela (*1968) je programátorem na volné noze. Kromě používání Linuxu patří mezi jeho zájmy především fotografování a práce s videem. Této tématice se věnuje již několik let prostřednictvím článků, které píše pro různá média.
29. December 2007 | Redakce
V minulosti studoval na FIT VUT v Brně, kde se také seznámil s unixy/Linuxem, které se staly jeho koníčkem a později i zaměstnáním, protože v současné době pracuje ve společnosti SUSE Linux v Praze, kam se přestěhoval ze svého rodného Blanska. Tam se věnuje tvorbě balíčků, zejména pro software napsaný v Javě. Z IT koníčků ho vyjma Linuxu obecně, zajímá programování (zejména Python, ale i chabé pokusy se Scheme) a počítačová grafika. Občas je dokopán k tomu, aby napsal nějaký zajímavý článek s touto tématikou.
29. December 2007 | Redakce
Zajímá vás, proč se o Linuxu říká, že je tak dobrý? Přemýšlíte, proč jej všichni ti lidé používají a co na něm vidí? Přečtěte si následující příběhy - zeptali jsme se uživatelů Linuxu, čím je Linux oslovil.
29. December 2007 | Jiří Eischmann
Jeden z vývojářů prohlížeče Netscape Navigator dnes na blogu oznámil, že ukončili vývoj jejich prohlížeče.
28. December 2007 | Milan Kozák
Pří psaní blogpostu o stahování ze serveru Rapidshare jsem netušil, jak velká bude odezva ze strany čtenářů. V mail boxu mě tak čekalo kromě standardních nabídek na viagru, cialis či prodloužení penisu také několik proseb o návod, jakým programem rozjet pod Linuxem stahování z protokolu Direct Connect. Rozhodl jsem se tedy, že vám "naježím" kratičký příspěvek týkající se tohoto tématu.
24. December 2007 | Vlastimil Ott
Možná ani zcela jasně nevíte, co všechno KDE umí. Možná budete příjemně překvapení, že je to velmi propracované prostředí. A pokud se jeho uživatel aspoň trochu snaží, může ho využívat na 100 %. Zde jsou mé tipy a postřehy - vylaďte si KDE!
23. December 2007 | Martin Šín
Znáte taky ten pocit, kdy se na něco těšíte jako malé dítě? :-)
21. December 2007 | Jirka Vrba
Večer si po internetu objednám knihu, zaplatím pomocí internetu a za tři dny mi ji doručí až domů? Je tomu skutečně tak?
20. December 2007 | Michal Vyskočil
Akcelerovaný desktop. 3D desktop. Rotující kostka. To jsou pojmy, které zajímají mnoho uživatelů Linuxu. Je to logické, konkurenční OS X nebo Windows Vista s Aero grafické efekty nabízejí také. A běžného uživatele věci jako plánovač nebo podpora mnoha souborových systémů těžko přesvědčí tak jako „úžasné“ grafické efekty. Tento článek je zaměřen na historii a současný stav těchto technologií dostupných na Linuxu.
19. December 2007 | Vlastimil Ott
Uchopíte objekt myší a přetáhnete. Snadné a efektivní.
19. December 2007 | Martin Šín
Kdo by neznal populární webový prohlížeč Firefox. O něm, o jeho vzniku, o jeho schopnostech a myšlenkách bude následující článek. Na jiných stránkách našeho webu najdete články o rozšířeních nebo další praktické informace.
18. December 2007 | Tomáš Hanusek
Ne, není to výzva k položení tohodle webu (i když, Milane...? :-)), nýbrž jak snadno získat screenshoty webových stránek, co se nevejdou na obrazovku.
18. December 2007 | Lukáš Faltýnek
Základní dovedností potřebnou pro práci s tabulkovým procesorem je zvládnutí zápisu matematických vzorců a funkcí. Dnes si přiblížíme práci se vzorci. Nejprve se naučíte, jak zapsat a provést jednoduché výpočty, takže Calc vám nahradí kalkulačku. Potom se naučíte pracovat s proměnnými a dokážete tak vytvořit a zapsat obecný vzorec.
17. December 2007 | __
Svobodná a otevřená internetová televizní platforma. Takto honosně a odvážně svůj program popisují sami autoři. Změní Miro způsob, jakým přistupujeme k televizi?
14. December 2007 | Redakce
Linux je moderní operační systém, který obsahuje aplikace pro mnoho odvětví lidské činnosti - hudbu a video nevyjímaje. Zajímají vás ty nejlepší programy pro poslech hudby, rádia, sledování filmů nebo televize?
1. January 2006 | Redakce
V lázeňském městě Teplice v Čechách se již více než dva roky setkávají fanoušci a uživatelé Linuxu zhruba každé tři měsíce.
1. January 2006 | Redakce
V Olomouci sídlí Univerzita Palackého, jejímiž absolventy jsou mnozí lidé, kteří spolupracují s LinuxEXPRESem nebo se podílejí na linuxovém dění na Hané a vůbec severní Moravě.
14. December 2007 | Redakce
Ostrava je tradičním průmyslovým centrem severní Moravy a vlastně i Slezska. Sídlí zde Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava s mnoha fakultami. Rozvíjející se průmysl se nezaměřuje jen na dříve protežovanou těžbu uhlí a strojírenství, ale v regionu existují také technologické firmy, které poptávají patřičně kvalifikované odborníky.
1. January 2006 | Redakce
Brno je univerzitní město, kde existují dvě fakulty informatiky, město, kde má open source hlubokou tradici, město, kde buduje svou pobočku Red Hat, Brno je město veletrhů a každoročního Invexu.
1. January 2006 | Redakce
Praha - hlavní město naší země. Ovšem nemusí nutně platit, že je hlavním městem českého linuxového dění. Pochopitelně se zde koná mnoho akcí.
1. January 2006 | Redakce
Na různých místech České republiky a Slovenské republiky existují skupiny příznivců open source a Linuxu, které pořádají různé akce a setkání. Rádi je podpoříme.
14. December 2007 |
Mnozí z vás si jistě vzpomenou na válečné filmy, kde se zásadní informace sdělovaly jako tajná hesla, papíry s nesmyslně vyhlížejícím textem a zprávy maskované všemožnými jinými způsoby, jen aby nepropadly nepříteli. Od dob Enigmy se toho však mnoho změnilo a v současnosti, zejména kvůli veřejným sítím, jako je internet, jsou informace cenným majetkem pro každého z nás – nebo tomu tak není? Daniel Závodský.
13. December 2007 | Milan Kozák
Před několika dny jsem na svém blogu objevil prosbu o radu , týkající se nastavení bridge v emulátoru VirtualBox . Tento problém řeším poměrně často v práci, s kamarády i na různých fórech a tak jsem se rozhodl, že přesný postup nastavení pro jednou sepíšu alespoň do několika bodů, podle kterých bude možné zvládnout nastavení bridge za pár okamžiků.
13. December 2007 | Vlastimil Ott
Narazil jsem nedávno na zmínku, že vyšla nová verze distribuce, kterou jsem dosud neokusil - Zenwalk. Mám dobré připojení do internetu, takže stahuji mnoho různých distribucí, abych je otestoval, pokud mám čas. Na Zenwalk jsem čas měl, stáhl jsem live CD a otestoval jsem ho. Byl jsem velmi potěšen tím, co jsem viděl, proto jsem ho chtěl nainstalovat na pevný disk.
12. December 2007 | Jiří Eischmann
DELL již prodal 40 tisíc počítačů s Ubuntu. Red Hat a Novell jsou ve při. Konkurent pro Asus EEE. Nová Google Picasa. Mandriva Flash 2008 a další informace ze světa Linuxu.
11. December 2007 | Svatopluk Vít
Jste začínající vývojář? Chcete vědět, co předcházelo slavným projektům z linuxového světa? Víte, kdo za nimi stojí? Ve světě svobodného softwaru má své stálé místo i pan Shie Erlich. Vím, neznáte. A Krusader?
10. December 2007 | Milan Kozák
Dnes se pozvolna pustíme do konfigurace jednotlivých služeb. Začneme nejdříve nastavením sítě, dále si upravíme doménové jméno, nainstalujeme DNS server BIND, pošťáka Postfixe a také si seřídíme čas pomocí programu ntpdate.
9. December 2007 | Vlastimil Ott
Častým měřítkem pro přívětivost distribuce je množství softwaru.
7. December 2007 |
Vítam vás pri prvom dieli nového seriálu, venovanému tvorbe trojdimenzionálnej grafiky v modelovacom a animačnom nástroji so slobodnou licenciou – Blenderi. Mojím neskromným prianím je, aby vám boli moje riadky dobrým odrazovým mostíkom pri začiatkoch „čarovania“ s týmto silným a zo začiatku trochu zložitým nástrojom. V dnešnej, úvodnej, časti si naservírujeme trochu povinnej teórie z oblasti 3D mágie a zoznámime sa s používateľským rozhraním Blenderu.
7. December 2004 |
Seriál je venovaný tvorbe trojdimenzionálnej grafiky v modelovacom a animačnom nástroji so slobodnou licenciou – Blenderi. Mojím neskromným prianím je, aby vám boli moje riadky dobrým odrazovým mostíkom pri začiatkoch „čarovania“ s týmto silným a zo začiatku trochu zložitým nástrojom.
5. December 2007 | Lukáš Jelínek
Ovladače síťových zařízení jsou svým způsobem specifické. Kromě jiného se liší i tím, že k nim uživatelské programy nepřistupují přímo, nýbrž přes síťovou vrstvu jádra. Tento díl seriálu se zabývá odlišnostmi síťových zařízení od ostatních kategorií a postupem při tvorbě ovladače.
4. December 2007 | Jirka Vrba
"Musí počítač opravdu vydávat takový rámus?" Tuhle otázku jsem během posledních let řešil několikrát a vždy jsem to z finančních důvodů vzdal. Nakonec jsem ale jedno řešení našel a o to se nyní s vámi podělím.
1. December 2007 | Jirka Vrba
Měsíční souhrn dění na serveru linuxexpres.cz.
3. December 2007 | Jiří Eischmann
Dnes bych vám chtěl představit mladou distribuci založenou na Ubuntu - Linux Mint. Jelikož vychází z Ubuntu, naskýtá se otázka, co oproti němu nabízí navíc. Jako uživatele Ubuntu to zajímalo i mě.