Linux E X P R E S

Facebook
Archiv

V této sekci naleznete všechny publikované články řazené podle data, kdy byly publikovány.

1970    1971    1972    1973    1974    1975    1976    1977    1978    1979    1980    1981    1982    1983    1984    1985    1986    1987    1988    1989    1990    1991    1992    1993    1994    1995    1996    1997    1998    1999    2000    2001    2002    2003    2004    2005    2006    2007    2008    2009    2010    2011    2012    2013    2014    2015    2016    2017    2018    2019    2020    2021    2022    2023    2024    2025   

<<   January February March April May June July August September October November December   >>


Publikovaných článků: 22


Kdo má nejhezčí....?

Přemýšleli jsme v redakci, jestli by bylo zajímavé nasadit na serveru LinuxEXPRESu galerie obrázků. Registrovaní uživatelé by si nahráli snímek "toho svého" Linuxu, aby se ostatním pochlubili.



Extrémní spouštění MPlayeru

Jak dosáhnout vyšší kvality obrazu videa přehrávaného MPlayerem, pokud je obraz hodně zmenšený? Proč nejde ovládat jas a kontrast? Jak spustit přehrávání filmu, aby se okno s obrazem rovnou otevřelo v určité velikosti, na určitém místě a pokud možno bez rámu/dekorace okna, prostě jen samotný obraz videa?



Jak správně rozdělit disk

disk.png

Přestože lze Linux nainstalovat celý na jediný diskový oddíl, z praktických důvodů je obecně lepší disk rozdělit. Následující text bude věnován tomu, jak a čím to nejlépe provést.



RSS aneb Jak dneska číst web...

rss.png

Internet je denním nástrojem mnoha lidí. Jelikož si člověk věci rád zjednodušuje, vymyslel RSS kanály a jejich čtečky. RSS kanály jsou aktuálním seznamem zveřejněných článků a běžně obsahují informaci o datu, autorovi, úryvek či výtah článku. Čtečka pak za vás pravidelně kontroluje definované RSS kanály, a pokud je někde něco nového, informuje vás. V konečném důsledku ušetříte drahocenný čas – nemusíte neustále sledovat své oblíbené servery, a přitom vám nic neunikne.



Kódování textu na počítači

Tento článek by se také mohl jmenovat „Proč mi nefunguje čeština?“ Zabývá se problematikou kódování a znakových sad.



Jak na stahovaní souborů

d4x.png

Snad každý internetový prohlížeč obsahuje nástroj pro stahování souborů z internetu. Bohužel značná většina těchto základních stahovacích manažerů nenabízí více než jen stáhnutí souboru. Pokud potřebujete v průběhu stahování snížit rychlost nebo stahovaní úplně přerušit a pak navázat, máte smůlu. Ne tak v aplikaci WebDownloader for X, která nabízí mnoho výborných možností a kterou vám dnes představíme.



Redakční blog spuštěn

I když papírový časopis momentálně vycházet nebude, my nekončíme. Dělat linuxový magazín nás všechny bavilo a baví nadále, proto jsme se rozhodli, že v této činnosti budeme pokračovat.



Blog

Blog na našem portálu není určen zájemcům o blogování - nejedná se o veřejnou službu. Jedná se způsob, jakým redakce a autoři komunikují se čtenáři, případně je informují o dění kolem portálu. V zápiscích ovšem najdete hlavně množství zajímavých postřehů, které se třeba nedostaly do článků, nebo z nich článek teprve vznikne.



Jak se zavádí operační systém?

Když chcete spustit nějaký program, spustíte jej za pomoci operačního systému. Co ale spustí samotný operační systém? Odpověď je jasná – zavaděč systému neboli boot loader.



Co se děje v jádře - červen 2007

Novinky z klávesnice Jana Outraty. CFS plánovač (scheduler). Jádro 2.6.21.



Když muž s Mandrivou snídá...

mdv.png

Několik recenzí na různé verze Mandriva Linuxu jsem již pro LinuxEXPRES napsal. Přesto se pokusím udělat ji zase trochu jinou. Báječně se mi k tomu totiž hodí fakt, že v nedávné době se i na českém trhu objevila nová verze operačního systému komerční firmy, jejíž jméno nesmíme vyslovit.



Časopis LinuxEXPRES končí

Oficiální oznámení vydavatele. AKTUALIZACE: webový portál se nadále rozvíjí a publikuje nové články. Stojíme o čtenáře!



Korn není jen hudební skupina

Dnes vám ukážeme, jak si jednoduše nakonfigurovat vynikající program pro hlídání nově došlé pošty do vaší e-mailové schránky. Jmenuje se Korn a zastane hodně práce.



Groupware - cesta do ráje, nebo do pekel?

Kdybyste se nedávno zastavili u mě v kanceláři, asi byste se lekli. Kalendář nacpaný schůzkami, všude kolem popsané žluté lístečky, hromada dokumentace, návodů a cédéček s programy, o kterých už ani nevím, k čemu jsou. Telefonní seznam počmáraný jak led na stadionu. Na člověka, který se živí informačními technologiemi prostě hrůza. Rozhodl jsem se proto, že to tak nenechám.



Pořiďte si Linux s letní slevou!

QCM, s.r.o. provozovatel linuxového e-shopu na adrese shop.qcm.cz oznamuje letní slevovou akci na vybrané linuxové produkty.



Nastavení šetřiče obrazovky v GNOME

gnome.png

Šetřič obrazovky by ji měl šetřit, ale spíše slouží pro pobavení uživatele, který na něj často zírá a čeká, jak to dopadne. Moderní šetřiče jsou totiž zábavné.



Editace nabídky v KDE

kde.png

Dnes je běžné, že každá distribuce díky svému balíčkovacímu systému umisťuje programy do hlavní nabídky. Může se ale stát, že některý program v ní není. Jak jej tam přidat?



Picasa 2 – Geniální správce fotografií

Doba, kdy se všechna rodinná fota dávala do alb, alba řadila na poličku nebo ukládala do skříně, je s příchodem digitálních fotoaparátů ta tam. Dnes se počty pořízených fotografií již neudávají na stovky či tisíce, ale v mnoha případech na desetitisíce a více. Problémem již není cena fotografie, ale obrovské množství, ve kterém se není snadné orientovat.



Převod zvukového CD v Konqueroru

cd.png

Převod audio CD na MP3 nebo OGG soubory (tzv. enkódování nebo ripování) je velmi častá činnost. Existuje mnoho programů, s jejichž pomocí si své oblíbené cédéčko převedete na MP3 soubory, abyste je mohli poslouchat v přenosném přehrávači. Ale víte, že to jde udělat přímo v Konqueroru?



Hledání slova v kupce textu

Koukněme se pod pokličku nástroje na vyhledávání v OpenOffice.org. A nemusíte se bát, i na nahrazování se dostane.



Kancelář

Praktické návody pro vaši elektronickou kancelář, zejména programy OpenOffice.org a další kancelářský software.



Šikovný editor jEdit

Hledáte vhodný univerzální textový editor pro editaci zdrojových kódů, který bude disponovat kvalitním makrojazykem, zvýrazněním syntaxe a bude možné jej rozšiřovat pomocí pluginů? Pak zkuste věnovat pozornost jEditu, kterému se v této recenzi podíváme na zoubek. Jakub Šťastný.