Publikovaných článků: 36
31. December 2008 | Jiří Eischmann
Krize Red Hat zatím nezasáhla. Toshiba bude prodávat notebooky s OpenSolarisem. Alan Cox „přestupuje“ k Intelu. Canonical zkouší nový oznamovací systém. Jde OpenOffice.org ke dnu? BBC vydalo iPlayer i pro Linux. Gajim 0.12. openSUSE 11.1. Linux Mint 6 Felicia.
22. December 2008 | Bc. Alois Hýbl, DiS.
Je to tu, den D nadešel. Dnes si povíme, jak nainstalovat vybranou linuxovou distribuci a pokud možno se vyvarovat určitých přehmatů, kterých byste se mohli dopustit. Již na konci minulého článku o předinstalační přípravě jsem naznačil, že byste si měli rozmyslet, jaké rozložení na disku s Linuxem chcete mít.
19. December 2008 | Redakce
Populární operační systém Mandriva Linux 2009 CZ je skladem, začíná vyřizování předobjednávek. Produkt obsahuje přepracovanou a vylepšenou příručku a čtyři DVD plná softwaru.
19. December 2008 | Vlastimil Ott
Myslel jsem, že už to přestalo, ale ono ne. Na světě je další klon Ubuntu, který si klade za cíl.. ale to je jedno, stejně je to Ubuntu.
19. December 2008 | Martin Šín
Musím se přiznat, že práce s objekty a třídami těchto objektů patří mezi mé neoblíbenější činnosti. Třídy vám umožní vytvořit si svůj vlastní objekt a ten dál používat, vylepšovat, prostě s ním pracovat. S třídami, aniž bychom si to uvědomili, jsme se setkali už mnohem dříve a dnes se na ně podíváme podrobněji.
18. December 2008 | Vlastimil Ott
Loni se v Austrálii ujala vlády Labor Party, která v předvolební kampani slíbila, že každému dítěti zajistí ve škole počítač.
18. December 2008 | Lukáš Faltýnek
O tom, že sáhodlouhá dokumentace nemusí být vždy nudná a suchá, ale dá se číst s chutí a zaujetím, mě před mnoha lety přesvědčil dokumentační projekt Linuxu. Setkal jsem se s ním na univerzitě v době svých linuxových začátků. Během několika měsíců jsem se knihou prokousal a znalosti z ní získané mi z větší části stačí dodnes.
18. December 2008 | Martin Sukaný
Po delší pauze bych vás rád přivítal u pokračování našeho seriálu o přístupnosti výpočetní techniky zrakově znevýhodněným uživatelům. Doposud jsme si pověděli něco historické faktografie, popsali jsme si technologie, s jejichž přispěním dokáže nevidomý uživatel s počítačem velmi efektivně pracovat, a taktéž jsme si demonstrovali, jak tyto podpůrné technologie implementovat do našeho Linuxu. Dnes bych se rád zaměřil na pracovní prostředí GNOME.
17. December 2008 | Jiří Eischmann
Dva týdny s Linuxem: Společnost HP uvedla PC s Linuxem. Čína nutí internetovým kavárnám Red Flag Linux. Učitelka zabavila žákovi CD s Linuxem. IBM připravila desktopové řešení postavené na Linuxu. Výsledky Novellu splnily očekávání. Amarok 2 je venku! Songbird – vyzyvatel Amaroku. OpenSolaris 2008.11.
16. December 2008 | Jirka Vrba
Služba OpenID pro uživatele i pro provozovatele webových aplikací přináší veliké zjednodušení a standardizuje proces ověření. Jak se nám to daří po česku?
16. December 2008 | Vlastimil Ott
Mozilla sbírá data o používání Firefoxu, aby zjistila, co jeho uživatelé chtějí.
16. December 2008 | Redakce
Společnost Sun Microsystems hraje zásadní roli v novém výzkumném programu AEGIS, kterého se účastní na dvě desítky partnerů a jenž se uskutečňuje díky výraznému přispění grantu Evropské komise. Jde o zcela zásadní investici do výzkumu a vývoje bezproblémové přístupnosti budoucích informačních a komunikačních technologií s ohledem (nejen) na hendikepované spoluobčany. Sun v rámci celého projektu zastává mj. funkci hlavního technického manažera.
16. December 2008 | Lukáš Jelínek
Přestože viry a další podobná škodlivá havěť není na Linuxu zrovna obvyklou záležitostí, existují i pro tento systém antivirové programy. Jedním z nich je svobodný program ClamAV nabízející širokou škálu použití při ochraně před škodlivým softwarem.
15. December 2008 | Lukáš Faltýnek
Ve čtvrtek dne 11. prosince 2008 se v prostorách Severočeské vědecké knihovny v Ústí nad Labem konal již čtvrtý ročník linuxové konference Linux Meeting Ústí nad Labem. Tak jako každý rok konferenci pořádala společnost Enlogit. V útulném prostředí podkrovní přednáškové místnosti se během dne sešlo dle slov organizátorů zhruba šedesát účastníků.
15. December 2008 | Bc. Alois Hýbl, DiS.
V minulém díle jste si snad vybrali jednu z distribucí GNU/Linuxu, nyní si ji s naší asistencí stáhnete. Jistě jste se již porozhlédli po domovských stránkách své distribuce a našli sekci "download". Nyní záleží, kterou distribuci jste si vybrali a jaké nabízí možnosti, verze ke stažení a v jaké úpravě. Popíšeme varianty, se kterými se můžete setkat. Samozřejmě nemusí být všechny varianty u každé distribuce dostupné.
12. December 2008 | Martin Šín
Jak bylo řečeno na závěr minulého článku, metody vám usnadní psaní delších programů a zároveň zpřehlední vlastní zdrojový kód. Také vám umožní zapomenout jednou provedené a někdy i značně složité konstrukce a v další části programu se na ně jen odvolávat .
10. December 2008 | Jirka Vrba
Několikrát jsem už byl rozhodnutý, že půjde z domu. Zdálo se, že vývoj usnul a nic z toho už nebude. V prosinci ale vyšla už druhá beta verze a není tak špatná.
11. December 2008 | Miroslav Hrončok
MadEdit je nepříliš známý textový editor používající wxWidgets, potažmo rozhraní GTK, takže zapadne jak do GNOME nebo Xfce, tak i do Windows. Nabízí běžné funkce editoru jako zvýrazňování syntaxe či vyhledávání pomocí regulárních výrazů, dokáže ale také přepínat kódovou stránku a umí pracovat s asijskými jazyky.
10. December 2008 | Martin Šín
Ve filmové sérii Vetřelci se utkává jeden či více Vetřelců s více či méně vyděšenou skupinou lidí. Pokud jste někdy přemýšleli o tom, jaké by to bylo, postavit se onomu Vetřelci, nebo naopak stanout na druhé straně barikády a ocitnout se doslova v jeho kůži, pak je hra Tremulous určena právě pro vás. Jedná se o 3D online open-source střílečku, u které se jistě nudit nebudete.
9. December 2008 | Jiří Eischmann
Je nějaký rozdíl ve výkonu mezi 32-bitovým a 64-bitovým prohlížečem?
9. December 2008 | Lubomír Čevela
Připojení firemní sítě do internetu si nedokážeme představit bez kvalitního firewallu. Sám o sobě v současnosti nestačí. V jeho úloze „strážce brány“ mu musí pomáhat další technologie, např. detektor průniku, program pro filtrování obsahu a antivirový program. Někdy jde o čistě softwarová řešení postavená na běžných PC, jindy o jednoúčelová hardwarová zařízení, mezi něž patří také bezpečnostní brána ZyWALL USG 100 od společnosti ZyXEL.
8. December 2008 | Bc. Alois Hýbl, DiS.
A je to tu, společně si vybereme tu "správnou" distribuci. Dáme vám rady, čím byste se měli při výběru řídit, jaká fakta a požadavky zohlednit, poradíme, co na starší počítač.
9. December 2008 | Jirka Vrba
Tentokráte to bylo téměř více o čertech než o Linuxu.
5. December 2008 | Jiří Eischmann
Vývojáři Opery zveřejnili první vývojovou verzi Opery 10. Co přináší?
5. December 2008 | Martin Šín
Dnešní téma zní jednoduše - budeme se zabývat polem a ničím jiným. Co se ovšem pod pojmem "pole" vlastně rozumí, jak se s ním pracuje a jaké jsou jeho výhody? Pojďme se do toho pustit.
4. December 2008 | Svatopluk Vít
Přesně osm let poté, co firma Sun uvolnila zdrojové kódy balíku StarOffice a vznikl OpenOffice.org, se zároveň objevila jeho nejnovější verze 3.0. Stalo se tak 13. října a pokud chcete vědět, co se vlastně změnilo, začtěte se do následujícího článku.
3. December 2008 | Jiří Eischmann
Ostrava-Jih končí s Linuxem, migruje na Windows. SCO musí zaplatit Novellu miliony, definitivně? BMW chce ve svých autech Linux. Penumbra: Requiem. Údajně se připravuje klient Steamu pro Linux. Novell GroupWise 8. Jabbim.cz má nový ICQ transport. Fedora 10. Ulteo Open Virtual Desktop.
2. December 2007 | Redakce
V této sekci naleznete články zabývající se netbooky - malými počítači, mezi kterými kraluje Asus Eee PC. Na paty mu ovšem šlapou další modely. Testujeme je, zkoušíme na nich různé linuxové distribuce a píšeme o tom. Sbíráme pro vás tipy, vymýšlíme návody a informujeme o výhodách a nevýhodách těchto atraktivních přístrojů.
2. December 2008 | Vojtěch Zeisek
V posledním díle našeho krátkého seriálu bych vám rád představil některé zajímavé doplňkové moduly, se kterými pracuji nebo jsem alespoň pracoval. Berte to spíše jak nástin možností. Existuje jich nepřeberná spousta. Už víte, jak je nainstalovat a kde hledat jejich nastavení, zde se tedy zaměříme na jednotlivé příklady.