Linux E X P R E S

Facebook
Archiv

V této sekci naleznete všechny publikované články řazené podle data, kdy byly publikovány.

1970    1971    1972    1973    1974    1975    1976    1977    1978    1979    1980    1981    1982    1983    1984    1985    1986    1987    1988    1989    1990    1991    1992    1993    1994    1995    1996    1997    1998    1999    2000    2001    2002    2003    2004    2005    2006    2007    2008    2009    2010    2011    2012    2013    2014    2015    2016    2017    2018    2019    2020    2021    2022    2023    2024   

<<   January February March April May June July August September October November December   >>


Publikovaných článků: 51


Linux Mint 16 „Petra“

Linux Mint

Byla vydána šestnáctá verze linuxové distribuce Linux Mint (s kódovým názvem „Petra“), a to s grafickým prostředím MATE a Cinnamon.



Kancelářské balíky v listopadu 2013

Kancelář

LibreOffice má verze 4.1.3 a 4.2 beta 1, Apache OpenOffice hlásí 75 milionů stažení, na konferenci FOSDEM 2014 budou mít svobodné kanceláře společný devroom. LibreOffice bude mít OpenCL v Calcu a bude umět řadu nových formátů.



Konference Internet a Technologie 13.2 už zítra, sledujte online přenos

IT13.2

Na programu jsou přednášky věnované routeru Turris , útokům na DNS nebo projektům sdružení CESNET. Chybět nebudou ani workshopy.



Creative Commons 4.0

Creative Commons

Jsou tady licence Creative Commons 4.0. Nová verze licencí je globálnější, řeší i jiná práva než autorská (například práva k databázím), umožňuje větší anonymitu a zavádí třicetidenní lhůtu k nápravě porušení.



Fedora posílí bezpečnost balíčků

Fedora

Výbor FESCo rozhodl, že se budou balíčky pro Fedoru kompilovat se zapnutou kontrolou na bezpečnostní chyby ve formátovacích řetězcích.



Pozvánka na setkání JBUG o REST, JSON & WebSocket

JBUG.cz

JBUG.cz zve na setkání zaměřené na REST, JSON & WebSocket. Koná se 4.12.2013 na Fakultě informatiky Masarykovy Univerzity v Brně.



Wikipedie ve vašem počítači

Download

Program XOWA snadno a rychle přenese celou Wikipedii do vašeho počítače, takže ji pak lze prohlížet i bez přístupu k Internetu.



Co se děje ve světě Linuxu a open source

dvatydny.gif

Vyšla dlouho očekávaná OpenMandriva Lx2013.0. Mozilla Foundation v loňském roce měla příjmy přes 300 milionů dolarů. Podle vývojáře Ubuntu není Linux Mint bezpečný. Ve Francii se rozpoutala debata o tom, jestli elektronické knihy s DRM jsou, nebo nejsou knihy.



NIX.CZ představil film Svět propojovacích uzlů

Peering

Video má osvětový charakter. Použít ho mohou například učitelé ve školách nebo propagátoři Internetu na veřejných přednáškách nebo konferencích.



Velký test: Ubuntu 13.10 vs. Windows 8.1 na NVIDIA GeForce GTX TITAN

Linux vs. Windows

Co se stane, když se nejdražší grafické „železo“ spojí s linuxovou distribucí Ubuntu? Obstojí ve srovnání výkonu se systémem od Microsoftu?



Jakub Steiner: Ikona by měla nést svůj význam

rozhovor_diktafon160.jpg

Rozhovor s Jakubem Steinerem, grafikem pracujícím na projektu GNOME – především o ikonách, ale i o filosofii softwaru v GNOME, dotykových zařízeních a také o připravovaných novinkách.



Polské gymnázium: S Linuxem jsou počítače rychlejší a levnější

Ubuntu

Gymnázium v polské Libavě nasadilo Ubuntu na starší počítače. Chválí si rychlost a spolehlivost, navíc se ušetřilo za licence proprietárního softwaru.



BlueGriffon – WYSIWYG editor (ne)zcela zdarma

BlueGriffon_logo.jpg

Velké nadnárodní společnosti, státní instituce, malé i větší firmy, spolky a společnosti, zahrádkáři a sportovní kluby, dokonce ty i já – všichni jsme na webu. Je to tak, mít webovou prezentaci je naprosto běžné – snad i nutné. A na jednu z možností, jak takovou prezentaci čehokoliv vytvořit, se dnes podíváme.



Kdenlive zřejmě skončil

Kdenlive

Zdá se, že projekt videoeditoru Kdenlive skončil. Již několik měsíců neprobíhá žádný vývoj a hlavní vývojář programu nekomunikuje.



GitHub po útoku posiluje zabezpečení

GitHub

GitHub po nedávném útoku na slabá hesla uživatelů posiluje zabezpečení služeb. Používat příliš slabá hesla už nebude možné.



Red Hat Enterprise Linux 6.5

Red Hat

Byla vydána verze 6.5 distribuce Red Hat Enterprise Linux. K hlavním chloubám patří orientace na otevřený hybridní cloud, vylepšená virtualizace KVM a vzdálený přístup k novým verzím Microsoft Windows.



PcDuino – „Raspberry Pi“ pro náročné

PcDuino_sm.jpg

Líbí se vám koncept oblíbeného minipočítače Raspberry Pi? Chcete však raději zařízení, které má více výkonu a integrovaný WiFi adaptér?



Parlament v Andalusii jednomyslně podpořil open source

Andalusie

Parlament španělského regionu Andalusie jednomyslně rozhodl o přechodu veřejné správy na open-source software.



SquashFS v Linuxu výrazně zrychlí

Komprese

Souborový systém SquashFS, používaný především pro „živé“ linuxové distribuce, bude v blízké době výrazně rychlejší. Možná se to stihne ještě do Linuxu 3.13, jinak přijde zrychlení v následující verzi.



openSUSE 13.1: Dobré předpoklady pro dlouhý život

openSUSE_logo.png

Čerstvě vydaná verze linuxové distribuce openSUSE má vcelku dobré předpoklady, aby naplnila cíle verze s prodlouženou podporou (Evergreen). Současně je ale třeba říci, že drobné nedostatky se přesto najdou.



OpenCL 2.0 a OpenVX 1.0 – dva nové akcelerační standardy

OpenCL

Khronos Group dokončila specifikaci nových standardů OpenCL 2.0 a OpenVX 1.0. Oba souvisí s akcelerací zpracování dat na počítači.



Svěřte svá data vhodnému médiu – díl 1.

zachranny_kruh.jpg

Jaké místo je nejvhodnější pro vaše cenná data? Páska, disk (RAID), optické médium (CD, DVD, Blu-ray), flash paměť, cloud, nebo obyčejný papír? Nemůžete se rozhodnout nebo jsou vám některé termíny cizí? V tomto dílu si řekneme o páskách, discích a optických mediích a uvedeme jejich výhody a nevýhody. Na zbylé se podíváme příště.



Itálie dokončuje příručku pro porovnávání otevřeného a uzavřeného softwaru

Itálie

Italská digitální agentura dokončuje příručku, která obsahuje doporučení, jak nejlépe porovnávat software s otevřenými a s uzavřenými zdrojovými kódy. Podle zákona z loňského roku musí veřejná správa upřednostňovat open-source software a užívání softwaru vyvinutého pro jiné složky veřejné správy.



Je tady openSUSE 13.1

openSUSE

Přichází nová verze linuxové distribuce openSUSE: 13.1. Jedná se o verzi s prodlouženou podporu. Můžete se těšit na recenzi nové verze openSUSE.



Co nebude v Linuxu 3.13

Linux

Po několika zprávách o tom, na co se můžeme těšit ve verzi 3.13 linuxového jádra, jsou tady informace, co tam naopak nebude.



Connected Car Dashboards: Výsledek kombinace OpenXC a Splunk Enterprise

Dashboard

Automobilka Ford a softwarová firma Splunk vytvořily společný projekt Connected Car Dashboards. Vznikl kombinací otevřené platformy OpenXC a analytického nástroje Splunk Enterprise. Umožňuje vizualizovat data získaná z automobilů.



OpenStack – Amazon EC2 ve vaší firmě

10_RedHat_01LE.jpg

Když Američan, říkejme mu třeba Jeff, v roce 1994 založil firmu na prodej knih přes internet, měl jasnou vizi. O rok později prodejní portál spustil a krátce na to jej přejmenoval na Amazon. Toto logo se šipkou mezi písmeny A a Z dnes znají miliony lidí po celém světě, a ačkoliv Jeff změnil portálu název, jeho vize zůstala jasná. Začít s knihami a cédéčky a stát se největším on-line obchodem na světě.



MakeHuman aneb Make Human

makehuman155.jpg

Pokud se někomu zmíníte o programu Blender 3D, tak se v tu ránu většině lidí asi naježí všechny chlupy na těle. Je to dáno zejména tím, že Blender 3D patří k těm programům, které mají extrémně složité grafické uživatelské rozhraní, a práce s ním není vůbec jednoduchá. Dalo by se říci, že takovýto druh softwaru je určený pouze zasvěceným v oblasti 3D modelování. A právě to je možná důvodem, proč vznikl MakeHuman.



HTTP 2.0 může mít šifrování jako výchozí

Bezpečnost

HTTPbis Working Group, která pracuje na návrhu nového protokolu HTTP 2.0, navrhuje ve výchozím stavu šifrovat veškerou komunikaci mezi klientem a serverem. Vytvořila tři návrhy, jak by to mělo vypadat.



EFF: Značku „Ubuntu“ lze při kritice používat

EFF

Organizace EFF vydala prohlášení, že používání značky „Ubuntu“ v rámci kritiky ztráty soukromí při používání této distribuce (web FixUbuntu.com) je zcela v souladu s právem. Firma Canonical a její zakladatel Mark Shuttleworth se podle EFF mýlí.



Nové verze Linuxu – rychlejší nebo pomalejší?

Linux

Vývojáři linuxového jádra se často snaží zvyšovat jeho rychlost, současně ale v jádře přibývají nové funkce, které se mohou na rychlosti podepsat negativně. Proto je zajímavé vidět z rychlostního pohledu bok po boku různé verze Linuxu. Podívejte se i na test třinácti grafických karet AMD se svobodným ovladačem.



Co se děje ve světě Linuxu a open source

dvatydny.gif

Jak vypadal rok se Steamem pro Linux? Ubuntu se smí kritizovat, dokonce při tom můžeme použít jeho jméno a logo. Xfce možná zakotví v Debianu jako výchozí grafické prostředí. Německé úřady dostaly posvěcení k používání pěti opensource CMS.



AMD vs. NVIDIA: Test výkonu OpenCL na Linuxu

Porovnání výkonu

Výkon grafických karet při běhu programů prostřednictvím OpenCL v poslední době nabývá na významu. V tomto testu na Linuxu bylo na startu šest karet NVIDIA a čtyři AMD. Jak si vedly jednotlivé karty i značky celkově?



Sansa Clip Zip a Rockbox

SansaClipZip.jpg

MP3 přehrávač Sansa Clip Zip není potřeba dlouze představovat. Jeho malé lehoučké tělo produkuje překvapivě dobrý zvuk a poradí si s většinou běžně používaných zvukových formátů. Jednou z nezanedbatelných výhod je možnost instalace alternativního firmwaru Rockbox, který vlastnosti přístroje v mnoha ohledech zlepší.



Konference Internet a Technologie 13.2 představí klíčové projekty sdružení CZ.NIC a CESNET také online

IT13.2

V sobotu 30. listopadu se v historické aule Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy na Malostranském náměstí v Praze uskuteční podzimní konference Internet a Technologie 13.2. V jejím programu najdou zájemci prezentace věnované aktuálním projektům sdružení CZ.NIC, správce národní domény .CZ, a CESNET, organizace odpovědné za budování národní e-infrastruktury pro vědu a výzkum.



Nizozemské bezpečnostní centrum: Přejděte z Windows XP na moderní systém, například Linux

Nizozemsko

Nizozemské centrum kybernetické bezpečnosti doporučuje dosavadním uživatelům Windows XP přejít na moderní, bezpečné a udržované systémy, včetně Linuxu.



GCC už nebude ve výchozí konfiguraci podporovat Javu

GCC

Vývojáři kompilátorové sady GCC plánují odstranit z výchozí konfigurace podporu pro jazyk Java. Místo něj by se tu mohl objevit jazyk Go nebo Ada.



Linux 3.13 podstatně vylepší řízení spotřeby

Energie

V připravovaném Linuxu 3.13 se objeví novinky, které umožní zásadním způsobem vylepšit řízení spotřeby elektrické energie.



TrueCrypt projde bezpečnostním auditem

Šifrování

Open-source šifrovací program TrueCrypt projde bezpečnostním auditem. Bude zaplacen z peněz získaných crowdfundingem.



Facebook otevírá Presto

Presto

Facebook oznámil otevření zdrojových kódů svého dotazového enginu Presto.



Ubuntu 13.10: Vydání z povinnosti

ubuntu.png

Tak jako každé ráno vychází slunce, každý půlrok vychází nové vydání oblíbené linuxové distribuce Ubuntu. Přináší fulltextové vyhledávání, nový indikátor a vylepšení výkonu. Revoluce se ovšem nekoná.



Reportáž z konference OpenSource řešení v sítích 2013

ors_logo.jpg

Je za námi letošní ročník konference OpenSource řešení v sítích, tentokrát se zaměřením na adresářové služby. Co přinesl, co se povedlo nebo nepovedlo?



Co nás čeká v openSUSE 13.1

openSUSE

Blíží se vydání openSUSE 13.1 a proto je nejvyšší čas se podívat, co nás v této distribuci čeká.



ČTÚ otevře svá data

ČTÚ

Český telekomunikační úřad oznámil, že zveřejní v otevřeném formátu svá data. Ve spolupráci s FIS VŠE a MFF UK již definoval první datové množiny ke zpřístupnění.



Přichází Linux 3.12, verze 4.0 je již na obzoru

Linux

Linus Torvalds oznámil vydání linuxového jádra verze 3.12. Současně zmínil Linux 4.0, který by měl přijít přibližně za rok.



Podzimní konference Internet a Technologie představí hlavní projekty sdružení CZ.NIC a CESNET

IT13.2

Zájemci se mohou hlásit na www.nic.cz/it13.2 , a to do 25. listopadu nebo do vyčerpání kapacity.



Laboratoře CZ.NIC odhalily závažnou zranitelnost linuxového jádra

Hrozba

Ve skutečnosti se jedná o dvě chyby v různých částech linuxového jádra, které mohou nastat při zpracování IPv6 datagramu s nekorektně vyplněným fragmentation headerem.



Broadwell bude mít podporu již v Linuxu 3.13

Linux

Intel připravil 62 patchů pro implementaci podpory grafických funkcí procesoru Broadwell. Objeví se v Linuxu 3.13, ve verzi 3.14 přibudou další funkce.



Bernský kanton: Software placený z daní musí být open source

Švýcarsko

Ve švýcarském kantonu Bern rozhodli, že software vyvíjený pro veřejnou správu musí mít otevřené zdrojové kódy. Cílem je zmenšit závislost na dodavatelích a snížit celkové náklady na software.



Podíl Apache HTTP Serveru klesá

Čárový graf

Čerstvě vydané statistiky podílu webových serverů potvrzují trend předchozích měsíců. Nginx mírně roste, Apache je už nějakou dobu na sestupu, IIS boduje u neaktivních webů. Významnou roli hraje i Google.



Jak ve VLC streamovat multimédia – díl II

player-icon_1.jpg

V dnešním díle se budeme zabývat nastavením zbývajících modulů, které VLC používá pro streamování multimediálních dat. Pomocí transcode, duplicate a display modulu začneme tvořit pokročilé streamy. V několika příkladech zjistíte, že za dodržení jistých pravidel není pokročilé nastavení streamu nikterak složitá záležitost. Ke správnému chápání bezproblémového streamu (kontejnery, vysílání atd.) budete potřebovat poznatky z prvního dílu.