Linux E X P R E S

Facebook
Archiv

V této sekci naleznete všechny publikované články řazené podle data, kdy byly publikovány.

1970    1971    1972    1973    1974    1975    1976    1977    1978    1979    1980    1981    1982    1983    1984    1985    1986    1987    1988    1989    1990    1991    1992    1993    1994    1995    1996    1997    1998    1999    2000    2001    2002    2003    2004    2005    2006    2007    2008    2009    2010    2011    2012    2013    2014    2015    2016    2017    2018    2019    2020    2021    2022    2023    2024   

<<   January February March April May June July August September October November December   >>


Publikovaných článků: 54


CERN slaví 20 let webu

CERN

Organizace CERN slaví 20 let od vzniku sítě World Wide Web. Při této příležitosti bude obnovena vůbec první webová stránka.



Software pro vytváření prezentačních materiálů a publikací

pencil.png

Aktivity každého podnikatele začínají (a případně končí) dovedností oslovit budoucí nebo stávající zákazníky. Dnes už víme, že nestačí vydat inzerát v místním tisku, abychom získali klienty. Mnoho informačních materiálů, které se na nás valí, nás svou nekvalitou přesvědčuje o tom, že kromě dobrého nápadu je důležitá také vkusná forma, kterou cílovou skupinu oslovujeme. Přečtěte si o počítačových programech, které vám pomohou s vytvářením reklamních sdělení a publikováním informací. Navíc tento software nestojí ani korunu.



Linux 3.9

Linux

Bylo vydáno linuxové jádro verze 3.9. Novinky spadají hlavně do oblasti SSD, grafiky, síťových socketů a v neposlední řadě samozřejmě ovladačů zařízení.



Konference Internet a Technologie: Na své si přijdou i příznivci 3D tiskáren

IT13

Konferenci organizuje sdružení CZ.NIC, které dnes zveřejnilo kompletní program, registrační formulář a další informace. Ty zájemci najdou na adrese www.nic.cz/it13 .  Uzávěrka registrací je 13. května.



Duch open source

O tom proč mi počínání vývojářů ABRTu připomnělo starý dobrý duch open source, který se v poslední době začal poněkud vytrácet.



Rezervační systém pro místnosti: Náhrada za Google kalendář pro plánování porad a schůzek

MRBS

Dělají-li se věci bez rozmyslu a chybí-li organizace, stojí to zúčastněné mnoho energie a především času. Zorganizujte si obsazení zasedacích místností, plánujte porady, to vše a mnohem více dopomůže k hladkému chodu a bezproblémovému fungování firmy či organizace.



Google zakázal samoaktualizující aplikace

Google

Google zakázal v Google Play aplikace, které se samy aktualizují (bez účasti Google Play). Týká se to i Facebooku.



Květnové setkání CZ JBUG: Testování webových rozhraní

V úterý 7. května od 18:00 se v místnosti D1 v prostorách Fakulty informatiky Masarykovy univerzity v Brně koná pravidelné setkání Czech JBoss User Group.



Vydáno Ubuntu 13.04

Ubuntu

Bylo vydáno Ubuntu 13.04 „Raring Ringtail“. Jeho tvůrci se chlubí především výrazným zrychlením GUI a snížením paměťových nároků.



Novela autorského zákona jde do sněmovny

Právo

Poslanecká sněmovna dnes obdržela vládní návrh novely autorského zákona. Prodlužuje dobu ochrany některých děl, upravuje osiřelá díla a zavádí roční doplňkovou odměnu.



Finské weby zčernají na podporu férovějšího autorského práva

Finsko

Finští provozovatelé webů mohou podpořit podepisování petice za návrh zásadní novelizace autorského práva.



5+1 operačních systémů pro profesionálního administrátora ve firmě

linux_secure.png

Pokud je náplní vaší práce podpora koncových uživatelů výpočetní techniky, můžete jistě potvrdit fakt, že její podstatnou součástí je často řešení „neřešitelných“ problémů. Na tyto pestré úkony existuje mnoho specializovaných nástrojů a peníze, které za jejich licence zaplatíte, jsou nemalé. Přinášíme několik tipů, jak posílit svou odbornou pověst a peníze firmě ušetřit. 



Čeká nás týden internetových technologií

Internet

CZ.NIC pořádá tradiční konferenci Internet a Technologie (13) a NIX.CZ první Peering Day.



Města a obce dostávají nabídky na domény za tisíce

Peníze

Reportáž na toto téma odvysílala v Událostech Česká televize.



Letecký simulátor FlightGear: Proleťte se po světě třeba s boeingem

Logo: FlightGear ČR

Mnoho nejrůznějších simulátorů všeho druhu se snaží uchvátit uživatele zejména svojí realističností, která je mnohdy vykreslena velmi propracovanou grafikou, fyzikálními vlastnostmi či reálnou komunikací po síti. Patříte-li mezi ty, kdo jsou posedlí létáním, pak vězte, že FlightGear patří k absolutní špičce!



Debian 7 Wheezy přichází

Debian_Logo_2.gif

Po více jak dvou letech je již téměř připraveno nové vydání distribuce Debian



Má smysl hledat novou práci, i když jsem víceméně spokojený?

Pokud nepatříte mezi ty šťastlivce, jejichž práce je zároveň koníčkem, rozumí si se šéfem a dělají přesně to, co je baví a ještě jsou za to adekvátně ohodnoceni, asi vás čas od času napadne, jaké by to bylo pracovat v jiné firmě, s jinými technologiemi, na jiných platformách. Někdo může občas zazávidět známému, že aktivně využívá angličtinu nebo že pouze nesedí za počítačem, ale podílí se na analýzách, komunikuje se zákazníkem, spravuje jiné servery apod. 



Zimbra: server pro sjednocenou komunikaci a sdílení dat ve firmě

zimbra.png

Základní softwarovou potřebou každé firmy jsou bezesporu nástroje pro komunikaci a sdílení informací. Mezi základní funkce tohoto typu patří odesílání a přijímání e-mailů, společné úložiště dat (ať už lokální, nebo vzdálené) a sdílené kalendáře. Vhodným řešením se mohou stát také technologie Zimbra .



jQuery 2.0

jQuery

Vývojáři frameworku jQuery vydali verzi 2.0. Tato verze již neobsahuje podporu zastaralých prohlížečů.



Většina projektů na GitHubu je uzavřených

Podíl licencí

Studie zkoumající 1,7 milionu projektů na GitHubu zjistila, že jen menšina má open-source licenci.



FreeCAD – mnoho nástrojů, mnoho práce

FreeCAD logo

FreeCAD je další svobodná aplikace pro 3D modelování. Její využití je široké a pokrývá potřeby od strojírenského modelování po architektonické návrhy staveb. Jeho výhodou je bezesporu použitelnost na různých PC platformách a možnost nastavení vzhledu a pracovního prostředí dle individuálních potřeb.



Plánovaná odstávka webu 19. dubna 2013

Web LinuxEXPRES.cz a OpenOffice.cz bude 19. dubna od 11:00 na hodinu mimo provoz.



Svobodná licence nemusí být všechno

Zamčeno

Austrálie sice poskytuje data ze sčítání lidu pod svobodnou licencí, ale aktivně brání jejich stahování.



Wayland 1.1 + Weston 1.1

Wayland

Byla vydána verze 1.1 grafické ovládací technologie Wayland a současně i stejná verze referenční implementace Weston. Přináší například podporu RDP, Raspberry Pi, kalibraci dotykových obrazovek nebo SDK pro moduly.



AMD a NVIDIA vylepšují linuxové ovladače

dvatydny.gif

AMD a NVIDIA vylepšují ovladače grafických karet. Chrome i Opera budou používat jádro Blink, fork WebKitu. Mozilla Firefox 20. Google Play Store: Nová aplikace a velká čistka. MATE 1.6. Debian a Mozilla mění šéfy. Linuxová nabídka ve Steamu se neustále rozrůstá. 



Festival vývojářů Google poprvé v Pardubicích

Jedinečnou šanci setkat se s předními českými vývojáři a dozvědět se více o Google technologiích, jakými jsou třeba Android, Closure a nebo geolokační služby, budou mít zájemci v Pardubicích. V sobotu 27. dubna od 9:00 do 19:00 hodin proběhne v budově Fakulty elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice vývojářský festival DevFest. 



Open source šetří prostředky ve výrobní firmě

nicocz.png

Firma NICO CZ, s. r. o., se zabývá výrobou ocelových konstrukcí, a to jak sériovou, tak zakázkovou. Firemní aktivity však zahrnují také stavební zámečnictví, strojírenskou výrobu i práci s plechy, svařování apod. Zpracovávané zakázky sahají od malých zábradlí přes brány, ploty a schodiště až po výstavbu průmyslových hal, včetně kompletních služeb.



Jaké jsou dopady měny Bitcoin na životní prostředí?

Bitcoin

Virtuální svobodná měna Bitcoin přitahovala teď pozornost hlavně vzestupem a následným prudkým poklesem kursu vůči běžným měnám. V pozadí ale nezůstávají ani otázky ekologické zátěže plynoucí z „těžby“ měny.



Vojtěch Trefný: Opouštím aktivity kolem Ubuntu

ubuntu_circle.png

Pozvali jsme si k rozhovoru Vojtěcha Trefného, který se již mnoho let věnuje české komunitě Ubuntu. Ptali jsme se na novinky ve vývoji a také na plány občanského sdružení Ubuntu pro Českou republiku. A o překvapení nebude nouze. Z české komunity asi bude „ústav“ a Vojta nebude jeho představitelem. 



Úvaha: právny hacking

Pôvod termínu „právny hacking“ Vám neprezradím, pretože nemám ani najmenšie tušenie, či ho už niekto použil. Tento výraz ma napadol raz pri prúdení mojich myšlienok.



Nezapisovateľný USB kľúč/SD karta v linuxe

Možno sa Vám už niekedy stalo, že ste pod Linuxovým systémom pripojili svoj USB kľúč alebo pamäťovú kartu do USB portu a keď ste chceli na dané prenosné zariadenie so súborovým systémom FAT 32 zapísať dáta, nebolo to možné, pretože Vám systém odoprel práva na zápis.



GIMP tutoriál - rozbitý text

V tomto tutoriále ukážem, ako v programe GIMP vyvtvoriť efekt rozbitého textu. Dobre sa to hodí pre efektné plagáty a pútače. 



Může prodej aplikací uživit distribuci?

Dřív jsem si myslel, že být distribučním kanálem placeného softwaru a zprostředkovávat jeho prodej může být pro linuxovou distribuci zajímavým obchodním modelem a jedním z příjmů, který financovat vývoj. Vývoj v poslední době mě ale přesvědčil, že jsem se s největší pravděpodobností mýlil.



Vydán Dovecot 2.2

Dovecot

Poštovní server Dovecot se dočkal první verze řady 2.2. Podobně jako u předchozí řad, i nyní je tu pořádný kopec novinek.



OpenStack Foundation „vykopala válečnou sekeru“

OpenStack

OpenStack Foundation zahájila boj proti firmám, které označují své cloudové řešení jako „OpenStack“, ale přitom nesplňují kritéria interoperability.



CZ.NIC vydal Domain Report 2012

CZ.NIC

V roce 2012 bylo v průměru registrováno 20 981 nových domén měsíčně, k 31. prosinci 2012 statistiky CZ.NIC evidovaly 1 010 325 domén.



Je tady draft standardu pro správu klíčů SSH

Bezpečnost

IETF vydala draft standardu pro správu klíčů protokolu SSH (se zaměřením na automatizovaný přístup).



Test: Distribuce vhodná pro hodně starý počítač

ufo01.jpg

Na hodně starém počítači jsem otestoval různé distribuce, abych ověřil minimální hardwarové nároky běžného desktopového Linuxu. Předpokládejme, že na stroji dosluhují Windows XP a majitel zvažuje, že vyzkouší Linux. Jaké má možnosti?



Jak rychlé bude PHP 5.5?

PHP

Zvolna se blíží vydání PHP verze 5.5. Již nyní se ale můžete podívat, jak je na tom s rychlostí a paměťovými nároky oproti starším verzím.



Národní park Šumava využívá české řešení identity managementu postavené na open-source technologiích

czechidm.jpg

Identity management, neboli centralizovaná správa uživatelských účtů, je souhrnné označení pro technologie, nástroje a služby, které zajišťují autentizaci, autorizaci a správu oprávnění pro jednotlivé uživatele různých systémů.  Přečtěte si, jak takový systém - postavený na open source - používá Národní park Šumava.



Bezpečnostní incidenty očima CSIRT.CZ

Bezpečnost

Několik zajímavých incidentů, které v rámci svých povinností řešili v průběhu posledního roku pracovníci CSIRT.CZ.



Studie: Standardy pro patenty klesají

Patenty

Podle čerstvé studie americký patentový úřad (USPTO) snížil laťku pro přihlašování patentů, aby zkrátil frontu čekajících přihlášek.



CZ.NIC vydal DNSSEC Validátor 2.0

DNSSEC Validátor

Doplněk je určený pro webové prohlížeče Internet Explorer, Mozilla Firefox a Google Chrome.



GNOME 3.8: Třetí generace GNOME dozrává

gnome3.png

Uběhlo půl roku a na svět se dostalo další, v pořadí už páté vydání třetí generace GNOME. I tentokrát je přísun novinek víc než úctyhodný: vylepšení v rozhraní prostředí, nové aplikace a rozšíření nastavení. Zaměření na detaily ukazuje, že prostředí začíná dozrávat. 



OpenShot přešel na webové technologie

OpenShot

Videoeditor OpenShot má novou podobu časové osy. Zajímavé je i to, že je vytvořena pomocí webových technologií.



Video Disk Recorder 2.0

VDR

Po pěti letech vývoje přichází druhá verze softwarového videorekordéru s celým balíkem nových funkcí.



AirDroid – spravujte svůj smartphone pomocí PC

airdroid.png

Propojte přes wifi svůj chytrý telefon s počítačem či laptopem a pomocí klávesnice a myši upravujte jeho obsah nebo kopírujte data mezi zařízeními. Právě to a mnohem víc nabízí aplikace AirDroid. Budete potřebovat pouze bezdrátové připojení a prohlížeč. 



Program Red Hat Open House zveřejněn

redhat.png

Pořadatelé zveřejnili program Dne otevřených dveří v brněnské pobočce Red Hatu, který se koná ve středu 17. dubna.



Google forkuje WebKit

chromium.png

Společnost Google se rozhodla vytvořit vlastní fork vykreslovacího jádra WebKit, který používá ve svém prohlížeči Chrome. Pojmenovala ho Blink.



CZ.NIC vydal Knot DNS 1.2

Knot DNS

Nová verze přináší řadu novinek a opravy několika chyb.



V únoru vyšel LibreOffice 4, naučte se formátovat buňky makrem

obecna.png

LibreOffice 4 je tady (1) – obecná vylepšení a Writer. LibreOffice je tady (2) – Calc, Draw, Impres a návod na instalaci. Šablona pro výpočet odvodů ze zemědělského půdního fondu byla aktualizována. Formátování buněk – ohraničení, stínování, slučování. Formátování buněk – parametry písma a formát čísel.



RDP back-end začleněn do Westonu

Wayland

Referenční implementace Weston kompozitoru Wayland získala novou důležitou součást: back-end pro protokol RDP (používaný pro „vzdálenou plochu“).



GNOME 3.8, videoeditor Openshot s novým jádrem

dvatydny.gif

Čínská vláda sází na Ubuntu. Editor videa OpenShot dostane nový engine. Ubuntu zkrátí podporu běžných vydání na 9 měsíců. GNOME 3.8 a herní koutek. 



RSS aplikace Taptu – koncentrované čtení oblíbených webových stránek

Taptu - RSS reader

S příchodem cenově dostupných mobilních zařízení se mnoho lidí rozhodlo využívat je i ke čtení denního zpravodajství či denní porce oblíbených webových stránek. Výrazně jim v tom pomáhají tzv. RSS kanály. Navíc mnoho lidí zamrzela zpráva, která říká, že 1. července 2013 zruší Google bez náhrady oblíbenou aplikaci Reader.