Linux E X P R E S

Facebook
Archiv

V této sekci naleznete všechny publikované články řazené podle data, kdy byly publikovány.

1970    1971    1972    1973    1974    1975    1976    1977    1978    1979    1980    1981    1982    1983    1984    1985    1986    1987    1988    1989    1990    1991    1992    1993    1994    1995    1996    1997    1998    1999    2000    2001    2002    2003    2004    2005    2006    2007    2008    2009    2010    2011    2012    2013    2014    2015    2016    2017    2018    2019    2020    2021    2022    2023    2024    2025   

<<   January February March April May June July August September October November December   >>


Publikovaných článků: 44


Kancelářské balíky v prosinci 2013

LibreOffice

Oficiální příručky k LibreOffice 4.1, zvolení nové správní rady TDF, úspěšné završení migrace v Mnichově, ownCloud 6 s WebODF či vydání LibreOffice 4.1.4 a 4.2 RC1 – to byl prosinec 2013 ve sféře svobodných kancelářských balíků.



X.Org Server 1.15 přináší DRI3; XWayland i XMir chybí

X.Org

Hlavní novinkou verze 1.15 zobrazovací technologie X.Org Server je DRI3. Adaptéry XWayland a XMir začleněny nebyly.



Etalab: platforma pro otevřená data ve Francii

Francie

Francie představila novou platformu pro otevřená data veřejné správy: Etalab. Jedná se o přizpůsobený svobodný software CKAN.



GNOME Shell + Wayland: zatím pomalejší

Wayland vs. X.org

GNOME Shell běžící nad technologií Wayland je zatím významně pomalejší než v případě běhu nad X.org.



Dust Racing 2D

08.png



Veselé (nejen linuxové) Vánoce!

Vánoce

Přejeme Vám příjemné prožití vánočních svátků, ať již s Linuxem či bez něj.



Asm.js zrychluje

asm.js

Implementace javascriptové technologie asm.js od Mozilly je už jen o polovinu pomalejší než nativní kód.



Kdenlive by mohl opět ožít

Kdenlive

Hlavní vývojář programu Kdenlive byl nalezen živý a zdravý. Projekt by mohl opět pokračovat, i když asi s jinými tvůrci.



PHP 5.6 přinese novou syntaxi variadických funkcí a vylepší škálovatelnost

PHP

Připravovaná verze 5.6 webové technologie PHP přinese například novou syntaxi variadických funkcí, lepší vláknovou škálovatelnost nebo podporu pro uploady nad 2 GB.



Plány EK: implementace standardů, hotline pro IT zakázky

Evropská unie

Evropská komise představila sedmibodový plán, který by měl podpořit interoperabilitu a nezávislost na dodavatelích v oblasti IT. Klíčová má být standardizace, EK ale navrhuje i zřízení zvláštní linky pro pomoc a hlášení chybně zadaných zakázek.



Internet a Technologie 13.2

it13_2.png

Reportáž z konference zaměřené (nejen) na internetové technologie. Opensource software i hardware, technologie sloužící dětem, workshopy, ale v neposlední řadě i trocha moderního umění.



Podařilo se prolomit GnuPG pomocí zachycení zvuku

GnuPG

Vědci publikovali úspěšné získání soukromého klíče ze softwaru GnuPG pomocí zachycení zvuku počítače. Ke zveřejnění došlo až v okamžiku, kdy byla k dispozici opravná verze programu.



Vláda schválila povinnost zavedení DNSSEC a rozšířila podporu IPv6

IPv6

V případě DNSSEC se Česká republika stala pravděpodobně první zemí na světě, která se rozhodla pro povinné zabezpečení všech domén veřejné správy.



KDE 4.12

KDE

Je tady další verze desktopového prostředí KDE, tentokrát 4.12. Desktop samotný (Plasma) je teď v zásadě zmrazený, ale novinky stále přibývají v aplikacích.



Přichází Fedora 20

Fedora

Byla vydána dvacátá verze distribuce Fedora. Obsahuje prostředí GNOME 3.10 a KDE 4.11, k primárním architekturám patří ARM a klade velký důraz na virtualizaci a cloud.



Recenze knihy Raspberry Pi – Uživatelská příručka

Raspberry_Pi_kniha2.jpg

Kdo by o tom neslyšel, kdo by to nechtěl. Je to malé, levné, šikovné a běží na tom Linux. Co to umí, jak se s tím dělá, a hlavně k čemu to je dobré? Na tyto a další otázky naleznete odpovědi právě v této knize, která se Raspberry Pi věnuje a kterou napsal ten nejpovolanější – spoluautor počítače se stejnojmenným názvem.



Mozilla v roce 2013

Mozilla Firefox

Mozilla rekapituluje letošní rok, ve kterém oslavila 15 let své existence (a 10 let Mozilla Foundation). Podívejte se na některé významné události a na infografiku ukazující nejdůležitější čísla.



Webový poštovní klient Roundcube – základní práce s poštou

roundcube_logo.jpg

Práce s poštou ve webmailu Roundcube je jednoduchá a intuitivní. Podívejte se, jak se čtou přijaté zprávy, píší zprávy k odeslání a jak se pracuje s přílohami.



Koaliční dohoda: ani slovo o otevřenosti ICT

ČSSD, ANO, KDU-ČSL

Zveřejněná koaliční dohoda ČSSD, ANO a KDU-ČSL neobsahuje žádnou zmínku o otevřenosti ICT. FSFE kritizuje podobu německé koaliční dohody, že na otevřenost neklade dostatečný důraz.



IETF chce vylepšit používání TLS

IETF

Vznikla nová pracovní skupina IETF, která má za cíl pomoci vývojářům ve správném používání šifrovací technologie TLS. Cílem je omezit chyby, které činí komunikaci zranitelnější vůči odposlechům a dalším útokům.



SteamOS je tady

Steam

Před několika hodinami byla vydána první verze herního operačního systému SteamOS postaveného na distribuci Debian. Máte-li k dispozici vyhovující stroj, můžete testovat.



Red Hat Enterprise Linux 7 je rychlejší

Red Hat

První beta sedmé verze distribuce Red Hat Enterprise Linux se ukazuje být rychlejší než současná verze 6.5. Obsahuje také řadu novinek, například kontejnery, lepší interoperabilitu s Windows nebo XFS jako výchozí souborový systém.



CZ.NIC vydal novou verzi DNSSEC Validátoru

DNSSEC/TLSA Validator

Dnes vydaná verze přináší validaci DANE/TLSA záznamů dle RFC 6698 a je testovací. Pokud se chcete podělit o své zkušenosti z testování, pište do e-mailové konference.



ownCloud 6 – nový design, náhledy souborů, řešení konfliktů

ownCloud

Byla vydána šestá verze technologie pro „vlastní cloudové úložiště“ ownCloud. Má nový design, umožňuje zobrazovat avatary uživatelů a náhledy souborů, řeší konflikty synchronizací a dokáže obnovovat smazané soubory.



Unity Control Center

Ubuntu

Distribuce Ubuntu bude mít ve své verzi 14.04 nové ovládací centrum: Unity Control Center. Jedná se o fork GNOME Control Center 3.6 a bude se používat do zavedení Ubuntu System Settings.



Co se děje ve světě Linuxu a open source

dvatydny.gif

Je tu nový Linux Mint 16 „Petra“. Linux Journal zveřejnil výsledky své každoroční čtenářské ankety. Nová německá vláda bude podporovat otevřený software. Na Jamajce se léčí se svobodným softwarem. A francouzský departement Isère je také pro open source.



Open source v nizozemském resortu obrany

Nizozemsko

Nizozemský resort obrany postupně přechází na open source. Používají se například servery se SUSE Linuxem, kancelářský balík LibreOffice, myšlenkové mapy Freeplane, technologie OpenVPN nebo speciální verze Ubuntu pro USB klíče.



Linux 3.13: Pomalejší souborové systémy

Linux

V aktuální podobě (z repozitáře Git) jádra verze 3.13 je práce se souborovými systémy výrazně pomalejší než v Linuxu 3.12. Propad je v některých případech až o desítky procent.



CrunchBang 11 – úvod, inštalácia a prvé spustenie

crunchbang.jpg

CrunchBang GNU/Linux 11 „Waldorf“ je distribúciou Linuxu založenou na Debiane 7 „Wheezy“. Obsahuje prostredie Openbox, je ľahko prispôsobiteľný a rýchly.



SolydXK: Když v Linux Mint nechtějí KDE a Xfce

SolydXK

Podívejte se na krátké představení distribuce SolydXK, která vznikla jako neoficiální verze Linux Mint Debian Edition s prostředím KDE, nyní pokračuje samostatně a kromě zmíněného KDE nabízí také Xfce.



Ubuntu Developer Summit – listopad 2013

ubuntu.png

Jako každých šest měsíců vychází nová verze Ubuntu, tak se každého půl roku koná setkání vývojářů této distribuce, kde plánují její další vývoj. Čím se od 17. do 22. listopadu zabývali?



Linuxová virtualizace KVM bude na platformě Power v roce 2014

IBM

Firma IBM oznámila, že linuxovou virtualizační technologii KVM bude na své platformě Power podporovat pravděpodobně již v příštím roce.



Mozilla pokračuje na víceprocesovém Firefoxu

Firefox

Prohlížeč Firefox běžící ve více procesech je opět o něco blíž. Noční buildy již víceprocesový běh do určité míry umožňují.



FSF reaguje na oznámení Microsoftu

Bezpečnost

John Sullivan z FSF reaguje na oznámení firmy Microsoft, která slibuje posílení ochrany proti sledování. Považuje toto oznámení za bezvýznamné, protože proprietární software nelze z podstaty považovat za bezpečný.



Svěřte svá data vhodnému médiu – díl 2.

zachranny_kruh.jpg

Minule jsme si řekli něco o páskách a fungování páskových knihoven. Pokračovali jsme popisem pevných disků a optických médií. Dnes se představíme flash paměti, možnost ukládání dat do cloudu a výčet médií zakončíme těmi analogovými (uvidíte sami, že i v dnešní době mají stále své místo). V závěru uděláme krátkou rekapitulaci a podíváme se na opačný požadavek, tedy že chceme data, případně i paměťové médium uvést do stavu, aby je nemohl už nikdo přečíst.



Btrfs – podsvazky a snapshoty

Disk a souborový systém

J. A. Watson ve svém třetím článku o souborovém systém btrfs popisuje vytváření podsvazků a snapshotů.



Valve se připojuje k Linux Foundation

Linux Foundation

Firma Valve, známá svým herním distribučním systémem Steam, ale v poslední době i významnou podporou Linuxu, se stala stříbrným členem Linux Foundation.



Jak ve VLC streamovat multimédia – díl III

player-icon_1.jpg

V předchozích dílech jste získali znalosti pro jednoduché i pokročilé streamování multimediálních dat. Veškeré příklady, které jsem vám ukázal, mají drobný neduh. Každý z nich spustí jednu instanci VLC. Dnes se s vámi podělím o znalost provozu několika streamů v jediné instanci aplikace pomocí VideoLAN Manageru (VLM), který je součástí VLC, a navíc umožňuje jednu specialitku v podobě „streamu na přání“ (VOD).



Průzkum CZ.NIC: Firmy v zavádění protokolu IPv6 zaostávají za státní správou

IPv6

Výsledky překvapivě ukázaly, že IPv6 nepatří ve velkých firmách mezi favority a na svých webových serverech ji podporuje jen 5 společností z TOP 100 (dle obratu).



(Nejen) britské nemocnice se zajímají o OpenEyes

OpenEyes

Nemocnice ze Spojeného království i odjinud projevují zájem o OpenEyes, open-source informační systém pro oční kliniky.



CentOS 6.5 a Oracle Linux 6.5 jsou již k dispozici

CentOS + Oracle Linux

Po nedávném vydání distribuce RHEL 6.5 jsou tady nové verze distribucí z této vycházející – tedy CentOS a Oracle Linux.



Open source může vyřešit problém Lotyšska s nelegálním softwarem

Lotyšsko

Otevřený dopis vyzývá veřejnou správu Lotyšska, aby byl nasazen open-source software. Vyřešil by se tím problém s nelegálním užíváním softwaru a současně ušetřily nemalé peníze.



Grant Allen: Android 4

android_4.jpg

Kniha s podtitulem „Průvodce programováním mobilních aplikací“ slibuje čtenářům, že se velmi rychle naučí programovat mobilní aplikace pro telefony a tablety. Dokáže to kniha splnit? Stane se z každého po jejím přečtení a po vyzkoušení obsažených příkladů úspěšný programátor aplikací pro Android?



CZ.NIC představil unikátní pomůcku pro děti s dyslexií

Tablet

Jedná se o hru pro tablety, která je určena především dětem na 2. stupni základních škol. Tablexia vznikla jako otevřený software a je v plánu ji rozšiřovat o další hry.