Linux E X P R E S

Facebook
Archiv

V této sekci naleznete všechny publikované články řazené podle data, kdy byly publikovány.

1970    1971    1972    1973    1974    1975    1976    1977    1978    1979    1980    1981    1982    1983    1984    1985    1986    1987    1988    1989    1990    1991    1992    1993    1994    1995    1996    1997    1998    1999    2000    2001    2002    2003    2004    2005    2006    2007    2008    2009    2010    2011    2012    2013    2014    2015    2016    2017    2018    2019    2020    2021    2022    2023    2024   

<<   January February March April May June July August September October November December   >>


Publikovaných článků: 42


OpenAlt již tento víkend

OpenAlt

Již tento víkend, tedy 1. a 2. listopadu, se na FIT VUT v Brně koná konference OpenAlt. Pro účastníky jsou připraveny tři streamy přednášek a řada zajímavých workshopů.



Wiki není jen Wikipedie

Wikipedia_logo100.png

Wiki neznamená jen slavnou encyklopedii Wikipedie. Existuje nespočet jiných propracovaných wiki webů nabitých hodnotnými informacemi. Dokonce i skupiny nadšenců, obce, soukromí badatelé a jiní zájemci si softwarem MediaWiki a DokuWiki snadno zřídí zájmové weby, které půjdou díky wiki principům lehce rozšiřovat. 



Kdbus míří do jádra

Linux

Greg Kroah-Hartman rozeslal implementaci sběrnice zpráv kdbus k revizi a diskusi. Půjde-li vše dobře, mohla by se dostat do linuxového jádra ve verzi 3.19.



SUSE Linux Enterprise 12

SUSE

Je tady dvanáctá verze linuxové distribuce SUSE Linux Enterprise. Obsahuje systemd, desktopové prostředí GNOME 3.10 a databázi MariaDB.



LinuxDays 2014 – 2. část

tux.png

Po minulém představení několika zajímavých přednášek pokračujeme druhou částí. Kromě dalších přednášek se podíváme i na konferenci jako celek a na workshopy a další aktivity.



Ubuntu a uživatelé v číslech

Ubuntu

Víte, že nejvíce uživatelů Ubuntu začínalo s verzí 8.04? Nebo že 63 % používá jako své desktopové prostředí Unity? Jsou tady výsledky průzkumu mezi uživateli této distribuce.



Co kdyby KDE vypadalo jako Windows 10?

KDE

Ken Vermette se zamýšlí, co by znamenalo, kdyby desktopové prostředí KDE vypadalo a fungovalo jako uživatelské rozhraní systému Microsoft Windows 10.



MakeHuman

MakeHuman.png



CZ.NIC vydal novou verzi Knot DNS

Knot DNS

Verze 1.6.0 přináší podporu perzistentních časovačů pro události zóny, jejichž stav bude zachován i během restartu serveru.



Jak upgradovat na Ubuntu 14.10

Ubuntu

Chcete-li upgradovat Ubuntu 14.04 LTS na novou verzi 14.10, můžete využít stručný návod.



Nudné Ubuntu 14.10

ubuntu.png

Dnes vychází nová verze distribuce Ubuntu. Novinek je poskrovnu a většinou jde jen o aktualizace komponentů „pod kapotou“. Vyplatí se upgradovat, nebo raději setrvat s odladěnou verzí s dlouhodobou podporou? A co novinky v derivátech?



Deset let Ubuntu, nová verze Plasmy a migrace v Gummersbachu

dvatydny.gif

Ubuntu oslavilo deset let své existence. Vyšla nová verze prostředí Plasma. Novou verzi má i distribuce Scientific Linux. Zato SSL má novou zranitelnost, naštěstí se týká jen zastaralého protokolu verze 3. Město Gummersbach v Severním Porýní-Vestfálsku dokončilo svůj přechod na otevřený software. 



OpenVX 1.0

OpenVX

Khronos Group vydala specifikaci první verze OpenVX, otevřeného standardu pro akceleraci počítačového vidění.



Ubuntu 15.04 bude „čilý kočkodan“

Ubuntu

Mark Shuttleworth oznámil kódový název příští verze Ubuntu (15.04): Vivid Vervet, tedy česky „čilý kočkodan“.



Binder umožňuje krást data a informace ze zařízení se systémem Android

smartphone_virus100_1443.jpg

Studie architektury operačního systému Android, kterou provedla společnost Check Point, poukázala na potenciální hrozbu krádeží dat a informací ze zařízení s tímto OS. Slabým článkem je tzv. Binder, tedy mechanismus pro předávání zpráv v komunikaci mezi procesy (IPC - Inter-process Communication).



Třicet dní s… (PCLinuxOS MATE)

pclos.png

Distribuce PCLOS není na našem webu žádným nováčkem. Dnes se však podíváme na její nejčerstvější vydání čistě s prostředím MATE. Jak tato sestava nahradí již zastaralé vydání s GNOME 2, zjistíme společně v následujícím článku.



Schulz: Svobodný software je druhou šancí Evropy

FOSS

Charles Schulz vidí masivní podporu svobodného softwaru jako šanci Evropy k prosazení se v soutěži světových regionů.



Německé ministerstvo financí využívá linuxové servery

Německo

Při příležitosti uzavření nového čtyřletého kontraktu na podporu linuxových serverů na německém ministerstvu financí se můžeme podívat, jaký software se zde využívá.



Možnosti hex-editorů a binární editace v Linuxu I. (příkazová řádka, CLI)

manman.png

V tomto dvoudílném článku bych rád nastínil možnost editace binárních souborů neboli hex-editace – a to za pomoci běžně dostupných či alternativních svobodných nástrojů v Linuxu. První díl se zaměří zejména na příkazovou řádku a s ní spojené příkazy a editory. 



FSFE: Italští spotřebitelé by neměli platit za nechtěný software

FSFE

Free Software Foundation Europe společně s dalšími organizacemi žádá státní regulátory o provedení konkrétních kroků, které by zamezily nucenému placení za software předinstalovaný na prodávaných počítačích.



CZ.NIC vydal novou verzi aplikace Datovka

CZ.NIC

Nová Datovka v budoucnu nahradí stávající Datovku napsanou v jazyce Python.



Firefox 33: OpenH264 a lepší vyhledávání přes adresní řádek

Firefox

Nová verze prohlížeče Mozilla Firefox přidává sandboxovanou podporu OpenH264, vylepšuje vyhledávání přes adresní řádek a rozšiřuje možnosti vývojářských nástrojů. Řada novinek je i v mobilní verzi.



LinuxDays 2014 – 1. část

tux.png

Letošní ročník konference LinuxDays je za námi. Na účastníky čekala bohatá nabídka přednášek, workshopů, stánků a dalších aktivit. Pojďme se podívat, co nového jsme měli možnost se dozvědět.



Mimořádné setkání české komunity JBUG

JBUG

Již tuto středu (15. října) se od 18.00 v místnosti A318 v prostorách Fakulty informatiky Masarykovy univerzity v Brně bude konat mimořádné setkání české komunity JBUG.



Jaká byla Akademy 2014? Den druhý

kde.png

Konference Akademy se točí zejména okolo KDE (resp. Plasmy) a dalších aplikací využívajících framework Qt. Letošní ročník se konal v Brně od 6. do 12. září na půdě FIT VUT. Je tady druhý den konference.



Svobodný software a peníze

Peníze

Známý vývojář Charles Schulz vysvětluje různé aspekty vývoje svobodného softwaru v souvislosti s penězi a uvádí na pravou míru hojně rozšířené domněnky uživatelů.



Z Chrome OS zřejmě zmizí podpora linuxových souborových systémů

Chrome OS

Google má v plánu odstranit z Chrome OS podporu linuxových souborových systémů ext2/3/4 u výměnných médií. Zůstane pouze podpora systémů FAT a NTFS.



OpenAlt 2014 zveřejnil program, registrace jsou otevřené

OpenAlt

Pořadatelé letošního ročníku konference OpenAlt zveřejnili program přednášek a workshopů. Zájemci se mohou registrovat, účast je zdarma.



GMP: přehrávač s vůní exotiky

Guayadeque_icon100.png

Hudebních přehrávačů pro Linux je celá řada. Některé jsou vydařené více, jiné zase méně. Ten umí to a ten zase něco jiného a najít ten, který vám bude vyhovovat nejlépe, může být někdy dost pracné. Pojďme se tedy společně na jeden méně známý podívat.



Blend4Web: otevřené řešení pro on-line 3D

Blend4Web

Znáte Blender? Potom tady budete „doma“, Blend4Web totiž využívá právě tuto aplikaci společně s WebGL pro vykreslování 3D scén na webu.



NIX.CZ pomáhá se založením peeringového uzlu v Černé Hoře

NIX.CZ

Na přelomu září a října se v černohorské Budvě konal 21. ročníku konference Infofest 2014, jehož součástí byl workshop k vytvoření nezávislého propojovacího uzlu této středomořské republiky.



První telefony s Ubuntu, otevřená řešení v Janově a dalších 500 vývojářů pro Tizen

dvatydny.gif

LibreOffice oslavil čtyři roky své existence. Ještě letos v prosinci bychom se měli dočkat prvních telefonů s Ubuntu. V italské Umbrii se daří LibreOffice, přešla na něj další dvě města. A hned téměř v sousedství, v Janově, také přecházejí na otevřená řešení; zde nejen na LibreOffice, ale na pracovních stanicích testují i Linux.



CZ.NIC otevřel v Českých Budějovicích pobočku svých laboratoří

CZ.NIC

V jihočeské pobočce se budou pracovníci Laboratoří CZ.NIC věnovat především výzkumu a vývoji bezpečných metod vzdálené konfigurace a správy síťových zařízení.



Poettering: Open-source komunita je odporné místo

Lennart Poettering

Lennart Poettering se velmi ostře vyjádřil o komunitě okolo open source. A za hlavní příčinu „odporného prostředí“ v této komunitě považuje chování lidí, jako je Linus Torvalds.



GNOME 3.14: Ve znamení evoluce

GNOME

Podzimní vydání GNOME nepřináší žádné převratné novinky. To ale neznamená, že uživatele zklame. Přináší totiž řadu příjemných zlepšení na všech frontách.



Je tady Linux 3.17

Linux

Linus Torvalds oznámil vydání linuxového jádra verze 3.17. Přibylo mnoho nových věcí, naopak z jádra zmizel kód starých neudržovaných ovladačů.



Italové nabízejí testovací nástroj

Itálie

Veřejná správa italské autonomní provincie Bolzano nabízí k všeobecnému použití svůj nástroj pro testování webů a služeb.



PHP programovacím jazykem nové generace?

PHP

Frank Karlitschek, zakladatel projektu ownCloud, považuje jazyk PHP za dobrý a pokud by se odstranily jeho nedostatky, mohl by opět získat ztracenou popularitu.



Big data - Revoluce, která změní způsob, jak žijeme, pracujeme a myslíme

Big_data.png

„Big data“ - tento termín slýcháme neustále, ale co doopravdy znamená? Bestseller Viktora Mayera-Schönbergera a Kennetha Cukiera se snaží na tuto otázku odpovědět pomocí popsaných ukázek využití Big data v praxi.



Adobe už nenabízí Reader pro Linux

Adobe Reader

Firma Adobe odstranila ze svého webu odkaz na stažení programu Adobe Reader pro Linux. Na FTP serveru ale zatím zůstává, takže odkazy odjinud fungují.



MatchStick: Firefox OS ve vaší televizi

MatchStick

Připravuje se HDMI dongle pro běh systému Firefox OS se zobrazováním na televizi. Přístroj s názvem MatchStick je otevřený hardware. Tvůrci využili crowdfunding a částku na rozjezd výroby získali během pár hodin.



Použití copyleftových licencí v praxi

open_source_sw.jpg

Copyleftové svobodné licence jsou navrženy tak, aby vynucovaly trvalou svobodnost díla. Jejich použití v praxi může přinášet otázky zejména ohledně podmínek, za kterých lze kombinovat a propojovat různá díla. Pojďme se podívat na některé významné případy.