Linux E X P R E S

Facebook
Archiv

V této sekci naleznete všechny publikované články řazené podle data, kdy byly publikovány.

1970    1971    1972    1973    1974    1975    1976    1977    1978    1979    1980    1981    1982    1983    1984    1985    1986    1987    1988    1989    1990    1991    1992    1993    1994    1995    1996    1997    1998    1999    2000    2001    2002    2003    2004    2005    2006    2007    2008    2009    2010    2011    2012    2013    2014    2015    2016    2017    2018    2019    2020    2021    2022    2023    2024   

<<   January February March April May June July August September October November December   >>


Publikovaných článků: 40


MongoDB: ukázka síly open source v podnikové sféře

MongoDB

Za nečekaně velkého zájmu proběhla v New Yorku konference MongoDB World. Databáze MongoDB ukazuje sílu, kterou může otevřený software poskytnout podnikové sféře.



ATI se svobodnými ovladači a pár dalších zkušeností „ze života“

download.png

„Za málo peněz, málo muziky“ říká jedno staré české přísloví. Pokud od našeho „miláčka“ očekáváme o něco více než jen brouzdat po internetu a odesílat e-maily, je třeba do něj investovat nějaký ten peníz. Avšak ani sebelepší „železo“ se neobejde bez příslušných ovladačů daného výrobce hardwaru, které nám umožní bezproblémový chod našeho PC. Ovšem oficiální ovladače nemusí být tím nejlepším řešením...



TeXstudio 2.8.0

TeXstudio

Před několika dny byla vydána nová verze programu TeXstudio, který je integrovaným prostředím pro tvorbu dokumentů publikačního systému TeX.



Sweetch otevírá kódy svých parkovacích aplikací

Freetch

Firma Sweetch se rozhodla otevřít zdrojové kódy svých aplikací informujících o parkovacích místech v San Francisku poté, co začala čelit tlaku města na ukončení této služby.



Otevřené projekty Facebooku mají téměř 10 milionů řádků kódu

Facebook

Kompletní „sbírka“ projektů open-source softwaru, které řídí nebo do kterých zásadním způsobem přispívá Facebook (včetně firem, které získal), se objemem blíží deseti milionům řádků kódu. Z celkových 200 projektů jich bylo 63 spuštěno v letošním roce.



Třicet dní s… (OpenMandriva Lx 2014)

open_mandriva_logo.png

„Třicet dní s…“ je nový občasník pro milovníky zajímavostí ze světa linuxových distribucí. Budeme se zde setkávat s více či méně známými distribucemi, které budeme podrobovat měsíčnímu testu v běžném uživatelském provozu. Cílem není přinášet recenze nejčerstvějších distribucí, ale ukázat čtenářům, jak která funguje a přinést nápovědu k otázce: Která distribuce je vhodná právě pro mě?



Jak v Ubuntu používat OneDrive

OneDrive

Kdo pracuje v Linuxu i ve Windows, může mít zájem o ukládání souborů do cloudu OneDrive z obou systémů. Tato možnost existuje a není složité ji zprovoznit.



Hranice mezi Androidem a Chrome se stírá

Android + Chrome

Jak zaznělo na Google I/O 2014, nastává čas stírání hranic mezi Androidem a Chrome; stejné aplikace by měly fungovat všude. Navíc bude možnost oddělené koexistence osobních a pracovních aplikací.



Debian a rozšíření pro GNOME 3 – díl 1.

gnome3.png

Výchozí desktopové prostředí Debianu je GNOME 3 a mnoho uživatelů tomuto prostředí vyčítá nejen malé možnosti nastavení a plýtvání místem. Osobně jsem přechod na GNOME 3 nesl velmi těžce a hledal různé způsoby, jak tuto verzi alespoň částečně přiblížit ke starému způsobu ovládání z GNOME 2. Pokusím se poukázat na zajímavá rozšíření pro prostředí GNOME 3, která mohou zpříjemnit ovládání i konzervativnějším jedincům (včetně mě samotného).



Pět distribucí odvozených od Ubuntu

Ubuntu

Joey-Elijah Sneddon představuje pět populárních distribucí odvozených od Ubuntu. U každé z nich vyzdvihuje, co se mu na dané distribuci nejvíc líbí.



WebIDE: vývojové prostředí od Mozilly

Firefox

Vývojové prostředí WebIDE umožňuje vyvíjet aplikace, balíčkovat je, instalovat do Firefox OS a vzdáleně ladit.



QLandkarte GT: plánujte a zaznamenávejte své výlety

QLandkarte_GT-cyklo_1.png

Papírové mapy jsou na ústupu a nastupují ty digitální, nedílně spojené se sledováním polohy pomocí GPS a s možností využívat různé zajímavé funkce jak při plánování trasy cesty, tak i následně po návratu. Program QLandkarte GT vám v tom může významně pomoci.



Freecode končí

Freecode

Server Freecode (dříve známý jako Freshmeat) ohlásil konec aktivního provozu. Dosavadní obsah zůstane dostupný, ale nové informace už se vydávat nebudou.



Google má vlastní fork OpenSSL

Google

Po nedávném ohlášení LibreSSL je tady další fork knihovny OpenSSL. Tentokrát s ním přišel Google a dal mu pracovní název BoringSSL.



Inkscape: Jak nakreslit čtverečkovaný papír?

inkscape.png

Po skončení školního roku se žáci a studenti začnou oddávat různým kratochvílím. Ze svých školních let si pamatuji, že jsme rádi hráli hru Bloky nebo jen prosté Piškvorky či Hokej. K takovým hrám potřebujeme čtverečkovaný papír. Dá se koupit, ale co takhle si jej vyrobit v Inkscape?



Qt Creator 3.1.x

00_Planeta_Qt.png



X Window System dnes slaví 30 let

X.Org

Technologie X Window System dnes slaví 30 let od okamžiku, kdy byl ohlášen její vývoj. Dosud nenašla nástupce, který by ji nahradil v praxi.



Bližší pohled na Ubuntu Orange Box

Ubuntu

Lee Hutchinson z magazínu Ars Technica se blíže podíval na „cloud v oranžové krabici“ se systémem Ubuntu.



Ara Pehlivanian, Don Nguyen: JavaScript okamžitě

JavaScript_okamzite.png

Po učebnici JavaScriptu rád sáhne nejeden zájemce o programování, popř. speciálně o tvorbu webových stránek. Ještě kdyby byla učebnice kvalitní, dobře se četla a obsahovala dobré rady, ale kdyby nebyla přitom příliš drahá... Vyhovuje těmto přáním kniha „JavaScript okamžitě / Ovládněte JavaScript za víkend“, kterou nedávno v českém překladu vydal Computer Press? Snad vám v rozhodování pomůže tato recenze.



Debian 6 bude mít dlouhodobou podporu

Debian

Tým projektu Debian oznámil, že šestá verze této linuxové distribuce („Squeeze“) bude mít dlouhodobou podporu do února 2016.



Fedora má X bez rootovských práv

Fedora

Vývojová verze Fedory podporuje spouštění X.Org serveru bez potřeby práv uživatele root.



Vydání Dockeru a RHSC, preference Androidu u Microsoftu a vstup Firefox OS do Indie

dvatydny.gif

Kontejnerová platforma Docker má první ostrou verzi, nové verze se dočkaly také Red Hat Software Collections. Dotyková verze Microsoft Office bude dříve pro Android než pro Windows, pro indický a taiwanský trh se chystají telefony s Firefox OS a velmi nízkou cenou.



HTTPA: protokol s distribuovaným záznamem přístupu k datům

Síť

Tim Berners-Lee a jeho skupina DIG pracují na novém protokolu „HTTP with Accountability“, který bude umožňovat transparentní, distribuovaný záznam o přístupu k datům. Využití se předpokládá zejména ve zdravotnictví.



Mozilla balíčkuje aplikace Firefox OS pro Android

Firefox

Mozilla rozšířila svou platformu Open Web Apps o funkci, která umožňuje instalovat aplikace určené pro Firefox OS i do systému Android.



Red Hat Enterprise Linux 7

redhat_1.png

Před pár dny vyšla nová verze legendární linuxové distribuce Red Hat Enterprise Linux 7. Tento produkt cílí zejména do podnikového a serverového trhu. Co nového oproti předchozí verzi přináší?



Android přestal ukazovat nově přidělovaná oprávnění

Android

Nepříjemná zpráva pro uživatele systému Android: už se při aktualizaci aplikací bez dalšího úsilí nedozvědí, která oprávnění aplikace nově vyžaduje. Navíc se nyní udílí souhlas na celou skupinu oprávnění, ne na každé z nich jako dosud.



Router Turris – první zkušenosti

Turris100.jpg

Projekt Turris je dílem správce naší národní domény cz. Jeho součástí je router Turris, o kterém také bude tento článek. Hardware i software Turrisu vznikaly v laboratořích CZ.NIC a jsou dostupné pod svobodnou licencí. Hlavním účelem routeru je monitorování provozu na síti a odhalování případných bezpečnostních incidentů.



Je tady RHEL 7

Red Hat

Firma Red Hat oznámila vydání sedmé verze Red Hat Enterprise Linuxu. Mezi hlavní chlouby nové verze patří například kontejnerová virtualizace, těsnější spolupráce se sítěmi Windows nebo opravy jádra za běhu.



Mozilla Firefox 30: konečně podpora pro GStreamer

Mozilla Firefox

Nová verze webového prohlížeče Mozilla Firefox 30 podporuje multimediální technologii GStreamer. Deaktivuje také pluginy, které nejsou na whitelistu.



Linux 3.15

Linux

Je tady nová verze linuxového jádra: 3.15. Vzápětí byla vydáno i "ještě svobodnější" jádro Linux-Libre.



Far Manager: dvoupanelový správce souborů s širokými možnostmi

Far_Manager_icon.png

Dvoupanelové programy pro správu souboru ještě zdaleka neřekly své poslední slovo. Far Manager je svobodný správce se širokou škálou funkcí, kterou lze dále rozšiřovat prostřednictvím doplňků.



Intel už chystá novinky pro Linux 3.17

Linux

Ano, čtete dobře. Přestože ještě nebyla vydána verze 3.15 a jen pár dní je otevřeno začleňovací okno 3.16, firma Intel již připravuje novinky pro verzi 3.17.



Apache HTTP Server zřejmě klesne na druhou příčku

Statistika

Webový server Apache z hlediska celkového počtu domén zřejmě v tomto měsíci klesne na druhé místo a do čela se dostane Microsoft IIS; u aktivních domén si však Apache zachová dominanci. U nejvytíženějších webů pokračuje v rychlém růstu nginx.



CrunchBang 11 – používame aplikácie pre terminál

crunchbang.jpg

Poslednú časť seriálu o odľahčenej distribúcií Linuxu, CrunchBangu, venujem práci v odľahčenom terminálovom prostredí, resp. v aplikáciách určených pre terminál. 



Makulu Linux 6.1 Xfce

Makulu Linux

J. A. Watson představuje novou verzi linuxové distribuce Makulu Linux s desktopovým prostředím Xfce. Jedná se o distribuci výrazně zaměřenou na hry, proto je v ní také předinstalován klient Steam.



Prezentace a videa z konference IT 14 jsou na stránkách akce

IT14

Hlavním tématem konference byla internetová bezpečnost.



Internet a Technologie 14 – den druhý

konference_IT14_den_druhy.jpg

Pokračování reportáže z konference IT14, která se konala předminulý týden v Praze. „Štafetu“ přebírá Michal Strnad a věnuje se druhému dni, kde polovinu času tvořily přednášky a druhou polovinu workshopy.



Další významná bezpečnostní chyba, tentokrát v GnuTLS

Hrozba

Čerstvě objevená bezpečnostní chyba se týká knihovny GnuTLS, která hraje obdobnou roli jako OpenSSL, byť se používá u menšího počtu aplikací. Vzdálený útočník může vyvolat přetečení bufferu a způsobit tak pád aplikace nebo případně i spustit vlastní kód.



Linux 3.16 posílí podporu pro Xen na architektuře ARM

Linux

Verze 3.16 linuxového jádra posílí podporu virtualizační technologie Xen – například uspávání/probouzení a multicall na architektuře ARM.



Ubuntu bez hranic

ubuntu.png

Linuxových distribucí je opravdu velké množství, ale jen několik z nich se může chlubit profesionální podporou a tím, že na jejím základě vznikají stále nové a nové systémy. Ubuntu je jednou z těch slavnějších a velkých distribucí, o které už slyšel určitě každý, kdo alespoň trošičku přišel do styku s Linuxem. A právě proto, že o této distribuci již bylo napsáno hodně odborného, pojďme se dnes podívat na ubuntí svět trochu jiným pohledem.