Linux E X P R E S

Facebook
Archiv

V této sekci naleznete všechny publikované články řazené podle data, kdy byly publikovány.

1970    1971    1972    1973    1974    1975    1976    1977    1978    1979    1980    1981    1982    1983    1984    1985    1986    1987    1988    1989    1990    1991    1992    1993    1994    1995    1996    1997    1998    1999    2000    2001    2002    2003    2004    2005    2006    2007    2008    2009    2010    2011    2012    2013    2014    2015    2016    2017    2018    2019    2020    2021    2022    2023    2024   

<<   January February March April May June July August September October November December   >>


Publikovaných článků: 60


Druhá česká Ubuntu Release Party: V Hradci Králové oslavili Ubuntu 11.10

rpova.png

Stalo se hezkým pravidlem, že i v našich končinách se s každým novým vydáním nejoblíbenější linuxové distribuce Ubuntu koná Ubuntu Release Party. K říjnovému vydání Ubuntu 11.10 s přízviskem Oneiric Ocelot (snový ocelot) byl jako hostitelské město zvolen Hradec Králové. V sobotu 29. října 2011 se do něj sjelo na padesát příznivců Ubuntu z celé České republiky.



Open source na Mestskom úrade Banská Bystrica

bbystrica.png

V dnešnej dobe je nasadenie Linuxu ako serverového operačného systému pomaly pravidlom. V roku 2003, keď sa Peter Tuhársky pridal k oddeleniu informatiky, tomu zďaleka tak nebolo. Všetky dôležité služby poskytoval server s Windows NT4 a na sieti bolo pripojených niekoľko desiatok počítačov s Windows 98. Na sieti bežal jediný linuxový server, ktorý obslúžil zopár zamestnancov, ktorí potrebovali prístup k poštovým schránkam a internetu.



OpenSim bude k vyzkoušení v muzeu

Svobodný program OpenSim pro modelování pohybu těla bude předvádět své možnosti v muzeu The Leonardo.



Pojďte vylepšit knihu o IPv6

Pavel Satrapa připravuje třetí vydání své knihy IPv6 (je zdarma ke stažení). V souvislosti s tím žádá o posílání připomínek a návrhů, jak knihu vylepšit.



Správa linuxového serveru: Redmine: Thin a Nginx

debain_notext.png

Minulý díl načal nasazení systému pro správu projektů Redmine. Dozvěděli jste se, jak dospět k funkční testovací instanci Redmine. V tomto dílu se dočtete, jak nasadit Redmine produkčně pomocí webových serverů Thin a Nginx.



Sledujte LinuxCon Europe 2011 z pohodlia svojho browseru

Dnešným dňom oficiálne začína LinuxCon Europe 2011, ktorý o 9:00 odštartuje keynote od Jima Zemlina. Niektoré prednášky bude od 26.10. do 28.10. možné sledovať na oficiálnej live-video-streaming stránke.



Dvacet let Linuxu: Firmy a organizace

20let.png

Krásné ideály, skvělé nápady, cílevědomost a pracovitost lidí jsou sice nutnou, ale nikoli postačující podmínkou k tomu, aby dílo jako Linux dosáhlo takové pozice, jakou má dnes. Občas, ale spíš častěji, je potřeba k tomu přidat i nějaké ty peníze, stejně jako týmy lidí z jiných profesí, které řeší různé další aspekty operačního systému – například právní záležitosti, šíření díla a v neposlední řadě uživatelskou podporu.



Novinky


Účtujte v Linuxu: FlexiBee a SQL-Ledger

flexibee_sql_ledger.png

Ekonomické systémy patří do kategorie programů, u kterých přetrvávají obavy z nutnosti používat na počítači jen operační systém Microsoft Windows, dokonce třeba jen konkrétní verze. Podobně se lidé obávají, že se za takové programy vždy platí. Programy FlexiBee a SQL-Ledger však dokazují, že tomu tak být nemusí – a současně mají i další výhody.



Linux 3.1 je tady

Během aktuálního pražského Linux Kernel Summitu byl vydán Linux 3.1.



Zpravodajství

Aktuální zpravodajství ze světa Linuxu a svobodného softwaru.



Zoner Photo Studio 14: Alternativy pro Linux

zps.png

Po vydání nové verze oblíbeného programu Zoner Photo Studio 14 přinášíme přehled linuxových aplikací, které mu mohou směle konkurovat.



Webové IDE pro jazyk Opa

V programovacím jazyce Opa můžete nyní vyvíjet přímo na webu – v IDE běžícím na platformě dotCloud, kde lze vyvíjené aplikace hned spouštět.



Konference LinuxAlt 2011: Žijte Linuxem

linuxalt.png

Již za několik málo týdnů bude Brno hostit šestý ročník konference LinuxAlt. Vzdělávací a osvětová akce orientovaná na Linux a ostatní otevřené systémy proběhne o víkendu 5. a 6. listopadu 2011 na půdě FIT VUT v Brně – Králově Poli.



Září 11 na LinuxEXPRESu

Pokud vám v září na LinuxEXPRESu něco uniklo, tak tady máte přehled toho nejzajímavějšího.



Doba podpory desktopové verze Ubuntu 12.04 je prodloužena na 5 let

ubuntu_circle.png

Canonical oznámil prodloužení doby podpory pro LTS verze Ubuntu. Od vydání Ubuntu 12.04 bude podpora pro desktopovou verzi prodloužena na dobu pěti let, stejně jako u verze určené pro servery.



Zdrojové kódy Androidu 4.0 prý budou brzy

Zdrojové kódy ke svobodné části operačního systému Android 4.0 budou podle firmy Google poskytnuty brzy, jakmile bude systém šířen v přístrojích.



Recenze knihy Umění programování 2: Seminumerické algoritmy

umeni_programovani_2.jpg

Mnohasvazkové odborné dílo Umění programování (The Art of Computer Programming) je jednou z vůbec nejslavnějších učebnic informatiky. Recenzovaný výtisk je autorizovaným českým překladem třetího vydání druhého dílu z roku 1998.



Evropský poslanec navrhuje „černé skříňky pro počítače“

Italský poslanec EP Tiziano Motti navrhuje, aby každé zařízení připojené k Internetu obsahovalo černou skříňku pro záznam a „včasné varování“.



Kapow


Google Android 4.0: nové GUI, technologie i aplikace

Právě vydaný systém Google Android 4.0 přináší mnoho novinek v uživatelském rozhraní, škále dostupných technologií i v zabudovaných aplikacích.



Dvacet let Linuxu: Zajímavé vynálezy

20let.png

Linux přinesl do světa počítačů a softwaru hodně zajímavých novinek. Připomeňme si některé z nich – byla by škoda, kdyby se na ně zapomnělo.



LibreOffice míří na web a mobilní platformy

dvatydny.gif

LibreOffice míří na web a mobilní platformy. Zemřel Dennis Ritchie, autor jazyka C a Unixu. LinuxCon 2011 v Praze. Grafickému prostředí KDE už je patnáct let. Paraguay nasadí open source ve státní správě. Flash Player 11, poprvé i 64bitová verze pro Linux. Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot. CyanogenMod 7.1.



Setkání CZ JBUG: Scala v podnikové praxi

Listopadové setkání Czech JBoss User Group.



Open source řešení v sítích 2011

21. října 2011 se v Karviné koná další ročník odborné konference Open source řešení v sítích.



Správa linuxového serveru: Nasazení aplikace Redmine

debain_notext.png

Minulý díl se věnoval nasazení Ruby aplikací obecně. Tento díl vám vše ukáže na konkrétním příkladu, a sice na nasazení systému pro správu projektů Redmine.



Open Government Data Camp 2011

20. a 21. října 2011 se ve Varšavě koná odborná konference Open Government Data Camp, zaměřená na informační otevřenost veřejné správy.



Dny otevřených dveří WEDOS 2011

Dne 26. až 28. října se uskuteční v Hluboké nad Vltavou Dny otevřených dveří WEDOS 2011.



Recenze Mandriva Linuxu 2011: Dlouho očekávaný dýchánek

mandriva_star.png

V dnešní podrobné recenzi se budeme věnovat novému vydání distribuce Mandriva Linux 2011. Zaměříme se přitom zejména na ty změny, které jsou vidět a dotýkají se každého uživatele. Už nyní můžeme prozradit, že zajímavých inovací není málo. Přesto se žádná revoluce nekoná.



Chmurný stav projektů FSF

Stav prioritních projektů FSF je neradostný, tvrdí Michael Larabel. Příkladem jsou například projekty Gnash, Coreboot nebo Octave.



Rozšíření pro Speed Dial

Používáte také rozšíření pro Speed Dial?



Končí Google Buzz, Code Search a Jaiku

Firma Google opět ukončuje některé ze svých služeb. Tentokrát to budou především Google Buzz, Code Search a Jaiku.



GPU akcelerace v Opeře 12

Opera 12 přinese kromě jiného i akceleraci pomocí GPU. Pozor však, že ne každá konfigurace systému bude vyhovovat.



Grafické prostředí KDE slaví patnáct let

kde1.png

Grafické prostředí KDE slaví 14. října 2011 patnácté narozeniny. Za tu dobu vznikly celkem čtyři hlavní verze tohoto prostředí, které se zatím stalo jedním z nejoblíbenějších nejen na linuxových distribucích. Připomeňme si tedy ve stručnosti to nejdůležitější, co se za onu dobu událo.



Linuxové konference v Praze

20let.png

Speciál u příležitosti 20. výročí Linuxu a pořádání konferencí LinuxCon a Linux Kernel Summit v Praze.



LinuxCon a další konference poprvé v ČR

Koncem října 2011 bude Praha dějištěm tří prestižních linuxových konferencí pořádaných organizací Linux Foundation.



Recenze Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot: Perfektní to není

ubuntu_circle.png

Nová verze distribuce Ubuntu se vždy těší velké pozornosti. Tak tomu jistě bude i tentokrát. Oneiric Ocelot přináší vylepšené prostředí Unity a alternativně si můžete doinstalovat také GNOME Shell. Redesignem prošla přihlašovací obrazovka, Centrum softwaru nebo klient pro sociální sítě Gwibber. Některé aplikace byly vyřazeny, jiné zase zařazeny... To vše a ještě víc se dočtete v recenzi.



Server WineHQ podlehl útoku

Uživatelé s účty na serveru WineHQ si musí nastavit nová hesla. Důvodem je úspěšný útok na tento server.



Dvacet let Linuxu: Jak to bylo?

20let.png

Linux nedávno oslavil své dvacáté narozeniny. Je tedy výborná příležitost podívat se, čím vším si operační systém (jak ve smyslu samotného jádra, tak i v podobě celých distribucí) prošel, jaké zaznamenal úspěchy, neúspěchy a důležité události. Tato příležitost je o to větší, že odborná konference LinuxCon Europe se koná právě tady, v České republice.



Sedm let LinuxEXPRESu právě dnes!

Tištěný časopis LinuxEXPRES přišel a odešel. Webový portál www.linuxexpres.cz je tu dnes sedm let. Jaké to bylo v pozadí?



Novinky v Javě

Firma Oracle oznámila na konferenci JavaOne vydání JavaFX 2.0 a plány pro Java 7 ME a Java 8 SE.



Linux je bezpečný. Má to v krvi

linux_secure.png

O bezpečnosti Linuxu i open source koluje řada mýtů a chybných domněnek. V tomto článku se je pokusím vyvrátit a ukázat, že z pohledu počítačové bezpečnosti na tom Linux rozhodně není hůře než jiné systémy, ba dokonce naopak – Linux i open source mají řadu vlastností, které mohou bezpečnost podpořit a zvýšit.



Vyšel CyanogenMod 7.1

Dnes vyšla nová verze populární neoficiální ROM pro Android telefony - CyanogenMod 7.1



Výukové programy a hry pro žáky základních a středních škol

edubuntu.png

Pátý díl seriálu o linuxové počítačové učebně s Edubuntu, Ubuntu pro vzdělávání. V tomto díle se dozvíte, jaké programy, výukové aplikace a hry používají starší účastníci dětských táborů, studenti a absolventi počítačových kurzů.



Linux v prohlížeči dostal úložiště

Linux běžící ve webovém prohlížeči může nyní využívat lokální datové úložiště.



Nootka


Počet webů překročil půl miliardy

Podle průzkumu serveru Netcraft se celosvětový počet webů dostal již přes 500 milionů.



Recenze knihy Programování aplikací pro vícejádrové procesory

prg_multicore.jpg

Z hlediska rychlosti procesorů se pokrok zastavil. Během posledních téměř deseti let nedošlo k podstatnému nárůstu jejich frekvence. Zlepšování výkonu se začalo dosahovat především zvyšováním počtu jader v procesoru. Tento posun v průmyslu vyvolal mezi programátorskou veřejností nebývalý zájem o postupy paralelizace, které uceleně popisuje recenzovaná kniha Programování aplikací pro vícejádrové procesory.



OpenStack opustí Rackspace

Cloudová technologie OpenStack opustí firmu Rackspace a bude vyvíjena pod taktovkou nové neziskové organizace.



Správa linuxového serveru: Zprovoznění Ruby aplikací s RVM, Thin a Nginx

debain_notext.png

Ruby on Rails je jeden z mnoha frameworků jazyka Ruby určený pro tvorbu webových aplikací. Ačkoliv webových aplikací pro ně není tolik jako pro PHP, mnohé z nich určitě stojí za zvážení. Na rozdíl od PHP však jejich zprovoznění z pohledu správců serverů nemusí být úplně přímočaré. Tento článek osvětlí univerzální způsob nasazení Ruby (a zejména Rails) aplikací za pomoci RVM, Thin a Nginx.



Italská Wikipedie v ohrožení

Italské verzi Wikipedie hrozí zánik. Může za to připravovaný zákon, který obsahuje velmi široce pojaté „právo na odpověď“.



GNOME 3.2 a první narozeniny LibreOffice

dvatydny.gif

LibreOffice za sebou má první a úspěšný rok. Na počítače s Windows 8 možná nepůjde nainstalovat Linux. Humble Frozen Synapse Bundle. Linux Foundation ohlásila mobilní systém Tizen. Samsung bude Microsoftu platit za Android. GNOME 3.2. Ubuntu One pro Windows. Grafický editor Pinta pokračuje ve vývoji.



Recoll


Slovenská lokalizace webu xfce.org

xfce.png

Web xfce.org je nyní dostupný i ve slovenštině.



Linuxová počítačová učebna: Joomla

edubuntu.png

Čtvrtý díl seriálu o linuxové počítačové učebně s Edubuntu, Ubuntu pro vzdělávání. V tomto díle se dozvíte, jak zprovoznit CMS Joomla lokálně na klientské stanici.



Kontroverzní ACTA podepsána

V sobotu 27.9.2011 byla slavnostně podepsána kontroverzní dohoda ACTA. Čeká ji mimo jiné ještě ratifikace v Evropském parlamentu a členských státech.



Velký test prohlížečů

Zajímá vás, jak si stojí nový Firefox 7 v konkurenci ostatních prohlížečů? Magazín Tom's Hardware provedl velký test.



Inkscape jako nástroj pro tvorbu plakátu

inkscape.png

Sháníte-li svobodnou aplikaci pro tvorbu letáků a plakátů nejen pod Linuxem, pak zbystřete. Vektorový editor Inkscape je pro jejich tvorbu výborným nástrojem. V dnešním článku si proto na jednotlivých operacích ukážeme, jaké funkce vám k tomu stačí.



openMagazin 10/2011: Digitální fotografie

openmagazin_perex.png

S novým číslem openMagazinu přichází i změny k lepšímu. Nadále se bude vycházející číslo krýt s číslem měsíce. Znamená to, že např. začátkem října bude vycházet číslo 10. Další změna je, že každé číslo bude tématicky zaměřené. Věříme, že vám provedené úpravy openMagazin více přiblíží a budete jej moci snáze využít k předvedení open source.



Nová teorie o „security by obscurity“

Nová hypotéza zpochybňuje tvrzení, že „security by obscurity“ (bezpečnost utajováním) není vhodný přístup k zabezpečování informací.