Publikovaných článků: 50
30. November 2009 | Martin Vancl
Počítače se dnes vyskytují prakticky všude. Už na základních školách se s nimi děti učí. Ve většině případů přijdou do styku pouze s operačním systémem Windows a kancelářským balíkem Microsoft Office. Qimo nabízí zajímavou možnost, jak děti seznámit se svobodným softwarem.
30. November 2009 | René Baran
Programujete v Linuxu a potřebujete vytvořit instalační balíček, který je nezávislý na typu linuxové distribuce? Na první pohled se zdá tato otázka možná absurdní. Přesto řešení existuje.
29. November 2009 | Lukáš Zapletal
Kopírujeme soubory do přehrávače ve správném fyzickém pořadí.
28. November 2009 | Vlastimil Ott
Portál LinuxEXPRES prošel v létě změnou vzhledu a uplynulo už dost měsíců na to, abychom věděli, co je dobré a co ne. Jaký je váš názor?
27. November 2009 | Redakce
Redakce portálu OpenOffice.cz společně se čtenáři dlouhodobě připravuje českým a slovenským uživatelům kancelářského balíku OpenOffice.org různé doplňky a šablony. My jsme vybrali ty nejzajímavější.
26. November 2009 | Miroslav Hrončok
Bluemindo je jednoduchý hudební přehrávač pro grafická prostředí založená na GTK. Umí spravovat kolekci a umí dobře využívat webové služby jako například Last.fm. Oproti jiným přehrávačům se nejedná o nástroj pro všechno, ale o přehrávač, který má jasně vytyčené hranice svých možností.
26. November 2009 | Vlastimil Ott
Liberix, o.p.s., právě spouští novou službu – pravidelné zasílání informací o aktivitách společnosti, jejích plánech, potřebách a úspěších. Informační e-mail bude zasílán každé druhé úterý a bude obsahovat stručné informace v takové formě, aby příjemce zaujaly.
25. November 2009 | Vojtěch Zeisek
Prakticky každý, kdo se někdy dostal k matematickému modelování se musel setkat s Matlabem. Jde o fenomenální programovací jazyk, který umožňuje rychle řešit i velmi složité a výpočetně náročné úlohy. GNU Octave je svobodná implementace jazyka Matlabu. Má velmi podobnou syntaxi a sdílí většinu funkcí, i když některé věci řeší jinak.
24. November 2009 | Martin Šín
Dnes se virtualizuje kde co, a tak jistě nikoho nepřekvapí různé virtuální počítače, a když mohou být virtuální počítače, tak proč si rovnou nevytvořit také virtuální sítě spolu s několika či více virtuálními počítači a povýšit tak ze správce počítače na správce počítačové sítě. Nebo bych měl lépe říkat správce virtuální počítačové sítě?
22. November 2009 | Redakce
Styly stránek – vytvořte si obsah se správným číslováním, vložte si vodoznak na pozadí stránky. Výber správ zo sveta OpenOffice.org. OpenOffice.org vo výrobnej firme - mzdy a firemný dopis. Šablony poštovních podacích archů až pro 300 položek.
23. November 2009 | Michal Dočekal
V tomto seriálu se budu zabývat správou linuxového serveru postaveného na Debian GNU/Linuxu. V prvním díle vám představím Debian jako takový a podívám se na problematiku linuxových distribucí na serveru.
1. September 2009 | Michal Dočekal
V tomto seriálu se budu zabývat správou linuxového serveru postaveného na Debian GNU/Linuxu.
20. November 2009 | Juraj Šípoš
Keďže Linux relatívne ľahko umožňuje pre pracovné účely využívať pamäť podobne ako disk, tu si povieme o výhodách i nevýhody takéhoto riešenia so zameraním na adresár /tmp.
19. November 2009 | Jiří Eischmann
Znáte české příručky k Mandrivě a Ubuntu? Myslíte, že jsou v zahraničí lepší? Zatím jsem na takovou nenarazil.
19. November 2009 | Miroslav Hrončok
...instlaci balíčků může provádět jakýkoli lokální uživatel. Tedy ne jen root, nebo uživatel, kterému to explicitně povolíte, ale prostě defaultně všichni.
19. November 2009 | Martin Šín
Kimai je webový systém sledující čas strávený prací na různých projektech. Jako takový je určen těm, kteří chtějí mít přehled o tom kolik času tráví prací na různých činnostech, nechtějí přemýšlet o tom, co vlastně včera celý den dělali a také chtějí mít alespoň nějaký podklad pro srovnání si svých činností a času, který jsou jim ochotni a schopni věnovat.
18. November 2009 | Jirka Vrba
Vývojová verze prohlížeč Chrome (Chrome 4.0.249.0) podporuje rozšíření a synchronizaci záložek.
18. November 2009 | Jiří Eischmann
ABI Research: Linux je na 32 % netbooků. Německá vláda chce otevřené standardy a open source. Linux do škol má v Rusku problémy. Zakladatel KDE oceněn křížem za zásluhy. OpenOffice.org v Dánsku. Microsoft poprvé uděloval ceny za open source. GNOME 3 odloženo o půl roku. RawTherapee bude open source. Mandriva Linux 2010.0. openSUSE 11.2.
16. November 2009 | Vlastimil Ott
Nedávno vyšel TeX Live, univerzální sada nástrojů pro práci s TeXem a přidruženými programy.
16. November 2009 | Roman Bořánek
Po půlroce vychází v pořadí již dvanáctá verze linuxové distribuce Fedora. Fedora je považována za pokrokovou, ale zároveň nevyladěnou distribuci s mnoha chybami. Zlí jazykové dokonce tvrdí, že její uživatelé jsou pouze testovací opice pro komerční Red Hat Enterprise Linux.
15. November 2009 | Vlastimil Ott
Před časem jsem si nahrál z internetových rádií několik stovek písniček. Dnes mám problém s jejich správou.
13. November 2009 | Lukáš Zapletal
Ačkoli nemám žádné ambice stát se manažerem, vedoucím či předákem, název knihy a stručný popis mě zaujal, protože obsahem knihy mělo být předpovídání trendů v IT. A nejen to...
12. November 2009 | Miroslav Hrončok
Čtu takhle diskuzi pod článkem o openSUSE 11.2. Některým komentátorům se nelíbí, že si Lukáš Jelínek troufl vyjádřit v recenzi svůj názor na výchozí pozadí plochy.
12. November 2009 | Lukáš Jelínek
Čerstvá verze "zelené" linuxové distribuce je sice podle číselného značení jen menší aktualizací, nicméně, podobně jako v dřívějších takových případech, její tvůrci slibují opět kopec nových technologií a k tomu ještě osvěžující vzhled. Je proto zcela na místě ptát se, do jaké míry získaly tyto sliby reálnou podobu.
11. November 2009 | Martin Šín
Možná znáte ten pocit, kdy sedíte u počítače a není to ono, něco nefunguje nebo funguje jen z části nebo si počítač najednou začne dělat co ho napadne. V tomto a dalších okamžicích se ptáme, co se nachází uvnitř počítače, kontrolujeme, zda vše funguje tak, jak má, a hledáme příčinu závady. Tou nejjednodušší metodou je porozhlédnout se po vnitřku počítače pěkně z pohodlí operačního systému bez nutnosti odpojování všemožných kabelů, šroubování a také navštěvování zpravidla ne příliš příjemných prostorů pod stolem.
10. November 2009 | Redakce
LinuxFest je přednášková akce menšího charakteru zaměřená především na linuxové začátečníky.
10. November 2009 | Lukáš Zapletal
Když jsme zjistili, že společnost Foxit dodává na trh elektronickou čtečku knih pro formát PDF běžící na Linuxu, ihned jsme objednali jeden kousek do redakce. Lukáš Zapletal přístroj podrobil týdennímu testování a přinášíme vám výsledek.
9. November 2009 | Vlastimil Ott
Deváté číslo openMagazinu obsahuje bezmála sedmdesát stránek zajímavého čtení, které je k dispozici zcela zdarma. Není v tom žádný zádrhel, magazín můžete kopírovat přátelům, sdílet, dát si jej na blog, poslat jej někomu mailem nebo vytisknout a rozdávat na náměstí. Budeme rádi, děláme jej pro vás a zajímá nás, co si o něm myslíte - zodpovězte nám prosím jednu otázku.
9. November 2009 | Redakce
O víkendu 7. a 8. listopadu proběhla v Brně konference s názvem LinuxAlt. O čem se přednášelo a o co jste přišli, jestli jste tam nebyli? Jak probíhala? Jak se lidem líbila? A proč?
6. November 2009 | Martin Šín
V březnu jsem ho nahlásil a dnes mi přišla odpověď ..
6. November 2009 | Miroslav Hrončok
Klientů pro Twitter, použitelných na Linuxu, je relativně hodně. Vybrali jsme čtyři programy, které nám přišly nejzajímavější, a porovnali jsme je. A jakou aplikaci používáte vy, pokud tweetujete z Linuxu?
6. November 2009 | Lukáš Zapletal
Pracujeme na recenzi linuxové čtečky elektronických knih Foxit eSlick s podporou PDF. Prozatím ovšem máme malou ochutnávku v podobě "unboxing" videa. Nahrál jsem to fotoaparátem a je to improvizace, přesto ale na videu uvidíte, jak eSlick startuje, načítá, renderuje a všechno ostatní. HD video on-line!
5. November 2009 | Martin Šín
Možná to také znáte, připojíte se přes SSH na vzdálený počítač a během důležité aktualizace je připojení najednou ztraceno, nebo spustíte nějakou časově náročnější úlohu, např. kompilaci či skript, a protože vše trvá déle než jste původně předpokládali, přemýšlíte nad tím, zda spojení ukončit a příště se o to pokusit znovu, nebo ještě počkat a domů vyrazit o chvíli později. Tak přesně v těchto a mnoha dalších případech se vám hodí program screen.
4. November 2009 | Redakce
Obecně prospěšná společnost Liberix, FIT VUT v Brně a společnost Red Hat Czech vás zvou na čtvrtý ročník osvětové a vzdělávací přednáškové akce LinuxAlt. Konference věnovaná volně šiřitelnému softwaru a otevřeným technologiím proběhne na půdě FIT VUT v Brně – Králově poli o víkendu 7. a 8. listopadu 2009 od 9 hodin.
4. November 2009 | Vlastimil Ott
AbcLinuxu.cz a Liberix, o.p.s., spustily projekt na vytvoření multiplatformního přístupu k datovým schránkám. Ten právě vstupuje do druhé fáze - programování kódu.
4. November 2009 | Jiří Eischmann
Skype pro Linux bude open source. Red Hat investuje do databází. Český Red Hat byl oceněn a poroste. Bílý dům používá open source. Bude Linus používat Windows 7? SeaMonkey 2.0. AbiWord 2.8. Ubuntu 9.10. OpenBSD 4.6.
3. November 2009 | Petr Šafařík
Novinky ve zkratce: KDE4.3.2, Gnome 2.28, pro netbooky vytvořený Moblin. Rychlejší start DrakRPM či drobnosti v DrakNetConfig. Nový systém pro grafický start operačního systému, v KDE nyní bude možné hodnotit soubory, dělat si k nim poznámky, prohledávat je a mnohé další.
3. November 2009 | Lubomír Čevela
Úspěchy při prodeji netbooků inspirovaly výrobce k vytvoření úsporných PC tzv. nettopů. Nejvýkonnější z nich jsou vybaveny dvoujádrovým procesorem Atom a jsou postaveny na platformě NVIDIA ION. Takto je možné charakterizovat recenzovaný počítač ecoSimplix.
2. November 2009 | Roman Bořánek
V třetím a posledním článku miniseriálu o rozšířeních do Firefoxu se podíváme na dalších osm zajímavých rozšíření, kterými jistě potěšíte váš Firefox a hlavně sebe. Byl by hřích nevyužít možností, které nám tento prohlížeč nabízí.