Publikovaných článků: 51
1. September 2009 | Vojtěch Trefný
Už jste někdy přemýšleli o tom, že instalace programů ze zdrojů softwaru v Ubuntu je příliš složitá a potřebovala by vylepšit? Ačkoli je instalace programů ze zdrojů asi tím nejjednodušším způsobem instalace softwaru vůbec, existuje možnost, jak ji uživatelům ještě zjednodušit. Tou možností je malý prográmek jménem AptUrl, který sice nepřináší žádnou revoluční změnu v instalaci softwaru v Ubuntu, ale uživatelům může mnohdy ušetřit pár kliknutí a nedorozumění.
31. August 2009 | Lukáš Jelínek
Nejdůležitějšími hardwarovými komponentami jsou obvykle ty, které zajišťují komunikaci počítače s uživatelem. Proto jsou to právě tato zařízení, na které je vhodné se při konfiguraci harwaru zaměřit nejdříve. V distribuci openSUSE není nastavování běžných parametrů nic složitého.
30. August 2009 | Redakce
Firma ZDVIH servis, s.r.o. používá OpenOffice.org. Výber správ zo sveta OpenOffice.org za 33. až 34. týždeň 2009. Jak pracovat s poli ve Writeru – karta Funkce. OpenOffice.org vo výrobnej firme 11 – Fakturanti, Materiál a Prehľad faktúry.
29. August 2009 | Miroslav Hrončok
Po přečtení několika nových a budoucích článků na LinuxEXPRESu jsem se rozhodl vytvořit domácí fileserver na bázi Debianu. Shodou okolností se mi podařilo vygooglit jednu zajímavou, ale celkem nepotřebnou věc.
28. August 2009 | Lukáš Jelínek
Technologie CSS je sice v principu jednoduchá, nicméně není snadné ji zvládnout v celé šíři a ihned s její pomocí tvořit kvalitní weby. Proto jsou u čtenářů v oblibě informační zdroje, které jim umožní CSS správně uchopit a využít k prospěchu svému. A v knize pyšnící se označením "chybějící manuál" může skutečně leckdo pátrat po informacích, které se běžně příliš nevyskytují.
27. August 2009 | Jiří Eischmann
Po prázdninové pauze přinášíme opět ty nejdůležitější novinky ze světa Linuxu. Kdo vytváří Linux? Anglická Wikipedia má 3 miliony článků. Dell: Netbooky s Linuxem jsou vraceny stejně jako s Windows. SCO je opět ve hře. Pidgin 2.6 přináší podporu audia a videa. Quake Live už i pro Linux a Mac OS X. SAM Linux 2009.
26. August 2009 | Redakce
Sedmé vydání obsahuje navíc články z portálu Posterus.sk, který se k nám přidal. Čtěte česky i slovensky o otevřených formátech, vzdělávacích programech pro školy nebo datových schránkách. Opět přinášíme množství zajímavých informací.
26. August 2009 | Redakce
Slezská univerzita v Opavě, Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné, Ústav informačních technologií a Liberix, o.p.s. Vás zvou na konferenci věnovanou svobodnému softwaru. Koncem října se koná v prostorách Obchodně podnikatelské fakulty v Karviné.
25. August 2009 | Milan Kozák
S rostoucím počtem uživatelů sítě internet a s přihlédnutím k aktuálnímu trendu digitalizace hlasových a video služeb vzniká stále větší potřeba budovat a rozšiřovat stávající datové sítě. Chceme-li jejich potenciál využívat na maximum, musíme je umět optimálně navrhnout, nainstalovat a správně používat. K tomu nám zcela jistě pomůže nová kniha z nakladatelství Grada s názvem "Sítě LAN - hardware, instalace a zapojení".
24. August 2009 | Martin Šín
NFS (Network File System) označuje síťový systém souborů, který se používá pro sdílení dat mezi linuxovými systémy, podobně jako třeba smbfs (Samba File System) se používá pro sdílení dat mezi stanicemi s Linuxem a MS Windows. Výhodou NFS je přitom snadnost nastavení sdílení a rychlost přenosu dat, nevýhodou pak poněkud omezené možnosti zabezpečení sdíleného datového prostoru. Pojďme se teď podívat na to, jak se NFS používá, však je to snadné.
22. August 2009 | Vlastimil Ott
Wikimedia Foundation, nezisková organizace provozující encyklopedii Wikipedia, získala 500 000 dolarů od The William and Flora Hewlett Foundation.
20. August 2009 | Dušan Kadavý
Dělá si z vás OpenOffice legraci? Ze mě ano, samovolně mi mění styly některých odstavců. Vezme si do hlavy, že určitý odstavec bude třeba Nadpis 2 a ať jej přenastavím na Tělo textu, kolikrát chci, jakmile napíšu pár slov, je z něj zase Nadpis 2. Jak vyléčit takový "neposlušný" dokument?
19. August 2009 | Vlastimil Ott
Snažíme se nabízet vám maximum služeb a informací. Ale víte o nich a používáte je?
19. August 2009 | Vojtěch Trefný
Linux (a jeho software) je často považován za velmi vhodný pro nasazení ve školství. Může však ve školství obstát v oblasti specializovaných aplikací? Na části jednoho předmětu ukážeme, že obstát může - představíme si editor 2D strukturních vzorců pro chemiky.
27. July 2009 | Redakce
Šesté vydání openMagazinu je bohatší o články z portálu MandrivaLinux.cz, najdete v něm také recenzi prohlížeče Chromium, návod na poslouchání rádií z webu nebo vysilující článek o systému Fedora 11.
1. January 2009 | Redakce
V roce 2009 vyšla následující čísla openMagazinu. Můžete si je stáhnout, poslat přátelům nebo sdílet ve veřejných sítích. Každopádně budeme rád, když se s námi podělíte o sůvj názor. Líbí se vám openMagazin?
10. April 2009 | Redakce
Třetí číslo obsahuje články ze tří portálů, například recenzi Dell Inspiron Mini 9, průvodce novým KDE4, nasazení OpenOffice.org ve vědecké knihovně nebo hromadný převod dokumentů.
18. August 2008 | Redakce
Elektronický openMagazin je jedinečný projekt mnoha českých a slovenských portálů, které každý měsíc dodávají své nejlepší články, abyste je vy, čtenáři, měli k dispozici v jednom souboru. Stáhněte si PDF soubor a čtěte si o Linuxu, OpenOffice.org a dalším volně šiřitelném softwaru a zajímavých technologiích.
18. August 2009 | Martin Šín
Pokud vás předchozí díl věnovaný AsciiDoc zaujal, pojďte se dnes spolu se mnou podívat na další aspekty vytváření dokumentů pomocí tohoto programu. Řeč bude o formátování textu, vkládání obrázků i zdrojových kódů různých programovacích jazyků.
17. August 2009 | Lukáš Jelínek
Linuxová distribuce openSUSE je určena především pro použití na desktopech. Z toho vychází i předpoklad, že by mělo jít prakticky všechno potřebné jednoduše nastavit přes grafické uživatelské rozhraní. Do této kategorie patří i nastavování hardwaru a částí systému, které s ním souvisejí.
2. May 2009 | Lukáš Jelínek
Linuxová distribuce openSUSE je určena především pro použití na desktopech. Z toho vychází i předpoklad, že by mělo jít prakticky všechno potřebné jednoduše nastavit přes grafické uživatelské rozhraní. Do této kategorie patří i nastavování hardwaru a částí systému, které s ním souvisejí.
16. August 2009 | Redakce
Dva díly seriálu Absolventská práce v Impress a dva díly Jak pracovat s poli ve Writeru. Dále výběr zpráv ze světa balíku OpenOffice.org za dva týdny na přelomu prázdninových měsíců.
11. August 2009 | Juraj Šípoš
Bordeaux is a port town in the southwest of France on the river Garonne. It produces large quantities of wine as well as some of the most expensive wines in the world. The name Wine also associates with software with the help of which you will run Windows programs in Unix without installing a Windows OS.
13. August 2009 | Svatopluk Vít
K napsání tohoto článku mne přiměla vlastní praktická zkušenost. Už dlouho jsem si pohrával s myšlenkou toho, že dobrým způsobem, jak uchovávat všemožná data typu domácí fotografie a video na lokální domácí síti, bude nějaké speciální zařízení k tomu vytvořené a nazvané NAS. Jenže pak se vše skoulelo jinak. Dostal jsem se ke klasickému serveru a rozhodl se udělat NAS z něj.
12. August 2009 | Miroslav Hrončok
Pomocí programu xplanet můžete na pozadí své plochy zobrazovat planetu Zemi v její téměř aktuální podobě. Článek vám ukáže, jak si rotující zeměkouli připravit - potřeba bude pár snímků ze satelitů NASA a skript, který vám nabízíme ke stažení.
11. August 2009 | Anna Taliánová
Po vydání první české knihy o Ubuntu nazvané "Ubuntu 8.10 CZ Praktická příručka uživatele Linuxu" (nakladatelství ComputerPress) je zde výzva, určená všem uživatelům, kteří s českou edicí distribuce Ubuntu mají určité zkušenosti a mohou tak psát připomínky k přípravě aktuální verze tohoto titulu zaměřeného na českou verzi linuxové distribuce Ubuntu 9.10.
11. August 2009 | Vlastimil Ott
Nástroj pro sazbu a DTP vychází v nové verzi 1.3.5.
11. August 2009 | Martin Šín
Nebaví vás běžně používané textové editory (či procesory) typu OpenOffice.org Writer či MS Office Word? Chtěli byste snadno a hlavně rychle vytvářet text, a přitom nemuset stále sledovat, jak to bude vypadat a zda se to má vytisknout o kousek vlevo či vpravo? Hledat v nabídkách superúžasnou funkci, bez které v daném editoru jednoduše nemůžete být nebo se prát s automatickou opravou možných chyb, která vás odvádí od podstaty vaší práce?
10. August 2009 | Juraj Šípoš
Bordeaux je prístavná oblasť na juhozápade Francúzska na rieke Garonne. Produkuje sa tu kvalitné víno. Práve ono svojím názvom v angličtine (wine) pokrstilo i aplikačné prostredie, pomocou ktorého programy Windows v Unixe spustíte bez toho, že by ste museli mať inštalovaný operačný systém Windows.
9. August 2009 | Jirka Vrba
Prohlížeč Chrome na linuxu používám čím dál častěji, bohužel mi stále chyběla podpora flashe. A tak kvůli počasí na idnes.cz nebo kvůli youtube jsem pouštěl firefox. Našel jsem návod jak zprovoznit flash v ubuntu 9.04.
7. August 2009 | Jirka Vrba
Společnost Microsoft přišla v Internet Exploreru 8 s několika inovacemi. Jednou z nich jsou webslices. Zdá se vám, že s linuxem to nemá nic společného?
7. August 2009 | Lukáš Jelínek
Spolu s obecným rozmachem blogů se začala rozvíjet i specifická oblast jejich použití - pro méně formální firemní komunikaci. Není proto divu, že začaly vznikat také knihy zaměřené na firemní blogy. Patří mezi ně i tato, od autorů Byrona a Brobacka, která může prosperitou ve svém názvu již předem přitahovat pozornost. Oprávněně?
6. August 2009 | Juraj Šípoš
DragonFly je v angličtine slovko pre pomenovania vážky, čo je druh hmyzu patriaci medzi najlepších letcov s najdokonalejším zrakom. Vážka sa stala maskotom i menom operačného systému DragonFly BSD, ktorý vychádza z FreeBSD 4.8. Vytvoril ho Mathew Dillon, počítačový expert známy i svojím vývojom pre Amigu, ale aj ďalšími projektmi.
5. August 2009 | Vojtěch Trefný
Ubuntu Netbook Remix (zkráceně UNR) je, jak již jeho samotný název naznačuje, remix (tedy speciálně upravená verze) Ubuntu určený pro použití na tzv. netboocích - malých noteboocích, jejichž éru odstartovala firma Asus se svým EEE. Za UNR stojí přímo společnost Canonical (komerční sponzor vývoje Ubuntu), jejíž představitelé jsou si moc dobře vědomi důležitosti této části počítačového trhu jak pro Ubuntu, tak pro Linux jako takový.
5. August 2009 | Vlastimil Ott
Nedávno vzniknuvší sdružení Open source for America (OSA) si jako cíle stanovilo prosazování svobodného softwaru do úřadů vlády Spojených států.
5. August 2009 | Vlastimil Ott
AKTUALIZACE. Nedávno jsme vám ukázali návrh nového loga. Vrhli jste se na konstruktivní kritiku a někteří z vás dokonce přiložili ruku k dílu. Máme další návrhy, včetně nové verze původního návrhu. Pomozte nám tedy najít logo, které bude reprezentovat náš PDF magazín.
4. August 2009 | Miroslav Hrončok
Na blogu Jannise Pohlmanna, jendoho z vývojářů Xfce, vyšel blogpost o novém způsobu vydávání komponent tohoto grafického prostředí souvisejícím s přechodem na git.
4. August 2009 | Redakce
Ve dnech 10. a 11. září 2009 pořádá firma Red Hat na Masarykově univerzitě v Brně vývojářskou konferenci. Akce je určena pro všechny administrátory, vývojáře a uživatele Linuxu. Zejména jsou vítáni pokročilí uživatelé, kteří spravují linuxové servery, nebo vyvíjejí aplikace pro Linux.
3. August 2009 | Vlastimil Ott
Server PortableApps.com poskytuje přenositelné aplikace běžící z USB disku nebo jiného média. Nedávno oznámil sto milionů stažených aplikací.
3. August 2009 | Redakce
Tento dotazník slouží jako námět pro naše čtenáře, kteří se chtějí podělit o to, jak v jejich organizaci probíhal přechod na Linux a jak jej (nebo svobodný software obecně) využívají po migraci. Otázky v dotazníku jsou pouze inspirační, měly by vás vést. Rozepište se mnohem více, nenechte se omezovat nadpisy.
3. August 2009 | Martin Šín
Není žádným tajemstvím, že pracuji jako učitel a správce sítě na VOŠZ a SZŠ Hradec Králové. V následujícím článku jsem si položil několik otázek týkajících se nasazení svobodného softwaru právě v naší škole. Pojďme se tedy podívat, kde všude najde svobodný software svoje uplatnění, kde to nejde - nebo jde, ale jen s určitými rezervami.
3. August 2009 | Dušan Kadavý
Možná už jste vyzkoušeli liveCD s nějakou linuxovou distribucí. Na vyzkoušení je takové liveCD dobré, nezůstanou vám po něm v počítači žádné změny ani stopy, ale běda, pokud chcete v linuxu uchovat nějaké nastavení či doinstalovaný program. Na CD se nedá zapisovat, takže si změny v konfiguraci neuložíte.
2. August 2009 | Redakce
Co je nového ve světě OpenOffice.org a jak bude možná vypadat rozhraní Impressu? Nasazení kancelářského balíku v Českomoravské psychologické společnosti. Desátý díl praktického seriálu o použití OpenOffice.org ve výrobní firmě. A nakonec: vyšlo šesté číslo openMagazinu.