Linux E X P R E S

Facebook
Archiv

V této sekci naleznete všechny publikované články řazené podle data, kdy byly publikovány.

1970    1971    1972    1973    1974    1975    1976    1977    1978    1979    1980    1981    1982    1983    1984    1985    1986    1987    1988    1989    1990    1991    1992    1993    1994    1995    1996    1997    1998    1999    2000    2001    2002    2003    2004    2005    2006    2007    2008    2009    2010    2011    2012    2013    2014    2015    2016    2017    2018    2019    2020    2021    2022    2023    2024   

<<   January February March April May June July August September October November December   >>


Publikovaných článků: 39


Dillo - prehliadač do vrecka

dillo.jpg

Dillo je miniatúrny internetový prehliadač, ktorý sa zíde v rôznych situáciách - napomáha posilniť osobnú bezpečnosť, je neskutočne portabilný a malý. Ľahko ho umiestnite na disketu, USB kľúč a keďže je multiplatformný, nie je problém ho používať ani mimo Linuxu.



New Wave theme pro Gnome a Firefox

Od letošního jara používám v Gnome téma New Wave. Pěkné, elegantní, ale má dva problémy - firefox a openoffice. V obou případech jsou položky menu tmavě šedé na tmavě šedém podkladu. Trvalo mi to téměř půl roku, ale nakonec jsem začal hledat řešení.



Clonezilla - snadné klonování disku v praxi

clonezilla.jpg

Clonezilla je obrem ve světě klonování disku. Jedná o live CD, které vám umožní pohodlně, snadno a přitom velmi rychle vytvořit obraz pevného disku nebo naopak pevný disk obnovit z nějaké zálohy. Program zřejmě ocení především počítačoví správci, svoje místo by si ovšem mohl najít i mezi běžnými uživateli, kteří mají jeden nebo více počítačů, které potřebují jednorázově kompletně zálohovat a později obnovit. Pojďme se podívat jak na to.



KWave


Hardware v distribuci openSUSE - Zvuk, televizní a rádiové karty

opensuse.png

Desktop bez multimediálních funkcí si lze dnes jen stěží představit. Zvuková karta je standardní součástí prakticky každého nového počítače a očekává se, že bude bezproblémově fungovat. Některé počítače mohou obsahovat také televizní kartu a i od té se zcela oprávněně očekává snadné zprovoznění. V distribuci openSUSE tato zařízení obvykle fungují bez potřeby nějakého nastavování - a když už je k němu potřeba sáhnout, na pomoc přispěchá program YaST2 se svými jednoduchými dialogy.



Pár triků k APT

Jak možná víte, APT je nástroj určený ke správě balíčků v Debianu ..



Německý Münster používá s úspěchem Linux

Německé město Münster posiluje nasazení Linuxu na svých serverech – 140 z celkem 360 jich už běží na Linuxu a svobodném softwaru.



Hardware v distribuci openSUSE - Další nastavení firewallu

opensuse.png

Přímé pokračování minulého dílu o nastavení firewallu. Tento díl pojednává o nastavení NATu, maškarády, všesměrovém vysílání a technologii IPsec. Tím končí několik dílů o nastavení sítě.



Testujte OpenOffice.org 3.1.1

OpenOffice.org 3.1.1. v české verzi se klube na svět, ale potřebuje vaši pomoc. Testujte build - jde sice o Windows, ale pokud tento systém už na testy používáte, využijte jej.



Kolik stojí Linux?

penize.jpg

Chcete na server nasadit Linux a požadujete vysokou úroveň podpory? Bojíte se, že to bude komplikované? Požadujete telefonní kontakty na opravdové experty? Pak potřebujete Linux s podporou neboli korporátní (enterprise) Linux. Kolik taková věc ale stojí? Srovnali jsme několik enterprise systémů a nabízíme vám odpovědi.



GNOME 2.28 - Velký podzimní úklid a příprava na GNOME 3

gnome.png

Jak jsem na jaře avizoval, GNOME 2.28 není o převratných novinkách pro uživatele, ale jde spíš o úklid v kódu knihoven a programů a o přípravu přechodu na GNOME 3. Přesto se několik zajímavých vylepšení našlo a také se rýsují technologie, které budou formovat GNOME 3.



Jak přejmenovat fotky, aby měly v názvu datum z EXIF

Právě mě naštvala webová galerie, která ne a ne řadit fotky podle data. Ani datum vzniku, ani datum poslední změny jí nebylo dost po chuti. Zvolil jsem cestu násilí.



IBM přechází na ODF, nové jádro přinese podporu USB 3

dvatydny.gif

IBM prý opouští MS Office. Srovnání hospodaření GNOME a KDE. Microsoft se zbavuje patentů týkajících se Linuxu. Microsoft zakládá vlastní nadaci na podporu open source. Pět nejlepších novinek v jádře 2.6.31. Nový Skype pro Linux. Novinky v připravované verzi OpenOffice.org 3.2. Nero Linux 4. CrossOver Games 8.0. Id Tech 5 pro Linux pravděpodobně bude.



Salix OS - Parádní Slackware s Xfce

salixos.jpg

Salix OS je distribuce, která vznikla díky několika vývojářům, dříve pracujících na distribuci Zenwalk. Jedná se o systém obousměrně se Slackwarem kompatibilní. Slackware tak dává distribuci Salix OS velmi solidní základ a ten na oplátku poskytuje uživatelům Slackwaru kvalitní repozitáře plné zajímavého softwaru.



Hardware v distribuci openSUSE - Správné nastavení firewallu

opensuse.png

Přestože nastavování firewallu není přímo hardwarovou záležitostí, je prakticky nedílně spjato s používáním jakéhokoli (zejména "vnějšího", tedy z Internetu přístupného) síťového rozhraní. Proto má v tomto seriálu své důležité místo, a to dokonce ve dvou dílech.



Rádio pro facebook generaci

Společnost Pure uvede na trh nový model internetového rádia, tentokrát vylepšené o dotykový display a integraci facebooku a twitteru.



SciDAVis


Hry a hříčky nejen pro školáky

hry.jpg

Ať už chodíte do školy nebo ne, pojďte se nyní spolu se mnou podívat na několik her, které stojí za povšimnutí. Pokud patříte ke starší generaci, pak možná stejně jako já zavzpomínáte na staré časy a zároveň si připomenete časy nedávné. V článku si přijdou na své i ti nejmenší.



FotoStar a Fotolab: jak na instalaci

Návod, jak instalovat programy FotoStar a Fotolab.



Správce literatury KBibTeX

kile.jpg

Pokračování článku věnujícího se aplikaci Kile, vývojovému prostředí pro LaTeX. KBibTeX je program usnadňující práci s bibliografickými soubory LaTeXu (*.bib), čímž Kile vhodně doplňuje. Program zatím existuje jen pro KDE3, nicméně autor má jeho portování na KDE4 v plánu v blíže neurčené brzké budoucnosti.



Kile a KBibTeX

kile.jpg

Možná už jste o LaTeXu slyšeli. Pakliže ne, vězte, že jde o špičkový typografický systém, díky kterému může každý snadno udělat nejen článek nebo knihu profesionální kvality, ale i třeba prezentaci. Nejznámější je asi mezi matematiky. Možná tušíte, jak LaTeXový dokument často vzniká. A možná to ve vás budí posvátnou bázeň před řádkami nepřehledného kódu. Ale nezoufejte. Kromě vizuálního nebo textových editorů tu je ještě zlatá střední cesta.



Kile: LaTeX v KDE snadno a rychle

kile.jpg

Možná už jste o LaTeXu slyšeli. Pakliže ne, vězte, že jde o špičkový typografický systém, díky kterému může každý snadno udělat nejen článek nebo knihu profesionální kvality, ale i třeba prezentaci. Nejznámější je asi mezi matematiky. Možná tušíte, jak LaTeXový dokument často vzniká. A možná to ve vás budí posvátnou bázeň...



Recenze: Opera 10

opera10.jpg

Je to téměř patnáct měsíců, co norská společnost vydala poslední významnou verzi Opery – 9.5. Od té doby vyšlo několik menších verzí, které buď jen opravovaly chyby nebo přinášely méně výrazné vlastnosti. V březnu se vývojáři odmlčeli natrvalo a soustředili se na vývoj Opery 10.



Srpen 09 na LinuxEXPRESu

Pravidelný měsíční souhrn dění na linuxexpresu.



Nový web Mozilla.cz je online

Dnes byl spuštěn nový web Mozilla.cz.



Hardware v distribuci openSUSE - Modem, připojení k internetu

opensuse.png

Mezi síťová zařízení patří i modemy a další zařízení určená pro "modemový" způsob síťové komunikace. V distribuci openSUSE jsou pro tato zařízení připraveny dvě specifické sekce v programu YaST2, pomocí nichž lze takovou komunikaci zprovoznit velmi rychle a bez zvláštních znalostí.



Výběr článků z portálu OpenOffice.cz, 3. - 10. září

ooo.png

Jak pracovat s poli ve Writeru – Informace o dokumentu a karta Proměnné. OpenOffice.org vo výrobnej firme 12 – Kalkulácia, 13 – Ceny. Římskokatolická farnost Vrchlabí používá OpenOffice.org. Šablona rozvrhu hodin. To jsou články z portálu OpenOffice.cz ze začátku školního roku.



KDE a aplikace na úpravu a správu fotografií a obrázků

kde.png

KDE sice nedisponuje takovými široce známými špičkovými nástroji jako KIMP nebo Inkscape, přesto nabízí zajímavé a schopné nástroje. Představím programy a jejich možnosti ve verzích pro KDE4, nicméně jejich KDE3 předchůdci bývají velmi podobní.



Ramdisk: Paměť místo disku

memory.jpg

Linux je přímo proslulý svým přístupem k operační paměti počítače. Při každém přístupu k souborům či programům dochází ke kešování nahrávaných souborů, soubory jsou při něm uloženy do paměti a jejich příští spuštění je tak mnohem rychlejší. V následujícím textu se podíváme na použití tzv. ramdisku, který vám umožní pracovat s pamětí jako s diskovým prostorem.



Bílá nebo modrá smrt?

Řeč bude o počítačích, jak jinak ...



Linux se v businessu vyplácí a navíc pohání nejrychlejší burzu na světě

dvatydny.gif

Nejrychlejší burzu na světě pohání Linux. Linux brzdí propad tržeb Novellu. Oracle nedokáže konkurovat Red Hatu. Microsoft „školí“ pracovníky Best Buy, jak prodávat Windows a ne Linux. Dvě konference – Karviná a Brno.



Zajímavé podzimní konference – Karviná a Brno

Na podzim proběhnou na Moravě dvě zajímavé konference. Přijeďte!



Rozhovor: Tom Wickline, Bordeaux

bordeaux.jpg

Keď som hľadal nejaké programy pre skvalitnenie práce s Wine, objavil som Bordeaux, komerčný frontend alebo užívateľské rozhranie pre Wine, ktoré užívateľom ukáže cestu komfortu, keďže Wine sa niekedy zložitejšie používa. Bordeaux distribuuje spoločnosť Bordeaux Technology Group a Tom Wickline sa stará o predaj i podporu. Požiadal som ho o rozhovor, aby som získal odpovede a detaily ohľadom tohto projektu. Tu sú.



Hardware v distribuci openSUSE - Síťová rozhraní

opensuse.png

Síťová zařízení mohou být v distribuci openSUSE ovládána dvěma způsoby - pomocí technologie NetworkManager nebo ručně. V obou případech se však základní parametry nastavují ve všeobecném konfiguračním programu YaST. Pomocí něj lze nastavovat celkem čtyři věci: síťová rozhraní a tři druhy modemů (konkrétně ADSL, ISDN a klasické modemy pro obyčejnou telefonní linku). Tento článek se bude věnovat jen nastavení síťových rozhraní jako takových.



Recenze knihy Softwarové pirátství bez záhad

softwarove_piratstvi.jpg

Ačkoliv se u nás v České republice drží dle statistik BSA míra softwarového pirátství na vysokých 38% (rok 2008), málokdo si pod ním představí víc než stahování a používání nelegálně získaných programů. Kdo ale za pirátstvím stojí, jaké motivy k pirátství skutečné piráty vede, jak se proti pirátům brání softwarové firmy a jaké postihy pirátům hrozí, už mnoho lidí neví.



Rychlý správce souborů PCManFM

lxde_logo.jpg

PCMan File Manager je výchozím správcem souborů odlehčeného prostředí LXDE, přesto na něm není závislý a zapadá do jakéhokoli jiného prostředí postaveném na GTK+ 2, tedy především do GNOME a Xfce. Oproti Nautilu je však extrémně svižný a nenáročný.



Kubrick


Řízení a automatická regulace větráčků

fan.jpg

Počasí ještě řídit neumíme, počítač by však chtěla většina z nás řídit dokonale. V dnešním článku se podíváme na to, jak řídit větráčky umístěné v našem počítači, jak je ztišit, nebo naopak přidat na jejich výkonu. Také na to, jak jejich rychlost a hluk automaticky regulovat podle potřeby.



Začal nový školní rok

a já zas musím vytvářet uživatele