Publikovaných článků: 35
28. February 2009 | Martin Šín
Pro plynulý vzdálený přístup do grafického prostředí ..
27. February 2009 | Redakce
Případy použití OpenOffice.org v praxi, návod pro práci s kontingenční tabulkou, představení mnoha maker pro technické výpočty a novinky verze 3.0.1 a chystané 3.1. Nejzajímavější články portálu OpenOffice.cz.
26. February 2009 | Juraj Šípoš
Čo prebleskne mozgom pri počutí slova FreeBSD? Bude to vždy elektrický náboj, alebo iba ticho? Možno bude zaujímavé čitateľom povedať zopár informácií o systéme, ktorý nie je Linux, ale ktorý sa ním veľmi rýchlo môže stať.
25. February 2009 | Jiří Eischmann
Největší nasazení Linuxu proběhne v Brazílii. Kuba přechází na Linux. Red Hat bude spolupracovat s Microsoftem. Open-Xchange je blízko 10 milionům platících uživatelů. Vodafone se i nadále angažuje v LiMo. Moonlight 1.0. Chrome pro Linux bude používat GTK+. Debian 5.0 Lenny.
24. February 2009 | Jiří Eischmann
Ubuntu obsahuje již v základní instalaci mnoho jednoduchých, ale přesto velmi oblíbených a hratelných her. Jedná se obvykle o počítačové varianty karetních, deskových nebo logických her a naleznete je v hlavní nabídce Aplikace | Hry . Tyto standardní hry si ukazovat nebudeme, protože jsou všeobecně známé a jejich ovládání je jednoduché. Představíme si střílečky, strategie a další originální kousky.
23. February 2009 | Martin Šín
V tomto dílu si ukážeme, jak nainstalovat linuxovou distribuci IPCop na pevný disk vašeho počítače. Použijeme k tomu instalační CD, které jsme si připravili v minulém díle. Vlastní instalace systému trvá asi půl hodiny a po jejím provedení získáte funkční firewall s Linuxem uvnitř, který můžete dál upravit podle svých potřeb.
22. February 2009 | Martin Šín
Tak jsem opět instaloval, ne sobě, ale jiným ..
19. February 2009 | Martin Šín
Boot and play! Právě tímto heslem se řídí linuxové live DVD, které je vytvořeno speciálně pro hráče počítačových her. Jedná se o živé DVD, které obsahuje nejen operační systém, ale i celou řadu těch nejoblíbenějších počítačových her.
18. February 2009 | Július Pastierik
Ako spokojný používateľ OS Mandriva 2008.1 som rád siahol po možnosti jeho upgrade na verziu 2009.0. V nasledujúcom článku si ukážeme, aké príjemné (ale aj nepríjemné) novinky ma pritom stretli. Pretože u nás v obci máme iba pomalé dial-up internetové pripojenie, pre upgrade operačného systému som odkázaný na distribučné CD alebo DVD médiá.
17. February 2009 | Martin Šín
Záložky jen přidávám a mažu málo, co s tím?
17. February 2009 | Martin Sukaný
V závěru předcházejícímu článku jsem přislíbil, že příště se podíváme trochu blíže na konzoli a Emacs, přesněji na asistenční technologie, které dokáží tyto velmi významné elementy operačního systému GNU/Linux zpřístupnit těžce zrakově znevýhodněným uživatelům. Ještě předtím bych si však dovolil shrnout několik poznatků, které se mi za uplynulý měsíc podařilo nashromáždit.
15. February 2009 | Vlastimil Ott
Hledal jsem pro svůj Asus Eee PC vhodný operační systém. Pár jsem jich vyzkoušel a napsal si pár poznámek.
16. February 2009 | Martin Šín
V následujícím seriálu se podíváme na jedno praktické využití linuxové distribuce IPCop na střední škole. Nebude to zrovna to nejtypičtější využití této prakticky jednoúčelové distribuce (firewallu), ale snad vás nezklame. V následujících článcích naleznete odpovědi na to, jak si systém nainstalovat, jak ho spravovat a co vlastně IPCop umí. Dnes si však zodpovíme tu nejzákladnější otázku, která nás asi napadne - Proč použít IPCop?
15. February 2007 | Martin Šín
V seriálu se podíváme na jedno praktické využití linuxové distribuce IPCop na střední škole. Nebude to zrovna to nejtypičtější využití této prakticky jednoúčelové distribuce (firewallu), ale snad vás nezklame. V následujících článcích naleznete odpovědi na to, jak si systém nainstalovat, jak ho spravovat a co vlastně IPCop umí.
16. February 2009 | Lubomír Čevela
Jedna ze základních pouček informatiky zní: „Když všechno selže, začni číst návod.“ Začínající uživatel Linuxu se správně ptá: „Jaký návod?“ Pro zájemce o linuxovou distribuci Ubuntu může být v tomto případě dobrou volbou kniha Ivana Bíbra a kolektivu Ubuntu 8.10 Praktická příručka uživatele Linuxu.
15. February 2009 | Tomáš Hanusek
Stále panuje přesvědčení, že MPlayer neumí navigaci v DVD menu a ani ji nikdy umět nebude. Opak je pravdou...
13. February 2009 | Redakce
Vybrané články z portálu OpenOffice.cz - šablony, návod pro vyhledávání a nahrazování textu, logické funkce, novinky a aktuality a dvě případové studie českých firem, které OpenOffice.org používají. Odkazy na texty vydané do poloviny měsíce února vám přinášíme v jednom článku.
28. July 2009 | Redakce
Na grafiku s Linuxem aneb když se chce, všechno jde - i úprava fotek bez Photoshopu. My se vám snažíme ukázat cestu.
12. February 2009 | __
V dnešním článku se podíváme na jednoduché nástroje vhodné pro zálohování v desktopovém prostředí GNOME. Článek popisuje zálohování v domácích podmínkách, v žádném případě jej nelze považovat za úplné pojednání, profesionální úvod do zálohování ani návod, jak zálohovat v prostředí, kde jde o větší peníze. V takovém případě si sežeňte co nejvíce relevantních informací z různých zdrojů a udělejte si názor sami. Což je ostatně dobrý nápad nejen v případě zálohování.
13. February 2009 | Vojtěch Trefný
Pokud jste vstoupili do světa Ubuntu, jistě čelíte mnoha otázkám a možná pracně hledáte řešení. Pro vás je tady další článek přinášející tři návody, jak obvyklé úkoly rychle a správně vyřešit. Dnešní témata se týkají zálohování, sledování hardwaru a správě uživatelů. A nejsou to témata striktně ubunťácká...
11. February 2009 | Jiří Eischmann
Kanadská vláda OSS zvažuje, britští konzervativci jej podporují. Mozilla přispěje sto tisíci na vývoj OGG. Windows vs. Linux: Kdo je vítěz na netboocích? Je to Windows 7 nebo KDE 4? Compiz dostane pevnou ruku. HP má vlastní rozhraní pro Ubuntu. Linuxová API pro akceleraci videa by se mohla sjednotit. Knoppix 6.0. iMAGIC OS 2009.3
10. February 2009 | Vojtěch Zeisek
Jak už se stává tradicí, nedlouho po vydání nové verze populární distribuce Mandriva Linux vyšla z klávesnice Ivana Bíbra a jeho kolektivu další verze její české příručky. Opět o něco silnější a lepší. Nyní navíc obsahuje dosti podrobný popis nového KDE4, čímž se pro tento softwarový balík stává základní literaturou.
9. February 2009 | Bc. Alois Hýbl, DiS.
V posledním článku Průvodce Linuxem se podíváme na pár položek, se kterými se v průběhu používání GNU/Linuxu pravděpodobně setkáte. V následujících řádcích napíši něco o zavaděči systému, změně grafického prostředí, zmíním se o práci v silně nepopulárním terminálu (pro běžné uživatele) a také si něco řekneme o možnosti upgradu systému. Jak začít tento nesourodý článek? Jako vždy - od začátku...
6. February 2009 | Martin Šín
Dnes a vlastně včera jsem potřeboval naklonovat Windows Vista ...
6. February 2009 | Jiří Eischmann
Ubuntu obsahuje již v základní instalaci mnoho jednoduchých, ale přesto velmi oblíbených a hratelných her. Jedná se obvykle o počítačové varianty karetních, deskových nebo logických her. Patří sem tedy např. pasiáns, black jack, miny, šachy nebo populární sudoku. Všechny hry naleznete v hlavní nabídce Aplikace | Hry . Tyto standardní hry si ukazovat nebudeme, protože jsou všeobecně známé a jejich ovládání je jednoduché.
5. February 2009 | Jirka Vrba
Livestation je služba, která vám poskytne přístup k několika tisícům televizních kanálů prostřednictvím jednoho přehrávače.
4. February 2009 | Lukáš Zapletal
Již dlouho jsem nezálohoval firemní notebook, takže jsem se dnes odhodlal k vytvoření zálohovacího skriptu pomocí výborného archivačního nástroje 7-Zip, který je dostupný v Linuxu i pro Windows. Skript jsem koncipoval tak, aby byl v maximální míře vhodný na externí disk nebo flashdisk se souborovým systémem FAT32.
4. February 2009 | Lukáš Zapletal
V následujícím článku bychom rádi představili výborný nástroj pro správu schránky Parcellite. Někteří uživatelé možná už znají nástroj Klipper z prostředí KDE, případně Glipper určený pro GNOME. Parcellite je však jiný.
4. February 2009 | Redakce
Představujeme vám nový PDF magazín určený pro uživatele Linuxu a kancelářského balíku OpenOffice.org. E-zin jménem openMagazin přináší v jednom souboru ty nejlepší články, které vyšly v uplynulém měsíci na portálech LinuxEXPRES.cz a OpenOffice.cz.
3. February 2009 | Lukáš Faltýnek
Jazyk PL/SQL (Procedural Language/Structured Query Language) je procedurálním rozšířením databázového jazyka SQL, se kterým se setkáte v produktech společnosti Oracle. Ač se na první pohled zdá PL/SQL velmi jednoduchým programovacím jazykem, ve kterém si vystačíte s několika základními programátorskými konstrukcemi, není tomu tak.
3. February 2009 | Milan Kozák
Je to sotva pár hodin, co odjel jeden můj dobrý kamarád na lyžovačku do Itálie. Na starosti mi tu však zanechal svoje "dítě" - poměrně rozsáhlou bezdrátovou síť se stovkami klientů. Já jsem se tak během chvíle stal na osm dní technickou podporou, servisním technikem a účetní v jedné osobě.
25. May 2009 | René Baran
Skutečnost, že je na trhnu více linuxových distribucí není žádnou novinkou ani pro úplného začátečníka. Ovšem o postupu jak si vytvořit vlastní distribuci se ví méně. Přitom dnes jde již o poměrně jednoduchou záležitost. Dovolte mi zde v krátkosti uvést základní postup, jak takovou vlastní linuxovou distribuci vytvořit.
2. February 2009 | Bc. Alois Hýbl, DiS.
Pokud jste se ještě neodvážili nainstalovat linuxovou distribuci a pouze jste si prohlédli obrázky jednotlivých distribucí vyladěných "ku oku svému", pak již máte představu, co vše je možné v linuxových distribucích upravovat. Zjednodušeně řečeno - je možné upravovat téměř cokoliv. V dnešním článku si řekneme něco o možnostech změny vzhledu distribucí Linuxu.
1. February 2009 | René Baran
V dobách, kdy byl na linuxových počítačích pouze textový režim, používalo se jen několik emailových klientů. Těmi nejhlavnějšími byly Elm a Pine .