Linux E X P R E S

Facebook
Archiv

V této sekci naleznete všechny publikované články řazené podle data, kdy byly publikovány.

1970    1971    1972    1973    1974    1975    1976    1977    1978    1979    1980    1981    1982    1983    1984    1985    1986    1987    1988    1989    1990    1991    1992    1993    1994    1995    1996    1997    1998    1999    2000    2001    2002    2003    2004    2005    2006    2007    2008    2009    2010    2011    2012    2013    2014    2015    2016    2017    2018    2019    2020    2021    2022    2023    2024   

<<   January February March April May June July August September October November December   >>


Publikovaných článků: 35


Jak jsem NXoval

Pro plynulý vzdálený přístup do grafického prostředí ..



Vybrané články z OpenOffice.cz: 16. až 26. února 2009

obecna.png

Případy použití OpenOffice.org v praxi, návod pro práci s kontingenční tabulkou, představení mnoha maker pro technické výpočty a novinky verze 3.0.1 a chystané 3.1. Nejzajímavější články portálu OpenOffice.cz.



FreeBSD 7.1 - predstavenie, inštalácia

freeBSD.png

Čo prebleskne mozgom pri počutí slova FreeBSD? Bude to vždy elektrický náboj, alebo iba ticho? Možno bude zaujímavé čitateľom povedať zopár informácií o systéme, ktorý nie je Linux, ale ktorý sa ním veľmi rýchlo môže stať.



Vyšel nový Debian, Red Hat a Microsoft budou spolupracovat

dvatydny.gif

Největší nasazení Linuxu proběhne v Brazílii. Kuba přechází na Linux. Red Hat bude spolupracovat s Microsoftem. Open-Xchange je blízko 10 milionům platících uživatelů. Vodafone se i nadále angažuje v LiMo. Moonlight 1.0. Chrome pro Linux bude používat GTK+. Debian 5.0 Lenny.



Pařba v Ubuntu - přehled několika her

racer.jpg

Ubuntu obsahuje již v základní instalaci mnoho jednoduchých, ale přesto velmi oblíbených a hratelných her. Jedná se obvykle o počítačové varianty karetních, deskových nebo logických her a naleznete je v hlavní nabídce Aplikace | Hry . Tyto standardní hry si ukazovat nebudeme, protože jsou všeobecně známé a jejich ovládání je jednoduché. Představíme si střílečky, strategie a další originální kousky.



IPCop: Nainstalujte si ochránce počítačové sítě

ipcop.gif

V tomto dílu si ukážeme, jak nainstalovat linuxovou distribuci IPCop na pevný disk vašeho počítače. Použijeme k tomu instalační CD, které jsme si připravili v minulém díle. Vlastní instalace systému trvá asi půl hodiny a po jejím provedení získáte funkční firewall s Linuxem uvnitř, který můžete dál upravit podle svých potřeb.



Pár poznámek k Lennymu

Tak jsem opět instaloval, ne sobě, ale jiným ..



DVD linuX-gamers.net: Pořádná radost pro linuxové hráče

linux_players.jpg

Boot and play! Právě tímto heslem se řídí linuxové live DVD, které je vytvořeno speciálně pro hráče počítačových her. Jedná se o živé DVD, které obsahuje nejen operační systém, ale i celou řadu těch nejoblíbenějších počítačových her.



Mandriva Linux 2009 očami začiatočníckeho profesionála

mandriva.jpg

Ako spokojný používateľ OS Mandriva 2008.1 som rád siahol po možnosti jeho upgrade na verziu 2009.0. V nasledujúcom článku si ukážeme, aké príjemné (ale aj nepríjemné) novinky ma pritom stretli. Pretože u nás v obci máme iba pomalé dial-up internetové pripojenie, pre upgrade operačného systému som odkázaný na distribučné CD alebo DVD médiá.



Jak zálohovat záložky ve Firefoxu

Záložky jen přidávám a mažu málo, co s tím?



Střípky z pod bílé hole - aktuální technologické novinky

V závěru předcházejícímu článku jsem přislíbil, že příště se podíváme trochu blíže na konzoli a Emacs, přesněji na asistenční technologie, které dokáží tyto velmi významné elementy operačního systému GNU/Linux zpřístupnit těžce zrakově znevýhodněným uživatelům. Ještě předtím bych si však dovolil shrnout několik poznatků, které se mi za uplynulý měsíc podařilo nashromáždit.



Asus Eee PC a operační systémy

Hledal jsem pro svůj Asus Eee PC vhodný operační systém. Pár jsem jich vyzkoušel a napsal si pár poznámek.



Seznamte se: IPCop - ochránce vaší sítě

ipcop.gif

V následujícím seriálu se podíváme na jedno praktické využití linuxové distribuce IPCop na střední škole. Nebude to zrovna to nejtypičtější využití této prakticky jednoúčelové distribuce (firewallu), ale snad vás nezklame. V následujících článcích naleznete odpovědi na to, jak si systém nainstalovat, jak ho spravovat a co vlastně IPCop umí. Dnes si však zodpovíme tu nejzákladnější otázku, která nás asi napadne - Proč použít IPCop?



IPCop

ipcop.gif

V seriálu se podíváme na jedno praktické využití linuxové distribuce IPCop na střední škole. Nebude to zrovna to nejtypičtější využití této prakticky jednoúčelové distribuce (firewallu), ale snad vás nezklame. V následujících článcích naleznete odpovědi na to, jak si systém nainstalovat, jak ho spravovat a co vlastně IPCop umí.



Recenze knihy Ubuntu 8.10 CZ Praktická příručka uživatele Linuxu

ubuntu810.jpg

Jedna ze základních pouček informatiky zní: „Když všechno selže, začni číst návod.“ Začínající uživatel Linuxu se správně ptá: „Jaký návod?“ Pro zájemce o linuxovou distribuci Ubuntu může být v tomto případě dobrou volbou kniha Ivana Bíbra a kolektivu Ubuntu 8.10 Praktická příručka uživatele Linuxu.



MPlayer a DVD menu

Stále panuje přesvědčení, že MPlayer neumí navigaci v DVD menu a ani ji nikdy umět nebude. Opak je pravdou...



Vybrané články z OpenOffice.cz: 29. ledna až 13. února 2009

ooo.png

Vybrané články z portálu OpenOffice.cz - šablony, návod pro vyhledávání a nahrazování textu, logické funkce, novinky a aktuality a dvě případové studie českých firem, které OpenOffice.org používají. Odkazy na texty vydané do poloviny měsíce února vám přinášíme v jednom článku.



Grafika

Na grafiku s Linuxem aneb když se chce, všechno jde - i úprava fotek bez Photoshopu. My se vám snažíme ukázat cestu.



Domácí zálohování v GNOME

disk.png

V dnešním článku se podíváme na jednoduché nástroje vhodné pro zálohování v desktopovém prostředí GNOME. Článek popisuje zálohování v domácích podmínkách, v žádném případě jej nelze považovat za úplné pojednání, profesionální úvod do zálohování ani návod, jak zálohovat v prostředí, kde jde o větší peníze. V takovém případě si sežeňte co nejvíce relevantních informací z různých zdrojů a udělejte si názor sami. Což je ostatně dobrý nápad nejen v případě zálohování.



Rady uživatelům Ubuntu: zálohování, sledování hardwaru, správa uživatelů

ubuntu.png

Pokud jste vstoupili do světa Ubuntu, jistě čelíte mnoha otázkám a možná pracně hledáte řešení. Pro vás je tady další článek přinášející tři návody, jak obvyklé úkoly rychle a správně vyřešit. Dnešní témata se týkají zálohování, sledování hardwaru a správě uživatelů. A nejsou to témata striktně ubunťácká...



Leden 09 na LinuxEXPRESu

Jedním slovem: Ubuntu.



Bitva o systém pro netbooky vrcholí, Linux boduje

dvatydny.gif

Kanadská vláda OSS zvažuje, britští konzervativci jej podporují. Mozilla přispěje sto tisíci na vývoj OGG. Windows vs. Linux: Kdo je vítěz na netboocích? Je to Windows 7 nebo KDE 4? Compiz dostane pevnou ruku. HP má vlastní rozhraní pro Ubuntu. Linuxová API pro akceleraci videa by se mohla sjednotit. Knoppix 6.0. iMAGIC OS 2009.3



Kniha o Mandriva Linuxu 2009

ml09.jpg

Jak už se stává tradicí, nedlouho po vydání nové verze populární distribuce Mandriva Linux vyšla z klávesnice Ivana Bíbra a jeho kolektivu další verze její české příručky. Opět o něco silnější a lepší. Nyní navíc obsahuje dosti podrobný popis nového KDE4, čímž se pro tento softwarový balík stává základní literaturou.



Průvodce Linuxem 13 - Pár dobrých rad závěrem a do začátku

frozen_bubble.png

V posledním článku Průvodce Linuxem se podíváme na pár položek, se kterými se v průběhu používání GNU/Linuxu pravděpodobně setkáte. V následujících řádcích napíši něco o zavaděči systému, změně grafického prostředí, zmíním se o práci v silně nepopulárním terminálu (pro běžné uživatele) a také si něco řekneme o možnosti upgradu systému. Jak začít tento nesourodý článek? Jako vždy - od začátku...



Den, kdy partimage přestal stačit

Dnes a vlastně včera jsem potřeboval naklonovat Windows Vista ...



Hry v Ubuntu - instalace komerčních her

ubuntu.png

Ubuntu obsahuje již v základní instalaci mnoho jednoduchých, ale přesto velmi oblíbených a hratelných her. Jedná se obvykle o počítačové varianty karetních, deskových nebo logických her. Patří sem tedy např. pasiáns, black jack, miny, šachy nebo populární sudoku. Všechny hry naleznete v hlavní nabídce Aplikace | Hry . Tyto standardní hry si ukazovat nebudeme, protože jsou všeobecně známé a jejich ovládání je jednoduché.



Livestation - televize pro váš desktop

Livestation je služba, která vám poskytne přístup k několika tisícům televizních kanálů prostřednictvím jednoho přehrávače.



Inkrementální zálohování pomocí 7-zipu

Již dlouho jsem nezálohoval firemní notebook, takže jsem se dnes odhodlal k vytvoření zálohovacího skriptu pomocí výborného archivačního nástroje 7-Zip, který je dostupný v Linuxu i pro Windows. Skript jsem koncipoval tak, aby byl v maximální míře vhodný na externí disk nebo flashdisk se souborovým systémem FAT32.



Správa schránky v Ubuntu pomocí Parcellite

ubuntu.png

V následujícím článku bychom rádi představili výborný nástroj pro správu schránky Parcellite. Někteří uživatelé možná už znají nástroj Klipper z prostředí KDE, případně Glipper určený pro GNOME. Parcellite je však jiný.



Představujeme PDF magazín s výběrem článků

openmagazin_ikona_mala.jpg

Představujeme vám nový PDF magazín určený pro uživatele Linuxu a kancelářského balíku OpenOffice.org. E-zin jménem openMagazin přináší v jednom souboru ty nejlepší články, které vyšly v uplynulém měsíci na portálech LinuxEXPRES.cz a OpenOffice.cz.



Recenze knihy Oracle - Programování v PL/SQL

plsql.jpg

Jazyk PL/SQL (Procedural Language/Structured Query Language) je procedurálním rozšířením databázového jazyka SQL, se kterým se setkáte v produktech společnosti Oracle. Ač se na první pohled zdá PL/SQL velmi jednoduchým programovacím jazykem, ve kterém si vystačíte s několika základními programátorskými konstrukcemi, není tomu tak.



PPTP VPN klient a Linux

sitovka.jpg

Je to sotva pár hodin, co odjel jeden můj dobrý kamarád na lyžovačku do Itálie. Na starosti mi tu však zanechal svoje "dítě" - poměrně rozsáhlou bezdrátovou síť se stovkami klientů. Já jsem se tak během chvíle stal na osm dní technickou podporou, servisním technikem a účetní v jedné osobě.



Tvorba vlastní live distribuce Linuxu

babytux.png

Skutečnost, že je na trhnu více linuxových distribucí není žádnou novinkou ani pro úplného začátečníka. Ovšem o postupu jak si vytvořit vlastní distribuci se ví méně. Přitom dnes jde již o poměrně jednoduchou záležitost. Dovolte mi zde v krátkosti uvést základní postup, jak takovou vlastní linuxovou distribuci vytvořit.



Průvodce Linuxem 12 - Vzhled GNU/Linuxu

frozen_bubble.png

Pokud jste se ještě neodvážili nainstalovat linuxovou distribuci a pouze jste si prohlédli obrázky jednotlivých distribucí vyladěných "ku oku svému", pak již máte představu, co vše je možné v linuxových distribucích upravovat. Zjednodušeně řečeno - je možné upravovat téměř cokoliv. V dnešním článku si řekneme něco o možnostech změny vzhledu distribucí Linuxu.



Pine & Gmail

tree3.gif

V dobách, kdy byl na linuxových počítačích pouze textový režim, používalo se jen několik emailových klientů. Těmi nejhlavnějšími byly Elm a Pine .