Linux E X P R E S

Facebook
Archiv

V této sekci naleznete všechny publikované články řazené podle data, kdy byly publikovány.

1970    1971    1972    1973    1974    1975    1976    1977    1978    1979    1980    1981    1982    1983    1984    1985    1986    1987    1988    1989    1990    1991    1992    1993    1994    1995    1996    1997    1998    1999    2000    2001    2002    2003    2004    2005    2006    2007    2008    2009    2010    2011    2012    2013    2014    2015    2016    2017    2018    2019    2020    2021    2022    2023    2024   

<<   January February March April May June July August September October November December   >>


Publikovaných článků: 36


Vlastní akce v Thunaru, správci souborů pro Xfce

thunar.jpg

Vlastní akce jsou funkce, které si do Thunaru přidá uživatel sám formou skriptů nebo příkazů. Tyto funkce jsou pak dostupné přes kontextovou nabídku u těch typů souborů, ke kterým uživatel akce přidělí.



Screenlets - to pravé pro vaši obrazovku

screenlets.jpg

Screenlety jsou virtuálními reprezentacemi věcí, které běžně nacházíte na svém stole - různých papírků, hodin, kalendářů, pravítek, atp. Kromě toho samozřejmě přibývají programy pro zjištění informací o počítači, usnadnění jeho ovládání a zjednodušení práce se systémem. Jinými slovy, máte-li nepořádek na stole, díky screenletům ho budete mít brzo i na ploše.



Jak vypnout v GNOME koš

Taky nemáte rádi odpadkový koš? Sice je někdy k nezaplacení, ale já jsem ochoten se ho vzdát a přijmout případné následky. Jak ho ale zcela vypnout?



Novell GroupWise Client na Ubuntu

logogwcl.png

Před pár dny jsem potřeboval na Ubuntu v zaměstnání zprovoznit Novell GroupWise Client. Bohužel na webu Novella jsou pouze verze pro Windows a SuSE linux. Hledal jsem a zkoušel, až jsem "dozkoušel" ;-)



Rozšíření a skripty pro Nautilus

nautilus_ext.jpg

Správce souborů Nautilus je bez nadsázky srdcem prostředí GNOME, bez něj by uživatelé neměli ani ikony na ploše. Nautilus už se vyvíjí řadu let a ač se jeho vývojáři řídí filozofií jednoduchosti, která je vlastní celému GNOME, jedná se o propracovaného správce souborů. Mnoho uživatelů však ani netuší, že ho lze rozšířit o další funkce, jejichž počet je prakticky omezen jen nápaditostí a schopnostmi uživatele.



openMagazin 4/2009 - to nejlepší z českých linuxových portálů

openmagazin_ikona_mala.jpg

Nejvýznamnější české portály věnující se svobodnému softwaru spojily síly a společně vydávají elektronický magazín se svými nejlepšími články. PDF soubor připravuje obecně prospěšná společnost Liberix a je určen všem zájemcům o svobodný software - proto jej kopírujte, posílejte, tiskněte a sdílejte přes výměnné sítě - hloupým organizacím navzdory.



VNC - grafická kontrola vzdialeného počítača

vnc.jpg

Ovládanie vecí na diaľku je snaha, ktorú ľudstvo pozná už oddávna. V niektorých starovekých ruinách sa našli architektonické pokusy využiť prúd tečúcej vody potom, ako niekto otvoril tajný uzáver, ale príkladov je viac a nielen v rozprávkach, v odkaze ktorých si mnohí pamätajú magické slová „Sezam, otvor sa!“



Touch Book: Váš nový linuxový notebook, netbook, PDA nebo přehrávač

always_innovating.jpg

Systematickým pročesáváním internetu jsem se dostal k zajímavým stránkám. Pokud jste také ve fázi vyhledávání svého prvního netbooku, zbystřete. Už brzy se na trhu objeví zajímavé zařízení, které nabídne neotřelou funkčnost a dobrou alternativu všem PDA, notebookům či čtečkám elektronických knih.



Výběr článků z portálu OpenOffice.cz, 11. - 20. května

ooo.png

Další díly seriálů: funkce na kontrolu hodnot, obecné makra a makra pro fakturu. Případová studie z firmy Snaggi s.r.o. a výběr zpráv ze světa OpenOffice.org. To je výběr z článků partnerského portálu OpenOffice.cz.



Programátor Kornelix: Software pro každého

Když se řekne Kornelix, snad nikoho nenapadne přezdívka jednoho z opensource programátorů současnosti. Na druhou stranu, pokud se podíváte na jeho domovskou stránku, najdete zde řadu zajímavých a užitečných programů. Začínající programátoři zde mohou najít inspiraci a zdrojové soubory, běžní uživatelé pak ocení právě kvalitu a jednoduchost vytvořených aplikací.



Rakouské školství nasazuje OpenOffice.org, Kalifornie zkouší open-source učebnice

dvatydny.gif

Ministerstvo školství v Rakousku bude podporovat OpenOffice.org. Lenovo a Dell se v pohledu na Linux rozcházejí. Intel a Nokia spolupracují na oFono. Open-source učebnice v Kalifornii. Skončí Red Hat v náručí IBM? OpenOffice.org 3.1. XBMC 9.04 Babylon. Zenwalk 6.0. Novell vyvíjí verzi distribuce postavenou na Moblinu.



Sadzba knihy v Scribuse: Grafické prvky na obálke

scribus.png

V ďalšom diele seriálu o sadzbe knihy v Scribuse si pohovoríme o tom, ako môžete na obálke vytvoriť špeciálne grafické prvky, nastaviť špecifické obtekanie textu a pod.



Slovník pro konzoli

Jaký slovník pro linuxovou konzoli?



Jak v Ubuntu vyzkoušet Kubuntu a Xubuntu, zjistit informace o hardwaru a změnit frekvenci procesoru

ubuntu.png

Pokud jste vstoupili do světa Ubuntu, jistě čelíte mnoha otázkám a možná pracně hledáte řešení. Právě pro vás je tady další článek přinášející tři návody, jak obvyklé úkoly rychle a správně vyřešit. Dnes se podíváme instalaci "alternativních" pracovních prostředí, získání informací o hardwaru a dynamickou změnu frekvence procesoru.



Zenwalk – zdravě konZenvativní

zenwalk.jpg

Linuxové operační systém skýtají netušené možnosti a lze je využít na mnoha rozmanitých technologiích, místech a strojích. Existence nepřeberného množství distribucí se chápe jako obrovská výhoda; těch hlavních a známých je jen několik. V okamžiku, kdy budete potřebovat systém pro specifický hardware, oceníte, že existuje dalších dvacet distribucí, které už mezi úplně nejznámější nepatří.



Hybrid Share: Sdílení souborů a komunikace s přáteli

hybridshare.jpg

Autor Matteo Bertozzi označuje program Hybrid Share za uživatelsky přívětivou aplikaci pro uživatele Mac OS X, Windows i Linuxu, která jim umožní okamžité sdílení souborů a chatování s přáteli. Ne vše je tak zcela pravda.



Audacious: Moduly

audacious.png

V závěru trojice článků o modulárním hudebním přehrávači Audacious se podíváme na to nejzajímavější. Jak název napovídá, půjde o moduly. Tedy o jejich správu a příklady použití.



Volba jména

Na jménu přeci záleží ...



Připojení na internet přes Bluetooth a mobil

mobil.jpg

V dnešním příspěvku se podíváme na velmi používanou věc: mobil v kapse, internet v notebooku. Chvilku mi trvalo, než jsem na to přišel, ale nakonec jde o strašně jednoduchou věc. Budete potřebovat spárovaná zařízení a balíček wvdial.



Vytvoření oddílu pro Boot Booster na Eee

asus_eee_pc.jpg

Ve svém článku o Debianu na Eee PC jsem zmínil malý diskový EFI oddíl typu 0xef. Ten najdete na disku Eeéčka hned po koupi. Pokud ho zachováte, můžete využívat tkz. Boot Booster, kterým výrazně zrychlíte start systému. Jak takový oddíl vytvořit, pokud jste si ho při instalaci smazali?



Podpořte Průvodce Linuxem

Pokud se vám líbí miniportál Průvodce Linuxem, který vznikl na základě našeho seriálu, podpořte jej, prosím!



Miroslav Hrončok


Sadzba knihy v Scribuse: Tvorba obálky

scribus.png

Nedieľnou súčasťou knihy je obálka. V dnešnom dieli seriálu o sadzbe knihy v Scribuse si ukážeme praktickú ukážku niektorých možností Scribusu v tejto oblasti.



Sadzba knihy v Scribuse

scribus.png

Vysázet knihu není snadné, ale pokud víte, jak na to, můžete začít sbírat zkušenosti. Představíme vám skvělý nástroj pro DTP a sazbu - Scribus. Při přípravě cvičebnice příkladů z matematiky pomůže také OpenOffice.org a další nástroje, které můžete použít také ve Windows.



Nastavení KDE4: Klávesnice, myš, obrazovka

kde.png

Dnešní díl se zevrubně věnuje nastavení klávesnice, myši a klávesových zkratek – ukážeme vám, jak spustit program po stisku klávesové kombinace odkudkoliv v prostředí KDE4. Věnovat se budeme i nastavení multimédií a obrazovky.



Internet na cestách

Tentokrát přes USB a s WM6 ...



Výběr článků z portálu OpenOffice.cz, 27. dubna - 7. května

ooo.png

Další díl seriálu OpenOffice.org vo výrobnej firme, dva díly Funkcí pro práci s textem a výběr zpráv ze světa OpenOffice.org. Souhrn článků z portálu OpenOffice.org za dva poslední, zkrácené týdny.



Audacious: Úprava vzhledu a chování

audacious.png

V pokračování článku o hudebním přehrávači Audacious se dozvíte něco o možnostech jeho dalšího používání a nastavení, například jak změnit jeho vzhled.



Liberix, o.p.s., se stal správcem obsahu úspěšných webů o Linuxu a OpenOffice.org

logo_liberix_perex.jpg

Brno, Olomouc – 6. května 2009. Obecně prospěšná společnost Liberix a společnost QCM, s.r.o. oznamují příznivcům Linuxu a kancelářského balíku OpenOffice.org, že Liberix, o.p.s., se od 1. dubna 2009 stal správcem obsahu portálů LinuxEXPRES.cz, OpenOffice.cz a MandrivaLinux.cz.



Linux na jaře: Nová verze Mandriva Linuxu a Ubuntu

dvatydny.gif

ČR na 39. místě v žebříčku open source aktivity. Patenty MS na FAT budou zkoumány. DELL začal potichu prodávat notebooky s Ubuntu i v ČR. Hlasujte o nejoblíbenější distribuci. Ulteo Open Virtual Desktop 1.0. Rychlé služby s Prestem od Xandrosu. Listen. Ubuntu 9.04 Jaunty Jackalope. Mandriva Linux 2009 Spring. NetBSD 5. OpenBSD 4.5.



Sadzba knihy v Scribuse: Príprava podkladov v OpenOffice.org

scribus.png

Potrebujete vysádzať knihu v Scribuse? Napíšte ju v OpenOffice.org, „nalejte“ ju do Scribusu, urobte tam potrebné úpravy a exportujte do PDF formátu. V nasledujúcom seriáli bude ukázaný jeden z možných postupov, ako to urobiť.



HandBrake: Zálohování DVD v Linuxu pro náročnější

handbrake.jpg

Když se řekne "handbrake", většina lidí by si mohla představit ruční brzdu v automobilu. Že to nemusí být vždy pravda, si ukážeme v následujícím článku. Řeč bude o dalším z řady programů určených k převodu video disků (typicky pochopitelně DVD) do některého z jiných formátů. Pojďme se tedy podívat, co je na něm tak zvláštního a čím se od ostatních programů tohoto typu tolik odlišuje.



Podpořte svůj oblíbený systém

logo_distribuce_roku_2009.png

AbcLinuxu.cz vyhlašuje po desáté anketu o nejoblíbenější distribuci. Podpořte tedy hlasováním svůj oblíbený systém a nezapomeňte informovat také členy rodiny a známé. Ale anketa není jediná akce, na kterou bychom vás chtěli upozornit.



Nastavení KDE4: Osobní volby, jazyk, písma

kde.png

Nastavení KDE4 pokračuje sekcí Osobní, ale zejména sekcí Výchozí aplikace, která je pro dobré fungování vašeho desktopu zcela zásadní. Pokud k vám přijel cizinec, nastavte mu KDE4 do jeho jazyka, je to snadné, a to včetně klávesnice. A pokud bude potřeba i jiné písmo, pomůže vám správce písem. KDE4 umí mnoho věcí.



OSSConf 2009 - slobodný a otvorený softvér pre školy

V dňoch 2.-5. júla 2009 sa na Fakulte riadenia a informatiky Žilinskej univerzity uskutoční akcia pre širokú verejnosť s názvom OSSConf 2009. Jej cieľom je prezentovanie otvoreného a slobodného softvéru a jeho použitia v školách a výskume (ale aj inde).



CAD na Linuxu

Stejně jako v případě účetnictví se objevují také schopné konstrukterské a CAD nástroje pro Linux. Narazil jsem na jedno překvapení z Německa. Je to (prý) profesionální CAD, má mnoho vlastností a je zdarma.