Linux E X P R E S

Facebook
Archiv

V této sekci naleznete všechny publikované články řazené podle data, kdy byly publikovány.

1970    1971    1972    1973    1974    1975    1976    1977    1978    1979    1980    1981    1982    1983    1984    1985    1986    1987    1988    1989    1990    1991    1992    1993    1994    1995    1996    1997    1998    1999    2000    2001    2002    2003    2004    2005    2006    2007    2008    2009    2010    2011    2012    2013    2014    2015    2016    2017    2018    2019    2020    2021    2022    2023    2024    2025   

<<   January February March April May June July August September October November December   >>


Publikovaných článků: 38


Výběr článků z portálu OpenOffice.cz, 23. listopadu - 28. prosince

ooo.png

Zrychlete své líné OpenOffice.org. Výber správ zo sveta OpenOffice.org. Ako si vložiť českú nápovedu do OpenOffice.org v inej lokalizácii. Společnost RAMET C.H.M., a. s. používá kancelářský balík OpenOffice.org. Styly stránek – proč si máte zalamovat stránky? Kancelářský balík OpenOffice.org používá firma Unimetra, s. r. o. Impress - naučte se pracovat s Průvodcem prezentací. Ako na stĺpce v textovom dokumente. Rozhovor: Tomáš Bílek, autor praktických rozšíření AltSearch nebo TypoJTB.



Zakladatel Ubuntu nebude ředitelem Canonicalu

dvatydny.gif

Mark Shuttleworth odstupuje z vedoucí pozice v Canonicalu. Red Hat ve třetím čtvrtletí opět rostl. Novell reorganizuje. Linus Torvalds slaví 40. DigiKam 1.0. Moonlight 2. Opera se zbavuje Qt. DSGUI 0.2. Sabayon 5.1.



Přejeme všem čtenářům pěkné vánoční svátky a úspěšný rok 2010

Vážení a milí fanoušci a čtenáři LinuxEXPRESu, rádi bychom vám popřáli pohodové Vánoce, které ukončí náročný rok 2009. Ať probíhají v klidu rušeném jen hovorem blízkých a cinkáním příborů či skleniček. Užijte si chvíle klidu a načerpejte síly do nového roku 2010. Přejeme vám, aby byl lepší než ten minulý.



Google, Android a LuFa

Aneb Google kam se podíváš



Správa linuxového serveru: Instalace

debain_notext.png

Jelikož čtenáři tohoto seriálu mají již jisté znalosti, nemyslím si, že je nutné procházet instalaci krok za krokem. Zaměřím se spíše na praktické záležitosti kolem instalačního procesu, upozorním na některé problémy a především osvětlím spektrum možností, které máte v případě instalace Debian GNU/Linuxu.



Pidgin a Facebook chat v Ubuntu 9.10

Pokud používáte kecálka Pidgin pro Jabber či ICQ, možná jste si všimli, že nabízí i možnost přidat svůj facebook účet a používat ho i pro komunikaci pomocí tohoto protokolu. V čem je tedy problém? V ubuntu 9.10 nefunguje.



GtkPSproc: Tiskněte dokumenty jako knížečky, oboustranně, jakkoli

gtkpsproc.jpg

Následující článek je určen pro ty, kteří chtějí tisknout oboustranně, potřebují umístit více stránek na jednu stranu, nebo si chtějí vše vytisknout jako knížku. GtkPSproc je nejen grafickou nadstavbou sady nástrojů psutils, program také přináší svůj vlastní pohled na proces tisku a zjednodušuje tak celý postup na minimum.



2ManDVD


Rozšíření pro Google Chrome

google_chrome.png

Při svém uvedení byl Chrome považován za velmi jednoduchý, rychlý a možná i tak trochu hloupý prohlížeč. To se ale postupně mění. Chrome sice pořád v základním sestavení zůstává jednoduchý a nenáročný, ale funkce si nově můžete přidávat pomocí rozšíření, podobně jako je tomu třeba u Firefoxu.



Pohádka o kafi, wifině a déenesce

starbucks_wifi.png

Právě popíjím obří kafe ve Starbucksu na Zličíně. Tušil jsem tu WiFi a opravdu tu je, jen všecky ty internety nějak nešly.



Shape Collage: Koláže z vašich fotografií

shape_collage.png

Shape Collage je Java aplikace na tvorbu koláží. Pro nekomerční použití je zdarma a díky Javě je multiplatformní. Umožňuje automaticky a rychle vytvořit koláže v různých tvarech, které vypadají opravdu dobře.



Wikipedie přispěvatele skoro neztrácí.. nebo ano?

Dostal jsem (jako mnoho jiných redaktorů) tiskovou zprávu od Wikimedia Česká republika, kde se píše, že Wikipedia neztrácí přispěvatele, jak se nedávno psalo v mainstreamu. Máme být klidní.



SMPlayer: přehrávač videa pro každý den

smplayer.png

MPlayer je bezesporu jedním z nejlepších multimediálních přehrávačů známý především tím, že přehraje prakticky cokoliv na prakticky čemkoliv. Na druhou stranu spoustu lidí odrazuje to, že hodně jeho voleb je přístupných jen skrz příkazovou řádku. Ani výchozí grafické rozhraní není úplně dokonalé. Proto vznikla spousta programů, sloužících jako grafické rozhraní nad MPlayerem. Mezi nimi zaujímá jednu z čelních příček SMPlayer.



Podcast Českého rozhlasu

Není to žádná novinka, ale zas jsem si na něj vzpomněl ..



Vychází desátý díl openMagazinu

openmagazin_perex.png

Obecně prospěšná společnost Liberix vydává již desáté číslo openMagazinu. Volně dostupný magazín je určen do kanceláří, škol, firem nebo domácností, kam přináší nové informace, návody a recenze z oblasti svobodného softwaru.



Francouzská armáda přechází na Thunderbird

dvatydny.gif

CentOS získal komerční podporu. Novellu klesly tržby a propadl se do ztráty. Red Hat otevřel protokol SPICE. Francouzská armáda přechází z Outlooku na Thunderbird. Výsledky ankety o grafice Linuxu. Chystá se Ubuntu One Music Store? Thunderbird 3. Psi 0.14. Vývojáři X.org končí s HAL. Ultimate Edition 2.5.



Přehrávání hudby s MPD

mpd.png

MPD znamená Music Player Daemon. Je to démon, který přehrává hudbu, můžete jej ovládat na lokálním počítači nebo vzdáleně přes síť. MPD přitom standardně přehrává hudbu právě na tom počítači, na kterém je spuštěn, zároveň ale umí streamovat přehrávanou hudbu do sítě nebo za pomoci pulseaudio či icecast přehrávat na vzdáleném počítači.



Virtual MIDI Piano Keyboard


Lidská blbost za 60 eur

Asi jste slyšeli o firmě, která nabízí ke stažení software zdarma, ovšem podmiňuje to registrací na portále a později si za to chce nechat zaplatit.



Správa linuxového serveru: LVM a diskové šifrování

debain_notext.png

V tomto díle si probereme LVM (Logical Volume Manager) a diskové šifrování v podobě dm-crypt/LUKS. Je to poslední z přípravných dílů před instalací Debianu.



Digitální televize se blíží

Je dokonce blíž než si myslíme ..



Mandriva Linux 2010 CZ – Instalační a uživatelská příručka

mdv2010.jpg

Distribuce Mandriva Linux vychází dvakrát ročně. Speciální české vydání tento cyklus kopíruje, avšak poslední verze (tedy 2009.1) nevyšla. Po jednom roce tedy máme k dispozici nové vydání, obsahující instalační DVD, bonusové dvouvrstvé DVD9 naplněné až po okraj dalším softwarem a nástroji a - což nás v této chvíli zajímá především - příručku od pětičlenného autorského kolektivu vedeného Ivanem Bíbrem.



Open-source účetnictví u nás nevznikne

winstrom.jpg

Petr Ferschmann vystudoval ZČU FAV v Plzni. Před několika lety se podílel na založení vývojářské společnosti SoftEU. V současné době má na starosti především její dceřinou společnost WinStrom s.r.o. a hlavně vývoj multiplatformního ekonomického systému WinStrom 10.



SystemRescueCd: Záchranné CD plné užitečných nástrojů

systemrescuecd.png

Záchranné CD SystemResueCd se používá v případech, když přestane nabíhat operační systém, když potřebujete obnovit smazané soubory, když je pevný disk na pokraji zhroucení, když potřebujete zjistit HW počítače, když potřebujete zálohovat operační systém nebo data, když chcete změnit velikost jednotlivých oddílů, zálohovat je, nebo je obnovit ze zálohy, opravit zavaděč GRUB...



Genové inženýrství chameleonů: SUSE Studio

susestudio.png

Stovky linuxových distribucí existují mimo jiné proto, že spousta lidí hledá tu pravou distribuci šitou na jeho míru. Něco speciálních, splnění počítačových snů o ideálním software. A pokud takovou distribuci v nabídce nenajdete? Můžete si buď přizpůsobit nějakou již existující (zpravidla za použití různých poinstalačních úprav) nebo si můžete vytvořit vlastní. Druhá možnost nikdy nebyla snazší, než se SUSE Studio.



Synchronizujte a sdílejte data: Zdarma a jednoduše

dropbox.png

Dnes je naprosto běžné, že má někdo více počítačů. Jeden používá doma pro zábavu, druhý jako přenosnou pracovní stanici a tak podobně. Problém nastává, když máte část dat tam a část zase onde. Pět nástrojů, které si dnes představíme, by vás  tohoto problému mohlo zbavit.



Pracovní prostředí KDE4 – časté dotazy a odpovědi na ně

kde.png

KDE4 je dnes v linuxových systémech jedním z nejpoužívanějších pracovních prostředí. Po více než deseti letech vývoje máme možnost používat verzi, která si nezadá s konkurencí a představuje naprostou technologickou špičku softwarového vývoje obecně.



Listopad 09 na LinuxEXPRESu

Pravidelný souhrn dění na portále LinuxEXPRES.



Diagramy pomocí Dia

Editor diagramů a schémat nejen pro učitele ...



Není Java jako Jawa

Aneb jak jsem si jí instaloval do 64b Debianu ..



Recenze knihy Prezentace a zen

prezentace_zen.jpg

Tato kniha od Garryho Reynoldse, tvůrce populárního webu o designu prezentací a jejich prezentování - presentationzen.com, se nezabývá tím, jak v konkrétním programu vytvářet prezentace. Popisuje principy designu, efektivity a smyslu nejen u prezentací, ale i u samotného prezentování.



QtOctave

Grafické rozhraní pro Octave, nástroj pro numerické řešení problémů lineární algebry, hledání řešení nelineárních rovnic, integrování funkcí, práci s polynomy a integrování diferenciálních rovnic.  Octave je do určité míry kompatibilní s programem Matlab.



Octave

Octave je nástroj pro pro numerické řešení problémů lineární algebry, hledání řešení nelineárních rovnic, integrování funkcí, práci s polynomy a integrování diferenciálních rovnic.  Rozhraní programu je ve formě příkazové řádky, což umožňuje dávkové zpracování, ale z uživatelského hlediska není příliš přívětivé - existují aplikace, které doplňují grafické uživatelské rozhraní. Octave je do určité míry kompatibilní s programem Matlab.



Správa linuxového serveru: RAID teoreticky

debain_notext.png

Ještě před tím, než se rozhodnete nainstalovat Debian na server, byste měli zvážit, jakým způsobem budete pracovat s pevnými disky. Mít všechno na jednom disku v jednom či více diskových oddílech je sice možné, ale existují i jiné možnosti, a sice RAID a LVM, potažmo ještě dm-crypt/LUKS pro diskové šifrování. V tomto dílu se budeme věnovat RAIDu.



Dvě novinky na desktopu: Chrome OS, Ulteo Open Virtual Desktop

dvatydny.gif

Google představil svůj OS. Švédská policie šetří díky svobodnému softwaru. OSS se daří lépe v evropských firmách než amerických. Bude SilverLight někdy funkční i v Linuxu? KOffice 2.1. Fedora 12 Constantine. FreeBSD 8. Linux Mint 8 Helena. Ulteo Open Virtual Desktop 2.0.



openMagazin získal ISSN

S potěšením oznamujeme, že elektronický openMagazin získal číselné označení ISSN.



QElectroTech


Pragha – Nenáročný, a přesto kvalitní přehrávač

pragha.png

Praghu nejspíš znát nebudete, jedná se o relativně mladý a málo známý projekt. Ale není to tak úplně přesné, Pragha navazuje na vývoj přehrávače Consonance, protože jeho původní autor na něm přestal pracovat. Nevytíží ani starší stroje, ale zároveň nabízí některé moderní funkce, jako je například spolupráce s Last.fm.