Linux E X P R E S

Facebook
Archiv

V této sekci naleznete všechny publikované články řazené podle data, kdy byly publikovány.

1970    1971    1972    1973    1974    1975    1976    1977    1978    1979    1980    1981    1982    1983    1984    1985    1986    1987    1988    1989    1990    1991    1992    1993    1994    1995    1996    1997    1998    1999    2000    2001    2002    2003    2004    2005    2006    2007    2008    2009    2010    2011    2012    2013    2014    2015    2016    2017    2018    2019    2020    2021    2022    2023    2024    2025   

<<   January February March April May June July August September October November December   >>


Publikovaných článků: 48


Novinky v KDE 4.4 - Revoluce nekončí

kde.png

9. února 2010 se integrované grafické prostředí KDE dočkalo verze 4.4. Podobně jako u předchozích verzí přišla opět pořádná dávka změn, často velmi revolučních. Ostatně u KDE lze těžko čekat něco jiného. Na své si přijdou jak příznivci hraček "pro oči", tak i praktičtěji založení lidé.



Jaké bude nové Ubuntu 10.04?

Několik zajímavých informací o připravované verzi nejoblíbenější linuxové distribuce.



Frakatý a já

happy_tux_mensi.jpg

Kterak a proč jsem spokojená uživatelka Linuxu vám barvitě vylíčím a rozvinu v příběhu na pokračování.



Liberix se zapojuje do projektu e-Skills Week (Evropský týden IT dovedností)

skillsweek.jpg

Evropský týden IT dovedností 2010 – European e-Skills Week 2010 je kampaň iniciovaná Evropskou komisí/Generálním ředitelstvím pro podniky a průmysl. Je zaměřena na podporu zdokonalování IT dovedností u široké veřejnosti a na zvýšení motivace mladých lidí ke studiu a práci v IT oborech. Akce vyvrcholí během prvního březnového týdne 1. 3. – 5. 3. 2010.



Jana Šumpíková


Recenze knihy: Python pro hackery a reverzní inženýrství

python_hacker.jpg

Kniha Python pro hackery a reverzní inženýrství od bezpečnostního experta Justina Seitze se zabývá bezpečností, debuggováním, analýzou programů... Příliš se však nezabývá Pythonem samotným, jak by se z názvu mohlo zdát.



Správa linuxového serveru: S.M.A.R.T. testy a monitorování

debain_notext.png

V tomto díle završím problematiku S.M.A.R.T. a zdraví pevných disků. Podívám se na využití S.M.A.R.T testů a prozradím vám, jak lze S.M.A.R.T. údaje monitorovat.



Nová verze OpenOffice.org, v ČR jej používá 22 % uživatelů

dvatydny.gif

Maemo a Moblin se spojují v MeeGo, WebmasterPro: OpenOffice.org má v ČR 22 %, Google věnoval Wikipedii 2 miliony dolarů, Oracle končí s podporou přístupnosti, Švédská Pirátská strana podkopává svobodný software, Adobe se přidává k LiMo, OpenOffice.org 3.2, Gnumeric 1.10, Linux Mint 8 – KDE a Fluxbox edice.



openSUSE Build Service

obs.png

Každému z nás se to už určitě stalo. Přečtete si zajímavý článek, kamarád vám něco ukáže nebo nějak jinak narazíte na zajímavý software. Ale co když onen software není v repozitářích? Pak člověku zbývají dvě možnosti. Počkat a doufat, že to někdo zabalí, nebo se sám zapojit. Tento článek nebude o čekání, ale o tom jak si k vytouženému software dopomoci.



OpenShot: Video editor pro každého

openshot_logo.png

Stříhání videa na Linuxu vždy bylo a stále je velmi diskutované téma, a to především kvůli absenci opravdu profesionálního editoru. Tím se ale nesnaží být ani OpenShot, jeho cílem je naopak přístupnost široké škále uživatelů, kteří se střihem videa ještě neměli tu čest. Jeho přednosti by se daly shrnout především do těchto dvou slov: intuitivnost a spolehlivost.



Vzniklo nové multimediální centrum Element

Element je nové multimediální centrum, obsahuje ale také aplikace.



Rozhovor: Jonathan Thomas, tvůrce video editoru OpenShot

openshot_logo.png

Přinášíme překlad rozhovoru s vývojářem a autorem nelineárního video editoru OpenShot. Jonathana Thomase zpovídal Paul Cutler.



ColorCode


Ako v programe GIMP vytvoriť ľadový text

gimp.gif

Abysme navodili správnu zimnú atmosféru, ukážeme si, ako v populárnom programe GIMP vytvoriť ľadový text, ako keby nestačilo, že vonku už tak mrzne.



XBMC Media Center: Multimediální centrum do obýváku

xbmc.png

Obliba multimediálních center v poslední době neuvěřitelně roste. Pryč jsou doby, kdy lidem v obývacím pokoji stačilo pár kanálů televize, jednoduchý videorekordér a CD přehrávač. Dnes chtějí organizovat a přehrávat sbírku filmů a hudby na disku, používat on-line služby jako YouTube a stahovat informace z Wikipedie, IMDB atd. Proto vznikla speciální kategorie softwaru – multimediální centra. A dnes se podíváte na ten pravděpodobně nejslibnější projekt, jaký nám přináší svět svobodného softwaru.



Intel a Nokia spojují síly

Vývoj mobilních platforem Moblin a Maemo končí, nahradí je projekt s názvem MeeGo.



Pojďte překládat software pro Linux

Vydání jarních verzí se blíží a nastává ideální čas pro lokalizaci softwaru tak, aby bylo prostředí a programy v jarních distribucích co nejvíce počeštěné.



Samba a Windows 7

Kterak Windows 7 do domény putoval



Editory pro TeX: Aplikace s grafickým rozhraním

latex_matematika.jpg

Dvoudílné srovnání textových editorů pro Linux podporujících určitým způsobem TeX, LaTeX, respektive XeTeX. Některé jsou víceúčelové, jiné jsou na tento skvělý nástroj specializované. V druhém díle se podíváme na editory pro grafická prostředí.



Pár střípků (?)

Něco ze života ..



Oracle ruší první projekt

První "zbytečný" projekt, který se Oracle rozhodl zrušit, je vývojářský hosting.



Novinky


Správa linuxového serveru: S.M.A.R.T. logy

debain_notext.png

V tomto dílu budu pokračovat v popisu technologie S.M.A.R.T., konkrétně se podívám na S.M.A.R.T. logy, a na některé zajímavé závěry studie Googlu o vlivu teploty na životnost disku.



Připojení na Facebook chat přes Jabber

facebook_jabber.png

O tom, že Facebook chat bude fungovat na protokolu XMPP, tedy Jabberu, se mluví už delší dobu. Ale nyní je tato možnost opravdu k dispozici. Povíme si, jak se přes Jabber k Facebook chatu připojit, co dokáže, ale také co nedokáže.



Za bezpečnější FTP

Aneb ProFTPd s podporou TLS



TexMakerX


Facebook otevřel svůj XMPP server

Dnes jsem narazil na zajímavou zprávu. Facebook konečně otevřel svůj XMPP server.



Passgen: Jednoduchý grafický generátor hesiel

klice.png

Passgen je jednoduchý multiplatformový program na generovanie hesiel. Je vhodný tak pre štandardného používateľa počítača, ako aj pre IT profesionála. Hlavný rozdiel medzi passgen a ostatnými generátormi hesiel je ten, že passgen ma svoje užívateľské rozhranie (GUI). To je výhodné pre použitie pod GNOME, KDE, ale zároveň aj pre Windows.



Vychází dvanáctý openMagazin se sedmdesáti stranami

openmagazin_perex.png

Poslední vydání roku 2009 obsahuje recenze softwaru pro bezpečnou komunikaci a sdílení dat, příklady nasazení OpenOffice.org a jednu retrorecenzi. Ale to není vše, celkem nabízíme přes 70 stránek dobrého čtení.



Průzkum mezi uživateli openSUSE

Do konce února probíhá průzkum mezi minulými, současnými i jen potenciálními uživateli openSUSE.



OpenDocument Format: Úspěch v Německu, Dánsku i jinde

dvatydny.gif

Symbian byl otevřen. OpenOffice.org má v Německu již 21 % trhu. Dánsko schválilo ODF jako oficiální formát. Smlouva s MS je pro Novell finančně velmi výhodná. Linus Torvalds mezi stovkou nejvlivnějších vynálezců. Kód Androidu odstraněn z jádra. Mozilla podporuje přístupnost GNOME. Ubuntu volí Yahoo! místo Googlu.



2010

Souhrn dění na portále LinuxEXPRES měsíc po měsíci v roce 2010.



2009

Souhrn dění na portále LinuxEXPRES měsíc po měsíci v roce 2009.



2008

Souhrn dění na portále LinuxEXPRES měsíc po měsíci v roce 2008.



2007

Souhrn dění na portále LinuxEXPRES měsíc po měsíci v roce 2007.



Leden 10 na LinuxEXPRESu

Ještě nudnější čísla než obvykle :).



Editory pro TeX: Staří mazáci

latex_matematika.jpg

Dvoudílné srovnání textových editorů pro Linux podporujících určitým způsobem TeX, LaTeX, respektive XeTeX. Některé jsou víceúčelové, jiné jsou na tento skvělý nástroj specializované. V prvním díle se podíváme na některé staré známé, kteří mají výhodu především v tom, že alespoň jeden z nich najdete téměř v jakémkoli Linuxu.



Kalzium: Periodická tabulka, chemická kalkulačka a ještě více chemie

kalzium.png

Pokud jste se někdy rozhodli hledat nějaký program, který by vám ulehčil studium chemie, asi jste nacházeli především různá "kreslítka" organických sloučenin nebo 3D editory molekul, kterých je opravdu požehnaně. Obojí určitě nalezne své uplatnění pro studenta vysoké školy, ale na střední nebo dokonce základní škole je potřeba něco trochu jiného. To něco je právě Kalzium - periodická tabulka, chemická kalkulačka a příruční studnice vědomostí pro každého.



Spouštění programů v Xfce přes applety na panelu

Jaký typ spouštěcích nabídek používáte, případně hledáte? Vyhovuje vám klasické aplikační menu? Nebo klikáte na ikony?



Recenze knihy Začínáme s JavaScriptem

JavaScript.jpg

Knih o JavaScriptu není málo, knih o tom, jak psát weby je značně víc. Je důvod pořizovat si zrovna Začínáme s JavaScriptem, případně čím se tato kniha liší od ostatních? Výběr kapitol jako Animace či Ajax zní dobře – co ovšem kniha nabízí ve skutečnosti?



Správa linuxového serveru: S.M.A.R.T. a zdraví pevných disků

debain_notext.png

Pevné disky obsahují obvykle to nejcennější - vaše data. Ať už využíváte linuxového softwarového RAIDu nebo ne, hlídat zdraví disků je určitě velmi důležité, stejně jako mít možnost odhadnout, v jakém stavu je disk, který se vám zrovna dostal pod ruku. A tomu se budu věnovat v tomto a v následujících dílech.



QElectroTech

Program pro návrh elektrických obvodů a schémat. Obsahuje databanku součástek a prvků, které lze doplňovat z webu autora nebo vytvářet svépomocí. Výsledný návrh lze uložit ve formátu png nebo svg a dalších.



Elektrotechnika


Merkaartor

Propracovaný editor map pro projekt OpenStreetMap. Umožňuje mapy načítat a upravovat. Mapy zobrazuje ve vrstvách a několika vizuálních stylech, lze také ovlivnit množství načítaných informací. Lze použít jako zdroj volně dostupných mapových podkladů do zeměpisu nebo pro plánování sportovních či jiných aktivit. A nebo je možné se zapojit a data doplňovat.



LXRandr - a připojení k projektoru nebude noční můrou

notebook_monitor.png

Připojit notebook k projektoru nebo monitoru a nastavit obraz? Změnit si rozlišení či kmitočet zobrazení na monitoru? Klik, klik a je hotovo. Nevěříte? Věřte. Program LXRandr se k vám hlásí do služby.



Převádíme video

Značka snadno ..



Google Apps přestanou podporovat Internet Explorer 6

stop_ie6.png

Přišel mi parádní mail od Googlu, předávám v originálním znění...



X-Plane 9: Celkové hodnocení

xplane9.png

V závěrečném díle velké recenze simulátoru X-Plane 9 se podíváme na jeho klady a zápory, dojde také na celkové hodnocení a srovnání s konkurencí, konkrétně s Microsoft Flight Simulatorem.