Linux E X P R E S

Facebook
Archiv

V této sekci naleznete všechny publikované články řazené podle data, kdy byly publikovány.

1970    1971    1972    1973    1974    1975    1976    1977    1978    1979    1980    1981    1982    1983    1984    1985    1986    1987    1988    1989    1990    1991    1992    1993    1994    1995    1996    1997    1998    1999    2000    2001    2002    2003    2004    2005    2006    2007    2008    2009    2010    2011    2012    2013    2014    2015    2016    2017    2018    2019    2020    2021    2022    2023    2024   

<<   January February March April May June July August September October November December   >>


Publikovaných článků: 74


Rotation around center with SWFMILL and MTASC

I had to make a simple swf with an object rotating around his center. But ActionScript 2 (MTASC) set by default the registration point (rotation point or pivot) into the top left corner. How can I rotate it around its center with my open source tools? In Adobe Flash it's quite easy but I can do it even with SWFMILL!



Zrychlete si internet

Před několika lety jsem upozorňoval na to, jak může nešikovná konfigurace DNS způsobovat pomalé prohlížení webových stránek. Taková nešikovnost se může stát jak na straně klienta (tedy v počítači uživatele), tak i na straně poskytovatele internetového připojení.



Pár poznámek k mému Ubuntu (1)

Aneb jak to udělat ještě lidštější..



Správa linuxového serveru: Dokončení praxe šifrování s dm-crypt/LUKS

debain_notext.png

Minule jsem začal s praxí šifrování s dm-crypt/LUKS, dnes toto téma dokončím. Budu se věnovat například šifrování celého systému.



Recenze: Ubuntu 10.04 Lucid Lynx

ubuntu_nove.png

Ubuntu se dostalo do své historicky třetí LTS verze. Ty vždy představovaly předěly ve vývoji a mnoho uživatelů s nimi vydrží i několik let. Komerční zákazníci se mnohdy zajímají pouze o LTS. Je tedy neoddiskutovatelné, že Ubuntu 10.04 je důležitým vydáním, na kterém si dával Canonical záležet. Jak se mu to povedlo?



Recenze notebooku ThinkPad Edge 13

thinkpad_edge.png

Notebooky ThinkPad jsou už mnoho let pověstné svou robusností a konzervativním designem. Obě pravidla porušuje nová řada Edge, na jejíhož prvního zástupce se podíváme v následujícím textu.



Pěkná diplomka jednoduše – Matematický speciál

lyx.png

TeX, jakožto sázecí systém v pozadí LyXu, je velice schopný a velkou část práce dělá za vás. Ovšem jsou chvíle, kdy se ani ten nejdokonalejší sázecí program neobejde bez trochy pomoci od autora textu. Sazba matematiky je jednou z těchto oblastí. 



Soutěž VIP3: Blíží se termín pro přihlášky

Možnost přihlásit projekty do soutěže VIP3 mají zájemci do 30. dubna 2010.



Reportáž z konference LinuxExpo & Open Source Conference 2010

ikonka_le.gif

Před týdnem, 20. dubna se konal jubilejní desátý ročník LinuxExpa, největší akce zabývající se open source v ČR. Co se přihodilo během letošního ročníku a jak si tato akce vede v časech, které výstavám, zaměřeným na IT, nepřejí?



KDE 4: Vrchol desktopové evoluce?

kde.png

"Jak vypadá Linux?" Těžká otázka. Linux je stavebnice, může tedy vypadat velmi různě. Pro uživatele je asi nejdůležitějším dílem tzv. desktopové prostředí, které reprezentuje vše, co člověk běžně vidí a ovládá myší. Tak potom "vypadá (jeho) Linux". Jedním ze dvou nejpopulárnějších grafických prostředí je KDE.



Rozdělení .flac souboru podle .cue

music.png

Dostalo se mi do ruky album, které je celé uloženo ve formátu FLAC, bohužel se jedná o jeden veliký soubor, který se ale dá naštípat podle přiloženého souboru .cue.



Webové aplikace Zoho: Plánování času

zoho.gif

Práci s informacemi si lze těžko představit bez plánování času a psaní poznámek. Proto je logické, že jsou nástroje pro tyto úkoly součástí balíku Zoho. Jsou tyto aplikace schopny splnit požadavky, které na ně člověk klade?



Lyrics ID3


Přijeďte na konferenci do Žiliny

Koná se 1.-4.7. 2010 na Žilinské univerzitě a mezi tématy je zařazeno také překládání a lokalizace svobodného softwaru.



VIP opět podpoří projekty mladých programátorů. Přihlásit se mohou do konce dubna

cznic.jpg

Když se sdružení CZ.NIC před více než rokem a půl rozhodlo odstartovat pilotní projekt soutěže VIP, málokdo čekal, že se setká s takovým zájmem. Více než 50 přihlášených projektů v prvním a druhém kole soutěže a celkem 441 tisíc korun na podporu jejich realizace – tak by bylo možné ve zkratce shrnout dosavadní výsledky soutěže „VIP – Vyvíjej, Inovuj, Programuj“. O tom, zda bude projekt pokračovat, tak nemůže být pochyb. Jeho už třetí kolo bylo odstartováno na začátku tohoto dubna.



Jak na aptitude

aptitude.png

Není žádným tajemstvím, že aptitude je nástroj používaný pro aktualizaci systému a balíčků v systému Debian a jemu podobných (odvozených) distribucích, např. Ubuntu. Jak se s tímto nástrojem pracuje, na to se podíváme v tomto článku.



Hledá se správce Edubuntu.cz

Po úspěšném znovuzrození Kubuntu.cz je třeba oživit další z webů, tentokrát Edubuntu.cz , které je především po obsahové stránce ve velmi špatném stavu.



OOXML se opravdové implementace jen tak nedočká, Ubuntu používá 12 milionů lidí

dvatydny.gif

Kauza TurboHercules vs. IBM, Mladá generace vývojářů dává přednost PHP, OOXML se, V EU vám můžou za nový firmware v PS 3 vrátit, Ubuntu má 12 milionů uživatelů, Ricoh se stává členem Linux Foundation, První ukázky MeeG, Google investuje do OGG Theora, TeamViewer i pro Linux, Lightworks bude open sourc, Pinta – Paint.NET pro Linux, SoftMaker Office 2010, Salix 13 Live.



Brněnská pobočka Red Hatu vás zve na návštěvu

Na programu jsou nejen prohlídky prostor, ale i nejrůznější přednášky a soutěže.



Pěkná diplomka jednoduše – Pokročilé formátování

lyx.png

V tomto již třetím díle našeho stručného úvodu do LyXu a světa pěkné sazby se podíváme na zoubek dělení dokumentu pomocí oddílů, částí či kapitol. Ukážeme si, jak automaticky generovat obsahy, zaměříme se na umisťování obrázků a tabulek. Na konci připojíme pár poznámek o tvorbě poznámek.



Správa linuxového serveru: Praxe šifrování s dm-crypt/LUKS

debain_notext.png

Minule jsem vás uvedl to teorie diskového šifrování, dnes se na toto téma podívám z praktického hlediska.



Konečně iTunes pro Linux?

Vypadá to, že se konečně dočkáme online prodeje hudby i v Linuxu.



GTKGuiTune

Ladička kytary. Program je velmi jednoduchý - mikrofonním vstupem se připojí kytara a program zobrazuje frekvenci tónu. Tím způsobem lze strunu naladit na požadovanou frekvenci.



TuxGuitar

Editor kytarových tabulatur, který je připraven pro hraní. Obsahuje stupnice, akordy, dokáže transponovat, přehrát melodii a mnoho dalšího. Díky množství zásuvných modulů lze funkce doplňovat, standardně umí exportovat do formátu Lilypondu, do PDF, pracuje s MIDI rozhraním. Jde o komplexní nástroj pro každého kytaristu, a to také díky rozsáhlé komunitě a množství již hotových  materiálů.



Frescobaldi

Komplexní nástroj pro sazbu not a notových záznamů určený pro prostředí KDE4. Notový zápis se zadává ve formě přednastavených značek a příkazů, které jsou vysázeny programem Lilypond. Výsledek dosahuje profesionální kvality.



Denemo

Editor notových zápisů, pro sazbu využívá program Lilypond. V Denemo můžete hudbu napsat klávesnicí, nahrát z kláves pomocí MIDI nebo mikrofonem. Práce při přípravě notového zápisu je pohodlná a výsledek profesionální.



Lilypond

Program pro sazbu notových zápisů. Výkonné prostředí postavené na TeXu, s jehož pomocí připravíte profesionální notový záznam, přičemž nemusíte ovládat pravidla typografie, protože to program zvládne za vás. Oproti konkurenci se Lilypond drží tradicionalistického vzhledu. Zápisy lze později upravovat, podporovány jsou konkurenční formáty záznamu (MIDI, MusicXML a další). Výstupem je PDF, PNG a další.



Solfege

Program pro výuku hudební teorie formou poslechu. Aplikace obsahuje množství zvukových záznamů a žák se učí poznávat rytmus, intervaly, stupnice, akordy, vše je možné ověřovat pomocí testových (zvukových) úloh. Parametry úloh je možné upravovat, jejich výsledky se ukládají do statistiky.



Sage

Sage je soubor stovky open source nástrojů. Může být použit ke studiu elementární či aplikované matematiky. Jde o obrovský rozsah použití: algebra, číselné teorie, kryptografie, komutativní algebra, kombinatorika, teorie grafů, lineární algebra a další. Aplikace je určena pro výuku, vzdělávání a výzkum.



GEONExT

Matematický software pro dynamické výpočty nabízí výuce a vyučování nové možnosti. Umožňuje realizovat vizualizace, které není možné klasickým způsobem (za pomoci tabule nebo tužky a papíru) vytvořit. Program a jeho applety je možné vložit do webových stránek. GEONExT je vyvíjen na univerzitě v Bayreuthu jako svobodný software.



GChemTable

Periodická tabulka prvků, v níž lze zobrazit vlastnosti prvku, a to také v grafu.



GChemPaint

Propracovaný editor chemických struktur.



GChemCalc

Jednoduchá chemická kalkulačka.



GPeriodic

Jednoduchá periodická tabulka prvků, která zobrazuje množství informací o vybraném prvku. Nemá další funkce.



Avogadro

Avogadro je propracovaný 3D editor molekul, který lze použít v chemii, biologii, bioinformatice a dalších disciplínách, v nichž je třeba molekulární modelování. Program je multiplatformní.



JChemPaint

JChemPaint je prohlížeč a především editor dvourozměrných chemických strukturních vzorců (převážně pro organické sloučeniny) napsaný v jazyce Java, díky čemuž je multiplatformní a lze jej spouštět přímo z webového prohlížeče.



KDE Education Project

Sada aplikací, které jsou součástí pracovního prostředí KDE SC. Dvacítka aplikací pro různé školní předměty a různé věkové skupiny.



Sady programů


Kalzium

Kalzium je šikovným nástrojem pro studenty chemie, který jim bude dobrou pomocí při studiu a vypracovávání domácích prací. Poslouží jako periodická tabulka prvků, chemická kalkulačka, editor molekul, glosář pojmů z chemie, převaděč dat a to není vše.



Chemie


Softwarové licence vhodné pro použití ve školním prostředí

education.png

Článek představuje základní způsoby licencování softwaru s ohledem na školské prostředí. U každého typu licence je uveden konkrétní příklad. Účelem je informovat o možnostech takového softwarového vybavení, které je k dispozici za velmi výhodných podmínek (a nejsou tím myšleny slevové akce výrobců).



Machinarium a Linux

machinarium.png

Hra Machinarium vyšla před nedávnem v trafikách na DVD, bohužel neobsahuje Linuxovou verzi. Žádný problém...



Wibom - Správce Wine lahví

wibom_gtk.png

Rád bych vám v tomto článku představil aplikaci Wibom, kterou jsem napsal jakožto svou ročníkovou práci. Jedná se o frontend k Wine, umožňující komfortní správu takzvaných Wine lahví.



Recenze mobilního telefonu Nokia N900

n900.png

Na konci minulého roku Nokia uvedla na trh nový chytrý telefon ze své linuxové řady. Nokia N900 patří v současnosti mezi nejlépe hodnocené mobilní zařízení a byla zákazníky přijata velmi vřele. Dostali jsme ji na testování, takže se s vámi nyní můžeme podělit o dojmy z měsíčního používání.



Pěkná diplomka jednoduše – První dokument

lyx.png

Seriál přináší návod, jak vytvořit profesionálně vypadající bakalářskou nebo diplomovou práci pomocí programu LyX. V tomto díle se podíváme na zoubek samotnému programu LyX – jeho nastavení, spuštění a vytvoření nového dokumentu.



LinuxExpo a Open Source Conference 2010 již příští úterý

Konference se budou společně konat 20. dubna 2010 v kongresovém centru u Hájků v Praze. Konference LinuxExpo se již tradičně věnuje Linuxu v jeho širším pojetí, tedy zároveň spolu s celou řadou aplikací užívaných pod Linuxem. V rámci konference se kromě zástupců vývojářské komunity představí také společnosti, jejichž podporu si Linux získal, a to především k využití na serverech. Pozornost bude také věnována využití Linuxu na desktopovém trhu.



Kancelářské aplikace Zoho

zoho.gif

Ve třetím díle o webových aplikacích pokračujeme v načatém tématu, totiž v kancelářských aplikacích. O aplikaci Zoho Writer už jsme psali v minulém díle, teď se vrhneme na Sheet, Show a Docs.



Škodí Ubuntu Linuxu?

ubuntu.png

Ubuntu je nejpopulárnější desktopovou distribucí, proč je čím dál častěji terčem negativních komentářů? (Zápisek z blogu, který může být pro někoho kacířský, pozn. red.)



ALSA lib pcm.c:7236:(snd_pcm_recover) underrun occured

wine_audio_card.png

Takhle by se dal ve zkratce popsat můj problém, který se projevoval u všech ve Wine spouštěných aplikací strašlivě trhaným zvukem.



Konec vývoje linuxové verze přehrávače Songbird

Společnost Mozilla, která přehrávač vyvíjí, už se bude soustředit pouze na verze pro Windows a Mac OS.



Rozhovor: Tobias König, vývojář projektu KDEPIM

kde.png

Přinášíme překlad rozhovoru s Tobiasem Königem, vývojářem projektu KDEPIM, součásti prostředí KDE.



CZ.NIC vyhlašuje už třetí ročník soutěže pro mladé programátory

Sdružení CZ.NIC, správce domény nejvyšší úrovně .CZ, vyhlásilo třetí kolo soutěže pro mladé talenty v oblasti ICT. Projektu VIP - Vyvíjej, Inovuj, Programuj se mohou od 6. dubna do 30. září 2010 zúčastnit práce zaměřené na vývoj nového open-source softwaru nebo inovaci softwaru používaného v oblasti internetových technologií, služeb či infrastruktury.



Správa linuxového serveru: Šifrování s dm-crypt/LUKS

debain_notext.png

Ve třetím díle jsem nakousl teorii diskového šifrování. Dnes na toto téma navážu a podívám se na šifrování trošku blíže.



Vyhlášení výsledků soutěže o nejhezčí desktop

soutez1.gif

Dva týdny nám uživatelé mohli do redakce posílat snímky obrazovek svých linuxových desktopů. Přišlo jich celkem téměř sto a nyní je čas, abychom se podívali na to, kdo v soutěži zvítězil.



Proč Flashplayer pro Linux stojí za starou belu

Flashplayer je na Linuxu problém již řadu let a stále se nic nemění. Proč?



Vyšlo nové GNOME 2.30, poslední na cestě ke GNOME 3

dvatydny.gif

Novell opět uhájil práva na Unix, Canonical proklamuje připravenost serverové edice Ubuntu, Sony zakazuje Linux na PlayStation 3, Red Hat: tržby rostou, výhled za očekáváním, GNOME 2.30: Kompletně česky, OpenTTD 1.0.0, Miro 3.0, Songbird již nebude podporovat Linux, Red Hat Enterprise Linux 5.5, SimplyMEPIS 8.5 s KDE 4, Linux Mint 8 Xfce a LXDE edition.



Druhý letošní openMagazin

openmagazin_perex.png

Na světe je druhé číslo openMagazinu v letošním roce, které má zároveň verzi i pro PDA zařízení. Přečtěte si o Dropboxu, o tom, jestli mohou úřady bez obav nasadit OpenOffice.org, o multimediálním centru XBMC, o budoucím Firefoxu 4.0 a dalších zajímavostech.



Distro Party 2010

Jako každý rok během LinuxExpa i letos se koná sraz příznivců Linuxu.



Open Source Conference 2010: Symbian a jeho uvolnění pod open source licencí

Nedávné uvolnění zdrojového kódu operačního systému Symbian pod Eclipse Public Licence je bezpochyby dobrou zprávou jak pro jeho uživatele, tak pro vývojářskou komunitu.



Pěkná diplomka jednoduše

lyx.png

Připravili jsme pro vás seriál o programu LyX, s nímž si rychle vytvoříte profesionálně vypadající bakalářskou nebo diplomovou práci.



Pěkná diplomka jednoduše – O sazbě

lyx.png

Připravili jsme pro vás seriál o programu LyX, s nímž si rychle vytvoříte profesionálně vypadající bakalářskou nebo diplomovou práci. Poukážeme na několik důvodů, proč byste měli použít právě LyX, který se na první pohled příliš neliší od klasického textového procesoru, ovšem s trochou časové investice produkuje výsledky, které vám bude široké okolí závidět.



Březen 10 na LinuxEXPRESu

Pravidelný souhrn dění na LinuxEXPRESu.



Únor 10 na LinuxEXPRESu

Pravidelně opožděný souhrn dění na linuxexpresu.



Projekt R

R je matematický software specializovaný na statistiku. Jde o open-source implementaci jazyka S, který používají profesionální statistické programy. Pokud vám stačí spočítat si pár čísel, tak se většinou spokojíte s tabulkovým procesorem, jako je Calc nebo Excel. Musíte-li ale zpracovat spoustu dat, tak se budete muset poohlédnout po něčem jiném - a zde se může hodit právě R.



Maxima

Maxima je matematický software pro řešení symbolických a numerických rovnic. Má pokročilé matematické funkce jako derivace a integrály, Laplaceovy transformace, matice a tenzory a mnoho dalších. Dokáže vykreslovat grafy ve 2D i 3D.



Phun

Phun je výukový a zábavný program, který vás naučí fyziku, aniž byste si to uvědomili. Je to vlastně hra! Představte si prostředí, které je fantasticky tvárné, platí v něm nějaké fyzikální zákony, ale vy je přitom můžete ovlivňovat, stejně jako předměty a látky, které máte k dispozici. Tohle je škola hrou, zapomeňte na fyzikální tabulky a hrajte si. Vytvářejte mechanismy, měňte je za běhu, polévejte je, naplňujte nebo lámejte. A zírejte, co se bude dít.



PhET Interactive Simulations

PhET Interactive Simulations je soubor simulací, které slouží k lepšímu pochopení zákonitostí fyziky, chemie, biologie a matematiky. Simulace jsou interaktivní, fungují přímo v prohlížeči (díky technologii Java) a stále přibývají další.



KiCAD

KiCad je balík open-source aplikací pro počítačový návrh elektronických zařízení (z anglického EDA - Electronic Design Automation). KiCad se skládá ze správce projektů a čtyř hlavních aplikací: kicad - správce projektů, eeschema - editor schémat, cvpcb - aplikace, v níž uživatel přiřadí každé součástce její tvar a rozměry, pcbnew - pro návrh plošného spoje a gerbview - prohlížeč Gerber souborů (data pro fotoplotter.



Software pro školy

Svobodný software, který lze využít ve školách. Aplikace pro různé předměty - matematiku, fyziku, chemii, geometrii, zeměpis a mnohé další. Katalog by měl sloužit zejména učitelům, kteří hledají zajímavé nástroje pro zpestření své výuky.



Zoho: Nastavení účtu a kancelářské aplikace

zoho.gif

První článek o webových službách Zoho přinesl první seznámení s balíkem služeb a představil některé aplikace. Nyní přichází čas na podrobnější nastavování uživatelského účtu a na další zajímavé aplikace, které Zoho poskytuje.



Synchronizace kontaktů s mobilním telefonem

Jak tak používám dva mobilní telefony, tak jsem postupem času začal zjišťovat, že by se mi hodilo mít kontakty synchronizované. Přidám kontakt do jednoho a ve druhém bude také. A pak jsem šel ještě kousek dál, kontakty bych rád viděl i v thunderbirdu.



Step

Step je interaktivní simulátor fyzikálních pokusů. Můžete v něm vytvářet simulace a tlačítkem je spustit. Průběh je ovlivňován fyzikálními zákony, během pokusu můžete měnit parametry simulace a pozorovat, co se změní.



Fyzika


Marble