Publikovaných článků: 49
1. June 2010 | Martin Šín
Kde by byla škola bez videa. Na kazetách je možno mít různé fyzikální nebo chemické pokusy, videa pro učitele cizích jazyků, dějepisu, zeměpisu, češtiny, odborných předmětů a dalších. Stejně jako se dřív vybavovaly učebny videem a televizí, dnes se do nich dávají dataprojektory a počítače. Jak převést videokazetu do digitální podoby, na to se podíváme v následujícím článku.
31. May 2010 | Vlastimil Ott
Stále je mnoho uživatelů, kteří se nechtějí smířit s koncem pracovního prostředí KDE3.
14. June 2010 | Martin Šín
Gymnázium Jevíčko se rozhodlo vstoupit na neprobádanou půdu a vyzkoušet Linux a open source v praktické výuce. Po roce zkušebního používání Linuxu rozšiřuje jeho nasazení a je připraveno ukázat, že používání svobodného a otevřeného softwaru ve školství je nejen možné, ale oproti komerčním řešením přináší i řadu výhod. Studentům se Linux líbí, učitelé a rodiče jsou z toho trochu nesví. Na otázky nám odpověděli vyučující informatiky Mgr. Martin Raus, Bc. Martin Korbel a Ing. Ladislav Lór.
30. May 2010 | Vlastimil Ott
Před několika lety jsme měli ambice přinášet informace o komunitních akcích. Nebyli jsme samozřejmě jediní a brzy bylo jasné, že jsme nezaujali.
31. May 2010 | Michal Dočekal
Minule jsem probral některé metody zabezpečení SSH, dnes v tom budu pokračovat. Proberu elementární zabezpečení SSH firewallem a představím nástroj Denyhosts.
28. May 2010 | Miroslav Hrončok
Přišel mi den před volbami mail od Petra Nečase, lídra Občanské demokratické strany, musel jsem odpovědět.
28. May 2010 | Redakce
Rozsáhlá kniha je skvělým pomocníkem databázového specialisty, vývojáře nejen webové aplikace a serverového administrátora (často v jedné osobě). Čtenář vývojář se naučí navrhovat DB schémata s ohledem na optimální dotazy – a nejen to. Tomáš Crhonek.
27. May 2010 | Michal Dočekal
Lidé si otázku ohledně použití GNU/Linuxu pokládají často a očekávají odpověď, která jim ukáže, proč by se měli o tento systém zajímat. Většinou však dostanou různé reakce, neboť mají odlišné preference od člověka, který jim odpoví. Kolik uživatelů GNU/Linuxu, tolik různých odpovědí. Ať se nám to líbí nebo ne, na otázku „Proč používat GNU/Linux?“ si musí každý nakonec odpovědět sám.
26. May 2010 | Vlastimil Ott
MF ČR vydalo ve spolupráci s BSA tiskovou zprávu, ve které stojí, že hardware bez legálně nabytého softwaru nebude možné zařadit do nákladů. Pracovníci finančních úřadů provádějící kontrolu budou posuzovat, zda poplatník nabyl software legálně. Podle toho rozhodnou o uznatelnosti hardwaru jako daňového nákladu. AKTUALIZACE - oficiální vyjádření ministerstva.
25. May 2010 | Roman Bořánek
Sdružení CZ.NIC vás zve již na třetí ročník konference Internet a techlonogie, který bude hlavně ve znamení IPv6.
26. May 2010 | Petr Němec
V článku si ukážeme, jak se vytvoří efekt pro potěchu oka – a sice zrcadlení. Ukážeme si několik způsobů provedení, od ručního vytváření odrazu až po plnou automatizaci celého procesu. Zrcadlící obrázky se hodí především na web, ale upotřebení můžou najít kdekoli jinde.
25. May 2010 | Martin Šín
Kdo by neznal Puppy Linux, Linux, v jehož znaku není tučňák, ale pes - chihuahua, česky čivava. ;-) Tato distribuce je přitom určena speciálně pro starší počítače, a tak jsou její aplikace vybírány s ohledem na jejich náročnost na systémové zdroje počítače (zejména výkon procesoru a operační paměť). Poslední verze Puppy Linuxu nese označení Lupu a nově vychází ze systému Ubuntu.
23. May 2010 | Lubomír Čevela
Následující tipy vznikly z mých poinstalačních poznámek. Možná se Vám některé z nich budou hodit.
24. May 2010 | Juraj Šípoš
Čitateľom priblížíme možnosti zneužitia informačných technológií technologicky zdatných jednotlivcov či subjektov. Zneužitie môže mať rôzne podoby. Niektoré informácie boli čerpané aj z kníh o zabezpečení Linuxu. Ak šifrujete a ste si istí, že vás nikto nevidí, môžete sa veľmi mýliť!
23. May 2010 | Jirka Vrba
Debian až za MacOSX? Další díl souhrnu dění na LinuxEXPRESu.
21. May 2010 | Michal Dočekal
SSH je mocný nástroj a SSH server je obvykle také první věc, kterou správce na server instaluje. Jak jej ale zabezpečit proti častým útokům nebo proti případnému zneužití ze strany uživatelů serveru?
19. May 2010 | Lukáš Zapletal
Jazyk Vala bude zřejmě další programovací jazyk, který se naučím po večerech, nebo když mě nebude bavit program běžící v TV. Naposledy jsem si přečetl knížku o jazyku Scala, který se překládá do Java bytekódu a ke svému běhu tedy potřebuje runtime Javy. Docela nedávno jsem se pak díval na dílko společnosti Google -- jazyk Go. Příliš se mi ale nezalíbil.
19. May 2010 | Vlastimil Ott
Realizační tým sdružení Linux v Brně oznamuje, že pro vás společně s partnery připraví v prvním listopadovém víkendu – 6. a 7. listopadu 2010 – již páté pokračování brněnské linuxové konference.
19. May 2010 | Jiří Eischmann
Potvrzeno: Steam bude i pro Linux. Mandriva je na prodej? Akce Humble Indie Bundle měla obrovský úspěch. Android předčil v prodejích v USA iPhone. Proti PlayStationu bez Linuxu se už staví i vědci. Anketa o nejoblíbenější distribuci. Linux 2.6.34. CrossOver Games 9.0. Plány pro Ubuntu 10.10.
18. May 2010 | Lukáš Jelínek
Mezi méně běžné online služby patří ty, které slouží k návrhu a implementaci databázových aplikací a reportů. Balík Zoho obsahuje aplikace, které lze použít pro jednoduché případy nasazení takových služeb.
10. May 2010 | Redakce
Přinášíme vám více než 80 stran kvalitního čtení. Hned zpočátku se seznámíte s aplikací pro řešení fyzikálních polí, pak se dovíte o různých widgetech pro menu v KDE4. GNOME má na cestě k verzi 3 v plánu mnoho změn, jak se dozvíte v recenzi verze 2.30. Další články mají jako téma univerzální stahovač, multimediální přehrávač a čtečku elektronických knih. Některé firmy a školy používají OpenOffice.org; přečtěte si, zda se jim to vyplatí. Dozvíte se také, co vše obnáší přechod na open source, a jestli je ho ve firemním nebo školním prostředí možné používat.
17. May 2010 | Redakce
Začátkem června (7. a 8. června) se v Národní technické knihovně v pražských Dejvicích uskuteční již třetí ročník odborné konference s názvem Internet a Technologie 10. Setkání českých specialistů z oblasti internetu a internetových technologií organizuje sdružení CZ.NIC, správce české domény nejvyšší úrovně .CZ.
20. May 2010 | Lukáš Zapletal
Notebooky značky ThinkPad jsou synonymem spolehlivých přístrojů s kvalitním hardwarem a díky tomu výbornou podporou v Linuxu. Na svém novém X100e jsem vyzkoušel dodaný Windows 7, poté jsem instaloval Ubuntu 10.04. Druhý díl rozsáhlé recenze shrnuje zkušenosti s provozem - řeč bude o chlazení, výdrži baterie a také věcech, které mohly být jinak.
17. May 2010 | Lukáš Zapletal
Značka ThinkPad byla (a stále je) synonymem pro dobré notebooky a pracovní stanice. Mezi hlavní přednosti této řady patří kvalitní návrh, vysoký výkon, špičkové dílenské zpracování, přísná výstupní kontrola a technologie pro zabezpečení, bezpečnost dat i ergonomii. Notebooky řady ThinkPad patřily vždy k těm dražším, ale společnost Lenovo chce zřejmě využít tohoto dobrého renomé a poprvé představit také levnější modely. Ty budou z pochopitelných důvodů postrádat řadu "thinkpadovských" prvků, nicméně některé přeci jen nabídnou. Takovým notebookem je právě ThinkPad X100e.
14. May 2010 | Miroslav Hrončok
Jako poslední zodpověděla v termínu naše otázky komunistická strana. Odpovědi zaslala Věra Karasová, tisková mluvčí ÚV KSČM. Dočtete se mimojiné, že KSČM by nechala klíčová rozhodnutí ohledně nasazení otevřeného softwaru na jednotlivých subjektech a že by ráda omezila patentovou ochranu vědeckých a uměleckých děl.
13. May 2010 | Miroslav Hrončok
Další článek sumarizuje odpovědi Zelených – mají v tom jasno, nebo vidí jen ekologické aspekty našeho života? V čem vidí smysl moderních webových služeb a technologií? Kde chtějí ušetřit či získat peníze? Odpovědi zaslal tiskový mluvčí Matěj Velek.
12. May 2010 | Miroslav Hrončok
Další nová strana má jasno – vyzývá ke spolupráci a chce odstranit stávající nesrovnalosti a nepořádky. Jaké názory zastává SPOZ v oblasti poplatků za multimediální díla a datové nosiče? Odpovídal odborný mluvčí Michael Kroh.
11. May 2010 | Miroslav Hrončok
První díl odpovědí na naše otázky pocházejí od strany TOP 09, která nám je zaslala jako první. Dozvíte se konkrétní plány nebo jen obecná fráze? Jaké postoje zastává strana, která se ještě nikdy neúčastnila řádných voleb? Odpovídal Jaroslav Poláček, předseda expertní skupiny TOP 09.
10. May 2010 | Vlastimil Ott
Francouzská společnost vyrábějící populární operační systém je na prodej.
10. May 2008 | Redakce
Hledáte poradenství v oblasti open source? Potřebujete vyškolit uživatele v ovládání redakčního systému WordPress nebo kancelářského balíku LibreOffice? Rádi byste se naučili ovládat software pro řízení projektů Redmine nebo nemáte jasno v licencích?
10. May 2010 | Redakce
AbcLinuxu.cz spustilo jedenáctý ročník ankety o nejoblíbenější distribuci roku 2010.
8. June 2010 | Michal Dočekal
Svět svobodného a otevřeného (open source) softwaru (FOSS) je velmi rozmanitý. Evidovaných linuxových distribucí je kolem 350, reálně jich bude ještě více. A nemáme pouze GNU/Linux, ale také FreeBSD, OpenBSD, NetBSD, OpenSolaris a další FOSS operační systémy.
10. May 2010 | Vlastimil Ott
V redakci jsme se rozhodli sestavit jednoduchý dotazník a poslat ho politickým stranám. Zajímaly nás odpovědi na otázky, které se týkají světa počítačů, internetu a svobody. Dali jsme stranám deset dní na to, aby nám odpověděly.
9. May 2008 | Redakce
Snažíme se zjistit příčiny, zamyslet se nad důsledky a najít řešení. Zkoumáme stav věcí a přemýšlíme, jak je změnit. Ptáme se lidí, mapujeme názory a hledáme diskuze. Analyzujeme používání Linuxu a svobodného softwaru.
10. May 2010 | Michal Dočekal
Každý administrátor unixových serverů by měl být seznámen se SSH a jeho schopnostmi a možnostmi. V tomto díle se podívám na zoubek SSH jako takovému, proberu široké možnosti jeho použití a některé nástroje, které vám umožní využít SSH pohodlně a bezpečně.
8. May 2010 | Vlastimil Ott
Zajímalo by mě, co musí takový projekt splňovat, aby ho podpořilo hodně lidí. A jakou podporu jsou ochotní poskytnout?
7. May 2010 | Jiří Eischmann
GIMP je grafický editor, který se vyvíjí již patnáct let a patří mezi vlajkové lodi open source softwaru. Přesto povědomí o jeho možnostech je malé a mnoho knih v češtině o něm nevychází. Nejnovějším počinem je „Digitální fotografie v programu GIMP“.
6. May 2010 | Lukáš Jelínek
On-line aplikace přinášejí možnost těsné kooperace mezi uživateli. Také v balíku Zoho jsou k dispozici nástroje, které umožňují různým lidem spolupracovat a komunikovat. Jedná se (pomineme-li podporu těchto vlastností v řadě jiných aplikací) především aplikace Wiki, Forums a Meeting.
5. May 2010 | Jiří Eischmann
LinuxExpo a Open Source Conference 2010, Palm odkoupen HP, Žaloba proti Sony za odstranění Linuxu, Novell a Red Hat vyhrály patentový spor, Synaptics přináší podporu multitouch pro Linux, MeeGo bude i pro stolní počítače, Oracle požaduje 186 tisíc za ODF plugin pro MS Office, Steam konečně i pro Linux? Ubuntu 10.04 Lucid Lynx, PCLinuxOS 2010.
4. May 2010 | Petr Šafařík
Po čtyřech dílech o práci v LyXu jste schopni již sami vytvořit dokument s většinou základních náležitostí. Dnes vás čekají již jen opravdové drobnosti, které vám ovšem ušetří hromadu práce. Vytvoříte si rejstřík a seznam literatury, nejprve ale nastoupí křížové odkazy.
3. May 2010 | Roman Bořánek
Mladí vývojáři mohou za své projekty celkem získat až 400 000 Kč.
3. May 2010 | Roman Bořánek
Pak jste zváni na besedu a prezentaci fotek a filmů se svědectvími z jejich výroby.
3. May 2010 | Petr Šafařík
Pro každého studenta na vysoké škole přijde (tu dříve, tu později) chvíle, kdy by měl začít procházet databáze a odborné časopisy a stahovat články, případně by měl založit v knihovničce zvláštní poličku na odborné knihy. A nyní přichází ke slovu projekt Mendeley – váš osobní správce knih, článků a konferenčních příspěvků.