Publikovaných článků: 47
1. February 2010 | Jiří Eischmann
Nedávno jsme se věnovali přehledu nejzajímavějších služeb pro synchronizaci dat mezi počítači. Nyní se budeme věnovat podrobněji té nejznámější a jedné z nejpropracovanějších – Dropboxu.
30. January 2010 | Jiří Eischmann
Zatímco česká lokalizace GNOME je velmi dobrá, slovenská hodně zaostává, proč?
29. January 2010 | Martin Šín
Rotoscope je program pro převod fotek na kreslené obrázky. K čemu to může být užitečné? Pokud zrovna neděláte animovaný film, pak na tom slávu ani peníze nezískáte, výsledek ovšem může stát za to a tak přinejmenším potěší.
28. January 2010 | Redakce
Univerzální atlas světa či globus, mapa všeho druhu a zdroj informací o Zemi. Spolupracuje s Wikipedií, stahuje fotky z Flickru, nabízí několik pohledů na Zemi (teplotní, srážkové, světelné mapy), a to včetně historických map. Další mapy lze snadno instalovat. K běhu je potřeba internetové připojení, nicméně existuje také režim offline. Obsahuje fotomapy Měsíce a Marsu, vše s popiskami. Nejde o náhradu Google Earth, ale o doplňující software - fotografie nejsou hlavním obsahem.
28. January 2010 | Redakce
Zeměpisný program zaměřující se na hlavní města a vlajky, na správní jednotky zemí a regionů. Obsahuje několik režimů pro výuku, např. Kterému státu patří tato vlajka? Nebo Jaké je hlavní město Francie? Mapy lze do programu doplňovat.
3. April 2010 | Redakce
GeoGebra je dynamický matematický software pro všechny úrovně vzdělávání. Spojuje aritmetiku, geometrii, algebru a infinitezimální počet. Nabízí reprezentaci objektů v jejich grafické a algebraické podobě, jakož i dynamicky propojené tabulkové náhledy.
28. January 2010 | Redakce
Ve dnech 7. a 8. listopadu 2009 se v prostorách Fakulty informačních technologií VUT v Brně konal čtvrtý ročník konference LinuxAlt. Konferenci společně pořádaly Fakulta informačních technologií VUT, společnost Red Hat Czech a Liberix, o.p.s.
28. January 2010 | Jirka Vrba
S Davidem Šmídem jsme si nedávno povídali o PCLinuxOS, dnes se podílí na vývoji metadistribuce Unity Linux. Co nám o nové distribuci prozradí?
27. January 2010 | Jiří Eischmann
Jamendo se dostalo do úzkých, 75 % kódu Linuxu je psáno profesionály, linuxový pracovní trh vzrostl o 80 %, Microsoft: Linux na mobilech propadne, OpenStreetMaps pomáhají Haiti, Zimbra odkoupena společností VMware, BAE Systems si vybralo MontaVista Linux, VLMC a OpenShot: nové open source editory videa, Pardus 2009.1, Mandriva InstantOn.
26. January 2010 | Lukáš Zapletal
V pokračování recenze simulátoru X-Plane 9 se konečně vhrneme na samotné létání. Naučíte se klasický prvek výuky pilotáže: zjednodušený okruh letiště - vzduch - letiště, který si můžete vyzkoušet i v demu.
25. February 2009 | Lukáš Zapletal
X-Plane je špičkovým komerčním leteckým simulátorem fungujícím na všech hlavních operačních systémech včetně Linuxu. Je často srovnáván s nekorunovaným králem leteckých simulátorů (MS Flight Simulator), ale mnozí příznivci jako krále označují právě X-Plane pro velmi propracovaný fyzikální model a kvalitní modely letadel. Následující článek je něco mezi recenzí a návodem na to, jak létat (nejen ve hře X-Plane).
25. January 2010 | Miroslav Hrončok
O víkendu probíhal sraz (nejen) autorů portálů Liberixu. Mezi zúčastněnými byl jeden den i Luboš Čevela, jeden z dlouholetých autorů LinuxEXPRESu, který se pochlubil svou novou knihou.
25. January 2010 | Michal Dočekal
V tomto díle se podíváme na růst pole, řešení krizových situací, write-intent bitmap, scrubbing diskového pole, monitorování a bootování z pole.
22. January 2010 | Peter Gažo
Mcabber je pokročilý klient pre protokol Jabberu, ktorý beží v konzole a je ešte vždy aktívne vyvíjaný. Ovláda sa pomocou textových príkazov, ktoré môžete dopĺňať pomocou tabulátora. Umožňuje definovať vlastné skratky pre často používané príkazy. Komunikáciu zaznamenáva do textového súboru. Pomocou Mcabbera sa môžu užívatelia pripájať aj na servery ICQ, AIM, MSN a pod.
21. January 2010 | Martin Šín
I když RSS kanály dnes doslova hýbou webem, ne každý je používá. Na jednu stranu to není na škodu a ono kouzlo hledání novinek na svém oblíbeném webu má také něco do sebe, na stranu druhou vám však čtečka RSS kanálů tuto činnost usnadní a tak se vám již nestane, že byste něco důležitého přehlédli. Jak se RSS používá, na to se podíváme právě v tomto článku.
20. January 2010 | Jirka Vrba
Chtěli byste se stát členy týmu v perspektivní, stále se rozvíjející společnosti? Jste schopným programátorem či webdesignérem? Přijďte mezi nás. Nabízíme vám práci v mladém kolektivu a spolupráci na prestižních projektech pro významné zákazníky.
20. January 2010 | Vojtěch Zeisek
Zálohovat. Zálohovat. Zálohovat. Ti, co už zažili selhání disků a ztrátu fotek, hudby, týdnů práce nebo třeba skoro hotové diplomky, chápou, co to znamená. Můžete pálit soubory na stohy DVD, ukládat je na všude možně rozeseté disky, svěřovat je webovým službám, nebo si pořídit speciální záložní server.
3. April 2010 | Redakce
KAlgebra je matematická kalkulačka pro výpočet a vizualizaci funkcí, a to jak ve 2D, tak 3D.
3. April 2010 | Redakce
Malý program pro výuku a procvičování zlomků. Procvičuje se sčítání a odčítání, porovnávání a převod zlomků.
19. January 2010 | Lukáš Zapletal
X-Plane je špičkovým komerčním leteckým simulátorem fungujícím na všech hlavních operačních systémech včetně Linuxu. Je často srovnáván s nekorunovaným králem leteckých simulátorů (MS Flight Simulator), ale mnozí příznivci jako krále označují právě X-Plane pro velmi propracovaný fyzikální model a kvalitní modely letadel. Následující článek je něco mezi recenzí a návodem na to, jak létat (nejen ve hře X-Plane).
18. January 2010 | Lubomír Čevela
Program Zoner Photo Studio není třeba dlouho představovat. Jde o vyspělý správce fotografií s mnoha rozšiřujícími funkcemi. Uživatel s jeho pomocí dokáže zvládnout celý proces práce s fotografiemi, počínaje načtením RAW souborů, přes jejich zařazení do digitálního archivu, následnou editaci, až po výsledný export na internet, DVD prezentaci nebo tisk. Podíváme se na linuxové alternativy, které ZPS dokáží úspěšně nahradit.
17. January 2010 | Jiří Eischmann
Počet uživatelů Facebooku roste rakerovým tempem a stává se internetovým tématem číslo jedna. Jak ale roste jeho popularita, ozývají se čím dál výrazněji hlasy, které se vůči němu vymezují. A já v tom poznávám něco, co už jsem tu viděl několikrát.
15. January 2010 | Irena Šafářová
Představte si situaci, že máte více e-mailových účtů a necháváte si v Thunderbirdu posílat všechny zprávy do jedné složky. Například firemní a soukromou. Nechcete přepínat mezi více poštovními účty a hlídat každý jednotlivě. Pomůže vám správa identit.
15. January 2010 | Jiří Eischmann
Člověk by si řekl, že když si koupí notebook s Linuxem, tak nebude mít s podporou hardwaru problémy. Vždy tomu tak není.
14. January 2010 | Jiří Eischmann
Sledujete kultovní sitcom The Big Bang Theory? Pokud ano, tak jste možná všimli, že v posledním díle Sheldon instaloval Linux.
14. January 2010 | Michal Dočekal
Co je to RAID, jaké jsou jeho typy a pro který byste se měli rozhodnout, jste se již dozvěděli v minulých dílech. Nyní se na něj podíváme z praktického hlediska. Vytváření nového a modifikace stávajícího pole pro vás bude hračkou.
13. January 2010 | Vlastimil Ott
Některé prvky na titulce i jinde nesedly tak, jak jsme si přáli. Proto máme připraveno další vylepšení vzhledu.
13. January 2010 | Jiří Eischmann
Kampaň za záchranu MySQL, Microsoft považuje OpenOffice.org za vážného konkurenta, Lenovo a MSI představily netbooky s Linuxem, „Google Phone“ je venku, OpenStreetMap dosáhlo milníku 200 000 editorů, XBMC 9.11 Camelot, GIMP v jednom okně.
11. January 2010 | Michal Grňa
Aneb jak si ulehčit práci například při přípravách na zkoušky...
12. January 2010 | Miroslav Hrončok
Že Církevní střední odborná škola Bojkovice používá Linux a je s ním spokojena, je jasným důkazem toho, že Linux není jen pro nadšence a počítačové maniaky. A pracovat s Ubuntu se tu neučí pouze středoškolské studentky, ale také senioři. „Vysvětlujeme základní princip Open Source Software a považujeme to i za prevenci kriminality,“ říká Ludmila Chládková, vyučující informatiky.
11. January 2010 | Jiří Eischmann
Linux Mint je jednoznačně nejpopulárnějším derivátem Ubuntu. Jeho autoři tvrdí, že jednoduchost a uživatelskou přívětivost Ubuntu dotahují téměř k dokonalosti. Pojďme se tedy podívat na to, jak se jim to daří.
9. January 2010 | Redakce
Podzimní číslo je plné recenzí elektronických hraček a souvisejícího softwaru. Několik článků se týká také školství a opět se dozvíte, kde a jak se používá svobodný software. Prozkoumejte Fedoru 12 a stáhněte si Karty rychlé nápovědy pro Openoffice.org.
8. January 2010 | Július Pastierik
Na internete existuje niekoľko projektov, ktoré zverejňujú zvyčajne beletriu (hlavne tú, kde sa už skončila autorská právna ochrana) zadarmo. Preto je potešiteľné, že k takýmto projektom pribudol aj projekt, kde sa dajú získať odborné a aktuálne knihy z IT oblasti.
8. January 2010 | Juraj Šípoš
Unixovský príkaz "at" je súčasťou každého Linuxu i Unixu, ale nájdete ho i vo Windows. Pomocou neho spustíte úlohy vo vami zadanom čase. V tomto príspevku bude návod, ako čo najjednoduchšie príkaz používať.
7. January 2010 | Roman Bořánek
Tato recenze bude trochu netradiční, nepodíváme se na zoubek softwaru nebo hardwaru, nebudeme hodnotit ani knihu, dalším pánem na holení je totiž Revolution OS. Věřte nebo ne, film o Linuxu. Jak se zrodil Linux? Proč je Linus Torvalds jako Han Solo? Nejen na tyto otázky se film snaží odpovědět.
6. January 2010 | Michal Grňa
Zprovoznění bluetooth na desce Asus AT3N7A-I.
6. January 2010 | Martin Šín
S rostoucím počtem počítačů, webů a emailů roste také počet hesel, které používáte. V tomto okamžiku pak máte jen několik možností, v tom horším případě můžete začít používat jedno nebo několik málo hesel na více místech nebo v tom lepším využijete svoji výbornou paměť a zapamatujete si desítky různých. No a pro nás obyčejné lidi zbývá papír a tužka nebo správce hesel. Jedním z nejlepších je bezesporu KeePass.
5. January 2010 | Jiří Eischmann
Rok 2009 byl plný událostí, které se přímo i nepřímo týkaly Linuxu a otevřeného softwaru. Netbooky i nadále hýbaly světem Linuxu stejně tak jako Linux ovlivňoval svět mobilních telefonů. OSS byl nasazován na úřadech po celé Evropě kromě České republiky. Nejeden z nás se zapotil s grafickými kartami Intel a v neposlední řadě vyšlo mnoho distribucí obsahujících mimo jiné i stabilní a použitelné KDE 4.
4. January 2010 | Petr Šafařík
Jak budou vycházet distribuce v příštím půlroce? Petr Šafařík sestavil přehledný plán.
4. January 2010 | Miroslav Hrončok
Několik článků o Google Chrome mě navnadilo, abych jej alespoň na týden vyzkoušel. Nakonec jsem zkoušel dva týdny Chromium a nyní se vracím k Firefoxu.
4. January 2010 | Michal Dočekal
V tomto díle proberu základní poinstalační aktivity a pozvu vás na menší exkurzi do nového systému Debian GNU/Linux. Dozvíte se o několika užitečných nástrojích pro administrátora linuxového serveru.