Linux E X P R E S

Facebook
Archiv

V této sekci naleznete všechny publikované články řazené podle data, kdy byly publikovány.

1970    1971    1972    1973    1974    1975    1976    1977    1978    1979    1980    1981    1982    1983    1984    1985    1986    1987    1988    1989    1990    1991    1992    1993    1994    1995    1996    1997    1998    1999    2000    2001    2002    2003    2004    2005    2006    2007    2008    2009    2010    2011    2012    2013    2014    2015    2016    2017    2018    2019    2020    2021    2022    2023    2024    2025   

<<   January February March April May June July August September October November December   >>


Publikovaných článků: 71


Najnovší film z dielní Blender Institute online!

Po roku čakania je online najnovší OpenMovie projekt.



GNOME 2.32: Kosmetické úpravy před GNOME 3

gnome.png

Podzimní vydání vychází jako standardní GNOME s označením 2.32. Problémem podzimní stabilní verze je skutečnost, že obsahuje jen minimum novinek pro uživatele. Už během podzimu by se ale měly objevovat testovací verze GNOME 3.



Upíři v grafickém editoru GIMP

gimp.png

Kdo by neměl rád knihy a filmy o upírech! Kdyby se přece jen někdo takový našel, kdo se krvi vyhýbá jako čert kříži, nedoporučujeme mu číst dále. Hlavním motivem tohoto GIMPtoriálu bude totiž právě krev a jak z obyčejného smrtelníka udělat upíří postrach.



Gtalk pořádně nefunguje s ostatními Jabber servery

Zkoušeli jste si v poslední době poslat žádost o autorizaci z Gmailu na klasický Jabber server a naopak? Možná jste přišli na stejnou věc jako já.



Symantec: 76 % Indů se stalo obětí „kyberzločinu“

Podle studie „Norton Cybercrime Report: The Human Impact“ provedené společností Symantec se v celosvětovém měřítku stalo 65 % uživatelů Internetu obětí některého z „kybernetických zločinů“. Nejhorší situace je podle této studie v Indii, kde tato míra činila celých 76 %.



Test serveru Silent Nehalem od firmy Thomas-Krenn

nehalem.jpg

Na českém trhu se servery se objevil nový hráč: německá společnost Thomas-Krenn.AG. Nabízí poměrně širokou škálu serverů, virtualizačních systémů, storage řešení a dalšího hardwaru i softwaru. Hardwarovou konfiguraci serverů si lze před nákupem zvolit pomocí konfigurátoru v internetovém obchodě, a to buď ze všech dostupných komponent, anebo z těch, které jsou certifikovány pro požadovaný operační systém.



OpenOffice.org má svůj fork - LibreOffice

Hlavní představitelé komunitního vývoje OpenOffice.org vytvořili za podpory mnoha společností novou verzi kancelářského balíku.



Podporte grafické programy v Packt Open Source Award 2010

V piatom ročníku Packt Open Source Award sa v kategórii grafických programov prebojovali do finále programy Blender, GIMP, InkScape, jmonkeyengine a Scribus.



Oracle zřejmě koupí výrobce čipů

Společnost Oracle pohltila za posledních pět let na 65 jiných firem. A je stále při chuti. Na pravielné schůzce společnosti konané v San Franciscu poodhalil Larry Ellison další zajímavé plány.



Bublinománie

Za mého mládí se dělaly bubliny jen bublifukem, dnes se dělají v Gimpu ..



Linuxová platforma pro zpracování signálů

Na Embedded Systems Conference v Bostonu byl představen novou platformu SDR-2010 pro zpracování signálů, využívající ke komunikaci rozhraní PCI Express a pracující se systémem Linux. Je určena především pro vojenské aplikace.



V Městské knihovně v Praze používá Linux denně přes osm set lidí

mlp.gif

Městská knihovna v Praze je veřejná knihovna hlavního města Prahy. Poskytuje výpůjční, bibliografické a informační služby. Půjčuje knihy, časopisy, mapy, hudebniny, zvukové nosiče. Umožňuje čtení novin a časopisů. Registrovaní čtenáři mají bezplatný přístup k Internetu na necelých dvou stovkách počítačů pro veřejnost, které denně využívá více než osm set lidí. Na těchto počítačích používá knihovna Linux, který knihovně ušetřil přes milion korun.



Zajímavý pohled na prostředí KDE

Ashton Mills z magazínu APC představuje současné verze prostředí KDE 4.4 a 4.5 jako první linuxový desktop, který může být rovnocenným soupeřem uživatelského rozhraní Microsoft Windows. Vyzdvihuje přitom některé zajímavé aspekty prostředí KDE.



Rozhovor: Zdeněk Zatloukal, PCLinuxOS.cz

pclos.png

Když jsem z důvodu plánované recenze PCLinuxOS 2010 CZ, nainstaloval systém na svůj počítač, byl jsem natolik překvapen, že jsem si neodpustil rozhovor s vedoucím komunity, která tuto distribuci tvoří, Zdeňkem Zatloukalem.



Novell uvádí Linux pro SAP

Firma Novell představila linuxovou distribuci optimalizovanou pro aplikace SAP. Je založena na SLES 10 SP 3, kromě optimalizace pro SAP přináší také speciální instalační framework a možnost společné podpory od firem SAP a Novell.



Správa linuxového serveru: Pár slov o útocích na server

debain_notext.png

Ještě před tím, než se pustím do bezpečnosti systému a služeb, osvětlím, před čím vlastně server chráníte, tedy jaké jsou typy útoků na server, jejich charakter, cíle a motivy útočníků, ale také kudy a jak mohou útočníci na server proniknout a jak mohou škodit.



VMware má zálusk na Novell

dvatydny.gif

HTC představila dva nové telefony s Androidem, Jabbim.cz se výrazně změní, Google: Současný Android se na tablety nehodí, Sociální síť Diaspora je tu, ale zatím pouze v testovací verzi, Facebook možná připravuje vlastní mobilní systém, VMware má zájem o Novell, Amnesia: The Dark Descent, Mageia



Canonical zkouší nové metody ovládání počítače

Společnost Canonical, která je známa především linuxovou distribucí Ubuntu, testuje nová vstupní zařízení pro ovládání aplikací. Cílem je přizpůsobit fungování aplikací tomu, jak se uživatel u počítače chová.



Jolicloud – Webová distribúcia pre netbooky

jolicloud.png

Jolicloud je linuxová distribúcia pre netbooky. Finálna verzia sa objavila v polovici tohto leta a celý systém je na mieru šitý predovšetkým náruživým užívateľom Internetu. Vývojári sľubujú jednoduchú inštaláciu, príjemné používateľské prostredie, jednoduché pripojenie na sociálne siete a hlavne plnú podporu internetových aplikácií.



Události posledních dní - Mageia, Novell, Diaspora, Oracle

Události posledních dní mě přece jen donutily k posunu na tenkou ledovou plochu, tedy k zamyšlení, které nezplodí závěr, a ke spekulacím, na nichž není zrnka pravděpodobnosti.



Google a UN-HABITAT budou společně mapovat dostupnost pitné vody

Společnost Google a organizace UN-HABITAT založily společný projekt h2.0 Initiative. Jeho cílem je monitoring dostupnosti a kvality pitné vody po celém světě. Technologicky se jedná o prezentaci sesbíraných informací on-line prostřednictvím interaktivních map.



Notebooky s Linuxem, Dell Vostro 1220

dell-vostro-1220_1.jpg

Sehnat notebook s Linuxem nemusí být úplně jednoduché, zvláště pokud máte nějaké konkrétní požadavky na jeho parametry. Nabídka je sice na první pohled široká, ale překvapivě stejnorodá. A chybí produkty některých zvučných značek. Níže se pokusím nastínit současnou situaci a popsat konkrétní příklad jednoho velmi zajímavého modelu, Dellu Vostro 1220.



Mageia - Vývoj forku dostává první tvář

Mageia, fork Mandriva Linuxu založený bývalými zaměstnanci firmy Mandriva S.A., postupuje ve vývoji poměrně rychlým tempem.



Mageia: Fork Mandriva Linuxu

Mandriva Linux má svou komunitní verzi, již založili bývalí vývojáři.



Pár tipů pro server

Řešení několika provozních chyb ..



Knights


Prezentácia: Fedora – sloboda je vlastnosť

Vo štvrtok 23.9.2010 prebehne na Fakulte informatiky Masarykovej univerzity Brno prezentácia projektu Fedora.



PCLinuxOS CZ – Česká verze distribuce založené na Mandriva Linuxu

pclinuxos.png

PCLinuxOS a jeho česká komunitní verze je pro mne velkým, ale příjemným překvapením. Instalace je natolik jednoduchá, že ji krok po kroku zvládne opravdu každý. Vzhled po instalaci je příjemný a lehce se v něm zorientují i lidé, kteří Linux nikdy neviděli. Nastavení je vyrovnané vhledem k poměru výkon/vzhled. Všechny základní funkce jsou okamžitě použitelné.



Největší český Jabber server Jabbim.cz čekají změny

Zdarma budou dostupné pouze základní funkce, za nadstandard si uživatelé budou muset připlatit.



Podíl Apache opět roste

Po zhruba půlroční stagnaci začal podíl serveru Apache na poli HTTP serverů opět narůstat. Meziměsíčně stoupl o více než jeden procentní bod a překročil 56 %. Nejvíce ukousl z té části koláče, která patří serveru od Microsoftu.



Nejspolehlivější weby hostingových firem v srpnu 2010

Server Netcraft testuje spolehlivost přístupů na webové stránky hostingových společností. Zajímá ho kromě jiného doba mimo provoz, úspěšnost HTTP požadavků, rychlost vyřízení, ale také operační systém, na němž web běží. Nyní jsou k dispozici souhrnné výsledky za srpen 2010.



Projekt OpenIndiana

V utorok 14. 9. 2010 bol oficiálne ohlásený projekt OpenIndiana.



Změřte si „open source IQ“

Otestujte svůj mozek, nakolik jeho myšlenkové procesy probíhají ve sféře svobodného a open source softwaru.



ACTA: Útok na piráty, nebo na osobní svobody?

pirat.png

Dohoda proti padělání ACTA vzbuzuje ostré reakce od samého počátku. A to nejen svým obsahem, který například povoluje kontrolování vašich dat bez důvodného podezření, ale i tím, jakým způsobem je vyjednávána. Evropská unie, Spojené státy americké a další státy o ní vyjednávaly v utajení, což v demokratických státech oprávněně evokuje něco ne úplně čistého. Máme se čeho bát, nebo je celá kauza ACTA pouze nafouknutá bublina? Pojďme se podívat, co vlastně obsahuje.



Vydán redakční systém Plone 4

Logo Plone

Vyšla nová verze redakčního systému Plone napsaného v Pythonu a běžícího na databázo Zope. Je k dispozici pro Linux, Mac OS X i Windows a oproti předchozí verzi slibuje celou řadu vylepšení, hlavně v rychlosti a uživatelské přívětivosti.



Nabízí Linux nadměrný výběr?

GNU/Linux bývá často kritizován za to, že nabízí „nadměrný výběr“ aplikací, technologií apod. David Masover si to však nemyslí. Říká ovšem, že výběr softwaru nemusí být vždy dostatečně organizovaný.



Správa linuxového serveru: Bezpečnost linuxového serveru

debain_notext.png

Jakým způsobem zabezpečit linuxový server? Jaké jsou cesty, kterými se útočník může probourat na server? Jakou strategii zvolit při zabezpečení linuxového serveru? Na tyto otázky vám pomůže odpovědět tento a následující díl seriálu.



Deň slobodného softvéru v sobotu 18. septembra

Pozývame vás na Deň slobodného softvéru (Software freedom day), ktorý sa uskutoční v sobotu 18. septembra po celom svete, vrátane Bratislavy.



Srpen 10 na LinuxEXPRESu

Pravidelný přehled dění na LinuxEXPRESu.



Červenec 10 na LinuxEXPRESu

Pravidelný souhrn dění na LinuxEXPRESu.



Spojená škola Novohradská: Linux a open source na Windows

gjh.png

Spojená škola Novohradská je školou s asi najdlhšou tradíciou výuky informatiky v Bratislave. Našli by ste ju medzi ulicami Novohradská a Košická. Tiež ide o jednu z najväčších stredných škôl. V rámci jednej budovy obsahuje základnú školu, osemročné gymnázium, štvorročné gymnázium so zameraním na informatiku, päťročné bilingválne štúdium a navyše zaobstaráva dvanásťročnú výuku pre medzinárodný IB program. Denne sa v nej vyskytne viac ako tisíc študentov. Každý z nich môže využívať niektorú zo siedmych informatických miestností.



Deset nejneoblíbenějších technických maskotů

InformationWeek představuje deset nejneoblíbenějších maskotů technologií, výrobků, programů a služeb. Je mezi nimi i linuxový tučňák Tux?



Zamíchejte PDF souborem

PDF-Shuffler je grafický nástroj, který zamíchá se stránkami v PDF souboru



Gartner: Windows Phone 7 neuspěje v souboji s Androidem a Symbianem

Podle společnosti Gartner nemá operační systém Windows Phone 7 příliš velké šance uspět v souboji s mobilními systémy Android a Symbian. Hlavními důvody jsou otevřené zdrojové kódy zmíněných platforem na jedné straně a vysoké licenční poplatky Windows na straně druhé.



Telefonování přes internet: VoIP program Ekiga

ekiga.png

Internetová telefonie neboli VoIP se pomalu, ale jistě stává pojmem dnešní doby. Z původních kanceláří manažerů, obchodníků a velkých firem se nyní začíná přesouvat i směrem k obyčejnému koncovému uživateli, do běžných domácností a rodin. A není se čemu divit. Pomocí VoIP se dají ušetřit nemalé finanční prostředky a nabídka tuzemských operátorů je vskutku bohatá a zajímavá.



Rokycanský magazín EXIT62 je sázen ve Scribusu

exit62.png

Chcete vydávat časopis a nevíte, v čem ho sázet? Pak je tento rozhovor určen právě pro vás. Uvedeme si příklad využití DTP programu Scribus – jeho přednosti i slabiny a nasazení při vytváření rokycanského magazínu EXIT62.



Software Freedom Day v Bratislave

V sobotu 18. 9. 2010 bude v Bratislave usporiadaný Deň slobodného softvéru (Software freedom day).



Komisař: ACTA nenaruší občanské svobody

Připravovaná mezinárodní dohoda ACTA je předmětem kritiky kromě jiného proto, že dává represivním složkám států nové pravomoci, které mohou vést k podstatnému omezování práv občanů. Evropský komisař Karel De Gucht však zastává názor, že k narušení svobody lidí nedojde.



Google spustil vyhledávání v reálném čase

Přichází malá revoluce ve vyhledávání. Google spustil vylepšený vyhledávač, ve kterém se vám budou výsledky zobrazovat již při psaní dotazu.



Wolvix – Norský Slackware s Xfce

wolvix_1.png

O Wolvixu hovoří vývojáři jako o distribuci určené hlavně pro domácnost. Je založena na Slackwaru, pochází z Norska a je zaměřena na multimédia, síťové a kancelářské aplikace. Tomu odpovídá i vybavenost velkým množství aplikací již v základní instalaci.



Vyšel openMagazin 7/2010, stáhněte ho, šiřte ho a podpořte ho

openmagazin_perex.png

Rozsáhlé číslo openMagazinu, které má přes 110 stran, vás nadchne svým pestrým obsahem. Dozvíte se, co je nového v linuxových distribucích a jejich prostředí. Čekáte na novinky linuxového prostředí GNOME 3.0? Dovíte se o něm podrobnosti, ale také o linuxových distribucích, jako je openSUSE nebo Mandriva Linux 2010 Spring. Není vynechána ani recenze knihy o Ubuntu 10.04.



Porovnání OpenCL výkonu karet nVidia a ATI pod Linuxem

Phoronix provedl test výkonu karet nVidia a ATI pod Linuxem pro úlohy OpenCL (paralelní programování). Není až tak důležité, které zařízení mělo celkově navrch - spíše je zajímavé pozorovat různorodost výsledků.



Otevřená sociální síť Diaspora odstartuje 15. září

dvatydny.gif

Otevřená sociální síť Diaspora odstartuje 15. září, Jailbreak pro PlayStation 3 byl vydán jako open source, Microsoft: Milujeme open source, Google Chrome 6, Mozilla Firefox 4.0 opět nebude ve 64bitové verzi, Hra OilRush bude i pro Linux, WebOS 2.0.



Zázračná Tahoma a Wine

wine_tahoma.png

Při svých pokusech s Wine lahvemi jsem zjistil, že jedna lépe vyhlazuje písmo. Rozhold jsem se zjistit, jak je to možné.



Nová verze Jabber klienta Gajim zvládá přenos hlasu a videa

Oblíbený Jabber klient Gajim přináší v nové verzi podporu (video)hovorů, ale i geolokace.



Google čelí dalšímu antimonopolnímu řízení

Evropská komise již nějakou dobu zkoumá aktivity společnosti Google v Evropské unii z hlediska případného porušování pravidel hospodářské soutěže. Nyní firma firma čelí dalšímu podobnému řízení, a to v Texasu.



Jak snímat obrazovky ze zařízení s Androidem

android_logo.png

Pokud si pořídíte nějaký chytrý telefon, stále více je pravděpodobnější, že bude běžet na operačním systému Android. Někdy byste se rádi pochlubili tím, jak vlastně prostředí vypadá nebo někomu chcete popsat, co a jak má v nějaké aplikaci udělat. Zatoužíte po obrázku vaší plochy a můžete narazit. V článku si představíme jednoduchý, ale velmi užitečný nástroj, který to umí.



Kazam: Jednoduché nahrávání screencastů

Chcete někomu ukázat „jak na to“? Nahrajte svůj desktop s Kazamem a video můžete rovnou nahrát na YouTube.



Blender 2.5

blender.png

Toto leto, po roku usilovnej práce, uzrela svetlo sveta nová betaverzia obľúbeného 3D modelovacieho programu Blender. Noviniek je neúrekom a zmeny zďaleka nie sú len kozmetické. Preto si myslím, že sa o nich oplatí vedieť ešte pred vydaním finálnej verzie. Čaká nás nové rozhranie, ale aj lepšie funkcie.



Výběr srpnových článků z portálu OpenOffice.cz

ooo.png

Záložky (Bookmarks menu), Novinky chystané pro OpenOffice.org 3.3, Výber správ zo sveta OpenOffice.org, Calc: Tabulky na známkování a evidenci docházky, Rozšírenia, Práce s poli a tvorba menu v Impressu, Šablona Podacího lístku v OpenOffice.org Calc, Pokročilá práce se vzhledem tabulky ve Writeru.



Debian 7.0 bude „Wheezy“

Připravovaná distribuce Debian 7.0 ponese jméno „Wheezy“. Pojmenování nové vývojové verze následuje krátce po zmrazení verze 6.0 „Squeeze“.



Náhrávejte soubory do Dropboxu přes e-mail

Dropbox už možná znáte nebo používáte. Teď si představíme Habilis. E-mailovou bránu, na kterou odešlete soubor a ten se nahraje do Dropboxu.



Obnova vymazaného hlavného panelu v Ubuntu

Pokiaľ sa vám stalo, že ste si omylom vymazali hlavný panel v Ubuntu, pomocou troch príkazov si ho vrátite nazad.



Oficiálne vydanie slovenskej verzie OpenOffice.org 3.2.1

2.9.2010 bola oficiálne vydaná slovenská verzia OpenOffice.org 3.2.1.



Zentyal 2.0 - server pro menší firmy

Byla vydána verze 2.0 specializované linuxové distribuce Zentyal (dříve nazývané eBox Platform). Jedná se o serverovou distribuci založenou na Ubuntu, která vznikla v roce 2004 s cílem nahradit v menších firmách Windows Small Business Server.



Google Chrome slaví druhé narozeniny

Google svůj prohlížeč dokázal velmi rychle prosadit a nyní už je z něj silný hráč, se kterým musíme počítat.



Vyberte si přednášky pro konferenci LinuxAlt

Konference LinuxAlt se koná o víkendu 6. a 7. listopadu 2010 na půdě FIT VUT v Brně — Králově poli. Pořádá ji společnost Red Hat, FIT VUT a Liberix, o.p.s. a hlavním tématem jsou opět open-source software a otevřené technologie.



Jabbim klient: Hromada služeb a funkcí v jednom

jabbim.png

V současné době existuje celá řada klientů s různou podporou protokolů, služeb a funkcí. Také český jabber server Jabbim si přichystal vlastního klienta, který nabízí v jednoduchém balení celou řadu funkcí a služeb právě ve spojení s vlastním serverem. Proto jsme se na něj zaměřili a přinášíme podrobnou recenzi tohoto zajímavého multiplatformního klienta, který rozhodně stojí za pozornost.



Správa linuxového serveru: Pár slov o bezpečnosti

debain_notext.png

Tento díl seriálu vás uvede do problematiky bezpečnosti linuxového serveru a pohledů na ni. Jedná se čistě a pouze o obecný pohled na problematiku, nikoliv o přehled konkrétních opatření.



Software Freedom Day v Prahe

V sobotu 18. 9. 2010 budú v Prahe usporiadané dva Software Freedom Day mítingy.



S Linuxom na LAN párty: Warzone 2100

warzone2100.png

Na LAN párty je nielen strieľačkami človek živý. Preto by som dnes chcel predstaviť Warzone 2100, jednu z mála stratégií natívne hrateľných na Linuxe. Hlavnou otázkou je, ako by obstála v tvrdej konkurencii profesionálnych stratégií. Pretože na presvedčenie starých veteránov StarCraftu аlebo Command & Conquer, aby si s vami zahrali na LAN párty Warzone, budete musieť mať naozaj dobré argumenty.